Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

    От много време се каня да отворя тема и все не намирах време. Благодарение на кризата вече съм почти без работа и мога да се занимавам повече с джипа. Пак благодарение на нея обаче тази тема може да се просрочи достатъчно дълго, но така или иначе ремонтирането на УАЗ не е краен процес. Ще започна, пък когато и докъдето може. Основният ми проблем е че не разполагам с подходящо помещение, където да работя по джипа и всичко ще се прави предимно навън и ще зависи от времето. Другият ми проблем е, че има много неща, които не са ми съвсем ясни. Приемам и ще се радвам на всяко мнение,забележка или препоръка от ваша страна, така че в крайна сметка да се получи добър резултат.

    Малко предистория:
    Купих УАЗ-а през март 2007 от братовчед ми iliikata в това състояние:




    Нова боя, броня, гуми Malatesta Kaiman (265/75-15), хъбове на предните колела, подрязани калници, ванти…
    Това което не се вижда е:
    току що направен перфектно основен ремонт на двигателя (газ 24). Главата е намалена за работа на високооктанов бензин,
    хидравлика на волана(BMW),
    демфер на кормилната щанга (Mercedes),
    ергономични седалки (Volvo).
    Пълна профилактика на ходова част
    Махнати жабковите амортисьори и заменени със стандартни
    Шумоизолация на купето
    Голям вентилатор на парното (Ford Mondeo)
    Газова уредба (бутилката 55 л. е монтирана под задната седалка)
    Радиокасетофон(някакъв)

    Разработих го както трябва и след близо 10 000 км по работата на двигателя нямам никакви забележки. Доскоро отдолу по картера нямаше и капка масло. Сега гарнитурата на капака на главата е за смяна и малко е изцапан.
    Салона според мен също е подходящ - и след цял ден каране не омръзва, не се схващаш. За предимствата на хидравликата и демфера няма смисъл да коментирам.

    Концепция:
    Някои беше казал, че когато започваш нещо трябва да ти е ясно къде искаш да стигнеш, че края е по-важен от началото. Трябваха ми две години, за да си дам сметка какво може УАЗ-а и какво искам аз от него. Трябваше да опозная машината, да си дам сметка къде и как искам да ходя с нея. Колко дълго искам и мога да пътувам. С какъв багаж, какъв екипаж, с каква скорост и на какъв терен.
    Първоначалната идея, когато го купих беше да е за по-хард разходки, предимно сам. И в началото така си беше.
    Миналата година обаче реших да тръгна с джипа на по-дълго пътуване. - http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=39189 Двама възрастни и две деца, с всичкия им необходим багаж за 10 дни, храна, инструменти, къмпинг-екипировка и т.н. От тогава започнах да мисля по малко по-различен начин за машината, разходките и пътуванията. Едно е да можеш да експериментираш, да опитваш да се хвърлиш в най-голямата кал пък все някак ще се прибереш, друго е да знаеш, че трябва да изминеш още хиляда километра, пълен с хора и багаж, и през които трябва да разчиташ на машината на 100%. Тогава цялостта, здравината и надеждността на всеки възел е от особено значение. И тогава започваш да заобикаляш и по-малките дупки и да се отказваш от експерименти от типа: „кой бе, аз ли не мога да мина от тука”.
    В най общи линии идеята е да се получи експедиционна машина за средно-дълги преходи (основно в страната) и за разходки с повишена трудност, но без самоцелен хард.
    Предпочитам да се правят колкото е възможно по-малко промени в оригиналната конструкция. Всичко да е максимално опростено и функционално. Нещо ето такова:








    Направено до сега:
    - Демонтиране на оригиналните резервоари. Понеже джипа се кара предимно на газ не ми е необходим такъв голям запас от бензин, а ниското разположените резервоари има опасност да бъдат пробити и смачкани.







    - Монтаж на резервоар от Трабант. За да имам възможност да доливам гориво в аварийна ситуация реших да сложа някакъв по-малък резервоар за бензин. Имах такъв от Трабант, който е с достатъчен обем и който пасна невероятно добре на оставащото място под задната седалка. Тези дни ще кача снимки.

    - Рязане на праговете. – Едни израстъци, които след отпадането на резервоарите само пречат, гният и събират кал.

















    Ето и разликата:





    - Монтиране на 16’ джанти (обърнати) от УАЗ. Реших да сложа по-големи гуми - 33’ (От където дойде и името) Проучих обстойно пазара, но не открих подходящите на 15’ и се наложи да мина на 16’ След като си получих новите от Карбон ги занесох да ги „обърнат” и после ги боядисахме с Илийката







    -
    Гуми 33” (265/ 75 -16) INSA Turbo. Смених и резервната гума. (старата беше крайно напукана и изтрита, а и вече твърде малка) Шарката според мен е най-оптимална за каране предимно по черно за тази машина. Освен това на тази марка височината е по-голяма от на другите с този размер. До този момент са на около 4 хил. км и почти нямат следи от износване. Да не говорим, че не ми се е случвало да закъсвам с тях. Ако трябва да съм обективен, предпочитам да сложа Good Year Wrangler или Cooper Descovery, които биха отговорили по-точно на концепцията, но като съотношение цена-качество за сега остават тези.





    - За по-голяма безопасност от скъсване на вентил в дълбока кал и сняг монтирах скрити вентили.

    - Нови огледала от Фиат Дукато. Старите изглеждаха като взети от вторични суровини и нищо не се виждаше през тях. От тези съм много доволен.

    преди:



    след:


    - Нова лебедка T-Max 11000lb. Още не ми се е налагало да я пробвам и не мога да коментирам. Монтирана при Голди


    -Блокаж от бтр в задния диференциал. Страхотна придобивка. Не знам дали проходимостта се е увеличила,но със сигурност се минава много по-лесно и плавно през различни препятствия, където без него бих забуксувал или закъсал.

    -„Лифт” - подлагане на планки под ресьорите. По-големите гуми искат и повече място. А и визията се подобри.

    -Задно осветление. При къмпинг експлоатация или при движение на заден ход по тесен и тъмен горски път, много полезна придобивка


    -Нов акумулатор 85 Ач. След като със стария имах проблеми с паленето а и с лебедката вече има нужда от повече ток.

    Какво предстои:

    - Основен преглед на инсталацията. В момента е в много лошо
    състояние, с много стърчащи жици, лоши връзки и много изолирбанд. Единствения реален проблем е, че понякога фаровете „премигват”, но е въпрос на време да излезе още нещо. Искам да сменя всичко от - до или поне да се проверят всички връзки, да се заменят с нови букси и клеми, изолирбанд-а да се махне и да се сложат цели жици или да се презапоят както трябва. Колебая се дали да сложа нова „бушониера” от съвременен автомобил, за да мога да използвам стандартни бушони или да запазя оригиналните като прости и лесни за обслужване. Би било добре да опитам да херметизирам цялата електрическа и запалителната системи, за да са защитени при преминаване през по-дълбоки водни препятствия, но това може би по-натам.

    - Цялостно изкърпване, почистване на шасито и пода с песъкоструй, студено поцинковане, грунд, боя.

    - Смяна на всички течности

    - Смяна на еднокръговата спирачна помпа с двукръгова, със сервоусилвател

    - Смяна на долните педали с горни

    - Подмяна на тампоните на ресьорите с полиуретанови. До сега съм сменял два пъти с нови, но явно руснаците наистина не са много добри в гумените изделия.

    - Ново покривало. Обмислям и вариант твърд покрив, но за сега ми се виждат много тези килограми отгоре.

    - Още малко лифт. Съвсем малко. Вариантите за които знам са два: подлагане над държача на обеците на ресьорите или повдигане на цялото купе.

    - Уплътнения навсякъде по купето. За всеки кабриолет е много важно да е добре уплътнен. Защото сега определено е ветровито.

    - Фарове. Не съм доволен от силата на светлината на серийните фарове. Обмислям да сложа кристални от VW Golf 2.

    - Халогени над предното стъкло(полилей).

    - Ново парно. Заради типичните течове в парното на Уаз-а вентилатора от Мондеото изгоря. Предстои сваляне и почистване на радиатора и подмяна с оригинална кутия и вентилатор от УАЗ.

    - Промяна на мястото на помпата за хидравликата. По-късно ще кача снимки. За момента нямам забележки към сегашното положение, освен, че нямам никаква идея ремъка от какво ми е (а искам да си взема резервен) и не ми харесват многото чупки и снадки по водното съединение. Много колеги съм виждал, че правят с двойна шайба, но четох някъде че двойната шайба натоварва и разбива вала на помпата. Има ли такъв проблем?

    - Роллкейдж. Все още се колебая дали отвън или отвътре. Защото външния монтаж ще пази и купето и ще е добра основа за покривен багажник. А той е добра придобивка за дълъг път.

    - Шнорхел. Не че съм се засилил да влизам в такива води, но една такава машина не може без това.

    - Нови брони. Не ми допада квадратния профил за тази предница. Стои като циментов кол. Дори и при опит да повдигна двата рога малко нагоре не ми харесва резултата и смятам да направя всичко наново от тръби. Буферите отзад са класика, но в една по-горска употреба остават доста незащитени зони от купето. А и има един принцип в дизайна, който се нарича "Единство на характера на формите".

    -Стъпенки. Освен че защитават добре основата на купето и са удобни за стъпване в различни ситуации, стават за връзване при евентуално преобръщане. На всичко отгоре изглеждат добре.

    -Смяна на волан –оригиналният волан не е много симпатичен и удобен и смятам да го заменя. Доколкото разбрах от VW Golf 2 става, но пък не е много подходящ като дизайн. Може би ще потърся някакъв спортен.

    -Обезвъздушаване на мостове, скоростна кутия и раздатка и отвеждането им в шнорхела. В оригиналното състояние след дълбоко газене във вода и кал трябва да се сменя маслото. А това не винаги е възможно в кратък срок.

    -Капачки за газ и бензин от мотоциклет извън купето. Освен, че са надеждни (все пак са предвидени да се обръщат и пак да не се разливат) имат и доста добър външен вид. В момента в купето често мирише на гориво, което е неприятно и опасно.

    -На последно място още се колебая дали да преработя предните калници като на картинките по-горе. Но формата ми харесва, пък и ще са доста здрави.

    Това е в общи линии. Имам някакви идеи и за интериора, но за тях по-нататък.
    Приемам всякакви забележки, съвети и препоръки.
    LZ1GYY
    0898 436 956

  • #2
    До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

    Браво,бре.Много ти се радвам!!!
    За двойната шайба да знаеш че при Нивата няма никакъв проблем.

    Коментар


    • #3
      До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

      Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
      Браво,бре.Много ти се радвам!!!
      За двойната шайба да знаеш че при Нивата няма никакъв проблем.
      Благодаря! Ще го имам предвид.
      LZ1GYY
      0898 436 956

      Коментар


      • #4
        До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

        Гере Успех приятелю в начинанието......

        Коментар


        • #5
          До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

          Успех и поздравления за ентусиазма.

          Коментар


          • #6
            До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

            Страхотна работа браво

            Коментар


            • #7
              До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

              Браво, уазкаджийството си е вродено на някои хора

              Въпросите:
              Колко са високи тези гуми (в см), и колко са обърнати джантите и колко са широки, седят страшно добре
              И задните седалки ли са от Волво? (какво?)
              Щумоизолацията от какво е и от каде я намерихте?

              Препоръките:

              - Цялостно изкърпване, почистване на шасито и пода с песъкоструй, студено поцинковане, грунд, боя. +

              - Смяна на всички течности. Бих добавил и греси )

              - Смяна на еднокръговата спирачна помпа с двукръгова, със сервоусилвател. +

              - Смяна на долните педали с горни. Занимавка е но само заради сервото си заслужава

              - Подмяна на тампоните на ресьорите с полиуретанови. За тампоните и аз се чуда, (един стругара ме разубеди нещо че не издържал полиуретана) или не е полиуретан а някаква друга пласмаса дето си мисли той, незнам.

              - Ново покривало. Можеби твърдия таван за целта е по добре...

              - Още малко лифт. За лифта има още варянти, но ако се повдига купето, трябва да се преправят педали (нали ще ги сменяте ), капаци на скорости, вал на волана, и още деруги дреболии дето не се сещам. Защо не пробвате ако е за 2-4см с по дълги обици на ресорите (и без това шасито е от старите няма проблем за карето на кардана на предния мост), ходовете ако се увеличат много корегирайте с тампоните, ще трябва и преработка на захващането или други амортесиори.

              - Уплътнения навсякъде по купето. +

              -
              Фарове.
              Уазковите фарове ако са с халогенния рефлектор светят много добре с сините крушки

              - Халогени над предното стъкло(полилей). трябва да са по солидни или с някаква защита заради клоните...

              -Ново парно. Парното с моторчето след радятора от по новите модели си духа добре

              -Промяна на мястото на помпата за хидравликата.. За двойната шайба, нали е 24ков мотора (газ 24), той си е с двойна шайба, единия ремък остава да върти алтернатора (на който се слага уазкова единична шайба), другия за помпата на хидравликата, и двата през коляновия вал и водната помпа. А мястото ще го видим като качиш снимките

              - Роллкейдж.
              Можеби по дебели шпригли вътре е пак варянт и от тях отгоре изведени ушета през бризента за багажник незнам...

              -
              Шнорхел.
              Най голямата файда е при такова каране из прахоляк по черно, няколко джипа, че смуче по чист въздух и въздушния филтер изкарва повече. За другото предназначение не съм го топил до прозорците за да знам, но неискам и да го правя

              -
              Нови брони.
              +

              - Стъпенки. Но до някъде се лишаваш от височината която си получил от изрязаните прагове, а и няма кой знае какво да се пази там, за връзването съм съгласен
              - Волан от Голф, седи странно но е удобен.

              - Обезвъздушаване на мостове, скорости... едва ли ще стане особено с скоростите

              - Капачки за газ и бензин от мотоциклет извън купето +
              - Калниците. Не бих ги пипал, и така са си добре

              Съветите са от моя неголям опит, и мойте виждания разбира се!

              За такива експедиции май най- добре е дълга база като 3153 на Венци Петров, отпред на пружини и с повече място за багаж, а на някои има и климатик и возията е по различна
              Дано и аз се включа някога в тези преходи които правехте лятото

              Браво за ентусиазма още веднъж. Тази криза...
              Уаз-ката ще стане супер както си го намислил
              Успех!
              Случайни хора УАЗ не карат

              Коментар


              • #8
                До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                Страхотна работа, ще следя темата с интерес!
                Успех!
                Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                Коментар


                • #9
                  До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                  С мерак и търпение ще постигнеш целта!

                  Коментар


                  • #10
                    До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                    Благодаря на всички за хубавите думи и подкрепата!
                    Ник, специално благодаря за мнението и полезните препоръки!

                    Колко са високи тези гуми (в см), и колко са обърнати джантите и колко са широки, седят страшно добре


                    Тук има още: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=31780 Джантите са със стандартната си ширина (за Хънтър) само са обърнати. А и борда им в средата мисля, че не позволяваше много да се играе с отварянето.
                    И задните седалки ли са от Волво? - Да, и задните са от Волво,но не съм сигурен за модела (2002-2003г. някъде беше)
                    Щумоизолацията? Шумоизолацията, която е в момента Маркан я беше намерил от някъде. Иначе има много теми за това, но ще чете и ще пиша какво ще се слага.

                    - Смяна на долните педали с горни - само заради сервото си заслужава - Заради него е цялата гимнастика. Иначе и сега спира, ама се изправям целия на педала.

                    - Подмяна на тампоните на ресьорите с полиуретанови. Аз чух че ставало, но наистина зависи от материала.

                    - Можеби твърдия таван за целта е по добре... Принципно е така. От всички гледни точки освен две, които за мен са определящи: Тегло (заради устойчивост при странични наклони и по-силно "люлеене" на кабината; заради сравнително слабия двигател - и в момента мощността не достига на асвалт и 4-та скорост ми се явява само поддържаща), доста по-високата цена. (ако съм с 3 литровия мотор не бих се колебал)

                    - За лифта има още варянти, но ако се повдига купето, трябва да се преправят... - хмм, май ще бъде с обиците. Има ли разлика дали ще удължа самите обици или ще подложа над конзолата, която ги държи (тази с 4-те болта) Така ми изглежда по-солидно.

                    -
                    Уазковите фарове ако са с халогенния рефлектор светят много добре с сините крушки. - Ще трябва да се видят наживо.

                    - Халогени - трябва да са по солидни или с някаква защита заради клоните... определено ще има защита. На картинките не съм го направил добре. Може и да сложа някакви правоъгълни за да заемат по-малка височина и пред тях спокойно може да има някаква мрежа или решетка.

                    -Парното с моторчето след радятора от по новите модели си духа добре Така разбрах и аз. За него говоря.

                    -Промяна на мястото на помпата за хидравликата - В момента съм с единична и всичко се върти с един ремък.А за водното...просто трябва да се види.

                    - Роллкейдж.
                    Можеби по дебели шпригли вътре е пак варянт и от тях отгоре изведени ушета през бризента за багажник незнам... Мислех го и този вариант, но не ми се иска да пробивам бризента, а и за да е здраво си трябва сериозно захващане. Така че май ще е нещо средно - подсилване отвътре и конструкция отвън. Нещо като на картинките.

                    -
                    Шнорхел.
                    Има много други неща дето ако не ги направи човек шнорхела няма да помогне във вода. Продължавам да чета.

                    - Стъпенки. Но до някъде се лишаваш от височината която си получил от изрязаните прагове, а и няма кой знае какво да се пази там, за връзването съм съгласен. - Височината е доста голяма за да не се свидя да я съкратя мъничко в името на каузата. Дори и чисто естетично ми стои незавършено без тях.

                    - Волан от Голф, седи странно но е удобен. Когато го купих, волана беше от БМВ. Много удобен и симпатичен, но шлиците леко се различаваха и с времето се разби. Спортните ми харесват, но не знам доколко ще е удобно с толкова малък диаметър.

                    - Обезвъздушаване на мостове, скорости... едва ли ще стане особено с скоростите. - Защо?

                    За такива експедиции май най- добре е дълга база като 3153 на Венци Петров, отпред на пружини и с повече място за багаж, а на някои има и климатик и возията е по различна. Отново си прав. То аз едно друго съм си харесал ама пусти пари...

                    Дано и аз се включа някога в тези преходи които правехте лятото. Ами стягай се. Живот и здраве пак ще има. Винаги си добре дошъл.

                    Още веднъж Благодаря!
                    LZ1GYY
                    0898 436 956

                    Коментар


                    • #11
                      До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                      Браво Гого! Ще помагам в проекта с каквото мога!
                      ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
                      Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

                      Коментар


                      • #12
                        До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                        Колега, само мога да ти пожелая успех в начинанието!

                        Поздравления от мен за темата! Ще я следя с интерес.

                        Коментар


                        • #13
                          До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                          Първоначално публикуван от dragomir_68 Преглед на мнение
                          Браво Гого! Ще помагам в проекта с каквото мога!
                          Знаеш, че много разчитам на това!

                          Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                          Колега, само мога да ти пожелая успех в начинанието!

                          Поздравления от мен за темата! Ще я следя с интерес.
                          Благодаря!
                          LZ1GYY
                          0898 436 956

                          Коментар


                          • #14
                            До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                            а защо ти е да слагаш горни педали заради сервото ?
                            от волга имам едно серво, което ще монтирам на моята уазка, но то оригинално при волгата си е монтирано зад предния десен фар и от помпата си отива тръбичка до него и от там към спирачките
                            същата система смятам и аз да направя

                            Коментар


                            • #15
                              До: ПРОЕКТ 33 - реставрация и подобрения на УАЗ 469

                              Поздравления за работата.Таванът може да направиш от стъкломат.В Сузуки форума има тема от bokostz за самурай с такъв таван.Огледалата от какво са и стабилни ли са ?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X