Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от mitko 53 Преглед на мнение
    Едно питане за тази гъба, борова манатарка https://manatarka.org/boletus-pinophilus/ . Четох някъде че не червясва, вярно ли е? На Витоша среща ли се?(да или не ми е достатъчно)
    Тази година ми направи впечатление че бронзовата манатарка червясва много по- малко от дъбовата и обикновената.
    Среща се на Витоша и си червясва като всички други.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
      Среща се на Витоша и си червясва като всички други.
      Благодаря за уточнението!

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от mitko 53 Преглед на мнение
        Едно питане за тази гъба, борова манатарка https://manatarka.org/boletus-pinophilus/ . Четох някъде че не червясва, вярно ли е? На Витоша среща ли се?(да или не ми е достатъчно)
        Тази година ми направи впечатление че бронзовата манатарка червясва много по- малко от дъбовата и обикновената.
        Потвърждавам, че червясват като другите. Тези ги набрах преди два дни около яз. Доспат, дори най-малките бяха червиви.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pict.jpg
Прегледи:1
Размер:503.2 КБ
ID:5818579

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pict1.jpg
Прегледи:1
Размер:239.6 КБ
ID:5818580
        Y260

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Да докладвам малко информация на феновете на булка гъбите. Днес на път от София за Лом, след с.Благово, малко преди Монтана, на сергията където продават риба, до микро язовирчето, някакъв беше сложил табела гъби и беше наредил 4 касетки с булки. Видяха ми се едри и разперени. Иначе в с.Бързия по сергиите имаше на едно място едри печурки и сърнели, малко след това сърнели и 3 касетки пачи крак и към центъра вече една жена беше изложила пак пачи крак към кило.
          За съжаление няма да мога скоро да направя някой излет по Витоша, за да споделя впечатления от първа ръка.

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Здравейте, не съм брал от 20 години като младеж с баба ми.
            Нали е сърнела, има си типичната миризма.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3814A807-22C5-4C98-AE59-5A31DB471354.jpg
Прегледи:1
Размер:405.0 КБ
ID:5818683Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4B2F1C09-7721-4F1C-89AB-3FFDE434B7AF.jpg
Прегледи:1
Размер:377.3 КБ
ID:5818684

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Здравейте колеги гъбари!
              Знам ,че тук има доста сериозни и опитни гъбъри чието мнение уважавам и към които бих искал да се обърна "второ мнение" относно едни гъби, които открих преди 10-ина дни в Странджа...Гъбите бяха открити на доста безлюдно място на дърво на самият бряг на река. Дървото беше обсипано с кафяв прашец /вероятно споров/, който гъбите отделят и се вижда на снимките. Повечето бяха с отлично качество без прояждания, като от долу свежите бяха бели и имаха видимо лаково покритие по периферията /ръбът/. Размерът на гъбите варираше от около 10-12 см. до около 25-27 см.
              Аз определям тази гъба, като Ganoderma lucidum или така наречената лекуваща рак гъба Рейши, която е най-ценената в Япония и Китай поради мощните и лековити свойства...
              Моля да ми кажете вашето мнение и ако е така ,дали може да споделите рецепта за прием с цел лечение с тази гъба?!
              Благодаря Ви!!
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:388.0 КБ
ID:5818782Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:428.1 КБ
ID:5818783Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:489.5 КБ
ID:5818784Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:530.6 КБ
ID:5818785Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:456.4 КБ
ID:5818786Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:1
Размер:404.3 КБ
ID:5818787Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:1
Размер:470.7 КБ
ID:5818788Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:1
Размер:776.4 КБ
ID:5818789Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:567.5 КБ
ID:5818790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:1
Размер:720.5 КБ
ID:5818791Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190728_104701sdfsdf.jpg
Прегледи:1
Размер:31.4 КБ
ID:5818792Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190728_104709fsfs.jpg
Прегледи:1
Размер:33.7 КБ
ID:5818793Натиснете снимката за да я уголемите

Име:разрезиfsdfsf.jpg
Прегледи:1
Размер:121.9 КБ
ID:5818794

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Мисля че нищо общо няма с рейши. Потърси все пак и други мнения.
                Последно редактирано от derhunter; 12-08-19, 19:54.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Без да имам, каквито и да било претенции, смятам, че е такава и... става само за интериор.
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    В наши дни - да, на времето сушени са ги ползвали за палене на огън с огниво. Поне баба ми така казваше.

                    Nissan Terrano 2,7 TDI

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Toй колегата(същата снимка на аватара) сам си я е определил в рибарсия форум https://manatarka.org/ganoderma-lucidum/ . На мен също ми прилича, явно е тази, От дървесните познавам и бера само кладница. Редовно чета всички форуми с гъбарски отдели, с надеждата да прочета че се е отпушила манатарката, но в тази суша няма никаква надежда, август месец съм го отписал.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Я кажете след днескашния първи от много месеци дъжд кога да ги очаквам гъбетата
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Вторник и сряда го дават пак да вали, дано тръгне отнякъде. Аз манатарката я отписах тази година, но за мераклиите на сърнелата и пречурките още има надежда. Засега по форумите никой още не се е похвалил с уражай. Вчера видях един обикаляше поляните между Владая и Мърчаево, но гъби не мернах да носи.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Няма гъби във варненските гори +_ 25 км.
                            Прекалено е сухо още.
                            Чакаме...


                            Land Rover Discovery II, V8 4.0
                            VW Golf VI variant
                            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Това не е дъжд, или поне колкото падна при нас след три месеца суша. Гъбите искат и няколко топли дни след дъжда за да тръгнат. Някоя сърнела може би, за който ги обича. За мен са второ качество гъби. След няколко дни ще застудее и бай бай до пролетта.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Аз пък се надявам ноември някъде кладница по Витоша да открия, въпреки че от толкова обикаляне, само веднъж съм намирал и то летни.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X