Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви колектори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Слънчеви колектори

    Здравейте!
    И аз се включвам по темата, за да си "почешам езика" . Като споменахте комбинацията вътрешно тяло - колектор се замислих, няма ли да е по-добре външно тяло - колектор. Идеята е климатика да си работи като климатик, а тези 30-тина градуса да помагат по някакъв начин на външното тяло да поема топлина. Разбира се това само когато температурата не е достатъчна да подгрява бойлера.
    Това го казвам само като идея. Да си призная, мисля че няма да си струва инвестицията и разправията.

    Коментар


    • До: Слънчеви колектори

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      ...
      Надявам се март вече да има в изобилие гореща вода и да загася и "залетя" /обратното на зазимя котела на твърдо гориво.
      Да, ама Не!

      Първата половина на март беше типично зимна. Сняг, студ, облаци... втората донякъде пооправи тъжната картинка, но котели на твърдо гориво и днес си работи. Вече 10-тина пъти сме ползвали за къпане топлата вода от слънчевия колектор, но без да се пълни вана.
      Ети и табличката за м. март.
      Прикачени файлове
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • До: Слънчеви колектори

        Здравейте, колеги купих съдомиялна SIEMENS LADY45 и аз я включих директно към топлата вода! Още работи!
        Обясниха ми че, системата за омекотяване на водата(контейнера за сол) е от пластмаса и не бива водата да е над 65" С.
        0888 69 88 72
        https://www.youtube.com/channel/UC2lB8CKbb5eIV1Aj8ikgayw

        Коментар


        • До: Слънчеви колектори

          Първоначално публикуван от biser_kulinov Преглед на мнение
          Здравейте, колеги купих съдомиялна SIEMENS LADY45 и аз я включих директно към топлата вода! Още работи!
          Обясниха ми че, системата за омекотяване на водата(контейнера за сол) е от пластмаса и не бива водата да е над 65" С.
          Да,и-какъв е въпроса?

          Коментар


          • До: Слънчеви колектори

            Отдавна написах табличката за април и моля да ме извините, че толкова късно я поствам.

            Времето си беше хладно и котела на дърва почти не е загасвал. А топлата восда от слънчевия колектор не е била достатъчно за директно потребление, а камо ли за отопление/видно е от ниските температури в бойлера/.

            От началото на м. май си мисля, че вече въпроса с "топлата вода" е решен, ноо... след 3-4 дъждовни дни на 16т-ти вечерта топлата вода свърши, а на 17-ти сутринта при външна темп 9С се замислих, че ще трябва да се постопля малко.
            Та за подпомагане отопление изобщо не може да се разчита на слънчеви колектори проверено поне за моето местоположение.
            След края на април повече не си правя труда да записвам данни, очаквайте включване през горещите дни, когато ми изври антифриза от системата.
            Прикачени файлове
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • До: Слънчеви колектори

              Здравей колега! Като гледам данните в тия таблички ми се струва, че системата ти не работи с пълен КПД . Имам приятел , който е със система с четиристотин литров бойлер и 4 колектора по 2 квадрата. При него температурата в бойлера за м.Април почти не е падала под 50 градуса, а в началото на Май вече загъна единия колектор. Около 11 часа е температурата в бойлера вече е 70 - 72 градуса. А за икономисване на енергия си прав, че няма избиване на инвестицията. Като му смятах неговата, трябва да я избие за около 15 - 18 години.
              Диян Димитров

              Коментар


              • От: Слънчеви колектори

                Понеже съм сложил плоски селективни колектори на тавана, а пък по технологични и някои други причини седят без флуид, някой има ли представа дали ще се повреди нещо по тях, ако седят на слънце без да им се отнема топлината? Днес го дават да е бая топло. Надявам се другата седмица всичко да е подвързано и да заработи с-та, както е по принцип, но дотогава се надявам да не се повредеят от прегряване.
                ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                Коментар


                • От: Слънчеви колектори

                  Не би трябвало, ама знае ли човек.Не можеш ли да ги загънеш с нещо бяло/чаршаф примерно/?

                  Коментар


                  • От: Слънчеви колектори

                    Ами първата работа като си купих колектора(от най-обикновенните) бе да го напълня с вода и да го оставя на балкона на слънце. Просто така, почти вертикален, грубо ориентиран, с отворени горни тапи. Водата в него завря и започна да кипи след около 1 час. Това означава 100°. Не мога да гадая какви градуси би достигнал един празен, добре ориентиран, при това селективен колектор. Но сигурно ще са доста. Не е ясно как ще се ортазят на материалите и сглобките. Най малкото ще се стигне до големи топлинни разширения. При това всеки ден.

                    Коментар


                    • От: Слънчеви колектори

                      Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                      Не би трябвало, ама знае ли човек.Не можеш ли да ги загънеш с нещо бяло/чаршаф примерно/?
                      Не става! Покрива е към 45 градуса, а панелите са вградени и няма как да стигна до тях или да закрепя нещо върху тях. Говорих с производителя и те казаха че нямало проблем, ама знае ли се. Принципно всичко е на заварка по колектора така че би трябвало да издържи. Ще разбера в най скоро време.
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • От: Слънчеви колектори

                        Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                        Не става! Покрива е към 45 градуса, а панелите са вградени
                        Заинтригува ме..... дай някоя снимка а?
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • От: До: Слънчеви колектори

                          Първоначално публикуван от sunny88 Преглед на мнение
                          Здравей колега! Като гледам данните в тия таблички ми се струва, че системата ти не работи с пълен КПД . Имам приятел , който е със система с четиристотин литров бойлер и 4 колектора по 2 квадрата. При него температурата в бойлера за м.Април почти не е падала под 50 градуса, а в началото на Май вече загъна единия колектор. Около 11 часа е температурата в бойлера вече е 70 - 72 градуса. А за икономисване на енергия си прав, че няма избиване на инвестицията. Като му смятах неговата, трябва да я избие за около 15 - 18 години.
                          А аз имам 1 колектор с 20 тръби и бойлер 200л. Каква е консумацията средно дневно на твоя приятел и къде в коя част на Бг е системата.

                          Сега и при мен в бойлера е около 80С.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • От: До: Слънчеви колектори

                            Системата е в Русе, а относно консумацията на вода - около 50 м3 плаща месечно. При твоята система явно един колектор идва малко на 200л. бойлер. Просто по бавно достига температурата. Доколкото съм говорил с колеги от Сънсистем, един селективен панел от 2,15 м2 е за бойлер до 120л.
                            Диян Димитров

                            Коментар


                            • От: Слънчеви колектори

                              Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                              Заинтригува ме..... дай някоя снимка а?
                              Успях да кача тази снимка, която е от мамента на монтажа.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sany0030b.jpg
Прегледи:1
Размер:132.1 КБ
ID:5185127
                              Последно редактирано от D-MAX; 14-06-10, 13:35. Причина: Проблами с прикачане на снимки
                              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                              Коментар


                              • От: Слънчеви колектори

                                Ето и едно решение за повишаване на ефективноста на панелите.Монтирани са върху метални рамки,които се движат от ел .мотор. Следят движението на слънцето. Интересното в случая е , че когато се вдигне висока температура те автоматично се обръщат с гръб към слънцето. По този начин се постига с до 30% по висока ефективност.Това комбинирано с 2 вакумно тръбни панели с пряка циркулация на етилен гликола топли 160 литров бойлер.През лятото въобще не се ползва ток за подгряване.През зимата не се живее постоянно и наблюденията са епизодични. Друго интересно е че панелите топлят и при облачно време, ползвайки слънчевата радиация.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X