Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Световен шампионат по мотоциклетизъм

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

    Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
    Какво става бе пичове
    Следите ли шампионата?
    Следиме го колега,не го изпускаме.Каквото и да се каже за Роси,все ще е малко.Един от най–добрите пилоти за всички времена.

    Коментар


    • #17
      До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

      Доктора е уникат във мотоспортовете. Както колегата казва 14 години да се задържиш на върха и без контузии е голямо постижение. Хубавото е при него, е че не иска да се отказва а иска да се развива. Сигурен съм, че ако смени мотоциклетите с коли пак ще е доста добър. То му е в кръвта...

      Коментар


      • #18
        До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

        Ето обещаната статия на Доктора...


        Из книга на Валентино Роси.
        В превод от Жельо Василев при http://www.motocross.bg.tc/.



        "Мислех,че съм подготвен от гледането на други състезатели-и по телевизията и на живо.Но истината е,че на практика не можеш да се подготвиш за 500 кубиковите мотоциклети.Двойно по-бързи са от 250 и много по - мощни.Всяват ужас и уважение.Например по телевизията бях забелязал,че 500 състезателите рядко излиха с изправен мотор от завой,по принцип те се клатушкаха наляво-надясно.Нямах си и представа защо.Скоро разбрах.С 500 не можеш просто да излизеш и да отвориш газта както при нормален мотор.При 500 предната гума никога не бе на земята а задницата постоянно играеше.Разбрах,че единствения начин да се справя е да подържам определен ъгъл на наклон,в опит да предотвратя прекаленото изправяне.Точно затова виждахме състезатели от клас 500 излизащи с такива страни(често нелогични) траектории.Това не бе лошо каране,а точно обратното.
        ...........
        Моторът 500 бе толкова мощен,че ако отвориш прекалено газ,просто излиташ-нямаше място за неточности.И всъщност това са най-болезнените падания-тези станали по време на ускорение.Това е поради първоначалното плъзване на задната гума и след това рязко възтоновяване на сцеплението,което кара мотоциклета да полети...В технически отношения го наричаме хайсайд(на български ножка ).Не е никак забавно.
        Все пак NSR 500 без съмнение бе най-вълнуващия мотоциклет,който съм карал.Бе подбран мотоциклет,изключително предизвикателен за каране.При най-малката грешка се оказваш на задните си части.И затова мога да кажа,че малко състезатели бяха се адаптирали към мотора.Найстина бе най-трудния мотоциклет за владеене .Или ти я караше или тя те наказваше.Нямаше средно положение.
        По това време падах доста.Поради много причини.От части-стила ми от 250.В 250 можеш да влезеш в завой с пълен наклон и можеш да отвориш газта напълно посредата на завоя.Добре,не беше най-лесното нещо,но бе възможно и много от нас го владееха.Забравете за подобни неща на 500.Един от проблемите е,че изведнъж се чувстваш напълно уверен.Така стана с мен.Чувствах се сигурен и продължавах със стила ми от 250.И в крайна сметка-падах и падах.
        Случи се на втория ми тест на Филип Айлънд.Беше ужасен инцидент.Гибернау бе дошъл при мен преди теста и всъщност ме бе предупредил:"Виж,накланяш мотора прекалено,държиш се с него сякаш е 250.Не може така.Използвай повече тялото си вместо да накланяш мотора."
        "Боже ,мерси,Да!Ще го направя..."отвърнах му,без дори да го вземам особено на сериозно.Питах се,"Кой е този Гибернау да си мисли ,че може да ми казва как да се състезавам?"
        Естествено,не го взех под внимание.И това бе голяма грешка.Два часа по късно имах ужасен инцидент.Движех се много бързо и изведнъж задната гума се повдигна над земята и следващото ,което помня е ,че летях .Беше невероятен полет...

        .................
        "Сега е време наистина да смениш стила си."-казах си.Да времето бе дошло,въпреки,че не разбирах напълно как да вляза в завой на 500.И това бе най-големият ми проблем.
        На 500 тайната е да влизаш много бързо и след това да спираш колкото се може повече във вътрешността на завоя.От друга страна на 250 спираш доста преди самият завой,всъщност не спираш в самият завой,защото искаш да запазиш скорост за ускорението ,което следва.
        Но както казвам 500 е съвсем различно животно.Не можеш да караш така ,защото тежи 130 кг и ако стои под голям ъгъл повече от няколко секунди,много лесно предната гума губи сцепление.Освен това 500 е много по-стабилен при спирането.Можеш да спираш много интензивно ,и предницата ще издържи,но ако отпуснеш спирачките и си под наклон в завоя-тогава предницата губи сцепление.
        Затова искаш да влизаш с много скорост,спираш в самия завой ,изправяш и излиташ,защото с толкова мощен двигател,да намериш мощност,при излизане никога не е проблем...
        Тайната е да насочиш мотоциклета,колкото се може по-скоро и да изправиш мотоциклета,за да имаш колкото се можеш да разполагаш с колкото се повече контактна площ на гумата с асфалта.По този начин,ако се пързаляш-поне имаш някакъв контрол.Защото има още един проблем при 500 -ако си наклонен и отвориш газта твърде рязко,мотора скача-и познайте-излиташ във въздуха.
        При всички случай-трябва ти време за да разбереш 500.Трябва да си много чувствителен.И изведнъж увладееш ли го,трябва да внимаваш да не станеш прекалено уверен.Мотоциклета,ще те накаже за подобно арогантно поведение...
        .......
        Нещата скоро се промениха,когато дойде МОТО ГП.Мотоциклетите МОТО ГП могат да бъдат каране по-много различни начина и всеки състезател има свой си стил.Това е защото 4 тактовия двигател ти дава много свобода на действие,и е много по-лесно да контролираш предаването на мощността на задната гума и ускорението.Част от тайната лежи в 4 тактовите двигатели и в електрониката,които помагат много,също.МОТО ГП също е много по-приятелски настроено.Просто е по-лесно от 500.Спирането също...
        Бих казал,че има значително по-голям брой на състезатели,които могат да използват 95 процента от потенциала на мотоциклета при МОТО ГП.При 500 бих казал ,че много малко стигаха до 75...Затова сега виждаме толкова оспорвани състеазания тези дни.
        Както казах-да не се объркате.Не искате да отидете на почивка с МОТО ГП мотор или пък да го карате из града.Може да е с много по-умерена крива на мощността но все пак е много ,много бърз мотоциклет и крайно труден за настройване.
        И точно заради това в крайна сметка,някой състезатели изпъкват в МОТО ГП...Защото те не просто правят 95 процента от потенциала на мотоциклета.По дяволите-стигат толкова близо до 100..."

        Коментар


        • #19
          До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

          Какво ще кажете за Филип Айланд?
          Не мога да кажа, че съжалявам за отпадането на Лунния слепец.
          Като фен на Роси до голяма степен съм удовлетворен.
          Но в никакъв случай не мога да кажа, че съм искал да се случват такива неща.
          Желанието ми е всеки да покаже на какво е способен на пистата, а не с паданията си.
          Но Лунния слепец според мен не издържа психически и направи неприятна грешка още на старта.
          Добре, че поне Ники не отпадна, макар че Лоренцо така или иначе го изкара от играта.
          Надявам се Лунния да си вземе поука и да преосмисли държанието си от Ещорил. Има хляб в това момче, но е време да кацне на земята.
          Това е лично мнение и не ангажирам никого с него.

          Коментар


          • #20
            До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

            Чак да не е издържал психически... Той не е бил подложен на натиск, че да не издържи. Просто малко детинска грешка, но... случва се и на най-добрите.
            За съжаление интригата за шампионата мигом изчезна. Обаче се надяваме догодина да има трибой. Май ще е интересно.
            Много съм доволен от Стонър. Не даде никакъв шанс на вашия Роси. Просто беше перфектен!
            К. Кулев

            Коментар


            • #21
              До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

              Първоначално публикуван от Калин Кулев Преглед на мнение
              Много съм доволен от Стонър. Не даде никакъв шанс на вашия Роси. Просто беше перфектен!
              Колега,да не забравяме че Дукати-то е най-бързия мотор.А така е по-лесно.

              Коментар


              • #22
                До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                Беше пренавит. Видя 18 точки разлика 3 кръга преди края и си помисли, че титлата му е в кърпа вързана.
                Това му натовари психиката. Просто искаше на всяка цена да спечели.
                Липса на психологически опит.
                състезания се печелят не само със спортна злоба и качества, а и с психика.

                А дали Стонър не даде шанс на Доктора или той не си го потърси е друга тема.

                Коментар


                • #23
                  До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                  Първоначално публикуван от valentin46 Преглед на мнение
                  Колега,да не забравяме че Дукати-то е най-бързия мотор.А така е по-лесно.
                  Защо??? По-бърз къде? В права линия? Така беше преди, сега Ямаха не отстъпва и на правите. Но дори и да е по-бавна на старт-финалната права, това не означава че е по-бързия мотор. Не максималната скорост е най-важна. Защо не се състезават с драгстери по пистите...

                  Първоначално публикуван от Жоро XR 600
                  Беше пренавит. Видя 18 точки разлика 3 кръга преди края и си помисли, че титлата му е в кърпа вързана.
                  Това му натовари психиката. Просто искаше на всяка цена да спечели.
                  Липса на психологически опит.
                  състезания се печелят не само със спортна злоба и качества, а и с психика.

                  А дали Стонър не даде шанс на Доктора или той не си го потърси е друга тема.
                  Май се е пренавил бая, ама чак пък в "кърпа вързана"... Много силно преувеличаваш Прекалено рано беше инцидента за да го тълкуваме по какъвто и да е начин. Детинска грешка на 100м. след старта най-обективно ми звучи.
                  А до колко Роси не е искал победата... Уж сте заклети негови фенове, а поставяте под съмнение желанието му за победа?? Роси винаги я иска. А място за тактическо изоставане няма, защото така и така Лоренцо беше АУТ.
                  К. Кулев

                  Коментар


                  • #24
                    До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                    А до колко Роси не е искал победата... Уж сте заклети негови фенове, а поставяте под съмнение желанието му за победа?? Роси винаги я иска. А място за тактическо изоставане няма, защото така и така Лоренцо беше АУТ.
                    Направи две неуспешни атаки за първата позиция. Дори втората беше изненада за мен(който е гледал състезанието се сеща за кое говоря - никак не беше на място решението за такова изпреварване, адреналина го биеше яко). Видя, че няма да му е лесно определено. След това приключи.
                    След отпадането на Хорхе ми се струва, че реши да не рискува и да не се напъва. Според мен правилно - в края на шампионата, на крачка от титлата, да рискува и да се бута в шамарите, не е много разумно при условие, че Кейси наистина даваше газ и желаеше победата адски много след това боледуване, още повече и на собствена земя.
                    Но до колкото го познавам Роси от годините на зад, малко ми е трудно да възприема, че се е отказал от атаките на първото място само заради разума.
                    За потвърждение на думите си взимам факта, че през цялото време, до предпоследната обиколка, държеше дистанция от около половин секунда на Стонър.
                    Това означава поддържане на едно стабилно и постоянно темпо на лидера, т.е. възможности за атака е имал, но е предпочел друго.
                    Знам ли... абе само той си знае истината.
                    Ние си чешем езиците тука.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                      Ми да звънна да го питам...

                      Има моменти в състезанията на Мото ГП, когато при изравнени сили (когато никой няма скорост да дъпне напред) двама или повече състезатели тактически се движат в пакет изчаквайки да наближи края на състезанието и тогава да дадат 100%. Допусках, че Роси дебне и очаквах атаките да започнат 5-6 обиколки преди края. Обикновено така става- всички сме го виждали много пъти. Но точно в този момент Роси започна да изглежда леко безпомощен и нямаше никакъв шанс за атака. Кейси беше много бърз и стабилен.
                      К. Кулев

                      Коментар


                      • #26
                        До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                        Догодина Доктора ше кара WRC.
                        Oще във фтория кръг Роси ще седне във Форд-Фокус.
                        "Това е последния шанс да учствам в световния рали шампионад преди да въведат новите правила през 2011 година.Не мога да пропусна тази възможност",заяви Валентино Роси.Той има няколко участия в ралита в Великобритания и Нова зенландия.Очаква се да премне изцяло в сверата на автомобилизма.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                          Абе това с ВРЦто и Формулата се дискутира от 2-3 години и от толкова той самия тества машините.
                          В последното инвтервю, което даде преди Филип Айлънд каза, че сезон 2010 остава в Ямаха и да спрат да го занимават вече с такива въпроси и да спекулират.
                          Каква ще излезе истината ще разбереме след 6 месеца.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                            радвам се много за росси любимец ми е от когато гледам мотогп. Тази година имаше късмет, че стонар имаше проблеми. Отностно врц сигорно ще отиде там след като спечели световната титла но е вероятно да остане още в любимия си спорт
                            Make a Wish!

                            Two parts: Sometimes Losse/Sometimes Win

                            Коментар


                            • #29
                              До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                              Айдее, браво на Роси.И тази година е Шампион(с главно Ш)
                              Нещо, като че ли тази година не си даваше много зор? Особено последните състезания караше много ... разумно сякаш? Разбираемо е де,днес му трябваше само 3-та позиция и да е първи по точки.
                              Както казаха коментаторите на Хорхе му беше рано за титлата,много малко време се състезава в МОТО ГП,нямаше да е честно според мен.
                              А за слуховете,че Роси започва WRC ... дано не са верни ,но нека отиде там където иска,така или иначе и при автомобилните спортове ще е първи,тои е роден да е първи,нали ? Но все пак дано остане още 2 години в МОТО ГП,нека и ние да го видим на наша земя

                              Коментар


                              • #30
                                До: Световен шампионат по мотоциклетизъм

                                Ето мотора за 2010 на Дукати
                                http://www.motoblog.bg/Ducati-predst...10-id5811.html

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X