Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

    Уважаеми колеги, кмета на община Перник, г-жа Росица Янакиева много би желала да помогнем на общината със залесяване. Понеже от името на всички официално отказах участие ако има какъвто и да е политически акцент ни е предложено самостоятелно да организираме такава акция.

    Това което ни се предлага е самостоятелно като офроуд общество да решим кога, колко човека и колко дървета ще засадим. Общината ще осигури разрешение, място, посдъчен материал и съгласуване със съответните служби. Прилагам официалното писмо от кмета на община Перник...
    Прикачени файлове
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

    Интересно как отговорът се е забавил до СЛЕД предишната акция. Може би идеята е била, че ще се подведем и ще отидем.

    Ако има такава акция и съм в София аз ще дойда с удоволствие.
    Георги Гатев

    Коментар


    • #3
      До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

      Колеги, това което е важно за мен е да посадим възможно най-много дървета и това да не бъде отчетено като политическа акция. След като тези ни условия са изпълнени то да направим каквото можем.

      Понеже дървета се садят само в определено време и нямаме много за отлагане предлагам дата за акцията идната неделя 05 април 2009. Междувременно Димо (kro) ще посети мястото и ще публикува тук снимки и координати.

      Сега ни трябват бройка дървета които се наемаме да засадим за да бъдат приготвени!
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

        4-5 Април е почистване на Фотинска река Nо 3 (ТОВА). Не може ли да се отложи с една седмица?
        Георги Гатев

        Коментар


        • #5
          До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

          Говорих преди малко с Жоро, ще разчитаме на вашата група от някое време неделя нататък..., с други думи втора смяна сте...

          Саденето на дръвчетата не може да се отложи след тази неделя..., след това ще е излишно защото има голям шанс да не се прихванат...

          Давайте предложение за бройки дръвчета които ще посадим..., засега ви предлагам да обмислите цифрата 300?
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

            Ами то сега върви и кампания ориентирана към собственици на автомобили, и има пряко отношение с инциативата.

            Освен полеви инструменти, предполагам друго не е нужно?
            Ние сме двама, готови да засъдим...колкото сили имаме.Чакаме координати!
            П.П
            Тrimata,
            Хайде на бас, че ние ще засъдим повече дръвчета, отколкото вие ще почистите реката, или да направим състезание! На всеки почистени от вашата групата 100м. от Фотинската река, ние засаждаме
            20 фиданки (не само в Перник-регион, по принцип) надявам се да не ви се стори "тояпа луд ли е"
            LZ1HRD

            Коментар


            • #7
              До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

              Аз съм на линия в Перник за първа смяна с кирка и лопата. Намерете ме поне 12-15 дръвчета за садене
              Колеги, една инициатива има Светльо Дойчинов и аз я предложих на състезателите, но нека я кажа и тук. Та идеята на Док е след всяко състезание, организирано от него, да си откупва СО2 емисиите, като сади дръвчета заедно с участниците. Ние също можем да си откупваме емисиите от карането ни насам-натам по този начин. И да направим тази инициатива традиционна, дали по време на Събора, дали по друг начин. А най-добре всеки път, когато има възможност.
              Май сред Организаторите на състезания няма голям отклик, но ние сме друго.
              Последно редактирано от zzlatev; 30-03-09, 14:25.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                С вас съм. И без това се бях изказал в този смисъл в края на ПРЕДНАТА тема. Наемам се да посадя между 10 и 15 дръвчета. Предполагам ще успея да доведа поне още 2-3-ма човека. Мога да подсигуря 2 прави лопати. Чакам място, час и дата. Гледайте само в избрания ден да не вали... Садил съм на кал и е брррр...

                пп. зависи колко човека сме, какво е времето и т.н., но мисля че ще се справим с 300 дръвчета:-)
                Последно редактирано от karies; 30-03-09, 15:57.

                Коментар


                • #9
                  До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                  Ще участвам с удоволствие!
                  Ще се постараем да тръгнем възможно най-рано от Фотиново!

                  За миналата седмица бях подготвил няколко човека извън форума. Ще опитам да ги осигуря пак.

                  Относно бройката.
                  Вярвам че 10 фиданки е абсолютния минимум, който един човек може да засади, ако не се подпира на лопатата естествено! Има хора с опит, които могат да кажат ориентировъчно норма. Като се изясни бройката на участниците ще стане ясно и необходимото количество фиданки.

                  По-добре да вземем повече. Имаме челници, фенери, фарове! 300 фиданки ми се струват малко за участниците в нашия форум, които по принцип са замърсители! Очаквам доста повече!

                  Поздарви!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                    Зависи от почвата. В къщата ми на Варна засаждам дръвче (заедно с поливане и всичко) за 3 минути, а на Егълница - 10 минути не ма оправят. Ако обаче навигаторите поливат и зариват, а ние само копа'ме, при най-лоши условия - 6 - 10 дръвчета за час. Като сложим по 1 час почивка на един час садене ... 20 на човек е добра норма за ден. Ако почвата е песъчлива и без камъни и скали ... стигал съм до 80 на човек на ден.
                    Нека да смятаме най-лошите условия - садим в най-лошата почва за половин ден - по 10 дървета на човек. Така ще има и време за веселба и скари-мари (за който не пости).

                    Бройте ме за мероприятието.
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #11
                      До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                      Първоначално публикуван от hilllti Преглед на мнение
                      Ами то сега върви и кампания ориентирана към собственици на автомобили, и има пряко отношение с инциативата.

                      Освен полеви инструменти, предполагам друго не е нужно?
                      Ние сме двама, готови да засъдим...колкото сили имаме.Чакаме координати!
                      П.П
                      Тrimata,
                      Хайде на бас, че ние ще засъдим повече дръвчета, отколкото вие ще почистите реката, или да направим състезание! На всеки почистени от вашата групата 100м. от Фотинската река, ние засаждаме
                      20 фиданки (не само в Перник-регион, по принцип) надявам се да не ви се стори "тояпа луд ли е"
                      . ДА, прав си. Ще засадите повече дръвчета от нас. НО ние ще чистим Фотинската рЯка и ще дойдем да садим и дръвчета .
                      Георги Гатев

                      Коментар


                      • #12
                        До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                        Първоначално публикуван от Stanko Преглед на мнение
                        Относно бройката.
                        Вярвам че 10 фиданки е абсолютния минимум, който един човек може да засади, ако не се подпира на лопатата естествено! Има хора с опит, които могат да кажат ориентировъчно норма. Като се изясни бройката на участниците ще стане ясно и необходимото количество фиданки.
                        По-добре да вземем повече. Имаме челници, фенери, фарове! 300 фиданки ми се струват малко за участниците в нашия форум...
                        Похвален ентусиазъм, но... не твърдя, че съм сред най-силните люде, ама копането ми е леко съдба и мисля, че съм доста ефективен... Значи в зависимост от условията аз лично повече от 15 не бих могъл. При лоши (лоша почва, далечна вода и т.н.) и 10 са ми много. По принцип до сега 2-ма човека повече от 6-7 май не сме садили (ако искаме да е качествено, а не да си замием очите). Трябва да се вземат предвид следните неща.
                        1. Не е ясно как ще сме с инструмента и дали няма да се сменяме на лопатите.
                        2. Вероятно ще ни трябват кофи, та ще се сменяме и на кофите. Най-добре на верига. На мен поне при всички саденета на дървета ми се е налагало да пренасям вода от незнам къде си. Ако някой е готов да извозва инструментариум с колата си (аз съм с колело) мога да осигуря 3-4 кофи. (Впрочем, ако има такъв, моля да пише сега, за да не влача с колелото и 2-те прави лопати).
                        3. На дърво трябва да се изкопае мин. дупка с 0,70х0,70 м и дълб. там някъде. По-принцип е по-добре 1,00х1,00 м и дълб. 0,70 м.
                        4. Хубаво е да се помисли и за тор - за да се подрязват (лозарска ножица от мен - 1) корените на дърветата и да се потапят в каша тор с вода.
                        5. Трябват поне 4-5 кофи на фиданка. Дъждовно е и може би ще се намалят до 2-3, но пък копането ще е по-трудно...

                        Дам... може и да има още нещо, което забравям в момента... Така или иначе, може да греша. За последно съм садил преди 4-5 години, а се забравят тези работи. Все пак не бих разчитал на много повече от 10 дървета на човек. И то без грам да се подпира на лопатата. Аз копая доста всяка година. И всяка пролет ми излизат пришки след "първото копане". Сега със сигурност ще имам. А как ли ще са тези, които копаят по-рядко... Гора от 300 дървета е добре. Стахановския труд е хубаво нещо, но твърде често - безсмислено, а и от високо се пада най-зле.
                        Тъй мисля аз. Може и да греша.

                        Ето няколко "помощни линка" от мен:
                        http://www.maxima.bg/bg/library/zado...ibalkoni/X.htm
                        http://gorichka.bg/index.php?p=50
                        И един доста поучителен. Мутрите за "чиста съвест" строят и обновяват черкви (нанасяйки на старите паметници унищожителни щети), а политиците - садят горички...
                        http://gorichka.bg/index.php?p=11&l=1&id=812

                        Това е от мен. Няма да пиша повече в темата, за да не флудя. Очаквам конкретните данни за акцията и моля, ако някой може да помогне с кола да пише, най-добре на ЛС и най-добре да е от към центъра на Перник (или посока Варош, Бела вода, Радомир и т.н.), за да не татрузим колата излишно напред-назад...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                          Млад, неопитен, но с много желание. Аз идвам, ще видя колко лопати и кофи мога да взема и каквото кажете това ще правя. Неделя си я запазвам за Дръвчетата в Перник.
                          Лека..

                          Коментар


                          • #14
                            До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                            От Фотиново ще пристигнем около 15-20 човека и ще се включим към обяд.
                            Запазете ни 100 - 200 бр. дръвчета.
                            sigpic

                            Коментар


                            • #15
                              До: Нова акция за засаждане на дръвчета в община Перник

                              Далечко ми е, за съжаление.
                              Няма да мога да дойда, но:
                              1. Венци, ще те помоля ти или човекът, който подържа връзка с общината да уточни следните неща:
                              - вид и размери на осигурените фиданки; дали ще са с бала или без
                              - маркирани ли са на терена посадните места; изобщо има ли някаква схема
                              - има ли на близо до място водоизточник и какъв (маркучи, преходници, кофи??)
                              - ако има някакъв проект или технологичен план - дали биха могли да предоставят копие
                              - каква е почвата
                              - кой ще се грижи за фиданките след залесяването им и как
                              2. Колега Karies, размерът има значение. Размерът на фиданката определя размерът на дупката. на 50 см. фиданка няма смисъл да се копае дупка, по-голяма от една лопата (30х30х30см). Каша от тор и вода не е за препоръчване, още повече, че ако фиданките са със закрита коренова система ("бала") е безсмислено всякакво третиране с химии. Виж, при бедни почви - угнила оборска тор - Да. Дървесната пепел е прекрасно средство за запечатване на наренени корени/ отрези. За лозарските ножици съм съгласен, има необходимост не само за корените а и за короната.
                              Гора от 300 дървета може да е половин декар, може да е и 5 декара. При стандартно залесяване на стандартни фиданки за горски цели с ромбоидно садило или меч на Колесов, обучен работник засажда около 250бр./ден. Ако е 4 метров смърч може и 5 човека да не могат да насадят един за деня...
                              Дайте още малко информация, ако мога - ще помагам.
                              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X