Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Списък на необходими вещи за мотопътешествие

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Списък на необходими вещи за мотопътешествие

    Всеки се е питал, добре де, какво точно да взема със себе си, кое е "задължително" и кое - не чак толкова. Това са въпроси, които стоят преди всяко пътуване. Предложението на руския мотопътешественик Роман е доста пълно и подредено. Предлагам го на вниманието ви след като многократно съм се уверявал в състоятелността му и след свободен превод от руски и съвсем леки корекции. Можем тук да допълним нещата, които считаме, че са пропуснати.


    Какво задължително трябва да имате:
    1. Пари, поставени в две различни места
    2. резервни ключове от мотор, от заключване на веригата и от дистанционно от алармата
    3. документи в ненамокряемо джобче на шията:
    a) шофьорска книжка
    б) свидетелство за регистрация
    в) пълномощно (ако е необходимо.В някои страни пълномощното не важи)
    г) талон за технически преглед
    д) паспорт (има смисъл да се направи ксерокопие на първата страница и на страницата с визи)
    е) застраховка ГО
    ж) Зелена Карта (застраховка ГО за Европа, може да се купи на границата)
    з) медицинска застраховка
    и) международна шофьорска книжка (прави се в СБА за половин час)
    й) визитка с днни на ваши роднини и кръвна ви група (не забравяйте, може да ви спаси живота)
    з) собственните ви визитки за разширяване на кръга на познати

    Желателно, но не задължително, когато имате в повече от т.1:
    1.Общи
    a) аптечка (не тъпо-автомобилна, а реално-необходима, със средствата срещу болки в корема и от простуда)
    б) кредитна карта (по-добре две, от различни системи)
    в) презервативи и мирамистин (durex elite, най-добрите препоръки)
    г) верига и/или катинар (?) за диск (нея можете да използвате по различен начин начин)
    ж) парцал (може да изтърка мотоциклета, а и вас)
    з) пътна карта (трябва иа мате добър атлас, подробна карта може да се купи на място)
    и) химикалка(за да попълните документи, а и как иначе ще записвате телефончета)
    й) тефтер
    к) компас (ако не се виждт звездите)
    л) GSM
    м) зарядното за GSM (и резервна батерийка)
    н) резервно стъкло за шлема
    о) тъмни очила
    п) удобни обувки за движение пеш

    2. облекло:
    a) шлем
    б) мотояке
    в) мотопанталони
    г) мотообувки
    д) моторъкавици
    е) защита
    ж) непромокаем комбинезон с ръце и крака
    з) дънки
    и) бельо
    й) фланелка с дълъг ръкав
    к) плувки
    л) чорапи
    м) термобельо
    н) кърпа
    о) чаршаф

    3. Хигиена
    а) тоалетна хартия
    б) за бръснене, одеколон
    в) еднократни салфетки
    г) четка за зъби и паста
    д) палатка (Sarec Salewa II. В събран вид - рулон 40х10)
    е) постелка (неопрен)
    ж) спален чувал
    з) чашка/лъжица/вилица
    и) репеллент против комари
    й) средство за почистване на стъклата

    4.Техника
    а) фотоапарат
    б) светкавица
    в) статив
    г) лента
    д) батерийки
    е) GPS
    ж) радиоприемник (може да се определи, в коя страна се намирате)
    з) мрежа - ластична за закрепване
    и) ластици за закрепване

    5.Инструменти, материали:
    a) гедоре 6,8,10,12,13,14,17, 22(или 24) за задно колело
    б) тръбички (?) 8х10, 12х13, 19 (за доливане на маслото)
    в) отвертки плюс голям и малък, минус
    г) лула за свещи (проверете размера)
    д) ремонтен комплект за гуми
    е) помпа или патрони с въздух-херметик
    ж) шестограни
    з) клещи с късане на жици
    и) нож
    й) фенерче (peltz tikka!)
    к) ремонтен скоч
    л) изолирбанд
    м) въже
    н) течен метал
    o) силикон
    п) винтчета/гайки
    р) пила/трион
    с) тестер/мултицет
    т) жици
    у) монтажни щанги за гуми 25см - 2,3 бр.
    ф) шило
    х) фиксатор на резба/ лепило
    ц) тънък маркуч за бензин

    6.Резервни части
    а) смазка за верига (да се опакова внимателно, иначе ще смаже всичко)
    б) резервни свещи по броя на цилиндрите
    в) звено на веригата
    г) крушки
    д) спирачни накладки (нужни са в най неподходящ момент)
    е) резервни лостове за спирачка и съединител
    ж) лост за превключване на предавката

    За свръхдалечни пътешествия
    a) филтър маслен
    б) верига и звезди (за който е актуално )
    в) предна и задна гума
    г) дискове на съединителя
    д) семеринги за предницата
    е) лагери за колела
    ж) смазка "литол" / грес
    з) реле-регулатор

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Добавено :
    - туба за бензин
    - туба за вода
    - пожарогасител (малък)
    - масло
    - спирачна течност
    - кибрити/запалки
    - брадва (малка)
    - свински опашки
    - ел.предпазители (бушони)
    - газов/бензинов котлон
    - газ (ако котлона е газов)
    - скоби за водни съединения
    -резервен ГСМ
    -медицински ръкавици-помагат много в студено мокро време-слагат се под дебелите ръкавици и пазят ръцете сухи и топли(до колкото е възможно)
    -непромокаеми чохли за ботушите
    -качулка за под каската
    -сапун
    -поне две жила-едното тънко(за газ),другото дебело(за съединител)
    -джобно ножче
    -съд за вода-например 3л кемълбек
    Последно редактирано от Димо; 22-03-09, 22:47.
    ______2
    Е = MZ

  • #2
    До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

    Е личи си , чесписъка е правен в Русия. И при теглото на техните инструменти и екипировка се събират по груби сметки между 150 и 200 кила.

    Предлагам да се понапрегнем и да посвием някои неща , щото аз за пропуски не се сещам.

    Нпример- тоалетна хартия защо ти е като носиш салфетки? Аз чршаф не нося - много тежи. Резервен визьор също - обемист е. А в 5ти и 6ти раздел се придържам само до инструменти и части които доказано стават за нещо по мотора.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • #3
      До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

      Аз лично към списъка бих добавил надуваем дюшек(без него не мога да спя на палатка),заема място но създава комфорт.Допълнително бих сложил фалшив портфейл със стари кредитни карти и стари емисии банкноти извън употреба.
      От списъка бих извадил ,чаршаф,течност за почистване на визьор(дублира се с мокри кърпи),гедоре(ползвам оригиналния зип на мотора).
      Според мен освен копие на паспорта е редно да има и копие от талона на мотора,както и копие на карнета.
      Подходящи книги за мястото,което посещаваш-"Lonely Planet"-перфектен начин да се спестят пари от гид.

      Резервния ключ-тук мисля е мястото да разсъждаваме къде го държиме???????????-деликатен въпрос,но нужен според мен.
      Аз лично предпочитам да го държа в колегата,а той неговия в мен.Проблема е,ако са нечетен брой мотористи.

      Поздрави
      търся си подписа....

      Коментар


      • #4
        До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

        Много хубав смисък. Прочетох го внимателно и установих, че като извадя визите съм готов да излитам. Бих добавил и една малка туба за бензин и за далечните пътувания, според дестинацията масло за смяна. А също и съд за вода, който може да е в доста разновидности.

        Коментар


        • #5
          До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

          за хората, които си падат по отдалечените безпътни райони:

          1. Средства за палене на огън.
          2. виждал съм да продават малък мото пожарогасител със стойка за закрепване на тръбна рамка. ( идеално за някой роубар или стойка за куфар )
          3. Малка брадвичка
          LZ1RED

          Коментар


          • #6
            До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

            Аз бих включил макар и скромно, неизменните т.нар. свински опашки
            Per aspera ad astra.

            Коментар


            • #7
              До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

              Първоначално публикуван от GEORGINESHEV Преглед на мнение
              Е личи си , чесписъка е правен в Русия. И при теглото на техните инструменти и екипировка се събират по груби сметки между 150 и 200 кила.
              Не съм съгласен
              Всичко това изглежда много, но - не е. Събира се в обем 20 литра и по-малко и е не повече от 15 кг, а половината инструменти се побират в малко по-голямо швейцарско ножче.
              В този списък има пропуснати още няколо съществени неща:
              Примерно предпазители - 1А, 5А, 7A, kой-каквито има в машината си.Не тежат!
              Включено е къмпинг-оборудване, палатка/чувал/постелка, а няма котлон! Съответно съдове и гориво за него. Аз ползвам сгъваем котлон на primus с малка тенджерка (колкото чаена чаша) и тиганче за капак.Повече по темата тук: http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9529
              biko73 е писал за маслото и веднага се сещам още - в списъка има накладки, а спирачна течност - не Добавка за почистване на инжекцион или друга за горивото...
              Свинските опашки и още скобите за водни съединения. Сигурно има и още...
              Но най-важното - храна. Суха-бульони, сухи супи,спагети, малки консерви, сухари, шоколад.Такава, която не я ядеш. Стои си там "за когато не намериш".


              ______2
              Е = MZ

              Коментар


              • #8
                До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                Имам тази книга- http://www.adventure-motorcycling.co...ion5/index.htm
                Преведена на руски- http://www.motopress.ru/?m=article&article_id=747

                Наистина е много полезна .

                Последно редактирано от Sev; 18-03-09, 01:35.

                Коментар


                • #9
                  До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                  В списъка на братушките виждам някои неща върху които ми се ще да хвърлим повече светлина за да не станат грешки:
                  -свещник-така както е написан при инструментите , ми се струва че става дума за ключ за свещи - още повече пише-да се провери размера!
                  -пила-може би преводача е в час , но аз съм длъжен да отбележа-пила в превод от руски е трион -тази грешка се допуска много често , а в случая може би става дума за ножовка.
                  -студена заварка-може би имат в предвид това на което ние викаме "течен метал" -сиреч двукомпонентна епоксидна смола.
                  -прокладка за предна вилица-предполагам , че се има в предвид комплект семеринги за предните амортисьори.
                  -смазка литол-иде реч за кафява грес , която за разлика от графитната е подходяща за смазване на лагери(или детайли при които има големи обороти)
                  -тестер-може би автора е имал в предвид мултицет (а той според мен наистина си е нужен).

                  Има и две названия , които доста ме объркаха:
                  -монтировка
                  -фиксатор на резба
                  Предполагам , че едното от двете е пъпка за жило(за съединител например)-нещо което също е много ценно.
                  А също и
                  -херметик

                  От списъка бих извадил:
                  -стъкло за шлем
                  -лента за фотоапарат-бих взел цифров
                  -нож

                  Към него бих добавил:
                  -поне две резервни запалки,освен тази с която си паля цигарите
                  -резервен ГСМ
                  -медицински ръкавици-помагат много в студено мокро време-слагат се под дебелите ръкавици и пазях ръцете сухи и топли(до колкото е възможно)
                  -непромокаеми чохли за ботушите
                  -качулка за под каската
                  -сапун-в списъка никъде не видах такъв
                  -джобно ножче
                  -малка брадва
                  -поне две жила-едното тънко(за газ),другото дебело(за съединител)
                  -тубичка за бензин
                  -съд за вода-например 3л кемълбек

                  Надявам се да съм бил полезен.
                  Последно редактирано от ЕМО; 20-03-09, 18:23. Причина: допълване
                  Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                  "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                  Джон Кенеди

                  Коментар


                  • #10
                    До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                    Най-после наякой да го забележи.
                    Сега съм спокоен, че поне един човек го е чел внимателно
                    На вторият ден даже сложих едни питанки ...

                    -свещник-така както е написан при инструментите , ми се струва че става дума за ключ за свещи - още повече пише-да се провери размера!
                    Може и това да е, може и лулата, с която завършва кабела.

                    -пила-може би преводача е в час , но аз съм длъжен да отбележа-пила в превод от руски е трион -тази грешка се допуска много често , а в случая може би става дума за ножовка.
                    Преводача не е в час. Най-вероятно е трион , но пък и пила и ножовка и трион има в комплекта на джобното ми ножче, което според мен е необходимо всеки да си носи. Без значение модела/марката.

                    За течния метал си абсолютно прав. И аз така го разбирам, последният път носех Bison- две спринцовки една до друга.

                    -тестер-може би автора е имал в предвид мултицет
                    Може би, може би - не.
                    Има тестери, особно за мотоциклети с електронно управление на запалването и други неща, които са "полеви". Могат да направят бърза диагностика на машината, малки са и човек си ги доставя от www.touratech.com Ето това:




                    Според мен и мултицета си трябва.

                    -фиксатор на резба.
                    Това е лепило според мен. Аз използвам Loktite , което е за тази цел-червено, не мога да цитирам модела точно. Целта е да залепиш резбово съединение. Болт с гайка примерно.

                    Монтировка обаче, не знам какво е ... както и прокладка за предна вилица и сложих въпросителни
                    Някой с руски може да помогне...
                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #11
                      До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                      Първоначално публикуван от kro Преглед на мнение
                      Най-после наякой да го забележи.
                      Сега съм спокоен, че поне един човек го е чел внимателно
                      -уцелил си точния човек! Обикновено на преходите по горите аз съм подвижния автасервиз на групата.
                      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...EE%F0%E0%F2%E0

                      Може и това да е, може и лулата, с която завършва кабела.
                      Да,наистина.Тук си прав-в комплекта с инструменти на мотора си има ключ,но тогава пък трябва да прибавим и кабел за свещи.

                      За течния метал си абсолютно прав. И аз така го разбирам, последният път носех Bison- две спринцовки една до друга.
                      Препоръчвам ти Хенкел(опаковката е жълта)-пак са две спринцовки(по-малки),но за разлика от бизона стяга за пет мин. , а мах здравина се получава след половин час(при бизона мисля ,че бях необходими 12 часа).

                      Има тестери, особно за мотоциклети с електронно управление на запалването и други неща, които са "полеви".
                      Хе-хе! Това е много гъзарско. Бях забравил , че по-новите машини имат тестова букса.
                      Последно редактирано от ЕМО; 20-03-09, 19:06.
                      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                      Джон Кенеди

                      Коментар


                      • #12
                        До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                        От списъка бих извадил:
                        -стъкло за шлем
                        -лента за фотоапарат-бих взел цифров
                        -нож
                        Няма как да извадиш от списъка точно НОЖ.
                        Ножът е абсолютно задължителен. Вече можем да поговорим какъв нож. Това е основно средство са самозащита, което безпроблемно можеш да пренасяш през граници. Обикновено проблема е в дължината на острието. Доколкото си спомням ножове с острие по-дълго от 12см. са проблем.
                        Можем да отворим отделна тема с позволени средства за самозащита по света.
                        Иначе (ако човек не се трогва от формални ограничения) колкото по-голям, толкова по-голям.

                        Има описан случай с българин с мотор на излизане от Русия с твърде голям нож е изчакал арестуван 48 часа до приключване на проверка за извършени престъпления с нож ...
                        ______2
                        Е = MZ

                        Коментар


                        • #13
                          До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                          Монтировка ,на руски, е монтажна щанга за гуми.
                          Като пише "тестер",Гром има впредвид точно мултицет,когато е съставял списъка ,той караше XT600.
                          Нож за самоотбрана,мисля че не става,примерно в страните на ОНД действат ограничителни закони за хладното оръжие,и липса на сертификат за наличният нож води до конфискация и наказания.А и от кого ще се отбраняваме?
                          Последно редактирано от Sev; 20-03-09, 20:57.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                            Първоначално публикуван от sev Преглед на мнение
                            Монтировка ,на руски, е монтажна щанга за гуми.
                            Като пише "тестер",Гром има впредвид точно мултицет,когато е съставял списъка ,той караше XT600.
                            Сево, поста ти издава основно познаване на материята
                            Роман е името му, а Гром - ник-а му, с който пише ...
                            Не знаех кога е съставил списъка точно - преди или след Африка, и Yamaha XJR 1300. Не е толкова важно.

                            Ако монтировка е щанга, какво е херметик и прокладка за предна вилица
                            ______2
                            Е = MZ

                            Коментар


                            • #15
                              До: Списък на необходими вещи за мотопътешествие

                              Само с една щанга не можеш да минеш. Трябват две, а по-добре три. Щанги се продават и за мотори те са около 25 см дълги.
                              Без нож не може определено, но не може да е ловджийски с 30 см острие 5-6 см широко...
                              Брадвичка е добре, но зависи през какви граници ще минаваш и може да ти създаде проблеми.
                              Задължително ролка черно тиксо, дето се използва, като изорлирбанд и няколко "свински опашки" минимум 10 см дълги, а още по-добре 15-20 см.
                              Резервни ластици за багаж.
                              Към инструмента и комплект ключове шестограми.
                              Багажа въпреки, че е в куфари всичко слагам в пластмасови пликове, или чували. Така всичко остава сухо и чисто независимо от условията, или не дай си боже паданията!
                              Въпреки че си нося лепенки за гуми, задължително на пътешествия нося резервни предна и задна вътрешна гума.
                              И май го имаше писано - резервни ръчки за съединителя и предната спирачка.
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X