Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ограда, порта и озеленяване на двор?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Ограда, порта и озеленяване на двор?

    Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
    Именно от опит в общината го казвам.
    А по закон нямаше ли и изискване да има съгласие от съседа при плътна ограда с височина от 2м нагоре?
    А ако съседа е от другата страна на улицата? Щото примерно на мойто място от 3 страни все са улици.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Ограда, порта и озеленяване на двор?

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      А ако съседа е от другата страна на улицата? Щото примерно на мойто място от 3 страни все са улици.

      Говоря за съсед, чийто имот граничи с твоя.

      Коментар


      • #18
        До: Ограда, порта и озеленяване на двор?

        Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
        Прилагам ти извадка от ЗУТ по въпроса за оградите. От цитираните членове става ясно, че за огради до 60 см плътна част не се иска нито одобряване на проекти, нито строително разрешение. За огради до 2,20 м се иска само стр. разрешение. И в двата случая, обаче, е задължително даване на стр. линия от правоспособен геодезист - за да не станат грешки !
        Практиката в общините до ден днешен е да се иска стр. разрешение с архитектурен проект и конструктивна част за оградата. Не е точно по закона, който (ЗУТ) тенденциозно е написан неясно, но това е масовата процедура .
        Благодаря Петя! Линията вече я имам! Оградата няма да е плътна, тъй, че няма нужда от разрешение! Е, поне по закон!
        Благодаря на всички колеги които се отзоваха! Нещата почнаха да се изясняват!
        יעבור
        «И това ще мине»

        Коментар


        • #19
          От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

          Привет колеги!
          Знам, че темата е меко казано "стара", но имам подобен казус и искам да се допитам до вас!
          Ако хората в темата все още предлагат помощ и такива услуги ще се радвам да ударят едно рамо, пък ще се разберем за финансирането и почерпката

          Сега накратко предизвикателството:

          Взех място с малка стара вила в София. Двора е към 800кв, приблизително 15х50м с доста неравности, пропадания и храсталаци на места. Има наклон по дългата си част, от около метър и половина да кажем /на око/.
          Ограда с мрежа има фиктивно къде с пропуски къде с дупки, къде паднала. Искам да започна с ограждане на имота, защото в момента транзит си минават кучета, котки и каквото намери за добре.
          Поради ограничени финанси към момента искам да направя ивичен пояс от двете страни по около 25м /отпред си има такъв вече/, а задната част да използвам част от коловете и просто да оградя с читава мрежа.
          Върху ивичния пояс смятам да захвана метални поцинковани колове и поцинкована мрежа. Така на първо време ще оградя половината имот пък живи здрави догодина може и другата половина по аналогичен начин.
          В тази връзка и аз търся предложения за изграждане на пояса, пък с оградата мога да се боря сам. Ще ми е нужно и леко терасиране на двора от денивелация и неравности.
          Мога да участвам с каквото мога да съм полезен, но това е само съботите и неделите евентуално и петъците. През седмицата няма да мога да помагам с доставка на материали и т.н.
          Благодаря предварително!

          Коментар


          • #20
            От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

            Цена от миналата година-бетонов пояс, на него метални колове и оградни пана-120 лева на линеен метър без паната. Т.е. това е цена за изкоп, кофраж, армировка, бетон и колове. И цените от няколко фирми, които исках, се събираха в разлика 5-10 лева. Тази година вероятно ще да са още по-високи. Освен това...аз исках офертите края на февруари месец, реално никой не пожела да се ангажира с дата за започване преди есента...
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #21
              От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              Цена от миналата година-бетонов пояс, на него метални колове и оградни пана-120 лева на линеен метър без паната. Т.е. това е цена за изкоп, кофраж, армировка, бетон и колове. И цените от няколко фирми, които исках, се събираха в разлика 5-10 лева. Тази година вероятно ще да са още по-високи. Освен това...аз исках офертите края на февруари месец, реално никой не пожела да се ангажира с дата за започване преди есента...
              За съжаление и аз такива цени чух, и ми се видяха нереално високи. За 50м пояс 6000лв А чакането половин година не искам да го коментирам...
              Направих бърза сметка, поправете ме ако греша:
              Наема на канален багер е 200-250лв за 8ч смяна. За това време може да изкопае без проблем 50м канал с дълбочина 30-40см.
              Ако пояса е 30см в земята ,и 30см над нея и е с дължина 50м , това прави около 5 кубика бетон. Ако се лее от бетоновоз това е около 500лв. Ако се бърка на място , може и по малко да е.
              Арматурата ако е с ф8 грубо ми го сметнаха около 500лв също за нея/6бр надлъжни пръчки и бигли през 1м/.
              Кофраж нямам представа , но да кажем 200лв. Ако се лее на участъци /при бъркана на бетона на място/, може да се използва дори един и същ за няколко.
              В крайна сметка излиза към 1400-1500лв... без колове и мрежа. Работата отделно, но мисля че при добра организация в рамките на 2-3дни може да се приключи.

              Коментар


              • #22
                От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                Понеже и аз в момента съм на такава вълна, стигнах до фирма, която прави циментов кол, мрежа 1,5 м. и труд за 15 лв./м. Работят в цялата страна. Питах и тук в друга тема, колко би струвал бетонен пояс, никой не даде цифра. Това за ориентир. Иначе сметките ти са горе-долу така смятам и аз. В магазин при нас циментов кол втора ръка е 6 лв., тръбата беше май към 12. Отиваш в някои вторични и си купуваш тръби от там, при нас им искат 80 ст./кг. и си имаш вечен кол.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #23
                  От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                  Първоначално публикуван от demony Преглед на мнение
                  За съжаление и аз такива цени чух, и ми се видяха нереално високи. За 50м пояс 6000лв А чакането половин година не искам да го коментирам...
                  Направих бърза сметка, поправете ме ако греша:
                  Наема на канален багер е 200-250лв за 8ч смяна. За това време може да изкопае без проблем 50м канал с дълбочина 30-40см.
                  Ако пояса е 30см в земята ,и 30см над нея и е с дължина 50м , това прави около 5 кубика бетон. Ако се лее от бетоновоз това е около 500лв. Ако се бърка на място , може и по малко да е.
                  Арматурата ако е с ф8 грубо ми го сметнаха около 500лв също за нея/6бр надлъжни пръчки и бигли през 1м/.
                  Кофраж нямам представа , но да кажем 200лв. Ако се лее на участъци /при бъркана на бетона на място/, може да се използва дори един и същ за няколко.
                  В крайна сметка излиза към 1400-1500лв... без колове и мрежа. Работата отделно, но мисля че при добра организация в рамките на 2-3дни може да се приключи.
                  Грешиш ..
                  Набързо, без амбиции за излишни спорове:
                  Като начало 30 см. не е никакво фундиране за ограден пояс , освен ако отдолу не е скална основа.По- добре си направи единични фундаменти до точката на замръзване и пояс между тях вкопан само 5-10 см. в терена, нагоре вече 30см. Отделно изкопаното трябва да ходи нанякъде.
                  Куботката в земна основа може да се справи за 1 ден , но изкопа иска и ръчно оформяне/прехвърляне.Или изкоп под известен наклон , което компенсираш с количество бетон.
                  Бетона няма да излезе по-евтин и качествен ако се бърка на ръка.Няма да стане и на един етап , да го гласиш за 500 лв.Бетон с подходящ клас и добавки , да е през улицата възела да стане толкова.Отделно дори по твоята геометрия ще ти трябват около 8 м3. Мислиш че струва 60/ лв. на м3 ли ?
                  Който ти е смятал армировката , да си оправи сметките с тези бигли през 1 м. Слагат се 5 бр./1м.л. Горе 2х8 става , долу 4 х n12.
                  Кофража го смяташ за 100м.л. 200лв. , т.е. 2 лв. на м.л. С какво го мислиш за тези пари. Би трябвало ако не се облицова да го направиш гладък за видим бетон.Което си иска неговото.
                  Труда за 2-3 дни също няма как да се получи.
                  В зависимост от денивелацията , може да се получат още етапи на наливане.
                  Седни си оправи сметките, или викни някой разбиращ на място , после пак може да го обсъдим според коректни сметки.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                    Alex , именно защото не съм наясно с изискванията и нормите се допитах до няколко човека на база техния символичен "опит" .
                    И от тях с получената информация сътворих тази груба сметка. В никакъв случай не претендирам да е 100% коректна.

                    За това което каза -> По- добре си направи единични фундаменти до точката на замръзване и пояс между тях вкопан само 5-10 см. в терена, нагоре вече 30см.
                    Това ми звучи съвсем приемливо като вариант! Смятам ,че ме устройва! Целта ми е оградата да не ляга на земята където може да подкопае под нея животно и да влезе в имота, а също така и да е по стабилна основа за коловете. Нямам намерение след това да зидам зид върху ивичната основа за да търся някаква товароносимост.

                    Относно количеството бетон , съгласен съм че може да варира количеството. Денивелацията както казах е към метър но за цялата дължина на имота , а аз искам да направя тази ограда в 1/2 от него. Това даже е по равнинната част. Към 60см да е разликата в нивото.За армировката , нямам понятие каква е нормата. Това което казах за биглите ми го препоръчаха за целта която търся без претенции да е коректно.

                    В крайна сметка, варианта който предложи в началото смятам че е удачен и го приветствам.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                      Ок , идеята е да си планираш продукт който удовлетворява твоите нужди , и в същото време да имаш по-реална бюджетна представа.Което не става със "символичен опит".
                      Би трябвало да се разработи работна схема, и за сметки и за изпълнение.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                        Alex , ако имах контакти с доверени и проверени майстори щях да се допитам до тях.
                        Всички с които съм имал взимане/даване досега са си "оставили ръцете", а аз съм им гласувал доверие, че знаят какво правят.
                        Затова и се допитах и до хората тук респективно с насоки и препоръки с идеята да се изчистят някой неточности и да постъпя по възможно най добрия начин.
                        Относно работната схема, оставам насреща за идеи и препоръки как да се процедира. В случая като има и нужда от леко терасиране, а съседните имоти не са терасирани,
                        е още нещо с което не съм запознат как се процедира.
                        Мерси за насоките!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                          Процедурата накратко е следната: По линията на оградата се заснемат денивелациите - най-лесно с оптичен нивелир. Проверява се /ако не е ясно/ основата земна ли е , скална ли е .Разпределят се местата на фундаментите в порядъка през 200-250см. - от което зависи и долното армиране на мини рандбалките между тях. За всеки участък се определя желаното горно ниво/според общата идея за терасиране на околното пространство.Оттам по обратен ред височини на участъците- над и под терен , както и коти фундиране. Определят се армировките на получените бетонови сечения. Решаваш видим бетон ли искаш, фаски евентуално по хоризонталните ръбове. Определят се и деформационни фуги при по-голяма дължина на участък.Решаваш ще има ли закладни части в бетона или после със сегментни анкери и планки ще се прихващат коловете. Трети вариант е да се замонолитват с бетонирането. Решаваш дали да не дадеш едни 10- на лева отгоре/м3 за добавка за водоплътност, което е желателно при видим бетон. Решаваш хумусният слой накъде отива , както и земята под него ,като не пропускаш да си планираш и известен обратен насип .
                          И после се остойностява реално всичко това. Съответно дебатите евтино/скъпо се водят при готово решение, а не като досега в темата ей така .
                          Ако нямаш около теб разбиращи хора, такава схема е още по-належаща при изпълнението да си нямате изнервени дебати от сорта "каква я мислехме , какво стана".

                          Ако има още нужда от пояснения , по-добре на лични , щото нямам време да следя тук.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Ограда, порта и озеленяване на двор?

                            Преди 20 години купих вила с 1 дка двор. Оградата беше дървена. Сменихме я сами със стоманени тръби, бетонирани през 160 см в дупки 70хф40. Между тях изляхме бетон с дебелина 15 см, дълбочина 25 см и 15 см - над терена, без арматура, само с куки за мрежата и кофраж - само над терена. Купих само материалите. До сега нямам грижи с нея.
                            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X