Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Примус от СССР

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Примус от СССР

    Това руско чудо работи на принципа на бензиновата лампа и за да работи устойчиво просто горивната глава трябва да е добре загряла за да се испарява бензина. В целия примус има едно много хитро техническо решение което решава до някъде един основен проблем при бензиновите лампи на регулиращия стержен има монтирана игла и в крайно ляво (отворено) положение иглата отпушва дюзата . Моя примус го исхвърлих ако знаех че ще има такъв интерес към тая руска дивотия във форума щях да го подаря на някой колега.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #32
      От: До: Примус от СССР

      Първоначално публикуван от stefan_77 Преглед на мнение
      изпробвал съм го с газ за горене/осветление/ Трябва да загрее обезателно!Работи безотказно! Използвам го по риболовни излети от 5-6 год. и работи мн.добре!
      За Шмел-а ли говориш че си работил с него на светилна газ (керосин)?

      Коментар


      • #33
        От: Примус от СССР

        Бе, май трябва да може, с дюза с по-голям отвор.
        Преди време намерих таблица за отворите, и е някъде вкъщи. Била е част от паспорта на такъв комплект, и възможно - точно за примуси. Обаче кога ще успея да я намеря - божа работа(((

        Коментар


        • #34
          От: Примус от СССР

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          Бе, май трябва да може, с дюза с по-голям отвор.
          Преди време намерих таблица за отворите, и е някъде вкъщи. Била е част от паспорта на такъв комплект, и възможно - точно за примуси. Обаче кога ще успея да я намеря - божа работа(((
          Ами ето тук намерих упътването на Шмел-2 и за съжаление пише само за бензин
          http://rechflot.narod.ru/shmel4.htm

          Коментар


          • #35
            От: Примус от СССР

            Не, това е било комплект различни дюзи. Той пък за какво е бил - не знам.

            Коментар


            • #36
              От: Примус от СССР

              Здравейте,
              Днес се опитах да изпробвам един котлон Турист (ето го на снимките).
              http://hiker.com.ua/node/290
              Опитах се да го запаля на спирт а не на бензин (понеже бензина ми се струва доста опасен).
              За съжаление нямах никакъв успех.
              Подгрях го с малко запален спирт в паничката отдолу отворих кранчето и поднесох клечка.
              Пламака на клечката започна да гори сякаш някой до обдухва отдолу а и се усещаше че има налягане и излизат пари от вътре но така и не се запалиха. След няколко проби все същият резултат.
              Единственото ми обяснение е че на бензина парите се палят (или взривяват) а на спирта можеби не.
              Някой по знаещ от мен може ли да каже нещо по въпроса?
              Като цяло котлончето не е мое. Снабдих се преди няколко дни от един битак с него. Доста е ползвано личи му. Не изглежда счупено. То е толкова просто устроено че няма и какво да му се счупи което да не мога да видя. Има си игличка дюза всичко както е на снимките от линка по горе. Другия вариянт е да се престраша да го пробвам с бензин но да си призная ми отбива, пък и смятам че трябваше да стане и на спирт.
              Вие какво мислите?

              П.С. Търся си преносимо в раница котлонче което да може да работи с керосин. Нещо подобно на Шмела описан в горните публикации но на керосин (както казах бензина ме плаши). Ако някой има нещо подобно за продан или може да ме насочи на някъде да казва. (не съм от София)

              Поздрави....

              Коментар


              • #37
                От: Примус от СССР

                Просто не си го стоплил - спирта има мизерна топлотворна способност, в сравнение с бензина.
                Керосина го смятай за нафта - много пуши, малко топли, също не става.
                Просто преодолей отвращението към бензина. Ако няма грешки при експлоатацията, си е напълно безопасен. Ей го кво могат бензиновите лампи. Удобните и чисти газови горелки са смешни пред тях.

                Коментар


                • #38
                  От: Примус от СССР

                  Ползвал съм такова дълги години/ дакато не се обзаведох с 4х4/ То си е направено да работи на бензин. За спирта си има спиртници, че и със сух спирт.
                  Няма нищо опасно, стига да не се пали в двуместна китайска палатка.
                  Успех.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Примус от СССР

                    На тавана трябва да се намира един примус на газ за осветление. Навремето спасяваше положението в режима на тока. Паленето си беше цяло предизвикателство. Спирт, помпане и т.н.
                    Славни времена

                    Коментар


                    • #40
                      От: Примус от СССР

                      Ти май говориш за "Петромакс" (в кавички, щот и то е марка като Примус).
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Примус от СССР

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Ти май говориш за "Петромакс" (в кавички, щот и то е марка като Примус).
                        Примус ще да е. Котлон.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Примус от СССР

                          С руски бензинов се готви по затънтени места за по- бързо,няма по реактивно нещо от тоя уред,малко кофти за помпане,иначе е на принципа на бензинова лампа,много полезно нещо!!
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Примус от СССР

                            Навремето като млад пещернист, ползвах газови контлончета "Примус", "Кемпинг Гас". Проблема им беше, че зимата газилниците просто не работят. Когато баща ми разбра, че няма да се откажа да си троша главата, ми даде един такъв "Турист". Е тогава вече се родих. Безотказен и почти не дават сбой. При -15С газов няма начин да работи нормално. Виж бензиновия няма грешка. Гадното е че при запалване малко пуши. На моя му се скапа дюзата и спрях да го използвам, но не го изхвърлих. Ако сега си нямеря такъв, няма да се замисля да го взема.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Примус от СССР

                              Дай да ти направят някъде или присади от бензинова лампа,винаги има начин!
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Примус от СССР

                                Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                                ... или присади от бензинова лампа,винаги има начин!

                                Не ми се съсипва бензиновата лампа. Ако намеря по вторични сурвини тогава. Ама гредам в последно време и по вторични няма интересни находки.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X