Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

    Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
    Оловният тетраетил не е смазваща а антидетонационна добавка.

    Отдушникът на картерните газове напълно замества тази "мажеща система" с капкомера,
    която е нещо като магнетизатора на гориво и турбохомогенизатора.
    И на пропан и метан двигателят си се чувства добре. Получава добре хомогенизирана горивна смес. Освен това се маже по-добре от на бензин, който отмива масления филм по цилиндровите втулки.
    Ако сте забелязали при каране на газ маслото доста по-дълго запазва цвета си именно по тази причина.
    На всичко отгоре газовите горива имат доста по-добра детонационна устойчивост. На някой да му е "чукал аванс" на газ?
    Искаш да кажеш, че това, което го пише в брошурата е лъжа? Аз също не им вярвам много, но като за лаик ми звучи донякъде обосновано и може би поне малко полезно. Казвам звучи, защото не им защитавам каузата, но за неразбиращ описанието им сякаш има смисъл.
    http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


    http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
    http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

    Коментар


    • #17
      До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

      Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
      ...
      На всичко отгоре газовите горива имат доста по-добра детонационна устойчивост. На някой да му е "чукал аванс" на газ?
      На мен. Но сам съм си виновен

      Първоначално публикуван от marin199 Преглед на мнение
      Искаш да кажеш, че това, което го пише в брошурата е лъжа? Аз също не им вярвам много, но като за лаик ми звучи донякъде обосновано и може би поне малко полезно. Казвам звучи, защото не им защитавам каузата, но за неразбиращ описанието им сякаш има смисъл.
      Той и да не каже, казвам ти го аз. Продуктът е тресавищен газ под налягане. Лично аз, не бих си дал колата в ръцете на хора, които се опитват да ми го продадат. Те ще са неграмотници и/или мошеници.

      За смазването на клапаните: няма къде и с какво. Уплътняващата повърхност на клапана работи при условия, при които всякакви смазки са безсмислени. Както горе написаха, за смазването на другите детайли бензинът само пречи. Опашката на клапана се маже от мазилната уредба на двигателя. Там не достигат значими количества от горивата, каквито и да са те. Нищо не опазва клапаните толкова, колкото правилно регулираният режим на двигателя (смес, аванс, топлнни хлабини).

      Историята с оловото е съвсем трета. Оловните оксиди действително се отлагат по клапаните и леглата им. Донякъде подобряват термичния контакт. Само че, последният двигател, който зависи от оловото за ОХЛАЖДАНЕТО на клапаните си, е в Шкода 105. И така му се пада.

      Коментар


      • #18
        До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        На мен. Но сам съм си виновен



        Той и да не каже, казвам ти го аз. Продуктът е тресавищен газ под налягане. Лично аз, не бих си дал колата в ръцете на хора, които се опитват да ми го продадат. Те ще са неграмотници и/или мошеници.

        За смазването на клапаните: няма къде и с какво. Уплътняващата повърхност на клапана работи при условия, при които всякакви смазки са безсмислени. Както горе написаха, за смазването на другите детайли бензинът само пречи. Опашката на клапана се маже от мазилната уредба на двигателя. Там не достигат значими количества от горивата, каквито и да са те. Нищо не опазва клапаните толкова, колкото правилно регулираният режим на двигателя (смес, аванс, топлнни хлабини).

        Историята с оловото е съвсем трета. Оловните оксиди действително се отлагат по клапаните и леглата им. Донякъде подобряват термичния контакт. Само че, последният двигател, който зависи от оловото за ОХЛАЖДАНЕТО на клапаните си, е в Шкода 105. И така му се пада.
        Благодаря ви за мненията и в частност на Ясен. За хората от Фобос до сега съм чувал само добри отзиви и на няколко места колеги пишат, че при Фрилендър и доста сложно регулирането на газ. инжекцион и те са хората. Аз лично питах в Пловдив/добри газаджии/ и те казаха, че колата е с асинхронно обогатяване и са правили, но не дават гаранция, че няма да има проблеми. Аз не мисля да дам 1200 лв и да тичам по сервизи после. Утре си взимам колата и ще пиша отзиви като покарам повечко време. Колкото до тая смазка и на мен ми беше странна, щото какъвто и индианец да съм не бях я виждал сложена на кола. Просто явно момчетата я предлагат, пък който иска. Надявам се, че хората на които им я предлагат за напред ще имат предвид писаното тук и всеки сам си преценява.
        http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


        http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
        http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

        Коментар


        • #19
          До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

          Първоначално публикуван от marin199 Преглед на мнение
          Благодаря ви за мненията и в частност на Ясен. За хората от Фобос до сега съм чувал само добри отзиви и на няколко места колеги пишат, че при Фрилендър и доста сложно регулирането на газ. инжекцион и те са хората. Аз лично питах в Пловдив/добри газаджии/ и те казаха, че колата е с асинхронно обогатяване и са правили, но не дават гаранция, че няма да има проблеми. Аз не мисля да дам 1200 лв и да тичам по сервизи после. Утре си взимам колата и ще пиша отзиви като покарам повечко време. Колкото до тая смазка и на мен ми беше странна, щото какъвто и индианец да съм не бях я виждал сложена на кола. Просто явно момчетата я предлагат, пък който иска. Надявам се, че хората на които им я предлагат за напред ще имат предвид писаното тук и всеки сам си преценява.
          Леко допълнение към споделеното от колегите:
          Клапаните ти се трият на три места, две от които те интересуват в случая заради свързаноста с темата - във водачите и в леглата.
          За водачите се грижи мазителната уредба а за леглата нормалното ти износване на двигателя /функция на износване на водачи и вложки/.
          Струва ми се че не се нуждаеш от такива нещица освен ако не си газифицираш Вартбург, и си мажеш лагерите.
          А за индианците ..... недей. Те са фенове на пачата мас
          GPS системи https://www.easytracking.bg/
          Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

          Коментар


          • #20
            До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

            Надявам се, че всеки, който пише по темата/освен ако не е много наясно/ преглежда снимките на брошурата с подробно описание на системата, защото там доста добре е обяснено. Като знае точно за какво става въпрос, самия му коментар ще е напълно адекватен. Мен и да ме питате - не разбирам, хората са го описали, всеки има своите аргументи, които могат да бъдат оборени.
            http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


            http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
            http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

            Коментар


            • #21
              До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

              "Before the development and introduction of lead to fuel, engines were successfully run without lead, albeit
              at low compression ratios which gave low power and low fuel economy. As engines of the period were not
              highly stressed valve seat recession did not appear to be a major problem.
              The world-wide use of lead and the discovery that lead compounds formed during the combustion of lead
              alkyls prevented valve seat recession (VSR) by forming thin layers of lead oxides and sulphates on critical
              valve/seat interfaces was a bonus. This led to the world-wide practice of machining valve seats directly into
              the cast iron head..."
              http://www.millersoils.net/1_downloa...utes_facts.pdf
              ..един от многото линкове при търсене "valve seat wear" +CNG...Патенти за сплави за кл.легла за газови двигатели и т.н-ако "твърдосплавните" си вършат работата в бензинови приложения и ги не брига какъв е бензинът,види се ,че при газовите нещата стоят по-иначе....то ясно,че "от тетраетил оловото не се търси смазване"-казано е по-горе какъв е приятният страничен ефект от наличието му--не се разчита на това лубрикант да попада връз клапана под някава си форма....
              И това "омаслител","смазване" някак не са много на място-капките им е цел да изгорят в камерата ,а не да се лепят по клапана.
              Тъй че интересно какво има в капките...
              http://www.flashlube-europe.com/imag...r_fluid_en.pdf

              Коментар


              • #22
                До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

                И какво излиза от тези линкове? Средства за постигане на натрупвания по клапаните, подобни на оловните карбонати от оловосъдържащите бензини. Които са желани само в двигатели, произведени преди войната (не знам коя война). Манганът има същите проблеми като оловото с околната среда, просто никой не се е занимавал с него, защото не е масов.

                Първата статия е от края на 90-те години, отнася се за двигатели, произведени в САЩ преди 1990 (те са сходни на европейските преди 1970, поне в това отношение), ругае натриевите и калиевите съединиения и промотира манганов продукт.

                Вторият линк е информация за токсичността на друг продукт (калиев). Авторът му е дремал в часовете по химия и английски език, но пустата му администрация на държавата (САЩ) иска такъв документ и той го е сътворил. И сигурно документът е минал, защото все едно никой не го е чел.

                И едното, и другото се продава като "оловозаместител" за безоловни бензини.

                VSR (valve seat recession) е нещо, което газовите горива докарват и на двигатели, предназначени за безоловен бензин, но само в един случай - при силно неадекватна настройка на момента на запалването. Същото ще се случи и при използване на бензин с много по-високо от нужното октаново число. Е, ако някой газифицира нещо, за което е известно, че трябва аванс-процесор, и не го монтира, получава това, което заслужава. И никаква смазка няма да го отърве.

                Коментар


                • #23
                  От: До: Омаслител за клапани при коли на газ и метан!

                  Да не отварям нова тема колеги, какво ви е мнението за такава система и оказва ли положителен ефекти върху клапаните и забавянето на тяхното потъване.

                  Коментар


                  • #24
                    Прочетох всички изказания мнения по темата, но нито едно не засегна истинската причина за използване на въпросния флуид за предпазване на клапаните - а именно склоността им от прегряване при употребата на метан (блатен газ) или пропан-бутанова смес (петролен газ) като горива. При тяхното изгаряне се отделя значително повече топлина, отколкото при изгарянето на бензина, вследствие на което се повишава и температурата на клапаните, и това допринася за по-бързото им износване. Този род добавки предпазват именно от този ефект. Всеки сам си решава, дали да използва такава сиситема при инсталирането на газова уредба, но не считам, че тя е излишна и може да се разчита само на маслени пари от картерната вентилация, защото картерните газове изгарят в цилиндите, а този флуид издържа на значително по-високи температури и не изгаря.

                    https://www.youtube.com/watch?v=xdf442PlZvI

                    Ето и още един клип:
                    https://www.youtube.com/watch?v=XsfS-rXI39o

                    Коментар


                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Не се отделя повече топлина, а горенето е с различна скорост. Затова горе Ясен е писал за аванс-коректори.
                      Ако се отделяше повече топлина, на тези горива автомобилите щяха да могат да бъдат по-мощни и икономични.

                  • #25
                    Отделя си се повече топлина и още как, само не бъркай отдадената топлина, че е пропорционална на механичната мощност, която се постига от двигателя при изгаряне на единица обем гориво - по-голямото количество топлина си е топлинна загуба и именно заради това, при употребата на пропан-бутан или метан има леко по-ниска мощност в двигателя и по-висок разход на гориво. Всичко е физика! Няма да споря - нямам нито нерви, нито сили. По-бавното горене също допринася за по-високата температурна натовареност на клапани и глава.
                    При бензин, температурата на изходящите газове е от порядъка на 800 градуса по Целзий, а при пропан-бутана е 1000 градуса по Целзий.
                    Последно редактирано от PeterP@n; 28-11-21, 10:09.

                    Коментар


                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Типичен синдром на Дънинг-Крюгер, нямаш шанс да схванеш, излишно е да се хабя.
                      Но от мен да мине, две думи - газовете се разширяват не заради горенето, а заради топлината отделена при него. И налягането което се получава, е в пряка зависимост от количеството топлина. А от това налягане зависи колко силно ще се натискат буталата, респективно мощността. Съвсем опростено казано.

                      А за изпускателните клапани, сам пишеш за разлика в "температурата на изходящите газове"... Те през кои клапани се пропускат?! И друго, изпускателните клапани на бензин държат няколкостотин градуса покрай тях, а всмукателните им е проблем температурата, при положение че работят на много по-ниски температури... Е, как така?! И системата не случайно се нарича за смазване, а не за охлаждане на клапаните(защото има и такива, но едва ли си чувал някога за тях).

                    • PeterP@n
                      PeterP@n коментира
                      Редактиране на коментар
                      Понеже тук всички сте "експерти", карайте си колите както намерите за добре и си мислете, че някой иска да ви прецака с нещо, което не ви трябва. Плурализъм и различно мнение от вашето не се зачита, което говори много лошо за самите вас. Каквото имах да казвам съм го казал и не, не продавам и не предлагам и нямам нищо общо с производство, дистрибуция и промотиране на каквито и да е разновидности на въпросните флуиди за предпазване на клапаните.
                      Ще се въздържа да коментирам лицето, поставящо вече и медицински диагнози, защото дори не може да ми покаже къде съм написал, че флуида предпазва изходящите клапани, но както и да е - явно така е чел и физиката и теорията на ДВГ - между редовете и си е интерпретирал написаното, както му е угодно. Вярвам, че с този си устрем, ще стигнете много далеч!
                      Говорите за аванспроцесори - на всеки един съвременен газов инжекцион си има компютър, който прави именно тази корекция на предварението на запалването и въпреки всичко, топлинното натоварване на главата на двигателя е изключително по-високо, отколкото при горенето на бензин. Това се дължи не само на по-бавното горене, но и защото горивната смес бензинови пари-въздух и пропан-бутан - въздух са в различни пропорции, за да има оптимално горене - така наречената стоихометрична смес - за бензин е 14.7:1, за пропан-бутан е 17:1. И какво става тук, имаме по-бедна горивна смес при пропан-бутана, а когато сместа е по-бедна има по-висока температура.
                      Хайде сега, по логиката колкото по-висока температура, толкова по-добре, защо дизеловите двигатели са с по-ниски работни температури (от порядъка на 80-90 градуса по Целзий), след като дизеловото гориво е с най-висока калорична плътност на литър - 40 MJ/l, а бензина RON 95 е с 29 MJ/l? Пък за пропан-бутана да не говорим - неговата енергийна плътност е 23-26 MJ/l. И какво стана тя - най-много плътност на енергия има дизеловото гориво, пък най-ниска работна температура и най-високо К.П.Д? Защо така?! Нали колкото е по-висока температурата трябва да има по-висока мощност на двигателя? А то...
                      При някои системи на ГИ като Vialle (която система е истински газов инжекцион и си впръсква пропан-бутан в течна фаза) даже си има заложено впръскване на бензин, особено при по-високо натоварване на двигателя. Но няма да навлизам в подробности защо се впръсква бензин, че тук пак някой "експерт" ще се изтупани да ми сложи поредната диагноза. Останете си със здраве, щастливи и самодоволни!
                      Последно редактирано от PeterP@n; 28-11-21, 18:37.

                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Без да искам да те засегна - ако можеше с истински знания в тая област, да прочетеш написаното от теб, щеше истински да се посмееш.
                      Не става на парче със заучени лафове, чуто-недочуто, и някоя и друга информация от Гугъл.

                  • #26
                    Към PeterP@n: Може ли за линк за дизелов двигател с работна темп при изходящите газове от цилиндъра през изпускателните клапани-80-90С.
                    Ако сте имали предвид, че термостата и цялата охладителна система е изчислена за тази работна температура, то това е така, но и на същата темп е и при бензиновите ДВГ, както и при тези на метан и пропа-бутан.

                    И понеже не съм специалист по ДВГ моля за по-простичко обяснение, но не за прости, моля и за линкове с обяснение на български, че от Вашите обяснения нещо, което си мислех, че поне в основи ми е ясно, Вие ми го замъглихте и замазахте.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #27
                      Тойта Корола 1.6 бензин в следствие на монтирано марково устройство за омасляване с ГИ Ланди Ренцо за 15 000 км запече сегменти на два цилиндъра. Ремонта излезе почти 1000 лева в Тойота.
                      В омаслителя е наливано са само предписаното масло.
                      Сега карам без него и вече 20 000 км няма проблеми.
                      Имам наблюдения върху 4 други автомобила два Субару и две Хонди с ГИ Ловато без омаслителя с различен пробег между 20 и 45 х.км нямат проблеми ни с клапани ни със сигменти.
                      А да и един мотокар Тойота 2.0 вече 3 000 моточаса върви без омаслител и без проблеми и забележки.

                      Аз съм твърдо за каране без омаслител при газовите уредби.
                      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                      Място и хора към които да принадлежи ...

                      Коментар


                      • Ясен
                        Ясен коментира
                        Редактиране на коментар
                        На мен ми е особено интересно как т. нар. омаслител е успял да допринесе за запичането на сегментите.

                        Според мен и това не е способен да направи, освен ако няма някакъв проблем с дозирането и натича в смукателния колектор при спрял двигател.

                      • Николай Колев
                        Николай Колев коментира
                        Редактиране на коментар
                        Колата не гореше масло от смяна на смяна стоеше до където е било налято.
                        От сервиза на Тойота след сериозен анализ на запечените сегменти в предвид на това че,двигателя не е прегряван или каран зверски и е обслужван само при тях редовно с каквото трябва и когато трябва,стигнаха до заключението че ,нагара между сегментите е от маслото на омаслителя.

                    • #28
                      PeterP@n, опитай се да се вслушаш какво пишат другите колегите и ако не вярваш провери информацията... Човек се учи докато е жив, но насила не става. Късно е и не мога да пиша фермани, но искам само да ти обърна внимание на някои твои разсъждения, върху които да се замислиш.

                      Ако ще сравняваш калоричност на гориво за ДВГ, сравнявай калоричността на съответната стехиометрична (да, на български се пише така) смес, а не за литър, или килограм защото става въпрос за двигател, а не за факла.

                      Стехиометричната смес за пропан-бутан е около 15.5-15.6 (масово) в зависимост от пропорцията на съставките, но това изобщо не означава бедна смес, а че ти трябва малко повече въздух в сравнение с бензин (тук може веднага да си отговориш, защо при всякакви други равни условия, атмосферен бензинов двигател губи максимална мощност при работа с изпарен пропан-бутан).

                      КПД на дизеловия двигател е по-високо, но причината не е в горивото.

                      Ако искаш да навлезеш по-дълбоко в теорията, потърси информация за „индикаторна диаграма“ , „средно ефективно налягане“ и как те кореспондират с мощности, капедета и т.н.

                      Имаш и много други неточности, но както казах, късно е

                      Коментар


                      • #29
                        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                        Към PeterP@n: Може ли за линк за дизелов двигател с работна темп при изходящите газове от цилиндъра през изпускателните клапани-80-90С.
                        Ако сте имали предвид, че термостата и цялата охладителна система е изчислена за тази работна температура, то това е така, но и на същата темп е и при бензиновите ДВГ, както и при тези на метан и пропа-бутан.

                        И понеже не съм специалист по ДВГ моля за по-простичко обяснение, но не за прости, моля и за линкове с обяснение на български, че от Вашите обяснения нещо, което си мислех, че поне в основи ми е ясно, Вие ми го замъглихте и замазахте.
                        Работна температура на двигателя е нещо много различно от температура на изходящите газове. Това е температурата на охлаждащата течност при която горивната смес изгаря най-ефективно и се постига най-голям КПД. Предназначението на охладителната система е за това , да поддържа оптималната работна температура. При различни двигатели тази температура е различна.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • s_s1
                          s_s1 коментира
                          Редактиране на коментар
                          Да, знам но колегата е писал, цитирам дословно:
                          "Хайде сега, по логиката колкото по-висока температура, толкова по-добре, защо дизеловите двигатели са с по-ниски работни температури (от порядъка на 80-90 градуса по Целзий), след като дизеловото гориво е с най-висока калорична плътност на литър - 40 MJ/l, а бензина RON 95 е с 29 MJ/l?"

                      • #30
                        Аз пък , като един проЗД краен потребител да попитам
                        Примерно , без тази система , колко е живота на клапаните ?
                        Втори въпрос , с въпросната система колко се удължава живота на клапаните ?
                        Трети върпос, каква е цената за смяна на повредениете клапани ?
                        И май уравнението е готово
                        Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 29-11-21, 08:23.
                        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                        A1+

                        Коментар


                        • ctef
                          ctef коментира
                          Редактиране на коментар
                          Ами до сега, вече над 20 г. карам на газ, при това все с обикновен изпарител. Много ме кефи едно огромно Виале, и само го ремонтирам и прехвърлям на следващата кола. Минал съм през Лада03, Полски фиат, Панда, Витара и сегашното.
                          Това което съм забелязал на практика е, че при обеднена смес, двигателите започват да греят повече(логично).
                          Усеща се и по вървежа. и като отвориш капака се чува едно леко цъкане от свиването и разширяването на металите, повече от обичайното.
                          Та тънкият момент е настройката, и да не се допуска работа на обеднена или преобогатена смес, защото това води до топлинни натоварвания над нормалните, вероятно и на клапаните.
                          Сигурен съм че ги знаеш тия неща, айде да ходим да вършим работата

                        • Nachev
                          Nachev коментира
                          Редактиране на коментар
                          Аз имах Нисан Xtrail 2.5 2007. Сложих му газова уредба Romano с омаслител Flashlube в електронно управление на обща стойност над 2600лв. След по-малко от 30 хил. км. се наложи смяна клапаните, което в представителството на Нисан струваше към 3200лв. Сегашната си я карам на бензин

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X