Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на Фотинска река 1

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почистване на Фотинска река 1

    Днес , или по точно вчера със Станко се разходихме до Фотиново и Въча.

    Резултатите от нашата работа през лятото са налице:
    В Фотиново с задоволство отбелязахме ,че са поставени голям брой контейнери за боклук. От сега на татък поне няма да се изхвърля боклук в реката и деретата.


    Но положението по течението на реката до водопадите си е все така трагично.
    Старите замърсявания са си там и сега когато листата от дървета и храсти ги няма се вижда истинското замърсяване.

    От Фотиново отидохме до язовира и опънахме едно парче от боновото заграждение в Фотинският залив, за да предотвратим появата на боклук в язовира при покачване на нивото на реката.

    На първите две снимки се вижда какво сме свършили през лятото.
    Прикачени файлове
    sigpic


  • #2
    До: Язовир Въча-почистване

    Мда.
    безнадеждно.бг
    Не е сайт. Освен ако не е за обяви. "Спешно купувам две котила нюфаудлени с навици за вадене на мрежи с буклук". "срочно купувам котило кучета - убийци, задължително да работят на чиновник!"
    Убий чиновник - спаси дърво!

    Коментар


    • #3
      До: Язовир Въча-почистване

      Жоро, това е страхотно! Браво на вас!
      Надявам се контейнерите да се използват по предназначение и да не си хвърлят боклука "у ряката".
      Аз лично съм обнадеждена и гледайки първите 2 снимки си мисля, че не хвърляме труд на вятъра. Т.е. аз отказвам да съм член на безнадеждно.бг но бих била член на: има_надежда.бг или дайте_им_шанс.бг

      Поздрави на всички.
      М.

      Коментар


      • #4
        До: Язовир Въча-почистване

        Интересно.
        Като гледам снимките, виждам боклук тук-таме, по някоя гума и хубава природа.
        Докато карахме по течението на реката, впечатлението беше друго!
        Гумите със сигурност са над сто броя, почти не се вижда храст без туфа найлончета и други такива, природата е страхотна, но се забелязва когато погледнеш нагоре, така че да не виждаш водата... това са километри...
        Караш, ходиш и мълчиш...
        Сажалявам, зная че няма място за песимизъм, просто ми дойде в повечко...

        Коментар


        • #5
          До: Язовир Въча-почистване

          Бихме могли, да направим целеви фонд от дарения, и да оставим известна сума при пазачите на язовира.
          И така, за всяка гума струпана в специален контейнер до стената - плащаме 5 лева, за камионска - 10 лева.
          Пазачите изкупуват гумите, по всяко време и се отчитат веднъж месечно по брой гуми, като им се приспада от авансовата сума.
          При такива цени е нерантабилно да мъкнеш, гуми от големите населени места, а за някой хора , от околните села, може да е стопански оправдано да събират гуми от околността на язовира и да ги довлекат до пазача. За рибарите поне - водката е осигурена.

          Не зная дали този механизъм ще заработи, но нищо не пречи да се опита. Аз веднага съм готов, да започна със 100 лева.

          Отделно и ние бихме могли да проведем акция Гуми, и през зимата !
          За целта е необходимо, някой да ги картографира с GPS координати, / като минно поле / и след това да намерим истинско приложение на едно OFF ROAD ремарке
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            До: Язовир Въча-почистване

            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
            Бихме могли, да направим целеви фонд от дарения, и да оставим известна сума при пазачите на язовира.
            И така, за всяка гума струпана в специален контейнер до стената - плащаме 5 лева, за камионска - 10 лева.
            Пазачите изкупуват гумите, по всяко време и се отчитат веднъж месечно по брой гуми, като им се приспада от авансовата сума.
            При такива цени е нерантабилно да мъкнеш, гуми от големите населени места, а за някой хора , от околните села, може да е стопански оправдано да събират гуми от околността на язовира и да ги довлекат до пазача. За рибарите поне - водката е осигурена.

            Не зная дали този механизъм ще заработи, но нищо не пречи да се опита. Аз веднага съм готов, да започна със 100 лева.

            Отделно и ние бихме могли да проведем акция Гуми, и през зимата !
            За целта е необходимо, някой да ги картографира с GPS координати, / като минно поле / и след това да намерим истинско приложение на едно OFF ROAD ремарке
            1. Въпросната (Фотинска) река, се влива в язовира доста далеч от стената.
            2. Пътят от Фотиново до яз. Въча е доста дълъг.
            3. Нямам идея какво може да се прави с използвани гуми. Бях чувал, че е започната инициатива за правене на "легнали полицаи", но май нещо не е станала работата. До колкото зная, сега се горят.

            По тези причини, съм малко скептичен за фонда. Може да се мисли да се направи пункт за изкупуване в селото, но остават други въпроси...

            За акция "Гуми" съм готов!
            Няма нужда да се картографират, те са навсякъде.
            Аз ще мина оттам с моето ремарке, ако не падне много сняг (дори и тогава бих пробвал).

            Сега трябва да предложим и дата.
            Времето е много подходящо!

            Коментар


            • #7
              До: Язовир Въча-почистване

              Имаме ли нещо фиксирано за пътуването до Пловдив. Аз остахах с впечатление, че става въпрос за уикенда 13-14 Дек? Хайде да фиксираме нещо.
              Георги Гатев

              Коментар


              • #8
                До: Язовир Въча-почистване

                Първоначално публикуван от trimata Преглед на мнение
                Имаме ли нещо фиксирано за пътуването до Пловдив. Аз остахах с впечатление, че става въпрос за уикенда 13-14 Дек? Хайде да фиксираме нещо.
                Хайде да направим опит за почистване на 13.12. и след това да бъде срещата в Пловдив, или някъде другаде?

                Коментар


                • #9
                  До: Язовир Въча-почистване

                  Ако гумите са със запазен външен вид, бих ги използвала за оформяне на градинките около блока ми. Става прилична и сигурна преграда, слагат се като бордюри или хоризонтално като цветарници. Най-хубавото е, че живеещите наоколо могат да се ангажират в оформлението, защото няма да им се искат пари, а само труд.
                  Така с един куршум ще съборим няколко заека : ще оползотворим отпадъка, ще ограничим паркиращите върху зелените площи, ще оформим цветарници. Няма да е върхът на естетиката, но при всички случаи околните терени ще изглеждат по-добре, отколкото са в момента. А и след като няма кой да вложи средства за тяхното оформление и поддържане, това е един разумен компромис в момента... Сега сме нахвърляли едни големи камъни, които освен, че навлеците си ги разместват, а и всичко наоколо е грозно и утъпкано.
                  НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                  Omnia vincit amor !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Язовир Въча-почистване

                    Много странно как местните оставят гумите да се търкалят така, след като масово ги употребяват за направа на подпорни стенички и против свличане на почвата в дворчетата и на нивите си

                    Относно идването на гости в Пловдив - решавайте се по-бързичко, давайте бройка и предпочитания, за да можем и ние да смогнем с организацията!
                    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Язовир Въча-почистване

                      На Фотинска река няма да се получи по нашата изпитана схема , там трябва да се включат местните.

                      Терена и изключително труден.

                      Ако направим двудневно събиране в Пловдив следващия уйкенд 13-14 може да се разходим до там.
                      Последно редактирано от greenflag; 01-12-08, 11:12.
                      sigpic

                      Коментар


                      • #12
                        До: Язовир Въча-почистване

                        Фани, дай предложение за мястото и да направиме програма.
                        Заявявам 2 места.
                        sigpic

                        Коментар


                        • #13
                          До: Язовир Въча-почистване

                          Ей, чудесна работа сте свършили. Браво.
                          Сега ще си проличи какво идва от Фотиново.
                          Защото и в писмото на Дж.Чакъров и в назначената проверка точно Фотинската река беше умишлено пропусната.
                          Дано само някой не открадне боновото.

                          За срещата на 13-14-ти ние сме 4бр.
                          Без претенции за заведение. Да ни събере и да ни търпи

                          Коментар


                          • #14
                            До: Язовир Въча-почистване

                            След кратко съвещание и преценка на така създалата се ситуация, предлагаме:

                            Срещата с Пловдивската група да стане на неутрален терен и да я съвместим с нещо полезно.
                            На 13-14-ти /а защо не още от 12-ти вечерта/ да се проведе показна акция по почистването на реката във Фотиново.
                            Всъщност самото почистване да е на 13-ти /събота/ и ако остане за довършване- на 14-ти /неделя/.

                            За целта търсим място за сладки приказки, кулинарни прегрешения и сладки сънища в околността на Батак-Цигов чарк.
                            Оттам придвижването ни до Фотиново ще е най-бързо и по асфалт.

                            Поздрави
                            Ж.С.Р.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Язовир Въча-почистване

                              Идеята е да извадим гумите и една лека оборка.

                              Като главната задача е да покажем на местните ,че реката не е сметище.

                              Ще струпаме събраните гуми на входа на селото или на някоя удобна площадка, като ще поставим табели с призив за опазване на реката.

                              Умишлено ще забавим извозването с една седмица за да могат всички местни да видят и да донесът още боклуци.
                              sigpic

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X