Страница 3 от 30 ПървиПърви 1 2 3 4 5 6 7 13 ... ПоследенПоследен
Резултати 41 до 60 от 583

Тема: Какво сипвам в нафтата и защо?

Публикации
    1,879
    Точки (при гласуване)
    12

По подразбиране От: Какво сипвам в нафтата и защо?

За шест години цетановото число на нафтата е паднало с няколко единици и мазилните и качества са се влошили многократно заради дълбокото пречистване на сярата. Някои конструкции помпи и разпръсквачи страдат от това, докато новите за високо налягане не могат да работят със сяра. Така че тази тема трябва да се раздели на две или три.

stargazer е офлайн
    Димо Йорданов
    Старши участник | СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    2,835
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на lodkar Преглед на публикациите
    За шест години цетановото число на нафтата е паднало с няколко единици ...
    Моите наблюдения са същите (в България), макар че според нормативните документи е точно обратното - в момента в ЕС не трябва да се продава дизелово гориво с цетаново число под 51, а повечето от скъпите нафти претендират да са с 56. Това след въвеждането на ЕВРО-5 нормите; преди тях минимално допустимото е било 48, по-преди - 42 и т.н.

Интересно е обаче какво аджеба съдържат различните добавки:
    - добавките за "чистене" съдържат, в ролята на "активно в-во", предимно терпентин, който спокойно може да се замени с... друг терпентин, бил той "пречистен", който се ползва от художниците да си разтварят маслените бои или пък светилна газ.
    - "anti-gel" добавките (против замръзване) съдържат в общи линии някакви ароматни въглеводороди (ксилен, толуен), които спокойно могат да се заменят с бензин.
    Тук обаче става интересно - горните две групи имат лошото свойство да понижават цетановото число. Затова, почти всички комерсиално достъпни бъркочи съдържат някакво количество вещество, което ако не да повиши, то поне да компенсира причиненото от другите съставки понижение на цетановото число на основното гориво или:
    - добавки за повишаване на цетановото число, са химични съединения, които имат свойството да разкъсвават първичните и вторичните въглеродни връзки и да "изправят" веригите на мастните въглеводороди. Лошото е, че тези съединения рядко са химически стабилни и често са доста опасни - един от най-ефективните "cetane booster"-и е нитроглицеринът, примерно ... Масово използваният в добавките "cetane booster" е диетил-хексил-нитрит, но и той за съжаление е силно токсичен за околната среда и особено за водните организми, поради което производителите напоследък се преориентират към използване на прекиси за сметка на нитритите. Интересен ефект от използването прекисите е доста сериозното намаляване на въглеродните емисии (в някои случаи над 20%) поради което примерно един продукт базиран на цериев диоксид е официално "приет на въоръжение" от редица големи транспортни и някои минни компании...
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Човеко, не знам къде си я чел тази химия и в какъв превод, ама много странно звучи.
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

stargazer е офлайн
    Димо Йорданов
    Място
    София
    Публикации
    2,835
    Точки (при гласуване)
    20

Кое по-точно не ти харесва, да вземем да го изЯсним? Не мога да претендирам за каквато и да било прецизност на превода и нищо не ми пречеше да напляскам линкове към 20-ина pdf-a на английски, ама нали все рев като го направи някой, та се опитахах да го предъвча.

Място
    Златица
    Публикации
    99
    Точки (при гласуване)
    10

Да кажа и аз какво правя... Един литър двутактово масло го разпределям в три шишета, т.е. от по литър. Доливам с бензин, но не до горе, т.е. по около 500-600мл. Готовата смес я наливам на бензиностанцията преди зареждане, т.е. на около 60л дизел.
    TOYOTA LAND CRUISER 120
    OPEL FRONTERA B 2.2 DTI
    YAMAHA TDM 850 4TX

Място
    Sofia
    Публикации
    1,387
    Точки (при гласуване)
    12

Castrol TDA 1:1000 на всяко зареждане и за сега само лете. Зимата мисля да продължа. А защо? Ами защото до сега не съм видял някой да се оплаче, а тук-таме има по някой доволен
    WG 2.7 CRD

Място
    Kavarna /Varna
    Публикации
    67
    Точки (при гласуване)
    9

MERGI 1ltr:8000 ltr fuel
    fuel save to 4%
    Основно за HFO се ползва но става и за дизел и бензин. Подобрява горенето намаля емисите, нагара.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,865
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на stargazer Преглед на публикациите
    Кое по-точно не ти харесва, да вземем да го изЯсним? Не мога да претендирам за каквато и да било прецизност на превода и нищо не ми пречеше да напляскам линкове към 20-ина pdf-a на английски, ама нали все рев като го направи някой, та се опитахах да го предъвча.
    Може и аз да съм много изостанал. Кажи ми къде фигурира цериев диоксид в цялата работа?
    Разделение на труда в земеделието, по Кольовски: ... например той да дискува, а пък аз да съм на събор.

stargazer е офлайн
    Димо Йорданов
    Място
    София
    Публикации
    2,835
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Може и аз да съм много изостанал. Кажи ми къде фигурира цериев диоксид в цялата работа?
    На теория - работи като "донор" на кислород.
    Hydrocarbon combustion:
    (2x+y)CeO2 + CxHy -> [(2x+y)/2]Ce2O3 + x/2 CO2 + y/2 H2O
    Soot burning:
    4CeO2 + Csoot -> 2Ce2O3 + CO2
    NOx reduction:
    Ce2O3 + NO -> 2CeO2 + 1/2 N2
    т.е. не е "cetane booster" в традиционния смисъл, а по-скоро катализатор на горенето. Аз лично нямам друг начин да го проверя, освен като си сипя въпросното "нещо" в резервоара и това, което наблюдавам е наистина в пъти по-малко пушеци. За другите работи - "вървене" и "икономия" е твърде рано да казвам каквото и да било.
    Последно редактиран от stargazer ; 05-11-13 в 08:53

Място
    sf,sf
    Публикации
    6,133
    Точки (при гласуване)
    19

Тия природни ли, естествени ли науки, непрекъснато изненадват любознателните!
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,682
    Точки (при гласуване)
    25

Мене като начинаещ дизелджия, че и обзаведен с 1,9 помпа дюза, треска ме тресе да не се прецакам нещо! Да не говорим че постоянно ми се причуват все нови и нови СТРАШНИ шумове! Та досега слагах от време на време 2Т масло щил по 5 милилитра на литър гориво (така 10 000км.). Днеска си купих Кастрол ТДА, ама още не съм заредил. А дали може да се слага и от кастрола и от 2Т маслото едновременно?
    Нафта зареждам само на ОМВ и ЕКО щото имам карти за намаление там!

Място
    sf,sf
    Публикации
    6,133
    Точки (при гласуване)
    19

Картите за намаление са изяли много глави. Аз имам и знам + твоите и Ромпетрол, и Лукойл. Ма и на тяхната нафта слагам двутактово, без значение печка ли е или косм. кораб. Но да кажат и колегите.
    Даника

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,682
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на veskov Преглед на публикациите
    Картите за намаление са изяли много глави. Аз имам и знам + твоите и Ромпетрол, и Лукойл.
    В какъв смисъл картите са изяли глави? Искаш да кажеш че има бензиностанции с по-качествен дизел от ЕКО и ОМВ в България ли? Аз имам карти и за лукойл, но нещо нямам желание да зареждам дизел от тях и от петрол. Ромпетрол пък изобщо нямаме по долината на Струма. Шел пък даже бяха осъдени от един мой съгражданин заради счупено пежо в гаранция, за което се доказа че е от нафтата!

New hope е онлайн
    Христо
    Старши участник | +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Хасково-Димитровград
    Публикации
    2,817
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на sl.daskalov Преглед на публикациите
    В какъв смисъл картите са изяли глави? Искаш да кажеш че има бензиностанции с по-качествен дизел от ЕКО и ОМВ в България ли? Аз имам карти и за лукойл, но нещо нямам желание да зареждам дизел от тях и от петрол. Ромпетрол пък изобщо нямаме по долината на Струма. Шел пък даже бяха осъдени от един мой съгражданин заради счупено пежо в гаранция, за което се доказа че е от нафтата!
    Еко и ОМВ да не носят гориво от Гърция и Австрия ? Всичко идва от Лукойл.
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Toyota Tacoma 4.0 , Unimog 406
    Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

Място
    Пловдив
    Публикации
    8,629
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    32

Слави, туряй от масълцето - то не пречи, никак дори.
    А Castrol TDI - това го брой за задължително през зимата.
    Другото задължително - старай се винаги да ти е пълен резервоара - не остава територия за конденз.
    Driving experience - since 1976.
    Ако знаеш къде да прочетеш нещо, значи вече си го чел.

Място
    sf,sf
    Публикации
    6,133
    Точки (при гласуване)
    19

Имам карти и на четирите, което не попречи септември да го изям в Ст. Загора от едната, при това уважавана до сега от мен, а и ти гледам имаш карта.
    Знае ли човек.
    п.п. А в цяла България всичкото гориво да е от Лукойл - те сега разбрах, що е била войната за златната акция.
    Даника

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,682
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на speed750 Преглед на публикациите
    Еко и ОМВ да не носят гориво от Гърция и Австрия ? Всичко идва от Лукойл.
    Сигурен ли си? За ОМВ не знам, но на ЕКО цистерните доста често влизат през ГКПП Кулата! Освен това всяка верига си слага собственни добавки, които са поне толкова важни колкото и базовата нафта!
    По какво се различава скъпата от евтината нафта на ОМВ, а на Лукойл? Нали е все нафта и все от Лукойл идва, според тебе!

New hope е онлайн
    Христо
    Старши участник | +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Хасково-Димитровград
    Публикации
    2,817
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на sl.daskalov Преглед на публикациите
    Сигурен ли си? За ОМВ не знам, но на ЕКО цистерните доста често влизат през ГКПП Кулата! Освен това всяка верига си слага собственни добавки, които са поне толкова важни колкото и базовата нафта!
    По какво се различава скъпата от евтината нафта на ОМВ, а на Лукойл? Нали е все нафта и все от Лукойл идва, според тебе!
    Не ми и трябва да знам какво слагат като добавки .... живеем в България и горивата са наши (бъркочи) .Карах цистерна няколко години , та съм виждал кой от къде зарежда.
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Toyota Tacoma 4.0 , Unimog 406
    Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,682
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на Veni1 Преглед на публикациите
    Слави, туряй от масълцето - то не пречи, никак дори.
    А Castrol TDI - това го брой за задължително през зимата.
    Другото задължително - старай се винаги да ти е пълен резервоара - не остава територия за конденз.
    За масълцето знам, само не знам ако се сложи заедно с Кастрол ТДА дали е добре! А ти що пишеш Кастрол ТДИ, моето е ТДА да не са ми пробутали менте?

Цитат Мнение на veskov Преглед на публикациите
    Имам карти и на четирите, което не попречи септември да го изям в Ст. Загора от едната, при това уважавана до сега от мен, а и ти гледам имаш карта.
    Знае ли човек.
    п.п. А в цяла България всичкото гориво да е от Лукойл - те сега разбрах, що е била войната за златната акция.
    То и да нямаш карти пак могат да те праснат! Те картите от прецакване не пазят а само свалят цените. Аз зареждам общо от 4 бензиностанции в България - две в моя край и две във Варна, ако стане инфекция няма да ми е трудно да установя виновните!

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,682
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на speed750 Преглед на публикациите
    Не ми и трябва да знам какво слагат като добавки ....
    Мда, видно е от подписа ти! А защо пишеш в тази тема тогава? Не си ми полезен!

Страница 3 от 30 ПървиПърви 1 2 3 4 5 6 7 13 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Двутактово масло в нафтата
    От БАТ РАДИ във форум TOYOTA
    Отговори: 241
    Последно мнение: 19-12-17, 09:41
  2. Замръзна ми нафтата, какво да правя?
    От limo във форум Горива, смазочни материали, течности и химия
    Отговори: 153
    Последно мнение: 27-01-10, 23:51
  3. Дали е проблем с нафтата ?
    От LEDENATA във форум TOYOTA
    Отговори: 16
    Последно мнение: 14-01-09, 21:58
  4. Отговори: 3
    Последно мнение: 02-12-08, 09:23
  5. Репутация, какво е, дискусия, кой защо пише
    От Стефан във форум Правила, работа с форумите, FAQ, FTP ...
    Отговори: 297
    Последно мнение: 06-12-07, 09:40

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •  
"); } else { document.write(""); } } // ]]>