Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
    Ножчето го забравих,но мисля ,че това не е проблем.
    Зависи за кого и за какво? За теб не е, но така изкореняваш гъбата, т.е. там вече няма да расте. Подобно на това да застреляш бременно животно- излагаш на риск цялата популация.
    Нарочно съм по-краен, защото не е гот! Все едно след мен и потоп!
    А да не говорим, че с това, че си си забравил ножчето и си миткаш из гората направо си срина рейтинга!

    Коментар


    • #17
      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Незнам за ножчета,но всички берачи,които ни караха гъби не бяха подрязвали, а направо изкоренили гъбите.Дали заради това намаля нещо манатарката,дали е от времето, кой знае.. пък и пачи крака така.
      По вкусна гъба от манатарката несъм ял.Особенно панирана
      YAMAHA WR450F

      Коментар


      • #18
        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
        Незнам за ножчета,но всички берачи,които ни караха гъби не бяха подрязвали, а направо изкоренили гъбите.Дали заради това намаля нещо манатарката,дали е от времето, кой знае.. пък и пачи крака така.
        По вкусна гъба от манатарката несъм ял.Особенно панирана
        Виж сега то и в брането на гъби има етикет- никого не можеш да здължиш! По принцип с ножица става най-лесно. А между това да ги риташ с крак и да ги отрежеш-за гъбаря не е чак толкова голяма разликата, а за гъбите е огромна.
        А въпросните берачи най-вероятно са с индианско потекло,или са селските пъдари/овчари и те надали ще разберат идеята на това безмислено усложняване на нещата! Това не заначи, че ние не трябва да дадем пример!
        Да не говорим,че като отрежеш гъбата, след 2-3 дни на същото място пониква нова, готова за бране, т.е. вече знаеш къде да отидеш директно.
        Съгласен ли си, ‎bgbul, стари приятелю?

        Коментар


        • #19
          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от batko_benny Преглед на мнение
          Зависи за кого и за какво? За теб не е, но така изкореняваш гъбата, т.е. там вече няма да расте. Подобно на това да застреляш бременно животно- излагаш на риск цялата популация.
          Нарочно съм по-краен, защото не е гот! Все едно след мен и потоп!
          А да не говорим, че с това, че си си забравил ножчето и си миткаш из гората направо си срина рейтинга!
          Тъкмо си мислех , че няма да има спорове ...
          Колеги - хубаво е да се знае :

          Гъбата( което ние разбираме ) е само това което ние събираме - но това е само част от растението .
          Съставните части са :
          1. Мицел - намира се под земята . На дълбочина около 30 см.( има изключения)
          2. Хифи - те са клоните . Свързват мицела с повърхността и т.3
          3. Плодно тяло - това е , което ние събираме .
          Сега за да сте на ясно - преди се е смятало , че е правилно да се отрязва плодното тяло в основата с ножче.
          Но според новите изследвания ( Германия ) - така частта която остава свързана за хифите загнива и предава всички болест на Хифите . Те се разболяват и умират . И така - край на находишето .

          За това : Плодното тяло ( Гъбата ) се бере внимателно с леко въртеливо движение , без да се реже .
          Както откъсвате ябълка ( нали не я режете ? )
          После - откритите хифи се покриват с малко пръст и леко се притискат .
          Така може да сте сигурни , че няма да навредите на следващото плододаване .
          И ние преди 10 години ги режехме . Но когато срещнеш човек който знае повече от теб - хубаво е да го слушаш и да научиш нещо полезно .
          Така стана и с нас . Срещнахме бай Иван . Поговорихме си и ... научихме много нови неща за гъбите . ( а бяхме изчели всичко което има по нашите библиотеки ) Всичко за гъбите . Бай Иван се оказа .....преподавател в Германия .... да е жив и здрав !
          Е - гъбите са толкова много . Който не вярва - нека продължава да си ги реже. Може пък по-нови изследвания да направят ...
          То да има дъжд - ще има гъби за всякакво бране !

          Коментар


          • #20
            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение

            Е - гъбите са толкова много . Който не вярва - нека продължава да си ги реже. Може пък по-нови изследвания да направят ...
            То да има дъжд - ще има гъби за всякакво бране !
            Може-може, явно аз съм от по-старата школа.
            Ако има нещо- няма нищо! Не ми е мерак да се заяждам с lyubo73 , просто аз така ги знам нещата. Извинявам се,че съм назад с информацията!
            А сега за това, което съм посочил като цитат- така на село бразилците говорят за рибата, и кеф ти срекмета, кеф ти вар в реката, кеф ти ток.
            И вярно-риба има всяка година! Ама, аз не съм бразилец и не се изхранвам с рибата, та ако хвана нещо с въдичката- берекет версим!
            Последно редактирано от batko_benny; 02-06-09, 22:13.

            Коментар


            • #21
              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Някой ловувал ли е "волски език".Миналата година за първи път от 5 години насам пак ги имаше в лонгоза на река Тунджа в покрайнините на резервата Долна Топчия.Преди 5 години мой приятел гъбар дойде с мен на риболов на р.Тунджа до с.Коневец аз имах неуспешен риболов но той ми показа тази невероятна гъба,която расте по стволовете на дърветата.Тогава набрахме по една ранница от тази невероятна гъба,която за мой ужас пускаше течност досущ като кръв.След като се прибрахме приятелят ми ги наряза и изкисна във вода която почервеня като кръв.След това се почна едно пържене,паниране ,печене и т.н.Най- невероятното беше ,че вкусът на гъбата беше досущ като месо от език.
              Само спомените остават да греят в нашите сърца. 0887 51 80 51
              На човек му трябват ум,сърце и две ръце всичко останало е прах,пепел и валерианови капки!
              Като не можеш да помогнеш на някой не пречи!

              Коментар


              • #22
                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от batko_benny Преглед на мнение
                Зависи за кого и за какво? За теб не е, но така изкореняваш гъбата, т.е. там вече няма да расте. Подобно на това да застреляш бременно животно- излагаш на риск цялата популация.
                Нарочно съм по-краен, защото не е гот! Все едно след мен и потоп!
                А да не говорим, че с това, че си си забравил ножчето и си миткаш из гората направо си срина рейтинга!
                Колега,ако дойда у вас да бера гъби можеш да говориш така.А по отношение за ножчето ,защо пък трябва да ти давам обяснение ,че съм бил на 20.км и немога да се върна.И последно не пиша в този сайт да си вдигам реитинга ,но който ме познава знае за какво става въпрос.Така ,че с нервите по спокойно!!!
                0887 526 564/ 0897 933 755 /

                Коментар


                • #23
                  До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                  Колега,ако дойда у вас да бера гъби можеш да говориш така.А по отношение за ножчето ,защо пък трябва да ти давам обяснение ,че съм бил на 20.км и немога да се върна.И последно не пиша в този сайт да си вдигам реитинга ,но който ме познава знае за какво става въпрос.Така ,че с нервите по спокойно!!!
                  Човек, аз съм шахматист- за мен понятието нерви е непознато! За ножчето се майтапех, за да не е толкова поучителен и нравоучителен поста ми!
                  А иначе- ще си говоря както искам! Или както ми позволят властимащите във форума!
                  Лека нощ!

                  Коментар


                  • #24
                    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    По принцип ги режа и е хубаво е да се режат гъбите. Но скубал съм ги и аз.Забравено,загубено ножче гъбата е пораснала на склон и се протягаш с една ръка да я откъснеш и така натагък.

                    Коментар


                    • #25
                      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Немезис Преглед на мнение
                      По принцип ги режа и е хубаво е да се режат гъбите. Но скубал съм ги и аз.Забравено,загубено ножче гъбата е пораснала на склон и се протягаш с една ръка да я откъснеш и така натагък.
                      Така е колега ,но аз закарах едно ромче и той ги бра така ,че му било по лесно.Аз брах дървените ,и след два часа го взех.Ама ,защо трябва да обяснявам ,като едно време в час.
                      0887 526 564/ 0897 933 755 /

                      Коментар


                      • #26
                        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Ето какво расте по дърветата до реката :
                        Сярна гъба - около 20 кг събрахме само от това дърво !

                        http://www.vbox7.com/play:6973303b

                        А ето и какво берем по това време . И как го берем . Красота !

                        http://www.vbox7.com/play:a76678be
                        Последно редактирано от bgbul; 02-06-09, 23:36.

                        Коментар


                        • #27
                          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          А да дадеш рецепта за сярната гъба, че и при нас има, но не знам как се приготвя.

                          Коментар


                          • #28
                            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            И аз ходих в неделя за гъби и понабрах малко манатарки. Това е най-вкусната гъба според мен.А относно ползването на ножа при брането, това беше първото което ми обясниха, когато за пръв път тръгнах за гъби с баща ми.
                            0(-)

                            Коментар


                            • #29
                              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
                              А да дадеш рецепта за сярната гъба, че и при нас има, но не знам как се приготвя.
                              Аз само консумирам , но се включва и женката :

                              Гъбите се нарязват на парчета ,каквито ще се консумират . Важно е не големината - а да са еднакви ( близки по размер ) . Това за да се готвят равномерно .
                              Завира водата и - поставяме гъбите ( вече нарязани ) да заврят и после да врят 20 минути . Тази гъба (сярната) е по-жилава и за това повечко трябва да поври.
                              В буркан с винт ( 680 мл) - на дъното се поставя една супена лъжица захар и една супена лъжица сол с куп . Други подправки - по ваш вкус - дафинов лист , черен пипер ,бахар.
                              Сварените вече гъби започвате да редите плътно - ред гъби - ред чесън. После заливате със оцет - да уплътни до ръбчето на буркана.
                              Ако искате се оставят в хладилника - траят до 3 месеца без промяна на вкус и вид .
                              Ако ще се съхраняват за дълго време - се стерилизират 5 минутки ( да заврят ) за капачката.
                              Който опита такава салатка .......дълго си я спомня !
                              Успех и да ви е вкусно !

                              Коментар


                              • #30
                                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от este Преглед на мнение
                                И аз ходих в неделя за гъби и понабрах малко манатарки. Това е най-вкусната гъба според мен.А относно ползването на ножа при брането, това беше първото което ми обясниха, когато за пръв път тръгнах за гъби с баща ми.
                                А защо на мен никой не ми каза ,че когато бера гъби пънчетата се режат с ножче .Чак сега разбирам ,от как ги наскубах.
                                0887 526 564/ 0897 933 755 /

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X