Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Може би болест по лозе. Каква е ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Може би болест по лозе. Каква е ?

    Здравейте. За да не отварям нова тема ще се опитам да опиша ситуацията тук. Обърнах внимание ,че в лозето има наченки на оидиум(по повърхността на зърната има бял прашец). Преди няколко 3-4 дни го напръсках с Ридомил Голд(който препарат прочетох ,че има не само защитно/предпазно действие ,но и лечебно). Някъде в нета попаднах и на статия ,че точно този препарат е най-добре да престои няколко часа във вода, преди да се пръска с него. Отново някъде попаднах и на следното твърдение. За предпазен ефект може да се разтвори около 5гр. калиев перманганат в 10л. вода и да се пръска, а когато вече се вижда заразата дозата е 10гр./10л вода.
    Сега попаднах и на твърдения за пръскане със сяра.Чувал съм ,че едно време се е ползвала по-активно в лозята.

    Питането ми е дали може да се смеси сярата с калиевия перманганат? Знаете ли други изпитани рецепти/препарати за оидиума? Сега към нач. на август трябва да се пръска против сиво гниене(препоръчва се КУАДРИС). Изтървал съм ситуацията , то е ясно , ама дали може да се спаси положението...

    И последно - пръскате ли в лозята по време на цъфтеж?

    Коментар


    • #17
      От: Може би болест по лозе. Каква е ?

      Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
      ...
      Питането ми е дали може да се смеси сярата с калиевия перманганат?
      Тия две вещества ги дръж по-далеч едно от друго.

      Коментар


      • #18
        От: Може би болест по лозе. Каква е ?

        Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
        Здравейте. За да не отварям нова тема ще се опитам да опиша ситуацията тук. Обърнах внимание ,че в лозето има наченки на оидиум(по повърхността на зърната има бял прашец). Преди няколко 3-4 дни го напръсках с Ридомил Голд(който препарат прочетох ,че има не само защитно/предпазно действие ,но и лечебно). Някъде в нета попаднах и на статия ,че точно този препарат е най-добре да престои няколко часа във вода, преди да се пръска с него. Отново някъде попаднах и на следното твърдение. За предпазен ефект може да се разтвори около 5гр. калиев перманганат в 10л. вода и да се пръска, а когато вече се вижда заразата дозата е 10гр./10л вода.
        Сега попаднах и на твърдения за пръскане със сяра.Чувал съм ,че едно време се е ползвала по-активно в лозята.

        Питането ми е дали може да се смеси сярата с калиевия перманганат? Знаете ли други изпитани рецепти/препарати за оидиума? Сега към нач. на август трябва да се пръска против сиво гниене(препоръчва се КУАДРИС). Изтървал съм ситуацията , то е ясно , ама дали може да се спаси положението...

        И последно - пръскате ли в лозята по време на цъфтеж?
        Много грешки, твърде много! Оидиумът или още брашнестата мана по лозата, е различно заболяване от обикновената мана срещу която се прилага Ридомил Голд. Най-добре е всички разтвори на препарати за растителна защита да се пръскат веднага. Някои производители на препарати, сочат като опция за определени свои продукти, че работния разтвор с тях може да се използва до няколко часа след приготвянето му. Това няма нищо общо с начина по който го тълкувате! Идеята за Куадрис е добра, стига да се спази карантинния срок, т.е. ако не става въпрос за някой ранен сорт, може да се ползва. Въздържанието от пръскане по време на цъфтежа на лозата се дължи на поостарялото схващане, че това води до изресяване. Навремето, когато са се ползвали основно мед съдържащи препарати и най вече бордолезов разтвор, може да са имали основание да мислят така! Обаче, когато цъфтежа съвпадне с превалявания, както обикновено се случва у нас, тоест налице са условия за заразяване от причинителя на обикновената мана, пръскането не само че не трябва да се отлага, но е задължително, за да не се допусне зараза. Перманганата и сярата имат място място в лозарството, но настоятелно ви препоръчвам консултация с агроном не само относно тяхното използване, но и по принцип за повишавана на знанията ви по растителна защита!
        Последно редактирано от emil5koff; 18-07-19, 23:58.

        Коментар


        • #19
          От: Може би болест по лозе. Каква е ?

          Много благодаря. Ето, отново научих нови неща. Особено остарялото схващане да не се пръска по време на цъфтеж. Консултацията с агроном е най-доброто, но къде ? Нима някой ще ми обърне внимание за лозе около 2дка?! Затова разчитам на хора като теб, за което благодаря.
          Мога ли сега след като се виждат наченки на мана (не мога да уточня каква точно) да се опитам да спася положението например с Ридомил Голд? Вече опраших със сяра...

          Коментар


          • #20
            От: Може би болест по лозе. Каква е ?

            Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
            ...Консултацията с агроном е най-доброто, но къде ? Нима някой ще ми обърне внимание за лозе около 2дка?! З....
            Всески агроаптекар трябва да е агроном по образование.
            намери такъв по склонен да споделя и така.
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • #21
              От: Може би болест по лозе. Каква е ?

              Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
              .....Мога ли сега след като се виждат наченки на мана (не мога да уточня каква точно) да се опитам да спася положението например с Ридомил Голд? Вече опраших със сяра...
              Както ви написах вече, за де се знае какъв препарат да си използва, трябва да е ясен причинителя, още повече, при наличие на видими симптоми, както споделяте. Мога само да гадая от контекста на това което пишете, че вероятно става въпрос за брашнеста мана ( форма по гроздовете) на която Ридомил Голд не действа! В това отношение използването на сяра е някакво решение, стига третирането да е направено достатъчно добре, защото по принцип, със сярата се работи трудно! Мнението ми в никакъв случай не трябва да замести консултацията с агроном, а и както е посочил колегата по горе, във всяка селскостопанска аптека, би трябвало да могат да ви консултират.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X