Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

    Модератор: Темата произхожда от тук.


    Вече е описано как е най-добре ( нов или сваляне и заварка )
    Но - ето малко личен опит за екстрени ситуации . Приложим е и в този случай .

    Вземате кит за кола - и дупката се запълва с него . Издържа и на бензин и на масло ( за картера)
    Просто почистете малко около дупката - до чист метал и толкова.
    Аз така го направих (ФИАТ Дукато , пробит картер в кофти местност )
    Демонтаж , 10 км пеша . заварки и обратно . Масло и готово .
    Но , когато ми се случи отново - като старо куче - легнах с кит ( вече си носих ) и го закърпих да не ходя пеша. Временно. Да се прибера до населено място.
    Като легнах да демонтирам картера за ремонт - се оказа , че кита много яко държи . С едно наум измързелувах и .... така 4 години - без нито една капка масло ( от тази дупка )
    Препоръчвам този прост метод .
    Става добре и здраво . И съхне за 10-15 минути. Може и по бързо с повече втвърдител.
    Става и за по-големи дупки . Доста по големи.

    П.С. Силикон при бензин - не държи . Разтваря се и след изсъхване .
    Лепилото за метал (течния метал - двукомпонентното ) си иска съхнене поне 12 часа. През това време не трябва да се допира до бензина.( а има изпарения ?)
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-05-09, 13:42.

  • #2
    До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

    През изминалия месец ми се случи на два пъти да се прибирам от няколкостотин километра с теч на нафта от резервоара. В следствие на многократните удари при офроуд каране, най-накрая по време на "Варна Офроуд 2009" в долната част на резервоара на Патрула се появи пукнатина около 1.5 - 2 см.

    Опитите теча на нафта да бъде спрян с единодушно препоръчваното от всички колеги средство - сапун, се оказаха силно неуспешни. В смисъл, че до някое време сапунът временно спираше теча, но това траеше само докато колата стоше на място. В движение още след има-няма 100-на метра на задното стъкло започваха да се появяват капки дизелово гориво, увличани от въздушния поток.

    При "експериментите" се установи, че примерно тоалетен сапун "Нивеа" се справя по-зле от обикновено сапунче, тип "хотелско" и драстично по-зле от домашно правен сапун.

    След първия инцидент беше направен опит цепнатината да бъде затворена с течен метал "Loctite". Въпреки взетите мерки - източване на резервоара, обезмасляване на мястото на залепването и изчакване 24 ч., ремонтът устиска много кратко и само след по-малко от 100 км по каменисти родопски пътища протече отново.

    Този път лечението беше по-драстично - сваляне и заваряване.

    Тези ми приключения ме подсетиха, че една подобна тема би била интересна, а мнението на колегата bgbul ми се видя като подходящо начало за нея.

    Моля тези, които имат практически опит в ремонта на резервоари в полеви условия да споделят своя опит за справяне с проблема.
    Ще е добре да се посочва за какво гориво става въпрос, както и мястото и характера на повредата.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

      Ами в полеви условия най-достъпно средство май си остава сапунът. Правил съм го на бензинов резервоар, натисната и пукната на заварката тръбичката, която свързва двата резервоара. Беше нещо между бързо капене и слаб теч. Със сапун си стана много успешно и кара с месеци, докато се смени целият резервоар, защото беше изгнил.
      Мисля, че ако пукнатината е голяма или има движение в мястото на кръпката спасение няма. Също и ако резервоарът не "диша" - има запушена вентилация и се създава налягане при промяна на температурите и раздрусване.

      Коментар


      • #4
        До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

        В казармата на УАЗ 469 съм запушвал със сапун за пране просенен(прогнил) резервоар и без проблем карах няколко дни докато се прибера в поделението.
        0887632135-Краси

        Коментар


        • #5
          До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

          Сапунът не работи срещу дизелово гориво.

          Коментар


          • #6
            До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Сапунът не работи срещу дизелово гориво.
            В интерес на истината, държеше малко, докато колата стои на място. Допускам, че в моя случай определена роля изигра обстоятелството, че в резервоара имаше не дупка, а тънка цепнатина, и то на сгъвка на ламарината. Предполагам, че ако изобщо в нея е прониквал сапун, то е било в някакво мизерно количество, а прилепването на сапуна към излъскания гладък метал около цепнатината просто не е било достатъчно за да спре теча.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

              Малко ми е интересно - но , не видях такова предложение. Аз само съм чувал , но не съм пробвал дали е вярно ?
              ДЪВКА ? Нормална , обикновена дъвка - казвали са ми , че ставало ....
              Възможно ли е да свърши работа в напечена ситуация ?
              Ако някой е пробвал - да сподели ?

              Коментар


              • #8
                До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                Пробвали сме с болкит - държи горе долу
                също така и с най-обикновена клечка - като тапа
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #9
                  До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  ... ДЪВКА ? Нормална , обикновена дъвка - казвали са ми , че ставало .... Възможно ли е да свърши работа в напечена ситуация ?
                  Ако някой е пробвал - да сподели ?
                  И това пробвах. НЕ стана.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                    Малко ми е интересно - но , не видях такова предложение. Аз само съм чувал , но не съм пробвал дали е вярно ?
                    ДЪВКА ? Нормална , обикновена дъвка - казвали са ми , че ставало ....
                    Възможно ли е да свърши работа в напечена ситуация ?
                    Ако някой е пробвал - да сподели ?
                    Номера с дъвката не съм пробвал на резервоар, но на огледало държи. При прескачане от едната седалка на другата ударих една главичка на огледалото и то падна от "ябълката" след като го сложих, се оказа, че се размества дори от вятъра, а при преминаване на неравности почна да пада. Един ден го залепих с дъвка... и така 5-6 месеца и продадох колата с дъвката.
                    Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
                    http://www.cardomain.com/ride/2562837

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                      Аз съм запоявал картер с тинол за платки и става добре , но трябва да се източи маслото и да се почисти добре мястото със шкурка иска и малко по-силен поялник >80w (картера не го свалях)
                      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                        Аз съм запоявал картер с тинол за платки и става добре , но трябва да се източи маслото и да се почисти добре мястото със шкурка иска и малко по-силен поялник >80w (картера не го свалях)
                        Ако е железен, определено това е добър начин. Само че, трябва да се използа някой по-трудно топим припой. При нормалните температури на двигателно масло, някои калаено-оловни припои може да се стопят.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                          Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                          Аз съм запоявал картер с тинол за платки и става добре , но трябва да се източи маслото и да се почисти добре мястото със шкурка иска и малко по-силен поялник >80w (картера не го свалях)
                          Вероятно така ще става доста добре . Само си мисля , не съм го правил , но правя олуци и .....
                          С Калай - както се свързват олуците . Мястото се почиства със киселина ( май Солна беше ) - ползвам я , но не знам каква беше. Продава се навсякъде.
                          След почистването - с много силен поялник ( за олуци - нагрява се с ГАЗова горелка или бензинова лампа ) се калайдисва мястото . Става за минути и .... практически се равнява ( почти ) на заварка . И липсва открит пламък или искра .
                          Естествено - говоря само за метален резервоар или картер.
                          Поялника струва 7 лв , киселина 1 лв и калай - 1 лв . Това е .
                          Така може да се затворят доста големи дупки - с присаждане на допълнителна пластина метал. Така мисля !

                          Коментар


                          • #14
                            До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                            Аз съм запоявал картер с тинол за платки и става добре , но трябва да се източи маслото и да се почисти добре мястото със шкурка иска и малко по-силен поялник >80w (картера не го свалях)
                            Това добре, ама става дума какво може да се направи в полеви условия. Иначе е повече или по-малко ясно.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Ремонт на пробит/спукан резервоар в полеви условия

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Това добре, ама става дума какво може да се направи в полеви условия. Иначе е повече или по-малко ясно.
                              Ама ти не си ли носиш поялник?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X