Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Присаждане (ашладисване)

    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
    Четох много за присаждане "на прозорче", но нещо ме смущава. Подложката е дебела 15 мм, калемът е 12-14 мм, та как ще се изреже прозорче със страна 35 мм. Същото, даже по-лошо и с калема. Другото, говори се нещо за загърляне с почва. Имат предвид млада подложка, а аз трябва да присаждам на някакъв клон. Та затова попитах колко високо и този клон да се отреже ли над присадката?
    Не знам дали ще прочетеш това, което ще напиша, защото минава доста време преди да се появят постовете ми и до тогава остават назад, но все пак...

    Препоръчвам ти да забравиш какво е писано, не защото не работи, а защото техниката на прозорче е по-труден вариант, особено за някой без опит и без подходящ нож. Не разбрах каква е дебелината на ствола и скелетните клони, но предполагам, че тези 15 мм. не се отнасят за тях. Ако това е някакво странично клонче, не че няма да стане, но наистина не е добър вариант с оглед, че така или иначе ще трябва да изрешеш всички останали клони. Ако обаче ти се играе може да го използваш за тренировка.

    Всеки метод за присаждане на пъпка може да се използва и при ореха. Лично аз използвам с успех присаждане на щитче (chip budding) и стандартното Т-образно окулиране. Присади по 2-3 пъпки на клонче, все една ще се хване, достатъчно, за да те ентусиазира. Недей да четеш как става, гледай клипчета. В момента съм на село, където нета е зле и не мога да прегледам клиповете, които са дали колегите, но вярвам, че показват всичко нужно, нищо че може и да не са за орехи, принципът е един и същ.

    След като искаш да подмениш сорта на старото дърво най-добре е да присаждаш напролет. Препоръчвам ти присаждане под кора. Това е изключително лесен начин за присаждане с висока ефективност, който е отличен вариант в случаите, когато трябва да се присаждат тънки калеми на дебели клони. Всичко, което е нужно е трион, що-годе остър нож (може и кухненски), превръзка (сезал, полиетиленови ленти и много други) и нещо за замазка (например разтопен восък). Нарязваш калемите през февруари/март. Потапяш ги във вода и ги изтръскваш много добре, даже може да ги забършеш, за да не остават капчици по тях, достатъчно е да са влажни. Слагаш ги в найлонов плик и ги овиваш добре в него. Поставяш ги в хладилник. Когато пъпките по ореха започнат да набъбват е време да присаждаш. Ето няколко клипа, които подбрах само по снимките, надявам се да съм ги уцелил:

    http://www.youtube.com/watch?v=C_MKrpHr_ts
    http://www.youtube.com/watch?v=Uf_6M76uRvQ
    http://www.youtube.com/watch?v=ZI51Ck6Nk4E
    http://www.youtube.com/watch?v=JfUDdq2bD2A
    http://www.youtube.com/watch?v=TxWPDzIf7XM

    Желателно е на калема да останат 2 пъпки, разбира се може и повече. По това време кората би трябвало да се отлепя лесно. Ако не се отлепя става сложно, защото е задължително калема да се вкара между нея и дървесината, за да е в контакт с камбиалната тъкан - милиметър по-навън/навътре и успеваемостта почти сигурно ще е нулева. Стегни добре. Ако ползваш восък, не се притеснявай, че е горещ - залей добре и раната и целия калем (запечатай го), за да не изсъхне преди да се е прихванал, това е много важно. Важно е восъкът да не проникне между дървесината и калема, ако има такава опасност първо покрий "фугата" нещо. Когато покарат леторастите ги привържи към някаква опора - например пръчка завързана за клона, че вятъра често ги отчеква. Превръзките може да ги махнеш, когато е сигурно, че има/няма прихващане, но нека да стоят поне 3-4 седмици. Ако клоните са дебели сложи повечко калеми. Ако се прихванат няколко остави по два срещуположни - това е в случай, че клона е дебел, така по-лесно и бързо ще се запечата раната.

    Уточнявам, че специално орех никога не съм присаждал по описания начин - други видове да, но не и орех, защото не ми се е налагало, но знам, че тази техника е добра и за орех, затова и си позволявам да я препоръчам!

    Коментар


    • От: Присаждане (ашладисване)

      Днес имах нахалството да направя няколко присадки. Сложих и на щитче, и на прозорче.
      Ще видим резултата, най-вероятно неуспешен, но поне пробвах технологията. Лошото е, че след няколко часа се изсипа сериозен порой и се опасявам, че ми е опорочил "работата".
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • От: Присаждане (ашладисване)

        Не се притеснявай за дъжда , не винаги прецаква нещата и по спокойно колега , искаш с първия път да имаш успех при положение , че и на теб ти е за първи път. Слагай на повечко места по ореха и все някъде може би ще се получи , ако не догодина отново. Следващата пак и така и ръцете ти ще добият сръчност , а и знания ще натрупаш , а от там неминуемо и успехите ти ще започнат да се увеличават.
        Та сега по твоя въпрос с ореха един акъл от мен. И на пъпка /на листо/ ще стане , най важното условие е подложката да е поливана. На млад , таз годишен филиз сложи пъпка от културния вид орех , който желаеш.
        На филиза направи ,,Т,,образен срез с остро ножче , отлепи кората леко по дължината , от двете страни на среза. Срежи от калема пъпката/щитче/а листата отрежи и остави само дръжчиците да стърчът , започни с ножчето по посока отзад напред по пъпката , като получиш нещо , като тъничка люспа /пластинка/. После с ножчето леко надигаш първо единия край на кората /от горе надолу/, подпъхваш съвсем леко долния край на пъпката вътре , после повдигаш и другия край на кората и тогава окончателно започваш да набутваш пъпката надолу докато цялата люспа влезне изцяло под кората. После стягаш и увиваш здраво с черно тиксо по цялата дължина на среза , като покриваш раната плътно. Не минаваш с тиксото само върху самата пъпка и стърчащите дръжчици от изрязаните листа. Избягвай да пипаш с пръсти долната част на пъпката / щитчето/ където е рязало ножчето защото вкарваш зарази , също не трябва там да е полепнл прахоляк или кал. Ножчето е желателно да е колкото се може по изтънено и заточено за да не мачка структурата на дървесината. На пъпка/листо/ диаметрите са малки от 5 - 8 до 10-13 мм.За сега това колега , можеш да започваш от утре , демек сега е все още момента. Желяа ти успех!
        Последно редактирано от traper2504; 31-07-14, 22:12. Причина: Допълнения
        Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

        Коментар


        • От: Присаждане (ашладисване)

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0100.jpg
Прегледи:1
Размер:173.8 КБ
ID:5608350Три в едно, така да се каже, от три пъпки и трите хванати, за "жалост!!!" на една дивачка, а на някоя от другите от три нито една, но и това е просто много добре, след дългогодишните ми провали на разцеп...Метода-под кора на будна пъпка през юни, писах, ако някой се интересува, разбира се, по горе за него...Сега направих доста на спяща пъпка, да видим какво ще стане...Айде, поздрави и пишете по нещо...

          Коментар


          • От: Присаждане (ашладисване)

            Здравей dukaginche ! Ето го и моя резултат гледайки какво правят глупавите хангличани.Края на май на пъпка под кора 80% успеваемост , а на калем с омега срезове от ножици нищожен процент. Не случайно според моя опит съм на мнение , че на пъпка/листо/ , както при дърветата така и при лозите има най добра резултатност Благодаря колега и двамата взимно си помогнахме с по нещо! Поздрави!
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20170616_11_53_50_Pro.jpg
Прегледи:1
Размер:623.6 КБ
ID:5756947
            Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

            Коментар


            • От: Присаждане (ашладисване)

              Същите тези два филиза , който покараха ми дадоха и по една чепка грозде макар , че се развиваше и зрееше с малко закъснение в сравнение с майчиния сорт. Но това е нормално. През следващата година вече няма да е така вече и зреенето ще почти на равно с майчиния сорт. Казвам почти , защото винаги трябва да се съмняваме във времето на зреене , защото то зависи , както от атмосферните условия така и от подложката върху , която се присажда даденият колтурен вид. П.п. В момента филиза е добре узрял и достатъчно пораснал и дълъг , чак се е качил на асмата и там е направил 2 метра дължина. Поздрави!
              Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

              Коментар


              • От: Присаждане (ашладисване)

                Абре темата умира , що така? Идва време за събиране на калеми. Аз моите гроздя ще ги събирам пак през февруари. Тогава ме чака и ашладисването на маса. Поздрави!
                Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                Коментар


                • От: Присаждане (ашладисване)

                  ^Малко да вдигна темата.
                  Направих първите си опити за ашладисване и се чудя сега като дават температурите да паднат под 0 как би се отразило на присадените клончета?

                  Коментар


                  • От: Присаждане (ашладисване)

                    Първоначално публикуван от orela Преглед на мнение
                    ^Малко да вдигна темата.
                    Направих първите си опити за ашладисване и се чудя сега като дават температурите да паднат под 0 как би се отразило на присадените клончета?
                    На клончетата никак. Пъпките страдат от студа, но ако са напреднали много с развитието.
                    Тази година направих една дива дюля на три вида круши, а за асмата калемите чакат на студено и тъмно в мазето

                    Коментар


                    • От: Присаждане (ашладисване)

                      Да има някой да ми изпрати калеми от ябълка "Камчийска синапка" или "Синапка"?

                      Коментар


                      • От: Присаждане (ашладисване)

                        Първоначално публикуван от orela Преглед на мнение
                        ^Малко да вдигна темата.
                        Направих първите си опити за ашладисване и се чудя сега като дават температурите да паднат под 0 как би се отразило на присадените клончета?
                        Става,но отгоре трябва да му сложиш полиетиленово плкче Когато се покажат листенцата се маха. Пликчето пази от сняг, слана и студ.
                        Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                        Коментар


                        • От: Присаждане (ашладисване)

                          Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
                          Да има някой да ми изпрати калеми от ябълка "Камчийска синапка" или "Синапка"?
                          Изпрати ми координатите си на лични. Не съм напълно сигурен, че е Камчийска, но най-вероятно е такава. По описание единствената ѝ разлика с камчийската е, че плодовете ѝ са малко по-едри от средния размер, който дават за Камчийска синапка. Отгледана е от купена преди 20+ години фиданка, което също е в подкрепа на това, че е Камчийска. Тук в много дворове има синапки, но най-често са дребни.

                          Коментар


                          • От: Присаждане (ашладисване)

                            Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                            Изпрати ми координатите си на лични. Не съм напълно сигурен, че е Камчийска, но най-вероятно е такава. По описание единствената ѝ разлика с камчийската е, че плодовете ѝ са малко по-едри от средния размер, който дават за Камчийска синапка. Отгледана е от купена преди 20+ години фиданка, което също е в подкрепа на това, че е Камчийска. Тук в много дворове има синапки, но най-често са дребни.
                            Ееех,еех, направо не мога да повярвам, че намерих начин поне да се опитам да си захвана от този сорт, защото никъде по разсадниците или в нета не намирам за продажба. Дано стане работата. Много ,много благодаря!

                            Коментар


                            • От: Присаждане (ашладисване)

                              Малко е извън темата, която не е за обмен на калеми, но така и така събрах повечко - в случай, че и някой друг има интерес към сорта да казва. Ще стигнат за 7 човека (по 2). По тънки са от молив, но това е ябълка - и с размер на клечка за зъби да са не би трябвало да е проблем. На цената на транспорта с Еконт/Спиди.

                              По-късно ще дам и описание на сорта.

                              Коментар


                              • От: Присаждане (ашладисване)

                                Снощи се замислих за привързването на самия калем, някой ползват тиксо,други изолирбанд,трети тънки въженца... На някой хрумвало ли е да пробва с термошлаух? Питам само информативно.


                                А иначе относно синапката - ами това май е дин от малкото сортове, които при подходящи условия на съхранение може да издържат чак до лятото.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X