Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Четири начина да си измием веригата

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Четири начина да си измием веригата

    Още навремето дядо ми ме учеше никога да не смазвам веригата с грес. Греста полепва пясък/прах по нея, който се явява като абразив и веригата и венците се износват много бързо. Тогава нямахме тези масла за вериги, затова използвахме машинно масло.
    Според мене ако използвате помпичка която да пръска по веригата (за офф роуд), няма да е ефективно, по-точно ще е разход на масло. По принцип когато напръскаш веригата със спрея тябва да я оставиш да исъхне за 10-15 минути и след това да караш. Ако сте забелязали е и малко лепкава, но в интерес на истината не задържа кал - технология.
    Според мен ако се използва при шосейните, лично аз не бих ги сложил. Да си представим, че отивам на среща или кача гаджето на мотора, за да отидем на дискотека....Повечето мотори нямат калник на веригата. Бих предпочел да чистя веригата отколкото да се чистя себе си. Спреовете при щосейните са по "тънки" и при тях трябва да се изчака да изсъхнат.

    Коментар


    • #17
      До: Четири начина да си измием веригата

      Първоначално публикуван от spotbeam Преглед на мнение
      Още навремето дядо ми ме учеше никога да не смазвам веригата с грес. Греста полепва пясък/прах по нея, който се явява като абразив и веригата и венците се износват много бързо. Тогава нямахме тези масла за вериги, затова използвахме машинно масло.
      Спреовете при щосейните са по "тънки" и при тях трябва да се изчака да изсъхнат.
      Предполагам неволно си допуснал грешка? ''Тънките'' се ползват при офроуд!

      Коментар


      • #18
        До: Четири начина да си измием веригата

        Първоначално публикуван от spotbeam Преглед на мнение
        Още навремето дядо ми ме учеше никога да не смазвам веригата с грес. Греста полепва пясък/прах по нея, който се явява като абразив и веригата и венците се износват много бързо. Тогава нямахме тези масла за вериги, затова използвахме машинно масло.
        Според мене ако използвате помпичка която да пръска по веригата (за офф роуд), няма да е ефективно, по-точно ще е разход на масло. По принцип когато напръскаш веригата със спрея тябва да я оставиш да исъхне за 10-15 минути и след това да караш. Ако сте забелязали е и малко лепкава, но в интерес на истината не задържа кал - технология.
        Според мен ако се използва при шосейните, лично аз не бих ги сложил. Да си представим, че отивам на среща или кача гаджето на мотора, за да отидем на дискотека....Повечето мотори нямат калник на веригата. Бих предпочел да чистя веригата отколкото да се чистя себе си. Спреовете при щосейните са по "тънки" и при тях трябва да се изчака да изсъхнат.
        Дано не е станала грешка! Като казвам грес имам в предвид смазка за верига(в спрей) , а не класическа грес. Аз лично употребявам продуктите на Мотул(скъпи са , но ми харесват).Мотул има две разновидности на спрейовете за верига-оффроуд(ендуро) и шосеен.Разликата е че при въртене на гумата(пиньона,веригата) шосейния не хвърля(не може да ти омаже дрехите).До сега не съм виждал спрей , който да не трябва да се чака да стегне(в началото след самото пръскане е течен , а след десетина минути става като сопол).Тръгнеш ли веднага след пръскането , от нанесената смазка по веригата остават 10%.Точно в това е проблема при маслото-течно е , влиза навсякъде, смазва добре , но когато става дума за велосипед.Вдигнеш ли над 20км/ч от центробежните сили всичко отива по калниците и по дрехите(по веригата не остава нищо-тя седи мазна , но слоя е много тънък за да смазва).От друга страна , обаче , по маслото не полепва почти нищо(не се лепи прахоляк , който да действа като шкурка) така че и в използването на масло има смисъл.
        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
        Джон Кенеди

        Коментар


        • #19
          До: Четири начина да си измием веригата

          Спрея също не е особено издържлив, пробвал съм доста марки и след 30 мин каране в кал или локви и помен няма от него. Аз си мажа веригата със 4Т масло което вземам от колегите с 4Т мотори след смяна. Мажа веригата отвътрешната страна и като се завърти на скорост от центробежните сили си излиза и от горна страна, но нито ми цапа мотора нито дрехите. Пази веригата чиста и не полепва мръсотия.
          Има спрей на Моторекс който е оффроуд (и на други марки също) и определено е много по тънък отколкото за шосейните мотори, които са почти като лепило и ако се използват за оффроуд поемат цялата мизерия. Ако карате на дълги разтояния е препоръчително да си носите смазка, но и тогава има едно но, ако веригата е кална или пълна с мръсотия, ефекта ще е нулев, даже отрицателен, защото маслото смесено с мръсотията е идеалната абразивна паста.
          Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

          Коментар


          • #20
            До: Четири начина да си измием веригата

            На моя мотор му смазвам веригата през седмица с изгоряло масло нямам никакви проблеми забчатките са запазени веригата също не е мръднала

            Коментар


            • #21
              До: Четири начина да си измием веригата

              Предполагам неволно си допуснал грешка? ''Тънките'' се ползват при офроуд!
              Не, не съм направил грешка. Може би маслата при мене са по-различни. Това което го имам за шосейни е тънко като WD40, съхне и остава като сухо, а за Off Road-а е лепкаво и става като сопол.
              Не ми се ловете директно за думите.

              Емо, не съм имал в предвид тебе. Виждал съм много да си мажат веригата с грес и не можеш да ги убедиш, че не е правилно.

              Мойта верига беше със семеринги (O-rings). Трябва да си много внимателен при миенето за да не влезне вода между тях (сигурно някой вече го е споменал). Кисненето в газ ще я повреди, а и няма много ефект ако я киснеш в масло. Има си специален спрей за нея.

              Коментар


              • #22
                До: Четири начина да си измием веригата

                Какаво имате предвит под "от вътрешната страна на веригата"?

                Коментар


                • #23
                  До: Четири начина да си измием веригата

                  Това е страната от която веригата ляга на зъбаците. Вътрешната и част.
                  Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                  Коментар


                  • #24
                    До: Четири начина да си измием веригата

                    В моя случай поддържам веригите на 2 ATV та.

                    Категоричното ми мнение е че веригата е нещо много опасно дори и при загасен мотор така че винаги внимавайте!

                    При мен последователността е следната:
                    -Вдигам задната ос във въздуха.
                    -Въртя на ръка и нанасям с мека четка разтворител по веригата.
                    -Изчаквам няколко минути , паля и включвам на 1-ва скорост.
                    -Измивам с водоструйка.
                    -Без да изключвам от скорост оставям "да работи" няколко минути за да се отцеди водата .
                    -Изключвам от скорост и гася.
                    -С четка за зъби и разтворител въртейки "на ръка" измивам цялата верига .
                    -Нанасям смазка с спрей.

                    Важно е да не прекалявате с омасляването тъй като това ще ускори полепването на прах и пясък!
                    Внимавайте с парцалите -използвайте малки размери и ги дръжте на разстояние от зъбаците!
                    Последно редактирано от Красимир Найденов; 18-06-09, 21:25.
                    0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Четири начина да си измием веригата

                      Здравейте,
                      Изпаднаха ми продукти на кастрол на скоро и то на смешни цени ( Бих казал почти без пари) и си взех спрей за почистване и за смазване на верига и въпроса ми е дали става този спрей за нашето ендуро каране и дали няма да съсипе веригата ако се полепят разни боклуци. Имам и почти пълен спрей на мотул обаче тоя ме интересува дали става Отзад на опаковката пише "for on- and off-road motorcycles" пръснах веригата с него и остана едно такова бяло и лепкаво после. Мотула и той остава много лепкав ама той остава жълт и сега се чудя дали да го ползвам или да видя да го продам на някой със шосейка

                      Иначе по въпроса с измиването днес взех веригата (тя ми е свалена в момента) и под чешмата с меглио и четка се изми доста добре, после я допочистих със спрея за почистване и стана супер

                      Коментар


                      • #26
                        До: Четири начина да си измием веригата

                        Би било добре да се свали веригата и да накисне във бензин, ацетон или някакъв друг разтворител, преди да се смаже с новото масло .

                        Коментар


                        • #27
                          До: Четири начина да си измием веригата

                          Първоначално публикуван от iskamzob Преглед на мнение
                          Би било добре да се свали веригата и да накисне във бензин, ацетон или някакъв друг разтворител, преди да се смаже с новото масло .
                          По удачно е нафта, отколкото горните разтворители.
                          Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                          Коментар


                          • #28
                            До: Четири начина да си измием веригата

                            Първоначално публикуван от iskamzob Преглед на мнение
                            Би било добре да се свали веригата и да накисне във бензин, ацетон или някакъв друг разтворител, преди да се смаже с новото масло .
                            Рингованите вериги не е хубаво да се мажат с такива агресивни разтворители като бензин, ацетон, толуол, тоулен и подобни защото рингчетата се съсипват.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Четири начина да си измием веригата

                              Искам да посъветвам колегите които смазват веригата си с горяло масло, да не го правят, защото при работата му се е смесило с финни стружки, в следствие на триенето на металните части в двигатела, и това помага за износването на веригата.Правете го поне с ново масло. Чел съм също, че всяка верига има заводска смазка, която остава до самия край на веригата, но миенето и с пароструйка и твърди четки я свалят.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Четири начина да си измием веригата

                                Аз моята верига парво си е мия с водоструиката после с четка и нафта после пак с водоструиката подсушавам я и накрая е смазвам с WD40 правя някои кракче из махалата и е забърсвам.И сам доволен
                                Yamaha Ttr250

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X