Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква радиостанция имате/ползвате?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Да, да, на мене ми трябва помощ!
    Знаеш ли някой от твоите приятели да не е забравил от кой край се хваща поялника? Аз никога не съм се занимавал с радиодиапазона и нищо не разбирам. Проблемът е прост за който е в темата, за мене не е(((
    Има Р-105М, обаче без вероятно междинния кварц. Той стои под една капачка на панела, като са я сваляли от въоръжение разбира се са го взели. Трябва да оживее в СБ-то. Има си всичко, има и документация. Схеми. Имам даже генератор за настройката им.
    Всяка помощ ще е безценна.

    Коментар


    • #32
      Здравей да имам все още приятели дето знаят от къде да хванат поялника и ще го попитам. Ама ти сериозно ли искаш да монтираш това в джипа си или ей така просто искаш да заработи?!
      Георги Танев (0+)
      Land Rover Discovery 1 300 TDi
      Land Rover Club Bulgaria
      0887 930 238, 0878 797 768

      Коментар


      • #33
        И двете Джип без СБ е половин джип. Антените ще ги мисля после. Сега има куликовки. Да, имам май две в повече, ако някой иска ще му дам.
        Какво говориш, имам даже и телефон за нея. Тя нали може и дистанционно Освен връзка ще бъде и мегагъзария. Кой има такова?))

        Коментар


        • #34
          всъщност като се замисля си много прав представям си джипа с такова радио вътре. А сега сериозно довечера ще си питам човека дали ще се навие да го пусне това радио и ще ти кажа.
          Георги Танев (0+)
          Land Rover Discovery 1 300 TDi
          Land Rover Club Bulgaria
          0887 930 238, 0878 797 768

          Коментар


          • #35
            Първоначално публикуван от lz1gvt
            ... Така, че моят съвет е .. позвайте го .. не Ви искат лиценз, не плащате нищо на никой, на пазара има достатъчно модели, а който няма средства може да си закупи втора ръка радио...
            Благодаря за информацията. Проблемът обаче, както аз го виждам, е, че дори и СВ станциите да са евтини, те все пак са доста по-голямо главоболие от PMR 446 машинките. Докато за вторите след закупуване трябва само да ги извадиш от опаковката, да им втъкнеш батериите и си готов за работа, то при СВ-то първо трябва да инсталираш радиостанцията в джипката; да й намериш добра антена, която първо трябва да се монтира на подходящо място, на което хем да работи добре, хем да не я вземе гората, а после трябва да се съгласува със станцията. За част от тия работи се изискват и специализирани познания и съответна техника. Т.е. разходите на пари и време не приключват с покупката на радиостанцията.
            Като решиш пък по някое време да сменяш джипката с друга - цялото упражнение се повтаря.
            Вероятно поради тази причина, СВ-тата не са получили по-сериозно разпространение след джипарите. Това, че много други хора ги ползват, може и да свърши работа в някаква ситуация, но не става за най-често срещания случай - една банална разходка на 10-на джипа из горите около София. Просто, защото я имало, я нямало дори една друга джипка, която да е оборудвана със СВ връзка ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #36
              Стига бе. Старите военни са ранички щото са лампови. Антената си е на тях и е измислена тъкмо за да я млатят клоните. С куликовка работи устойчиво в гора на пресечен терен примерно на 8 км, с опъната антена може и на 40 без ядове. А за да не опъваш под носа на който не трябва, пък може да я закачиш на върха на някое дърво а сам да се излежаваш с един прост полеви телефон на 2 километра от нея. Хем няма да те гепят, хем няма да те издуха ни вятъра ни някой снаряд. Култура в бита! Сегашните са кви да е, в това число и като малките мобифони, джобни. Не че няма и на камиони Като Р-140 например която е цяла газка. Обаче пък е майка и диспечер на 40 ли, колко там бяха, носими едновременно. И връзка с мрежата на старшия в същото време. Пък все е СБ по сегашната терминология

              Ей, супер ще е ако я пуснете!

              Коментар


              • #37
                Абе защо не използвате любителски радиостанции (ретранслатори). Има някой предимства все пак, пък лицензирането изобщо не е чак такъв проблем. Един изпит и няква много дребна такса. След това се възползваш от следните предимства:
                1. носиш в джоба си малка машинка кажи речи колкото телефон, но с изходна мощност 5 вата. (тези "токита" дето им викат са максимум до 0.5) Разликата е очевидна за всеки, въпреки, че не всичко идва от мощността (това може и да не евидно за всеки, ама е така
                2. имаш и свясна антена пак за разлика от играчките, освен това имаш възможност и да си монтираш отделна на колата
                3. Можеш да си звемеш дву или трибандов трансивер и да използваш всички разрешени обхвати - при различен терен различните вълни имат различна проходимост (Стефан предполагам ще обясни
                4. На различни стратегически места в българия (Черни връх, Мусала, Мургаш, Ботев, и много др. има стционарни ретранслатори които препредават сигналите на определена честота. По този начин дори да няма пряка чуваемост на някои от тези канали може да се осигури връзка през полвин България без проблем.
                5. В авариен случай ВИНАГИ ше има някой който да те чуе имеммо на тези канали
                6. Ако се позаинтересуваш малко можеш да разбереш честотите на планинска спасителна служба или друга организация (бърза помощ дории)
                Цената на тези радиа естествено не е като на тези в метро но си струва.
                А относно границите и русия - ходил съм там на експедиции и съм носил радиостанции - моя опит е следния НЕ ДЕКЛАРИРАЙ НИЩО С КОЕТО НЕ СИ ГОТОВ ДА СЕ РАЗДЕЛИШ, прибираш си станцията някъде на дълбоко и не я размахваш пред ченгета. Като стигнеш гората ченгетата са кът, а дори и да те хванат по някакви неведоми пътища 10$ те оправят винаги.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #38
                  Първоначално публикуван от icerunner
                  Абе защо не използвате любителски радиостанции (ретранслатори).
                  А бе, човек, те един куп хора не са се наканили да си вземат най-обикновени PMR446 станцийки, ти ще ни караш радиолюбители да ставаме. Хем по-скъпи станции, хем пък и изпит. Че на колко хора им трябва да знаят де се държи торбичката с херците?

                  За нашите цели безлицензионните си вършат добра работа. Кофти само, че диапазоните са доста натоварени, а най-евтините станцийки могат да работят само на открит канал (без DCS или поне CTCSS). И като са повече маймуните на клона ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #39
                    Мдаааа,опита на много хора говори...различно Всеки си има собствено мнение кое е по-по-най Аз за последните 15-тина години съм работил с почти всички видове станции и обхвати...Алан,Президент и още три(забравил съм ги вече) на СВ-27мгх,едни руски ЛЕН-чета на 50мгх,Максон,Моторола,Кенууд,Йезо на 150 и 300мгх,ЛЕН на 320мгх-дуплекс,даже го имам още някъде тука...Разни токи-та на 300-400мгх,сега HIT-чето...Забелязъл съм,че колкото е по-висока честотата,толкова е по-чист ефира,няма странични шумове,а и не е толкова натоварено.Представям си,ако тръгнем на разходка 10-на джипа със СВ-станции,малиии...то ще се включват разни дето ние им пречим да си лалат,а и те на нас,ще се почнат едни нерви...баси разходката. Факт е обаче,че от нас,тука във форума,най-разпространени са PMR-станциите,аз също имам такава.HIT,китайско некакво,но при последните 10-на разходки съм направо учуден от добрата му работа.И връзката е чиста,и по права линия с Йори се чувахме от 10-15км,а работи на 2(два)вата...измерил съм.Май HIT-чето излиза най-добро като качество и цена,но това си е МОЕ мнение.Важното е да имаме връзка...
                    0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                    Коментар


                    • #40
                      Първоначално публикуван от ninja_1
                      И връзката е чиста,и по права линия с Йори се чувахме от 10-15км,а работи на 2(два)вата...измерил съм.
                      Бе, каквито и да са станциите, на такъв обхват можеш да разчиташ само ако между двамата има пряка видимост без препяствия. Напр. когато с Йори бяхме на баира и вие бяхте някъде на подходящо място.
                      (По същия начин на прехода до Мургана беше направена връзка от над Бухово със Симеоново).
                      Като слязохме долу - положението, естествено, се промени. Взехме да ви чуваме, едва когато се доближихме съвсем.
                      В гората, при пресечена местност, че и при работа от джипките обхватът реално пада до стотици метри. Няма как да не падне.
                      Не че и това не е достатъчно де.

                      Важното е наистина повече хора да имат връзка. Щото иначе става цирк. Някой тръгнал да води колоната в тъмното, ама няма станция и като се откъсва напред, в един момент настава смут - водач няма, половината джипки също хванали нанякъде. Баш като военна колона ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #41
                        прижет на потенциалните радиолубители

                        Здравеите .
                        Казвам се Стефан и съм радиолюбител от 1993 (( LZ5ZX ))
                        мн добри мнения чета досега .
                        И много ми е интересно в тази дискусия се коментират само
                        кръговите ли ( мобилни антени ) или и техните по силни събратя насочените антени

                        Коментар


                        • #42
                          При офроуда и въобще мобилните приложения е трудна работа да се прилагат решения като насочени антени. Мощно средство са но няма как. А и да не говорим че на най-приложимия диапазон 446Мхц е и забранено...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #43
                            Re: прижет на потенциалните радиолубители

                            Първоначално публикуван от lz5zx
                            И много ми е интересно в тази дискусия се коментират само
                            кръговите ли ( мобилни антени ) или и техните по силни събратя насочените антени
                            Tи да не предлагаш да тръгнем с ягита по покривите на джипките като по фантастичните филми. Ще ни сцепат от бъзик по улиците. Те и сега като ме видят всички ми се радват па тогава направо ще ми посочат лудницата
                            http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

                            Коментар


                            • #44
                              Ти па. Напиши отстрани с тебешир Релейка. Веднага ще спрат да се чудят.

                              Коментар


                              • #45
                                ЙОРИИИИИ,намерил съм лепенки''ВАЙС-ПРОФИЛ'',познай какво ще ти лепна на джипа...
                                0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X