Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

    аз нарочно натискам да има за скарата, ти ...........
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
      аз нарочно натискам да има за скарата, ти ...........


      И все пак ? Ще се прецака ли ако го оставя?
      When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

      Коментар


      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

        Според размера на цепката (ако не се разпада), може да си я досушиш.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Според размера на цепката (ако не се разпада), може да си я досушиш.
          Минимална е, няма опасност от разпад. Благодаря.
          When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

          Коментар


          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

            Ще му се промени вкуса.
            Най-добре го направи на суджу
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

              Що ти трябва да го чакаш да потъмнее и да граняса? Направи го на гребенче, през скарата и с червено винце е далеч по безопасно.

              Коментар


              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                Здравейте,
                Страхотни сте ама много "потайно" ... откога търся такава практически насочена "мераклийска тема". Аз с две думи не съм "профи" като повечето от вас, но си правя доста домашни неща и честичко ровя в старите стандарти. Така де, ама съм много наясно, че само с четене ... ядец. Разбрах го докато се тествах със правене на сирене - големи тънкости има и ако знаете какви проби съм хапнал да не станат "зян" Но все пак най-лошия ми опит беше в пъти по-добър от това дето го продават.
                С месото обаче все още не рискувах, защото ще ме е яд да ходя да си взема от човек и после ... как го казвате "през тигана". Иначе тъст ми е от Караджалово и правят това дето му викате "пуска" или "шанориья" (така го изговарят) - много готино, но преди години някой се беше сетил да "дублира" рецептата, защото видях да го предлагат от производител на мнооого сериозна цена.
                Тук обаче "шапка Ви свалям" - направо тежката артилерия.
                Та на въпроса ... знае ли някой къде са указани рецептите на колбасите от едно време - не само сурово сушените. Стандарт, книга или нещо друго ?
                С много труд се добрах до старите технологии на Родопа, ама въпреки, че всичко е супер подробно описано са като "детска количка с педали" пред опита на MAXXX и други от Вас (съжалявам не ви зная по имена).
                Днес си поръчах и книгите в които мисля, че са указани рецептурите, но друго си е да попиташ "профитата". Всъщност три пъти прочетох темата и си свалих много рецепти и практически съвети - обичам нещата да са подредени и ... да "останат".
                А защо го правя ... ? Може би като всеки от вас просто искам да ям истински неща, макар, че под "истинско" разбирам всичко да е "истинско", т.е. да знаеш със сигурност с какви продукти работиш.
                А ако нещо мога да помогна - стандарти и технологии за млечни произведения, технологиите за месо и колбаси (нямам рецептите), стари рецепти за консервиране .... свиркайте

                Коментар


                • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                  Първоначално публикуван от amonov Преглед на мнение
                  Здравейте,
                  .............
                  Та на въпроса ... знае ли някой къде са указани рецептите на колбасите от едно време - не само сурово сушените. Стандарт, книга или нещо друго ?
                  С много труд се добрах до старите технологии на Родопа, ...........
                  Днес си поръчах и книгите в които мисля, че са указани рецептурите, .................
                  А защо го правя ... ? Може би като всеки от вас просто искам да ям истински неща, макар, че под "истинско" разбирам всичко да е "истинско", т.е. да знаеш със сигурност с какви продукти работиш.
                  А ако нещо мога да помогна - стандарти и технологии за млечни произведения, технологиите за месо и колбаси (нямам рецептите), стари рецепти за консервиране .... свиркайте
                  Колега с теб трябва да си "поговорим".

                  Аз също търся такива книги, но удрям на камък. В смисъл или ги няма или цената е ХХХ. Това не е нормално.
                  Аз обаче издирвам не само за месни и млечни продукти, но също за сладкарството и технология на брашното и хлебните изделия, а тук вече е лудница.

                  Много бих се радвал да се "чуем" на лична.

                  Не е по тази тема, но пък има модератори.
                  Имаш ли рецептата за крема сирене - онова от 1960-1980 и маскарпоне - оригинал? Но това ще трябва да е налична или в друга тема.

                  Относно технологиите за месо и колбаси от миналото, това ще да е трудна работа. Тук прочетох, че някой колега има една книжка, но от април, лани, не е активен.
                  Книгата е "Производство и пласмент на месни продукти", автор Марин Христов Маринов, ДИ "Техника" София-1963 година."
                  В една антикварна книжарница я имало, казват ми, че е нова, но аз ХХХ лв за това не мога да дам.
                  Ако има поне 5 колеги да се съберем да я купим и после за всеки фототипно издание ляга по около ХХ лв.. По поносимо е. Ако са повече още по-добре.
                  А тук може да се публикуват рецепти за всеки който му се чете.
                  Направо от извора.

                  Коментар


                  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                    Здравейте пичове,

                    някаква информация за колегата с книгата или за дружината, която щеше да я купува?

                    Бях се засилил да я купувам, сканирам и кача в няколко от тематичните форуми, но за съжаление вече не се намира на пазара.

                    Ще съм благодарен (и не само аз...), ако този който я притежава намери време да я сканира и качи. Делото му ще се помни от поколенията, а името му споменава по отрупаните с мезета маси.

                    Коментар


                    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                      Има и се намират книги, даже са сканирани една част .... тая дето я коментирате съм я заръчал на жената да провери в библиотеката на УХТ... На друг компютър са и са с авторско право и може да ме погнат ако ги публикувам публично, ще направя архив и ще изпратя на ЛС който желае... Няма да е скоро, че ме е налегнала работата ще наглеждам темата ... иначе си произвеждам целогодишно Сурово-сушени от месо... но лятото не изпращам по еконта
                      amonov Нашенски зет си значи

                      Коментар


                      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                        Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                        Има и се намират книги, даже са сканирани една част .... тая дето я коментирате съм я заръчал на жената да провери в библиотеката на УХТ... На друг компютър са и са с авторско право и може да ме погнат ако ги публикувам публично, ще направя архив и ще изпратя на ЛС който желае... Няма да е скоро, че ме е налегнала работата ще наглеждам темата ... иначе си произвеждам целогодишно Сурово-сушени от месо... но лятото не изпращам по еконта
                        amonov Нашенски зет си значи
                        Колега, ще ти бъда благодарен за някое копие от тази ценна информация.
                        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                        Коментар


                        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                          Пиши ме и мене. Имам доста чужда литература, но нито една българска книга.

                          Жив и здрав!

                          Коментар


                          • Да повдигна малко темата. Попадна ми оригинална рецепта за "Петрохан". Преди месец направих 2 кг... харесаха го в къщи (аз от няколко години месо не ям). снощи пак напълних 3 кг в черва. Събота ще го поопуша и после следва сушене.

                            Коментар


                            • Първоначално публикуван от krasipet Преглед на мнение
                              Да повдигна малко темата. Попадна ми оригинална рецепта за "Петрохан". Преди месец направих 2 кг... харесаха го в къщи (аз от няколко години месо не ям). снощи пак напълних 3 кг в черва. Събота ще го поопуша и после следва сушене.
                              Сподели рецептата де...
                              Който търси , намира !
                              Човекът е човек, когато е на път !

                              Коментар


                              • Салам Петрохан по БДС 2589-83
                                Продукти:
                                говеждо едносортно - 30%, смляно на решетка 4 мм
                                свинско едносортно - 70%, смляно на решетка 10 мм или ситно накълцано
                                сол - 25 гр/кг
                                захар - 2 гр/кг
                                черен пипер млян - 3 гр/кг
                                лют червен пипер - 4 гр/кг
                                чубрица - 3 гр/кг
                                Селитра който иска да слага, аз я пропускам. Количеството е не повече от 0.5%... 5 гр/кг.
                                Приготвяне:
                                Всяко от месата се нарязва на късове и се осолява с половината сол (12 гр/кг). Оставя се на студено върху наклонена повърхност за 24 часа, за да се оттече.
                                Следва смилане на месото, смесването на двата вида кайма и омесване с останалата сол и подправките.
                                Отново престой на студено за 24 часа и след това пълнене в свински черва, които се вързват с дължина около 30 см.
                                Увесват се за 24 часа при температура 20О С и след това следва студено опушване. Предния път ги опушвах 3 дни с прекъсвания. Сега смятам да ги държа не повече от десетина часа в пушилнята.
                                Следва сушене до загуба на 35% от теглото. При мен сушенето беше няколко дни на балкона, а после в хладилника.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X