Обява

Свий
Няма добавени обяви.

издържа ли двг на газ69 на бензин А95

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

    Действително въпроса с а-95 на м-20 ДВГ е спорен.Но този двигател е бая дуракоустойчив.На мен, като варшаваджия, това ми е пределно ясно.Разговарял съм с много колеги, каращи с м-20 било то ГАЗ 69 или Варшава/Победа - не съм чул някой от тях да е изгорил клапани.Мой приятел има Победа и я жули на а-95, като сипва оловна добавка към бензина - n-на брой хил. км. няма проблеми, а далеч не я кара само в ниски обороти.Както казаха по-горе колегите, въпроса опира до правилна центровка и добро охлаждане на леглата и клапаните.Последното се постига с една специална тръба, която лежи в блока, непосредствено до изпускателните канали.Води се насочваща тръба и ролята й е да отведе охлаждащата течност от водната помпа директно към леглата на клапаните.Когато тая тръба липсва (което съм виждал не на 1-2 двигателя, явно "майсторите" я мислят за излишна), вече има реална опасност от изгаряне на клапаните.Има и друго - можеш да си сложиш глава с повишена степен на сгъстяване - за най-форсирания вариант мисля, че беше 7.2.Ако не намериш такава глава, не е никакъв проблем да я направиш - има чертежи и при интерес ще ги пусна тук.Само трябва да си намериш нормален фрезист.
    С "Фармахим" - непобедим
    Дизел - само дънки!

    Коментар


    • #17
      До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

      Знам от Татко че клапаните ги сменяха с Мерцедесови за да негорят .

      Коментар


      • #18
        До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

        Първоначално публикуван от asen3 Преглед на мнение
        Знам от Татко че клапаните ги сменяха с Мерцедесови за да негорят .
        Ммм...Изпускателните клапани на ГАЗ 69 са направени от огнеопорна стомана ЭСХ8 или Х9С2.Не виждам с какво мерцедесовските са по-добри.Нещата не опират до материала, опират до скоростта на изгаряне на гориво-въздушната смес и до охлаждането на леглата.
        С "Фармахим" - непобедим
        Дизел - само дънки!

        Коментар


        • #19
          До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

          Първоначално публикуван от m20_maniqk Преглед на мнение
          Ммм...Изпускателните клапани на ГАЗ 69 са направени от огнеопорна стомана ЭСХ8 или Х9С2.Не виждам с какво мерцедесовските са по-добри.Нещата не опират до материала, опират до скоростта на изгаряне на гориво-въздушната смес и до охлаждането на леглата.
          доколкото раэбрах ако двигателя нее отварян до сега има вероятнос тгабичката за която говориш на клапаните дае там

          Коментар


          • #20
            До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

            Първоначално публикуван от Ilko Преглед на мнение
            доколкото раэбрах ако двигателя нее отварян до сега има вероятнос тгабичката за която говориш на клапаните дае там
            Щом не е отварян, значи си стои тръбата.Виж дали няма котлен камък отложен в радиатора (и респ. - в блока), защото съм 99.99% сигурен, че е каран на вода този ГАЗ 69.Котления камък затруднява охлаждането и пак може да се стигне до изгаряне на клапаните.По бензиностанциите има препарати за почистване на охл. система - имаше някакъв Snap по едно време, колегите нека кажат впечатления.Направи си задължително тая промивка и няма да имаш проблеми.
            Всъщност, на колко хил. км. е ГАЗката?
            С "Фармахим" - непобедим
            Дизел - само дънки!

            Коментар


            • #21
              До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

              Здравейте!
              Реших да се включа и аз към темата.Колкото е по-високо октановото число,толкова по-малко са детонациите в двигателя.От тук ,и по-малко нагряване и по-добра работа с високооктанов бензин.Клапани горят ако са много натегнати или има закъснение в центровката,при което горивото изгаря в горяма близост до изпускателния клапан.По този начин клапаните изгарят.При хубава центровка и нормално регулирани клапани няма никакви проблеми.

              2.Газта е с по-голямо октаново число,но не довежда до прегаряне до клапани.Човекът,от който взехме семейното Жигули,ми разказа как е прегорил клапани на един ГАЗ 69 за морето.Това е станало точно поради това,че е бил нетегнал много клапаните.

              3.Ако говорим за котлен камък ще кажа,че той е много вреден за двигателя.Има малка температурна проводимост и с това се въздейства върху двигателя.Все пак един двигател обича да работи в диапазон от 80 до 95 градуса.Опитно е остановено,че 1мм котлен камък се равнява на 5см чугун по проводимост на топлина.Така,че сами си преценете каква вода и антифриз да наливате в охладителните си системи.

              Послепис: Карайте с бензин А95 и не се притесняваите.Направете нужното от вас за автомобила и той ще ви се отблагодари,все пак той за това е направен.Хубаво масло и хубав бензин на всяка машина са ѝ приятни.

              Поздрави!!!

              Коментар


              • #22
                До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
                Здравейте!
                Реших да се включа и аз към темата.Колкото е по-високо октановото число,толкова по-малко са детонациите в двигателя.От тук ,и по-малко нагряване и по-добра работа с високооктанов бензин.Клапани горят ако са много натегнати или има закъснение в центровката,при което горивото изгаря в горяма близост до изпускателния клапан.По този начин клапаните изгарят.
                Забавеното изгаряне се дължи на това, че сгъстяването в цилидрите не е достатъчно за тези (високооктановите) бензини. Каквато и центровка да правиш не можеш да ускориш горенето на такава смес.
                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                Коментар


                • #23
                  До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                  Не съм запознат много с връзката между октановото число и скоростта на горене на различните бензини, но то със сигурност означава детонационна устойчивост и в това отношение В-95 е по-добър от предишните с по-малко число. Няма вариант сега да ти "чука аванса" ако центровката и температурата са в норми при каквито и режими да го караш. Затова и по-новите двигатели имат по-висока степен на сгъстяване. Проблема според мен е друг и се състои в това, че сегашните бензини са безоловни, а този мотор, както и всички други руски до 1978 г. са проектирани за оловни/етилизирани бензини. Липсата на тетраетилоловото води до по-бързо износване на клапаните и леглата им, а М-20 точно там е слаб. Изгорял клапан или легло е познат проблем на всеки, ползвал този двигател повече време. Аз карам на газ и за изминатите 4-5 хил. км все още не ми се е случвало. Има вариант за монтиране на металокерамични легла с незнам какви си клапани и проблема се забравя, но той е скъпичък и е за заклети фенове/инати на М-20.
                  0886 854 174

                  Коментар


                  • #24
                    До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                    Първоначално публикуван от Иван/Ivan Преглед на мнение
                    Затова и по-новите двигатели имат по-висока степен на сгъстяване. Проблема според мен е друг и се състои в това, че сегашните бензини са безоловни, а този мотор, както и всички други руски до 1978 г. са проектирани за оловни/етилизирани бензини. Липсата на тетраетилоловото води до по-бързо износване на клапаните и леглата им, а М-20 точно там е слаб. Изгорял клапан или легло е познат проблем на всеки, ползвал този двигател повече време. Аз карам на газ и за изминатите 4-5 хил. км все още не ми се е случвало.
                    Относно това в червено:
                    По-новите двигатели използват по-голяма степен на сгъстяване( съответно по-високооктанов бензин), за да могат да сгъстяват по-бедни смеси, за да харчат по-малко.
                    Относно другата част:
                    В пропан бутана също няма оловни съединения, но не изгарят клапаните( въпреки, че е с високо октаново число) Това според мен се дължи на по-ниската калоричност на това гориво( съотв. по-ниска температура на горене в изпескателния тракт) в сравнение с бензина.
                    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                    Коментар


                    • #25
                      До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                      Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                      Относно това в червено:
                      По-новите двигатели използват по-голяма степен на сгъстяване( съответно по-високооктанов бензин), за да могат да сгъстяват по-бедни смеси, за да харчат по-малко.
                      Относно другата част:
                      В пропан бутана също няма оловни съединения, но не изгарят клапаните( въпреки, че е с високо октаново число) Това според мен се дължи на по-ниската калоричност на това гориво( съотв. по-ниска температура на горене в изпескателния тракт) в сравнение с бензина.
                      Относно това в червено:
                      "Октановото число е мярка за детонационната устойчивост на автомобилните бензини. Октановото число е условна единица и показва каква склонност към детонация има изпитваният образец сравнен със склонностите към детонация на приети еталони. Еталоните са нормален хептан с приета склонност към детонация (октаново число) равна на 0 (нула) и изооктан с приета склонност към детонация (октаново число) равна на 100 (сто). От тези две химични вещества обемно се изготвят еталонни смеси с известно октаново число и на определена апаратура се сравнява склонноста към детонация на тези смеси с изпитвания образец. Така се определя точното октаново число на образеца" - Уикипедия. Бензинът гори /а не се взривява/ само при определен диапазон на съотношение с въздуха. По памет, мисля беше около 11 - 15. По-високата компресия изисква бензин с по-висока детонационна устойчивост и е начин за повишаване на КПД на двигателя, която се ограничава именно от явлението самозапалване и детонационно горене. Затова увеличаването на мощността и малката маса се получава с увеличаване на оборотите-Формула 1. По-високата компресия изисква сгъстяване без гориво. За това се е сетил г-н Дизел... Бедната смес не е голям фактор на икономичността/КПД. То става с вкарване на повече горивна смес в същият обем. Затова двигателят се оборудва с турбина, но още по-ефективно ще е, ако допълнително се свие, като се охлади. За тази цел пък се появява т. нар. intercooler-междинно охлаждане. За съжаление цялата тази схема е трудно осъществима при бензиновите двигатели и те са все още рядкост/аз карам Volvo 480 Тurbo/, но да се сгъсти само въздух при дизеловия двигател е много по-лесно и ефективно.

                      Относно другата част:
                      Вярно е че пропан-бутанът е по-ниско калоричен - точно с толкова, с колкото е по-висок разхода на газ спрямо бензин, а по-ниската температура пази клапаните. Но скоростта на горене е друг параметър. Липсата на оловото при неетилизираните бензини намалява уплътняването на клапана към леглото му и при еднакво октаново число намалява охлаждането и херметичността на двойката клапан-легло, както и увеличава износването им. Именно това ги поврежда. За това и се продават такива горивни добавки за стари двигатели. Детонационната устойчивост на пропан-бутана е около 115 октана, ако може образно да се направи сравнение. За това на газ двигателите не "чукат" даже когато са прегрети или претоварени. Единственият минус на газта е че през тръбите на ауспуха върви прегрята пара и тя увеличава скоростта на корозирането и.
                      Последно редактирано от Иван/Ivan; 13-07-09, 18:45. Причина: Уточнение
                      0886 854 174

                      Коментар


                      • #26
                        До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                        Първоначално публикуван от Иван/Ivan Преглед на мнение
                        Относно това в червено:
                        "Октановото число е мярка за детонационната устойчивост на автомобилните бензини. Октановото число е условна единица и показва каква склонност към детонация има изпитваният образец сравнен със склонностите към детонация на приети еталони. Еталоните са нормален хептан с приета склонност към детонация (октаново число) равна на 0 (нула) и изооктан с приета склонност към детонация (октаново число) равна на 100 (сто). От тези две химични вещества обемно се изготвят еталонни смеси с известно октаново число и на определена апаратура се сравнява склонноста към детонация на тези смеси с изпитвания образец. Така се определя точното октаново число на образеца" - Уикипедия. Бензинът гори /а не се взривява/ само при определен диапазон на съотношение с въздуха. По памет, мисля беше около 11 - 15. По-високата компресия изисква бензин с по-висока детонационна устойчивост и е начин за повишаване на КПД на двигателя, която се ограничава именно от явлението самозапалване и детонационно горене. Затова увеличаването на мощността и малката маса се получава с увеличаване на оборотите-Формула 1. По-високата компресия изисква сгъстяване без гориво(т.е бедна смес). За това се е сетил г-н Дизел... Бедната смес не е голям фактор на икономичността/КПД. То става с вкарване на повече(но по-бедна) горивна смес в същият обем. Затова двигателят се оборудва с турбина, но още по-ефективно ще е, ако допълнително се свие, като се охлади. За тази цел пък се появява т. нар. intercooler-междинно охлаждане. За съжаление цялата тази схема е трудно осъществима при бензиновите двигатели и те са все още рядкост/аз карам Volvo 480 Тurbo/, но да се сгъсти само въздух при дизеловия двигател е много по-лесно и ефективно.

                        Относно другата част:
                        Вярно е че пропан-бутанът е по-ниско калоричен - точно с толкова, с колкото е по-висок разхода на газ спрямо бензин, а по-ниската температура пази клапаните. Но скоростта на горене е друг параметър. Липсата на оловото при неетилизираните бензини намалява уплътняването на клапана към леглото му и при еднакво октаново число намалява охлаждането и херметичността на двойката клапан-легло, както и увеличава износването им. Именно това ги поврежда. За това и се продават такива горивни добавки за стари двигатели. Детонационната устойчивост на пропан-бутана е около 115 октана, ако може образно да се направи сравнение. За това на газ двигателите не "чукат" даже когато са прегрети или претоварени. Единственият минус на газта е че през тръбите на ауспуха върви прегрята пара и тя увеличава скоростта на корозирането и.
                        Иване, в червено съм маркирал изреченията ти, в които виждам противоречие. Това в лилавото е добавено от мен за да стане по-ясно противоречието.
                        Както и да е аз твърдя, че при редовна употреба на бензин 95 в двигател М20 и редовно каране с повече от 60км/ч, двигателя ще изгори клапани.
                        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                        Коментар


                        • #27
                          До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                          За да не пишем трудове по теория на ДВГ в темата, предлагам на следващата среща да отделим време за малко теоретични дискусии. На Гложене мероприятието ще бъде на 25 и 26 септември и би могло да се случи там. Не е толкова отпускарско време, остава да има достатъчно желание.
                          Все пак държа на моето мнение и се надявам някой по-специалист да вземе отношение.
                          0886 854 174

                          Коментар


                          • #28
                            До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                            Има и друго: с повишаване на октановото число се повишава и температурата на самозапалване. Тя пък е основен фактор при какво налягане ще започнат предпламъчните реакции. Предпламъчната реакция повишава температурата и налягането на сместа и подготвя бензиновите пари за възпламеняване и за достатъчно бързо развитие на горивния процес.
                            Накратко казано - при модерните бензини температурата на самовъзпламеняване е повишена,заради нуждите на съвременните двигатели и при двигатели с по-малка степен на сгъстяване не се получава добра подготовка на бензиновите пари и процеса на изгаряне се забавя и измества в горивната камера. Друго следствие е че при забавяне на процеса на горене значителна част от топлината, получена при горенето, няма да може да се превърна в работа, а ще премине през стените на цилиндъра.
                            Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                            Drag Grand Canyon Daily
                            Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                            LZ1JYM

                            Коментар


                            • #29
                              До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                              Съгласена съм с мнението. Даже е по-ниска скоростта на горене при високооктановите бензини, което води до повече пламък от недоизгоряла смес през изпускателния клапан, а то допълнително го натоварва термично. Бедната смес допълнително забавя горенето и способства за прегряването на мотора и затова не е популярна теория за конструиране на двигател за такава смес, но все пак се правят опити при мотори, работещи с различни смеси и брой цилиндри според натоварването им. Това е далеч от нашата практика и възможности.
                              0886 854 174

                              Коментар


                              • #30
                                От: До: издържа ли двг на газ69 на бензин А95

                                https://www.drive2.ru/l/7610535/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X