Обява

Свий
Няма добавени обяви.

X, Y координати/Трансформиране от 1970

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Ухааа, ако знаеш каква точност трябва в рудника само. Представи си, че правиш грешка между две измервания за месеца само с 10 сантиметра. Това означава че за площ от 50 дка правиш грешка в обема на изкопаната земна маса с 5 000 куб.м - умножено по 5 лева за куб. м. прави 25 000 лв за една гола земя. Ако са въглища или руда .... работата става страшна.
    "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
    http://ftp.domainbg.com/tuono

    Коментар


    • #17
      Загрях
      2010 CRF 250 R

      Коментар


      • #18
        До колкото разбрах от обясненията му като ходи да мери имоти наистина взима координатите на точките и ги търси на мястото.В GPS-а му инсталирана карта няма.Само координати.Твърди,че за всеки квадрант на хартиената(военната)му карта знае колко е отклонението.Разбира се за неговия район.Казва,че работи с Х,Y координати.
        Направи ми впечатление,че е готов да се хване на бас,че с GSP ще трасира по-точно от колкото с онези на триножника(не ги знам как се казват)Опитвал бил многократно и практиката показвала точно това.
        Относно приемника му-някаква тухла стара,без антена и ако не се лъжа беше нещо започващо със 7(на Гармин).По-новите модели не били толкова точни(цитат)

        Коментар


        • #19
          За тези който имат излишно време сложих тази инструкция. Не препоръчвам на никой с хоби интереси да се задълбава в нея но може да и се хвърли едно око. От http://htftp.offroad-bulgaria.com/alexiev/GPS/ може да изтеглите ИНСТРУКЦИЯ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КООРДИНАТИТЕ НА ГЕОДЕЗИЧЕСКИ ТОЧКИ ЧРЕЗ ГЛОБАЛНА ПОЗИЦИОНИРАЩА СИСТЕМА.doc 1.5 Mb e.

          Коментар


          • #20
            Като споменах че трасирането с навигационен GPS е незаконно имах предвид точно тази инструкция:

            Глава трета
            АПАРАТУРА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ, ПЕРСОНАЛ И ЕКИПИРОВКА
            I. Апаратура за наблюдение и програмно осигуряване
            21. За изчисление на координатите на геодезически точки намират приложение единствено относителните фазови GPS-определения с фиксирано решение.
            21.1. Не се допуска използване на:
            а) абсолютни (навигационни) кодови решения;
            б) диференциални координатни определения.
            21.2. Фазови определения с плаващо решение се допускат единствено в случаите по т. 36.2, б.
            22. Използват се геодезически GPS-приемници, които регистрират фазата на едната или двете носещи честоти на системата.
            22.1. Измервания се правят най-малко с два приемника (независимо от типа им), които позволяват получаването на фиксирано решение.
            22.2. Не се допуска използване:
            а) на кодови, навигационни, топографски и други негеодезически приемници;
            б) комбинация от геодезически и негеодезически приемници.
            2010 CRF 250 R

            Коментар


            • #21
              Много ще ми е интересно да се запозная с този гений на трасирането с Гармин и да ме "светне" как става номера. Защо трябва да купуваме "триножки" за 30 000 лв и приемници за 60 000 лв, като можеш с Гарминче за 300 лв. Това е фолклор.

              Ето малко снимки, за да добиете представа за техниката. По принцип до минус 5 градуса качвам планината по къс ръкав, но я вижте тук:

              https://htftp.offroad-bulgaria.com/t...PS_Measure.jpg

              Не е боец от "Ал Каида", а Tuono мери с GPS един баир в Банкя.

              А триножката измерва 3 километра с грешка 2-3 сантиметра. В комбинация с мобилен компютър можеш да правиш чудеса в полеви условия.

              https://htftp.offroad-bulgaria.com/t...la/Total_S.jpg
              "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
              http://ftp.domainbg.com/tuono

              Коментар


              • #22
                Първоначално публикуван от Tuono
                Много ще ми е интересно да се запозная с този гений на трасирането с Гармин и да ме "светне" как става номера. Защо трябва да купуваме "триножки" за 30 000 лв и приемници за 60 000 лв, като можеш с Гарминче за 300 лв. Това е фолклор.
                То и аз ако взема да обяснявам на някой дето нищо не разбира, за видовете сечи в горите (макар че и аз толко се сещам ) той човека няма да има причина да не ми вярва.

                Номера става като обясняваш на някой дето не се сеща
                2010 CRF 250 R

                Коментар


                • #23
                  програма за трансформиране на кординатите?
                  LR DISCOVERY I, 1989 / 2.5TDi

                  Коментар


                  • #24
                    Не съм казвал, че нямаме програми - напротив, има десетки написани програми, някои от тях безплатни, други много скъпи. Има много начини за трансформация. Проблема е друг и далеч не е за този форум. Първите хора, които са усетили нуждата от геодезия и определяне на границите са египтяните. Когато Нил е преливал реката е заличавала очертаните граници и е имало нужда отново да се трасират. Всяко поколение е допускало своите грешки, а новите поколения стъпват върху работата на предишните. Например точката, която измервам на снимката в Банкя е поставена през 1955 година, а аз сега стъпвам с високоточен GPS върху нея. Това са 50 години, през които даже континентите са се преместили един към друг или морето е погълнало огромни площи суша.

                    По принцип геодезията е скучна и елементарна. Между другото аз съм маркшайдер (грубо казано подземен геодезист), но от 7 години се занимавам с всичко, свързано с геодезията. Но в тази скука и елементарност има толкова трудности, че става интересно.
                    "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
                    http://ftp.domainbg.com/tuono

                    Коментар


                    • #25
                      Първоначално публикуван от Tuono
                      ......По принцип геодезията е скучна и елементарна. Между другото аз съм маркшайдер (грубо казано подземен геодезист), но от 7 години се занимавам с всичко, свързано с геодезията. Но в тази скука и елементарност има толкова трудности, че става интересно.
                      Мноооооого интересно даже.
                      Най-готините практики които съм карал като студент бяха по геодезия.
                      Сега съм любител геодезист
                      2010 CRF 250 R

                      Коментар


                      • #26
                        ok
                        LR DISCOVERY I, 1989 / 2.5TDi

                        Коментар


                        • #27
                          Доста е трудно да работиш с SET6 без да имаш SDR, на такъв инструмент и на SET4 се учих. Тези "лачените" ги познавам и никак не сами приятни. За щастие имам възможността да работя в една от най-добрите (може би най-добрата) фирма за геодезия в BG. Моят шеф е изключителен човек и пожелавам такъв шеф на всички (добре, че той не влиза в този форум).
                          На готово нищо не съм получил като технология и методи, сам съм открил начините, но имам създадени условия за това.
                          Точки в България има колкото искаш, стига да знаеш къде да ги търсиш, разбира се. При нас идват много хора за обекти, които други фирми са отказали. Тези екстремни обекти за мен са удоволствие да ги поема заедно с още няколко човека.
                          Ясни са ми игрите около обектите, но не ме интересуват, не е моя работа. Каквото зависи от мен гледам да го направя максимално добре.
                          Не съм съгласен, че с THEO 020 ще се оправиш в реално време и другото - трудоемки и нископлатени обекти не се връзват, освен ако не го правиш за чест и престиж, тогава и безплатно може.
                          За горите - и там ми е ясно, след трасиране на над 5 000 точки и стотици километри, но без GPS не става, поне не в реално време. Дори по това време един Garmin струваше 300 USD, говоря за началото на трасирането на гори. Това е нищожна цена и незнам каква е причината да не сте купили поне един приемник.
                          И накрая - ако мога с нещо да съм ти полезен, пиши, ще направя каквото мога.
                          "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
                          http://ftp.domainbg.com/tuono

                          Коментар


                          • #28
                            Ок
                            LR DISCOVERY I, 1989 / 2.5TDi

                            Коментар


                            • #29
                              Повечето гори съм трасирал с "жълтия" eTrex и се държеше много добре. Използвах и крачки когато се наложи, защото моята крачка при нормално ходене е точно един метър.

                              Погледни тази картинка на малка част от горски масив:

                              https://htftp.offroad-bulgaria.com/t.../Gora_Tras.png

                              Без GPS ще се пенсионираш там, докато обиколиш всеки ъгъл на имот, а района покрива квадрат само 1.5 на 1.0 километра.
                              Тактиката на обикаляне е най-важна - как най-бързо да минеш през всички точки с куп селяни на главата си.
                              "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
                              http://ftp.domainbg.com/tuono

                              Коментар


                              • #30
                                Здравейте.Пак връщам темата защото искам да ви попитам нещо.Имам няколко X,Y координати и искам да ги намеря къде се намират,но имам Гармин 60 CS който работи с географски координати съответно.Как става "конвертирането"?И въобще ще мога ли да се справя?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X