Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква радиостанция имате/ползвате?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

    Първоначално публикуван от Yordan Kolev Преглед на мнение
    Умишлено ги заключат в сервиза.
    Е то значи било хептен простотия!!!

    Каква е файдата, че станцията има възможност за 38 CTCSS и 100 DCS "канала" при положение, че някой дебил е решил да ти дава тон в живота и да я закове на 8 избрани от него комбинации?

    Досега никой ли не им е наритал задниците за това?!?

    А бе, не е читава тази фирма и това си е то! Пробутваха VX146 с комплектация, различна от написаното от производителя на опаковката и в документацията. Набутай старото и бавно зарядно, пък който не иска да се мотае по 16 часа и да си съсипва NiMH батерията - да дойде да си купи от новите (дето иначе производителят ги е включил в стандартната комплектация).

    Добре, че проявиха благоразумие и ми го смениха. Иначе се бях приготвил да ги понеса по Комисия за защита на потребителя и т.н. по трасето
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #62
      Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

      Чавдаре, никой нищо не разбира от нищо. Хората навсякъде са тъпи и искат само пари да взимат и никаква работа да не вършат. Така е устроено нашето общество. Аз често се опитвам да го променям с дебелото дърво и жива сила и понякога става, но не мога да бъда навсякъде.
      http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

      Коментар


      • #63
        Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

        Първоначално публикуван от Yordan Kolev Преглед на мнение
        Чавдаре, никой нищо не разбира от нищо. Хората навсякъде са тъпи и искат само пари да взимат и никаква работа да не вършат. Така е устроено нашето общество. Аз често се опитвам да го променям с дебелото дърво и жива сила и понякога става, но не мога да бъда навсякъде.
        Естествено, че сам човек не може да промени нищо. Ама ако всеки, или поне повечето започнат да си търсят правата?
        В конкретния случай какво ли ще стане, ако в офиса на въпросния вносител цъфнат едновременно група джипари за да направят рекламация и да поискат фирмата незабавно (и за своя сметка) да премахне всякакви "заключвания", които им пречат да използват пълните възможности на закупените радиостанции?
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

          Ами предполагам, че ще стане весело

          Колкото до G7-ите днес ги върнах с намерението да взема две VX-146, но нещо май не им стана много приятно... Пък и нямали в момента, чак след седмица... А пък като ги взема живот и здраве, то хубаво че ще мога да си говоря с вас, ама освен да взема и Омегата и да дойда на някоя по-хард разходка... ще падне веселба голяма
          Warp. Timewarp.
          Grand Cherokee WG 2.7 CRD BFG A/T
          LZ1VAS

          Коментар


          • #65
            Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

            Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
            Е то значи било хептен простотия!!!

            А бе, не е читава тази фирма и това си е то!
            Чаво, коя е тази фирма ??
            LZ1RED

            Коментар


            • #66
              Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

              От вчера съм с две ALAN НР446. Днес ги пробвах и работят перфектно от попа до романския при не съвсем пряка видимост...
              С удоволствие бих пробвал да се свържа и с някого от вас ако кажете канал и DCS
              Warp. Timewarp.
              Grand Cherokee WG 2.7 CRD BFG A/T
              LZ1VAS

              Коментар


              • #67
                Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                Интересно колко хора имат и използват радиостанции при каране офроуд и какви са те?
                Имам едно предложение по темата да има и диапазона на 50 и 150 мегахерца. Видях един колега във форума който се интересуваше от 54.145 аз работя на 156.150 та редно е да има в анкетата и тези честоти

                Коментар


                • #68
                  Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                  По тази логика трябва да сложим цялостното честототно разпределение...

                  В анкетата са сложени само разрешените от закона за СВОБОДНО използване честоти. Всички останали честотни диапазони изискват специални разрешения или лицензи и няма никаква причина да ги обсъждаме за нашите цели...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #69
                    Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                    Различните организации волю-неволю използват различни чистоти, иначе става каша и не може да се работи. Когато трябва да работят заедно, щабовете им си разменят офицери за връзка, а висшестоящите свързочни центрове имат задължението да имат и работят и на двете честоти и с нужните хора. Когато е нужно, те и заобикалят и променят иерархията. Няма какво друго да се направи.
                    Известните ми начини за решаване на проблема са Тетрата, която у нас практически не съществува, и И4Ц на американците, което по опита от Ирак не работи. Системи с огромна цена и инфракструктура, които и при най-най-добро желание на участниците не може да са по силите на микроскопични доброволни организации.
                    Остава най-разпространеното от достъпните, няма особен избор ...

                    Коментар


                    • #70
                      Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                      По тази логика трябва да сложим цялостното честототно разпределение...

                      В анкетата са сложени само разрешените от закона за СВОБОДНО използване честоти. Всички останали честотни диапазони изискват специални разрешения или лицензи и няма никаква причина да ги обсъждаме за нашите цели...
                      Добра идея. Аз лично я имам лицензирана тази честота и знам, че има хора които също имат близки до нея лицензирани честоти, като сложим и радиолюбителите които са на 145.450mHz и нагоре(ходят на лов с тези радия) предполагам, че ще има промени в % на анкетата.
                      По отношение за свободните честоти, какво знам или поне до преди 2-3 години беше, че трябва да се регистрираш в една обща лицензия за 27 mHz и да не я ползваш за комерсиялна цел. При 450 mHz беше забраненно да "тече" цифрова информация или по не ми дадоха да изградя GPS мрежа в гада ни.(все още не съм изградил такава но съвсем скоро и това ще стане..)

                      Коментар


                      • #71
                        Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                        Добре де, веднага се спъваме в следващата беля. Хубаво, айде имаме право на честотата. Колко станции може да носи човек. Пък колко от тях да има. И те струват много пари, всичките пият батерии ...
                        Пак няма избор. Масовото УКВ за близка връзка с кой да е, и с колкото може повече категории хора, и кво да е по-дълговълново за далечна връзка. Например също откритите и достатъчно масови 27 МХц. И 446, щом те са масовите.
                        Все пак си мисли за масови бедствия. Няма ток, няма батерии, няма бензин, няма мегдан и за екзотика. Нищо хубаво не е хубаво като не работи.
                        Затриването на мобифоните беше такава глупост. И на телеграфа. Ама това е, като даваме на чужденците да унищожават инфраструктурата ...

                        Коментар


                        • #72
                          Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                          Понеже има известна представа от честотното разпределение ще ви кажа че това със затворените диапазони не е приложимо за нашите цели. Защо? Защото това че на лицето Х му е предоставена за използване една честота значи само че той (физическото или юридическо лице) има право да я използва. Аз нямам такова право та дори и той да е съгласен защото даването на разрешение не е прерогатив на този който ползва честотата а на ДКД... Освен това всяка честота има регионален характер което значи че разрешената за района на София например не е разрешена за Варна да кажем... Организациите които ползват национални честоти са много малко и повечето са разбити на отделни честоти за различните райони...
                          И да не говорим че една такава честота е валидна само за територията за което е разрешена и само за България... И освен това всеки уважаващ себе си "джипер" задължително трябва да има възможност за комуникация със себе подобните си... Които в 95% от случаите разполагат с някакъв вид PMR446 и като крайна екзотика с CB... И както много справедливо отбеляза Стефан какво - всички да си носим радиостанции за всичко... Или да излизаме да караме само с такива които имат разрешение за "нашата честота"...


                          Отново ще повторя за комуникация между отделните хора занимаващи се с офроуд единствено приложими са свободните диапазони... Всичко останало може да обслужва само и единствено затворени малки групи!
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #73
                            Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                            Първоначално публикуван от misho22 Преглед на мнение
                            знам, че има хора които също имат близки до нея лицензирани честоти, като сложим и радиолюбителите които са на 145.450mHz и нагоре(ходят на лов с тези радия) предполагам, че ще има промени в % на анкетата.
                            Целта на анкетата беше не да се види колко хора имат въобще някаква радиостанция. Интересуваше ме какви са наличността и относителният дял на станциите в двата разрешени за безлицензно ползване диапазона. Т.е. най-евтините и леснодостъпни за всеки един човек варианти за радиокомуникация, които масово се използват при карането офроуд, при това не само в България.
                            Информацията ми трябваше за ориентация какви радиостанции да си взема, и по-точно, дали си струва освен PMR446 да си сложа и СВ в джипката.

                            Със сигурност има и други, които притежават и ползват радиостанции. Било радиолюбителски, било закупени в Щатите и работещи в разрешени там диапазони. Само че в конкретния контекст тези случаи не ме интересуват.
                            Защото:
                            • може да не са съвместими с масово използваните (както някои колеги с купени в Щатите Моторолки можаха лично да се убедят);
                            • са по-трудно достъпни поради по-висока цена и изискване за лиценз (каквито са радиолюбителските);
                            • може да има проблеми в използването им извън България (примерно при едно отиване на офроуд в другастрана от ЕС, като да речем Гърция или Румъния).
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #74
                              Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                              Ако използваш екзотични честоти, и по никакъв начин не може да разчиташ, че като закъсаш в глухо място, ще се намери някой външен да ти помогне. Като ретранслатор, или като резервен кореспондент. На масовите честоти случайно, но все някой ще те чуе.
                              А иначе радиоастрономите, военните и нещата като американския Ешелон чуват всичко. Но без съмнение никой такъв няма да си мръдне и пръста, ако ще цяла София да е в руини, пък радиовръзката да може да спаси хиляди хора. Който каквото желязо има от преди - това ще е. Щом повечето хора карат на 446 - квото за всички, това и за нас. И 27, като големите бели хора. За да има връзка пък и до края на огнището на бедствието. Например никой няма да тръгне да развръща полева болница на Витоша. Където ще се чува добре УКВ-то. Ще я опънат в полето до някоя река. И докато сложат ретранслатор за малките на високо, те всъщност и няма да имат връзка с тези, които идват отвън. Тогава са безценни КВ.

                              Коментар


                              • #75
                                Re: Каква радиостанция имате/ползвате?

                                Добре, добре убедихтеме,
                                имам и 446 но с тази на 150 мога да разчитам доста повече. Там са (добре знаете) радиолюбителите които имат ретранслатори в цялата страна, п.....я, пож., бърза помощ и др. организации, а и обхвата й е доста по сериозен. Малко вероятно е човек да няма друга алтернатива и да вика по тези честоти за помощ но не е лошо да ги има...


                                V93 на няколко места изглежда, че ти противореча за твоите мненя но няма нищо лично, напротив впечатлен съм от твоите познаня по доста от засегнатите теми и имаш цялото ми уважение

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 5 потребители онлайн. 0 потребители и 5 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X