Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

    Преди седмица ползвах 112 в Пловдив-за човек с инфаркт;150 не вдигаше на 112 каката въпреки че можа да разбере от къде се обаждам (мобилен телефон)се отнесе сериозно и на 10тата минута дойде бърза помощ.
    0+

    Коментар


    • #32
      До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

      Факт е, че всички ние тук имаме едно доста опасно хоби (било то с мотор, атв или джипка). Много неща ми се иска да кажа, даже не знам от къде да започна. Първото което ми идва наум е, че все пак всички караме машини! Машината не може да говори, ако при някое скоростно каране стане сериозна техническа неизправност може да стане падане не по вина на неопитното каране (макар, че по-опитните може и да увладеят ситуацията). Затова винаги гледам да мисля поне 100 метра напред, не само за това което ми виждат очите. Всичко може да стане...да се скъса жило, да се пукне някой маркуч, да се счупи диск и какво ли още не дори и на най-здравите машини...ей така съвсем неочаквано! За това винаги си имайте едно наум и гледайте атв-тата или каквато и техника да карате винаги да са в изрядна техническа изправност! И ако чуете нехарактерен шум от машината не го подценявайте!
      Факт е, че много хора се учат сами на техниките на каране. И аз съм минал през този етап...все още навлизах в спорта никого не познавах учих се сам...но този тип усвояване на техники в повечето случаи е от типа "проба-грешка" което никак, ама никак не е правилно, мисля, че сами се досещате защо! След това се запознах с няколко по-опитни от мен, и друго си е като има кой да ти го обясни! Но и неоптният водач трябва да слуша, то си е за него...има много хора които си мислят, че като им обясняваш нещо им се подиграваш, че не могат да карат и след това гледат да се докажат...то си е от манталитета и дисциплината вече...но горделивостта тук не е основното качество според мен. Затова ако имате смелостта да се изправите срещу някой екстрийм, но такъв все още не сте усвоили добре, хубаво е да се вслушвате в съветите на по-опитните от вас. Обикновенно по-опитните в групата виждат нивото на по-неопитните и ако преценят, че все още нямат подготовка за преодоляване на дадено препятствие е хубаво да се съобразят с това. Дори да преминавате определени екстийми може да го правите по грешен начин. Тук също е хубаво да слушате съветите на по-старшите в групата! Защото обикновенно когато се учи даден човек започва от леки препятствия и наклони. След това на по-големите стойката му и начина на каране вече са като навик. Затова слушайте по-опитните ако ви критикуват, че правите дадено нещо грешно, защото занапред може да ви стане навик този начин на каране, и при по-сериозни препятствия да ви изиграе лош номер.
      Аз лично съветвам всички да си поставят нерф барове на атв-тата. Предпазните аксесоари са много важни и биха могли да ви предпазят от нараняване при много ситуации. Специално за нерф баровете мисля, че са първото нещо на което трява да се обърне внимание.
      Аз също претърпях падане през Октомври месец, в резултат на което си счупих двете подбедрици и то доста сериозно! Вече 6-ти месец се оправям и ме боли, правиха ми операция и така нататък. В момента нито мога да карм нито да работя пълноценно! Затова когато отворите дросела до край се замислете, обърнете внимание на обстановката, много е важно дали терена в който карате е познат или непознат....и не на последно място по-важност, ако се чувствате несигурни в ситуацията но въпреки това давате газ замислете се какво може да се случи обикновенно помага за успокояване на моментната еуфория, която на всички ни се е случвала сигурен съм!
      Аз лично паднах на мотокрос пистата в Аксаково. Не ми беше първо каране на тази писта, но в момент на вдигнат адреналин с много газ и скочих доста неправилно на едно място...след това при падането кракът ми се изхлузи от степенката и стъпах на земята....степенката ми счупи кракът(бях с ботуши), сгъна го на две направо...ако имах тогаваа нерф барове нямаше да ми стъпи кракът на земята и нямаше да се счупи...въпреки всичко някак си успях да мисля бързо в ситуацията и отскочих встрани. АТВ-то си продължи да се търкаля доста след мен...ако бях останал на него щеше да ме завлече както е описано по-горе и нямаше да ми е счупен само крака...повечко неща щеше да ми има!
      Ами това е което се сещам за сега. Само за закючение искам да добавя:
      Мислете много като карате! Преценявайте всичко правилно и според възможностите си! Пазете се, имайте чувство за самосъхранение!
      Карайте с пълна екипировка независимо на къде сте тръгнали!

      Коментар


      • #33
        До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

        Мислех да пусна тема в раздел "Ендуро" - "Какво бих направил при инцидент",но просто не ми остана време.Виждам , че тук повечето неща са казани (ще взема да пусна линк отатък) , но искам да добавя някои неща.Не давам съвети на никой,просто казвам какво бих направил аз.
        Много ми хареса изказването на Витлиемов-хора,осъзнайте се-ние караме там където няма нищо....нито лекари,нито болници, нито пътища,нито хора-нищо.....АМА НИЩО!!! Само дерета,коловози,камънак и пущинаци.Планината не е място за доказване,за състезания,за безумни рискове и за мерене на патки. Ако стане инцидент , можем да разчитаме само на себе си и на другите от групата(помощта я дойде , я не).От нас зависи да излезем от гората така както сме влезли-на самоход! За това се иска самодисциплина и мислене. Не става само с натискане на палеца или въртене на масура. Тук не съм съгласен , че скоростта е проблем-давай газ , но когато може и когато можеш(до колкото разбрах момчето от Търговище е загинало при скорост 10-20км/ч-с 10км/ч тича един нормален човек...)!!!
        Краси Грудев е направил един хубав списък в началото , но ме се иска да го допълня и да подчертая някои неща:

        Член първи-никога сам!
        Човека от Банкя е загинал точно защото е бил сам-той не е бил сам,бил е с приятелката си , но на практика е бил САМ. До колкото разбрах е починал от кръвозагуба,което на прост български език значи , че просто му е изтекла кръвта.И това защото повече от два часа са ги търсили.
        Лекарите от спешното имат един термин- "ЗЛАТНИЯ ЧАС" -това ще рече , че правят-струват но гледат да окажат помощ в рамките на първия един час след инцидента-тогава шансовете на пострадалия са сто пъти по-големи.
        Ако с тях имаше и друг АТВист или моторист,той щеше да доведе помощта за минути и човека още щеше да е жив!
        В една друга тема пак Краси Грудев е написал списък за оказване на първа помощ.Най-голямо впечатление ми направи точка първа-ако не знаеш какво да направиш , не прави нищо-до колкото знам повечето от нас не знаят какво да направят(като прибавим паниката и стреса...) и точно заради това аз мисля да не правя нищо.......на своя глава! В ГСМ-а си на първо място съм записал теллефоните на "Пирогов" , ПСС(планинската спасително служба) и "Гражданска защита".При инцидент(не дай боже) първото което бих направил е да им се обадя-така с един куршум удрям два заека-хем ще съобщя за инцидента(и съответно ще тръгне екип) хем ще искам лекар на телефона за да мога да му опиша ситуацията и той да ми даде адекватни препоръки за това какво да направя(така както аз мога да дам акъл по тел на един лекар как да си оправи автомобила или поне да не го дочупи).

        За да мога да помогна,трябва да имам с какво.От доста време си мисля да си направя една хубава аптечка,но след всичките тия инциденти май И е дошло времето.

        Медицинска застраховка-това е другото което ще направя задължително и то най-яката(за колкото се може повече пари-независимо от цената на полицата).

        При карането офф,ситуациите се редят непрекъснато и то с голяма скорост-един от най-добрите превантивни методи е 100% концентрация през цялото време-заблееш ли се и си готов.

        Страха-това е нещото което спасява животи-слушайте го.Не срамно да те е страх-ПОЛЕЗНО Е.
        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
        Джон Кенеди

        Коментар


        • #34
          До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

          Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
          Тук не съм съгласен , че скоростта е проблем-давай газ , но когато може и когато можеш.
          Карай толкова бързо,колкото можеш да спреш!


          Николай Миланов

          "Fear. Fear attracts the fearful… the strong… the weak… the innocent… the corrupt. Fear. Fear is my ally."

          Коментар


          • #35
            До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

            Тя каруцата като се обърне, пътища много.
            Веднъж реших да изкачвам един тесен баир.
            Ама то баир та баир. Човек прав не може да се държи, пък аз ще го изкачвам. И отгоре на това ми бе ясно, че не може да се изкачи с АТВ. Няма да ви разправям по-нататък!
            Има ли някъде DVD или VIDEO относно техники и безопасност?
            Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

            Коментар


            • #36
              До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

              Първоначално публикуван от nikita66 Преглед на мнение
              Тя каруцата като се обърне, пътища много.
              Веднъж реших да изкачвам един тесен баир.
              Ама то баир та баир. Човек прав не може да се държи, пък аз ще го изкачвам. И отгоре на това ми бе ясно, че не може да се изкачи с АТВ. Няма да ви разправям по-нататък!
              Има ли някъде DVD или VIDEO относно техники и безопасност?
              Има един филм,казва се ''How to Ride''.Има техниката,както за спортните,така и за работягите.Само че не си спомям откъде го изтеглих...

              Коментар


              • #37
                До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                Ако го имаш все още, качи го и дай линк

                Коментар


                • #38
                  До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                  Първоначално публикуван от kerkelov Преглед на мнение
                  А сигурен ли си че този номер 112 работи и използвал ли си го защото при нас есента изгубихме един човек от групата и като не го открихме до 1 часа през ноща започнах да звъня на 112 обаче номерът не работеше и не получихме никаква помощ. Дано вече да са го пуснали този прословут номер 112.

                  Преди една седмица разговарях с приател който работи в ГЗ(112) от две години и категорично каза че, оператори отговарят на повиквания денонощно и вдигат дежурни екипи по всяко време!Спомена ,че са се отзовавали на доста инциденти и аварии.
                  Обясни с каква техника са ги снабдили и за подготовката която им провеждат как да боравят с тази техника!
                  Can-AM ,Renegad 800 X
                  ,Mercedes ML320 CDI
                  Mercedes SL 55 AMG
                  Toyota HiLux 3.0

                  Коментар


                  • #39
                    До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                    Първоначално публикуван от nism0 Преглед на мнение
                    Карай толкова бързо,колкото можеш да спреш!

                    +1
                    То спирането влиза в моженето,но все пак +1!
                    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                    Джон Кенеди

                    Коментар


                    • #40
                      До: Колко са опасни АТВтата?Опасни ситуации.Как да се предпазим от контузии

                      Първоначално публикуван от Краси Грудев Преглед на мнение
                      Много е опасно когато излезеш от пътя и караш във висока трева(при изпреварване например)
                      Може да нацелиш камък,скала,колче за разделяне на парцели,дупка,пън,канал...

                      Ако все пак това се наножи,
                      се изправяш прав и даваш тялото на зад,за да олекотиш предницата.И ако попаднеш на някаква изненада дирекно скачаш по далеч от АТВто.Като паднеш гледаш краката да са ти по посока на машината,че ако те застигне да я посрешнеш с тях.
                      Случвало ми се е .. правихме си драг в една нива и аз тръгнах да изпреварвам през голямата трева Като нацелих един камък ии .. то се знае-литнах. НОСЕТЕ ЕКИПИРОВКА !!!
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      08седем9010З60
                      MAKE RALLY NOT WAR
                      Confidence in Motion

                      Коментар


                      • #41
                        До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                        Колеги това което ще напиша не е много по темата,но предполагам ще е полезно.За телефон 1 1 2,вече покрива територията на цялата страна!Зная от опит,защото работя в ГРАЖДАНСКА ЗАЩИТА,и то само от 17,5 години.Имаме подготвени спасители за всякакви ситуации.Дори спасителите по алпийски способи са на доста добри,в издирване и спасяване.Не искам да правя реклама но сме се справяли във всякакви ситуации.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                          Напротив точно по темата е. Наистина забравяме новата извънредна служба 112. И аз чух че доста бързо деистват и се отзовават на мястото. Също и винаги вдигат телефона.
                          112 - телефон за извънредно тежка ситуация

                          Коментар


                          • #43
                            До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                            Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
                            Напротив точно по темата е. Наистина забравяме новата извънредна служба 112. И аз чух че доста бързо деистват и се отзовават на мястото. Също и винаги вдигат телефона.
                            112 - телефон за извънредно тежка ситуация
                            И аз да допълня - имайте предвид, че се избира дори и БЕЗ сим карта! Също дори при заключена клавиатура!
                            Последно редактирано от Тануцо; 06-04-09, 10:50. Причина: Тъй като темата е важна, ще проверя дали може да се избира без покритие и ако е така, ще го оправя
                            Per aspera ad astra.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                              Първоначално публикуван от Тануцо Преглед на мнение
                              И аз да допълня - имайте предвид, че се избира дори и БЕЗ да имате покритие на мобилната мрежа!...
                              Сериозно ли това Добре де няма логика как ще се свържи този телефон, ако няма никакво покритие на мрежа (нито един оператор) Но ако е истина Браво наистина е полезно!

                              Коментар


                              • #45
                                До: Колко са опасни АТВтата? Ситуации. Как да се предпазим от падане и контузии

                                Дори и телефоните които работят без карта също могат да изберат номера...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X