Обява

Свий
Няма добавени обяви.

TOYOTA Rav4

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • TOYOTA Rav4

    Здравейте, отдавна воайорствам из offroad-bulgaria, черпя идеи и информация. Така и мислех да си остане, да тази сутрин.
    Това лято бях в UK, където станах горд собственик на TOYOTA Rav4(1997г. 2.0л., бензин). Докарах я на самоход, ходих за риба... без да тропне, без звук който да намекне за проблем. В това идеално състояние преди нколко дена я прибрах в гаража(не я карам всеки ден защото имам служебна), тази сутрин я изкарах. Нещо подозрително започна да чука при пълен ляв и пълен десен. Поглеждам и... ужас, счупена пружина на преден ляв ресор. Без никакво натоварване! Явно му е дошло времето, умора на метала и т.н.
    А уж разправяха че TOYOTA е мноого яка!
    Старата кола си е стара!
    Много моля, някакъв съвет от къде да намеря пружина, без да ми одерат кожата? Дали нова?


    Като знам какъв монтьор съм, как да отида на лекар?

  • #2
    До: TOYOTA Rav4

    Първоначално публикуван от tseroo Преглед на мнение
    Поглеждам и... ужас, счупена пружина на преден ляв ресор.

    Като знам какъв монтьор съм, как да отида на лекар?
    Пружина на ресор?!.....? ,а и много зависи,каква е Тойотата не всички чупят пружина на ресьор,като поодъртеят
    TЛК 80-4.2ТД
    ТЛК 73-2.4ТД
    ...................

    Коментар


    • #3
      До: TOYOTA Rav4

      Какъв ресор бе човек, тази кола е с пружини и отпред и отзад. Както и да е разбрах какво искаш да кажеш. Не се заблуждавай, че частите са безбожно скъпи за нея в Тойота. Иди и провери колко са пружинките, купи ги и ги смени другаде. Услугите им са скъпи, но частите са почти на същите цени.
      Номер по каталог на 48132 (LH)- 85 евро. За цената не съм сигурен, сигурно не е актуално, затова звънни в Тойота.

      P.S. И да си купиш две пружини :-) другата е 48131 (RH)

      Коментар


      • #4
        До: TOYOTA Rav4

        Простете моята неграмотност и това че не правя разлика между ресор и амортисьор. Имах предвид пружината на амортисьора.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:amortisor.jpg
Прегледи:1
Размер:23.8 КБ
ID:5096820
        Както и да се казва, свалих счупената пружина за половин час. Чудя се дали ще мога да сложа новата сам. Подозирам че няма да е толкова лесно.
        Защо съветвате да сменям и двете? Другата за сега си е здрава.
        Благодаря за помощта!

        Коментар


        • #5
          До: TOYOTA Rav4

          Защото пружините работят по двойки и параметрите им с течение на времето се променят,казано образно пружините омекват като остареят.Ще имаш една твърда и една мека пружина ако не я смениш втората.За за си ясмениш сам трябва да я свиеш до определен размер.Ако нямаш специално приспособление става със жигулски крик,свиваш я и а връзваш да остане свита после я вкарваш на мястото и и срязваш връзките.Ако имаш много мерак можеш да се оправиш сам.
          Последно редактирано от Георги Крумов; 22-03-09, 10:46. Причина: почнах да пиша на софийски

          Коментар


          • #6
            До: TOYOTA Rav4

            За за си ясмениш сам трябва да я свиеш до определен размер.Ако нямаш специално приспособление става със жигулски крик,свиваш я и а връзваш да остане свита после я вкарваш на мястото и и срязваш връзките.Ако имаш много мерак можеш да се оправиш сам.
            Точно пружина недей да си сменяш сам - това е доста опасно начинание. Чувал съм за откъснати глави и други такива брутални истории .
            Vitara 2.0 V6
            Honda CRV (Gen 1)
            Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
            ВАЗ 2131

            Коментар


            • #7
              До: TOYOTA Rav4

              Е... чак откъснати глави!
              Благодаря за съветите. В понеделник ще звънна до TOYOTA във В.Търново да видя какви варианти има като цени. За сгъването на пружината с крик ми се вижда удачно, дори и да не е жигулски. После ще завържа със стоманено въже. Ще опитам. А и нещо друго ми се върти в главата.

              Коментар


              • #8
                До: TOYOTA Rav4

                Колега ,казах жигулски защото е достатъчно дълъг и се работи не на повдигане анаобратно и се връзва не с желязно въже а със полиестерно за да можеш да го срежеш като я поставиш на място и после да издърпаш остатъците.Ако не си правил такава операция не рискувай да я правиш сам.По магазините за инструменти продават приспособления за свиване на пружини ,но нямам представа за цена.

                Коментар


                • #9
                  До: TOYOTA Rav4

                  Ако ти прави удоволствие да се занимаваш с коли по-добре си направи приспособлението, не е никак сложно. С крик става, ама си е опасничко. Т.е. по-добре недей да го правиш. Иди в който и да е сервиз, процедурата е елементарна и ще ти вземат не много пари. Във всеки случай ще са по-малко от откъснатата ти глава- да не дава Господ.

                  Коментар


                  • #10
                    До: TOYOTA Rav4

                    Така, намерих пружини по 100лв., шведски - напълно приемливо, гарантират добро качество. НО, казаха ми че единствената причина поради която може да се счупи тази пружина е повреда в амортисьора (някакъв "мъртъв ход" на буталото) и трябвало и той да се смени. Така и така съм сменял единия да сменя и двата. Ремонта отиде на 600лв. само за части + 100лв. за труд + реглаж на предницата. Необходимо ли е всичко това или ме вземат за канарче?
                    Историята сатана като, влязох да си купя една кукичка за риба а си тръгнах с джип!

                    Коментар


                    • #11
                      До: TOYOTA Rav4

                      Първоначално публикуван от tseroo Преглед на мнение
                      . Необходимо ли е всичко това или ме вземат за канарче?
                      !
                      нищо ново,заменено по 12 годишна джипка няма да ти е излишно!(още повече в условия на шофиране по Бг пътища)! 100на лева горе или долу от цената нема да променят нищо. всекиго го позаболява малко ,като трябва да се даде накой лев за ремонт няма вечни автомобили.....
                      TЛК 80-4.2ТД
                      ТЛК 73-2.4ТД
                      ...................

                      Коментар


                      • #12
                        До: TOYOTA Rav4

                        Явно ще се оправям сам. Благодаря ви много!

                        Коментар


                        • #13
                          От: До: TOYOTA Rav4

                          Ха ха ха
                          Колега да те поправя малко - ония пич е влязал да търси дамски превръзки,а освен с джипа имало колисар,лодка и пълно рибарско оборудване...
                          А то маистори-некадърни колкото щеш а и винаги гледат да те одерат - нито е от амортисйора нито се прави регулаж..

                          Коментар


                          • #14
                            От: TOYOTA Rav4

                            От 2009та или ще е решен проблема или ще се е разпаднала вече.
                            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X