Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разрешени честоти и/или мощности?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разрешени честоти и/или мощности?

    Първо да кажа - четох и темите, четох Наредба 13, Наредба 14, четох и разпределителните планове... Информацията не ми се попълни.

    Сега въпроса ми е дали излъчването на радио-сигнал от предавател с мощност до 0.5W по принцип е разрешено, или винаги има значение честотата?

    0.5W са ми достатъчни за всичко, радиото ще има малък обхват, и няма да се пречка на никого. Но 8-те канала в 446 MHz обхват са препълнени, и принципно ако се позовавам на Наредба 14 / 27.07.2004 г., цитирам: "радиосъоръжения с малък обсег на действие (РМОД)", Параграф 1, точка 1, от Допълнителни разпоредби на същата Наредба и "Плана за разпределение на радиочестотите" - то следва ли да мога да ползвам радиостанции на 462 MHz (т.нар. GMRS ), след като този обхват беше освободен в края на 2007-ма година, и към днешна дата е обявен в националния план за ползване от, цитирам: "ГРАЖДАНСКИ, НАЦИОНАЛНА
    СИГУРНОСТ И ОТБРАНА"?

    Знам, знам. Темата за GMRS е дъвкана много пъти, и винаги се казва, че GMRS станциите са забранени в България. Но повечето такива теми са отпреди 2004-та година, а оттогава има изменения на Националния план за разпределение на радиочестотите.

    Също така GMRS станции се продават свободно по магазините, и досега не прочетох и не чух някого да са го притеснявали за такава станция.
    Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!

  • #2
    До: Разрешени честоти и/или мощности?

    GMRS работят на честотите на старите мобифони.
    от половин година те не функционират, но доколкото знам Мобиком още имат права върху тях
    т.е. ако те решат че им пречиш могат да те погнат, ако искат....
    LZ1NDI
    DR650SE K8

    Коментар


    • #3
      До: Разрешени честоти и/или мощности?

      Т.е. тези честоти са за NMT450 и CDMA450. И вече на никой не му дреме за тях.

      То основния въпрос беше по-скоро за мощността. Има ли такъв минимум, под който да не нарушавам правата на никого?
      Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!

      Коментар


      • #4
        До: Разрешени честоти и/или мощности?

        Първоначално публикуван от pechkov Преглед на мнение
        То основния въпрос беше по-скоро за мощността. Има ли такъв минимум, под който да не нарушавам правата на никого?
        юридически погледнато нямаш право да предаваш там с каквито и да било мощности. на практика с половин-един ват надали ще смутиш някого

        п.с. не е толкова важна мощността колкото антената.
        т.е. с 1 ват и някаква мега-антена можеш да излъчваш по-силен сигнал отколкото с 10 вата и кламер за антена. от там идва и термина ERP- effective radiated power
        LZ1NDI
        DR650SE K8

        Коментар


        • #5
          До: Разрешени честоти и/или мощности?

          Относно мощността. 10mW(миливата) ERP може да излъчваш навсякъде.

          Коментар


          • #6
            До: Разрешени честоти и/или мощности?

            И аз така знам... Няма забранени обхвати за такава или по-малка мощност нито се изисква някакво разрешение...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              До: Разрешени честоти и/или мощности?

              Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
              Относно мощността. 10mW(миливата) ERP може да излъчваш навсякъде.
              То 10 миливата стават само за сценичен микрофон. Вкъщи с малките уоки-токита редовно попадам в PMR каналите на някаква телефонна слушалка, дето може сама да си сменя канала. Обиколих два квартала, и нявсякъде се чува, и храчи здраво из всичките канали.

              А мислите ли, че обществото може да повлияе на КРС, и понеже честотите от 462 MHz така или иначе няма да се ползват повече от NMT, да ги пуснат ако не за свободна употреба, то поне под някаква лицензия, както в щатите.

              Бедния китайски народ произвежда страхотни GMRS радиа, с всички екстри, и ще е страхотно да можем просто да ги приложим на практика за законно използване. То не че сега не ги използват де, но като сме тръгнали да изправяме кривото - нека го правим както трябва.
              Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!

              Коментар


              • #8
                До: Разрешени честоти и/или мощности?

                Обърни внимание на мнението на колегата nii
                10мВт с хубава антена е нещо различно. Например на СБ-то с тази мощност съм правил връзка на 5 км, а на VHF - почти 15км.


                Положението с GMRS-а и на мен не ми е ясно. Уж не е разрешено ,ама не точно В магазина си се продават. Аз също ползвам.

                Коментар


                • #9
                  До: Разрешени честоти и/или мощности?

                  А защо просто не ползваш PRM с кодировки? Едва ли ще ти се случи някога всичките комбинации да са препълнени.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Разрешени честоти и/или мощности?

                    Ами защото нямам PRM радио с кодировки. Пък и кодировките не са ли само за "отпушване" на приемника?

                    То въпроса не е само за мен де. Въпроса обхваща много повече хора. Ако се решат на тази стъпка, и вече стандартните GМRS радиа бъдат достъпни - хората ще имат още 22 канала, а държавата ще получи все пак някакви пари за това. Надявам се таксите да не са големи, щото иначе пък никой няма да ще да ги плаща. Но например 20-30 лева годишна такса за GMRS, без гарантиране на свободен канал, и т.н. неща - ще е достъпно за хората. Чета по форума на парапланеристите - те също си ползват GMRS, ама във въздуха няма кой да ги хване. Ловците - масово се "въоръжават" и с такова, и тичат по баирите, та дори и да пречат на някого - неуловими са. И въобще, повдигнах въпроса за GMRS, защото негласно хората постепенно си присвояват обхвата, а за властите остава честта да се опитат да ги гонят из шубраците, и евентуално да станат за смях. Та що да не се лицензират тогава!?
                    Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Разрешени честоти и/или мощности?

                      Що не идеш да питаш КРС-то? Наистина ми е любопитно какво ще отговорят.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Разрешени честоти и/или мощности?

                        Ми, какво. Ще отговорят, че засега честотите са платени от бившия мобилен оператор, и си е само тяхна работа дали ще ги използват или не.

                        Но този лиценз за определено време ли се плаща? Т.е. след година-две ако Мобиком не подновят лиценза си - честотите ще бъдат ли освободени?

                        На практика всеки един въпрос към КРС е също така и идея за тях. Струва ми се, че няма да липсват ентусиасти, които биха си платили таксата, за да ползват станцийки.

                        Та миналото на техническия прогрес ни научи, че за да става една работа хубава - трябва да се слуша и мнението на ползвателите. Пример - Майкрософт и до ден днешен не са направили нашата си, старата фонетична подредба на кирилица. Защото не е имало кой да им каже какво искаме.
                        Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Разрешени честоти и/или мощности?

                          http://www.crc.bg/files/_bg/INT_110_081223.pdf

                          БТК има права за тия честоти до 16.03.2013г
                          LZ1NDI
                          DR650SE K8

                          Коментар


                          • #14
                            До: Разрешени честоти и/или мощности?

                            Ами това е чудесно!!!

                            Сега трябва само да подскажем на БТК, че биха могли да вземат малко пари за тези вече неизползвани честоти в 450-мегахерцовия обхват. Освен, ако не са решили да съживяват добрите стари "Sigma Gold" (имам един в шкафа - най-доброто, което съм виждал някога).
                            Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Разрешени честоти и/или мощности?

                              имаше слух че ще правят CDMA мрежа...
                              обади им се и ги питай
                              LZ1NDI
                              DR650SE K8

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X