Обява

Свий
Няма добавени обяви.

налягане в гумите при каране на лед

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • налягане в гумите при каране на лед

    Здравейте,

    При каране на заледен път, кое е по-добре - да си с леко спаднали или напомпани гуми?


    Поздрави

  • #2
    До: налягане в гумите при каране на лед

    Аз днес бях със леко спаднали гуми, и беше добре.

    П.


    О.
    Land Rover Discovery 300TDI 1995 Basic

    Коментар


    • #3
      До: налягане в гумите при каране на лед

      Първоначално публикуван от rdo Преглед на мнение
      Здравейте,

      При каране на заледен път, кое е по-добре - да си с леко спаднали или напомпани гуми?


      Поздрави
      Нито едното, нито другото.
      Кога контактното петно има най-голяма площ и равномерен натиск?
      Говорим за заледен път.

      Коментар


      • #4
        До: налягане в гумите при каране на лед

        Зависи от гумите...

        Коментар


        • #5
          До: налягане в гумите при каране на лед

          Мисля, с поизпуснати гуми ще е по-добре. То на лед винаги е лошо, но като ги поизпуснеш увеличаваш контактното петно до няколко пъти, зависи доколко си ги изпуснал. А това винаги води до повишаване на сцеплението.
          Въпрос за размисъл: Защо на шейните се правят тесни плазове, а не широки?

          Мислете
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            До: налягане в гумите при каране на лед

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Въпрос за размисъл: Защо на шейните се правят тесни плазове, а не широки?

            Мислете
            То и кънките са остри, но се използва врязването в леда и воден клин за по лесно пързаляне. Все пак гумите няма да режат снега колкото и да са напомпани. При снежни писти на колите слагат тесни и добре напомпани гуми, на моторите на лед са също тесни, но с шипове... При напомпани гуми се намалява контактното петно, но налягането към терена са увеличава и обратно.
            Интересно ще ми е ако някой отговори, но едва ли има голяма разлика. Май за лед си е най-добре с вериги.
            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

            Коментар


            • #7
              До: налягане в гумите при каране на лед

              Първоначално публикуван от slavin Преглед на мнение
              Май за лед си е най-добре с вериги.
              На лед е най-добре с шипове. Веригите са за мека повърхност, под която има твърда настилка.
              По дискавъри даваха за експедиция в Антарктида, с две тойоти, обути с много балонни гуми, и изпуснати, така, че височината от леда до джантата е към два пъти по-малка отколкото от горната страна, където гумата е изпъната. Но на стръмен участък със страничен наклон и двете машини си се пързаляха настрани. Представи си, какво би било, ако гумите са напомпени до степен протектора да е добил формата на полукръг...
              На снежните писти и предните и задните гуми са с шипове, иначе никакво рали, направо офроуд. Ама рали-кола с лебедка
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                До: налягане в гумите при каране на лед

                А с вериги не става ли като с кънки ???
                ‎По 2 литра са само млякото и сока !
                WJ 4.7

                Коментар


                • #9
                  До: налягане в гумите при каране на лед

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  На лед е най-добре с шипове.
                  Така е, но са забранени. Карал съм със шипове преди 15 години на Лада. Наистина добре се държеше на лед. Преодолявал съм и чист прозрачен лед с обикновен синджир прекаран през дупките на джантите на Опел Рекорд. Правил съм гуми с коларски болтове за шипове и пожарникарски маркуч отвътре, но на лед не съм ги пробвал.
                  Винаги карането на лед е като секса между таралежи - много внимателно.
                  OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                  Коментар


                  • #10
                    До: налягане в гумите при каране на лед

                    Първоначално публикуван от slavin Преглед на мнение
                    Така е, но са забранени. Карал съм със шипове преди 15 години на Лада. Наистина добре се държеше на лед. Преодолявал съм и чист прозрачен лед с обикновен синджир прекаран през дупките на джантите на Опел Рекорд. Правил съм гуми с коларски болтове за шипове и пожарникарски маркуч отвътре, но на лед не съм ги пробвал.
                    Винаги карането на лед е като секса между таралежи - много внимателно.
                    А бе дали са забранени... Имаше по едно време такава приказка, но не съм чувал да са глобили някого за каране с шипове. Може и да не знам, ако има патили да си кажат. Дже си мисля, че би трябвало да се поощряват тези дето са си взели такива гуми, че са по-безопасни за себе си, и околните.
                    А относно болтовете в гумите-виждал съм такива, но не в действие, мисля, че биха били полезни в сняг или кал, но не за лед. Просто много са нарядко болтовете, и са много дебели, за да се врязват в леда. Мое мнение, докато не пробвам не мога да съм категоричен. Ама май ми предстои нещо такова, ще видим.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      До: налягане в гумите при каране на лед

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      А бе дали са забранени... Имаше по едно време такава приказка, но не съм чувал да са глобили някого за каране с шипове. Може и да не знам, ако има патили да си кажат. Даже си мисля, че би трябвало да се поощряват тези дето са си взели такива гуми, че са по-безопасни за себе си, и околните...
                      Забранени са в Закона за движение по пътищата

                      Чл. 9. (1) По пътищата, отворени за обществено ползване, е забранено движението на верижни машини и използването на гуми с шипове. Движение на пътни превозни средства с вериги за сняг е разрешено само когато пътните условия изискват това.
                      И, ако те хванат - пишат акт.

                      Дали гумите с шипове са по-безопасни не може да се каже еднозначно. Спор няма, че с тях е по-добре на лед и утъпкан сняг. Само че на почистен асфалт положението е малко по-различно - там пък си по-нестабилен (който е носил цинтарки в казармата - знае ).

                      Освен това, ако повече коли карат с шипове (като в Скандинавските страни например), на асфалта се образуват едни хубави коловози ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        До: налягане в гумите при каране на лед

                        Ледът има една магия - при натиск (повишено налягане) се разтопява. Получената вода служи за смазка. Това всъщност го прави хлъзгав.

                        Какво са кънките - средство за ефективно разтопяване на улейче за плаване по посока на движението (всичкото тегло на малка площ = високо налягане). Същите кънки напречно на движението дават много добро сцепление (пак заради улейчето, което сега е окопче)

                        Какво са веригите и шиповете - средство за разтопяване на малки ямички, в които желязцето се вкопава и трудно мърда настрани.

                        Значи:
                        Голите гуми на лед трябва да имат минималното възможно налягане, така пречим на топенето от налягане в точките на контакт - точките стават повече и всяка носи по-малко. Равномерността на контакта е хубаво нещо, но я оставяме на законите на пневматиката (те ще имат грижата).

                        Гуми с вериги или шипове - нормално напомпани, като за твърда настилка. Ако са много надути, веригите ще ги изядат, а шиповете остават малък брой в петното за контакт. Ако са много меки - пречим на вкопаването.

                        Интересен факт - при достатъчно ниска температура (примерно -35), ледът престава да бъде хлъзгав. Просто вече се е свил повече от течната вода, а термодинамиката за него е нещо повече от препоръка. Отказва да се втечни.

                        Коментар


                        • #13
                          До: налягане в гумите при каране на лед

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Забранени са в Закона за движение по пътищата



                          И, ако те хванат - пишат акт.

                          Дали гумите с шипове са по-безопасни не може да се каже еднозначно. Спор няма, че с тях е по-добре на лед и утъпкан сняг. Само че на почистен асфалт положението е малко по-различно - там пък си по-нестабилен (който е носил цинтарки в казармата - знае ).

                          Освен това, ако повече коли карат с шипове (като в Скандинавските страни например), на асфалта се образуват едни хубави коловози ...
                          Да, разбира се, ако те хванат, пишат, ако не се "оправите" по някакъв друг начин. Аз лично предпочитам акта пред взятката, но това е съвсем дръга тема.
                          Ако бях полицай, и се наложи да присъствам на произшествие, на което някой с нормални зимни гуми е излетял от пътя, щото на пътя има лед, и се отзове някой с шипове на гумите, и издърпа онзи, законният, не бих се правил на мъж, тук вече идва моралът, смисъла, а не буквата, човечността, и т.н. Ако питат мен-гласувам с две ръце за премахването на забраната за гумите с шипове. Може и в малко случаи, но спасяват човешки живот. А той струва повече от всякакви коловози по асфалта. Не, че в момента асфалта ни е наред, та да мислим за него. Ама кое ли ни е наред, та и асфалта
                          Ако някой знае, нека да сподели как е уреден законово въпроса с шиповете в западния свят, към който много хора се стремят.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            До: налягане в гумите при каране на лед

                            Шиповете са хубаво нещо на лед и не толкова хубаво в други случаи. Освен това, помагат повече при потегляне, отколкото при спиране. Което всъщност помага само на много предпазливите шофьори.

                            По тази причина, на някои места и в някои сезони са разрешени, някъде са задължителни, а някъде забранени. В България май не са много смислени.

                            Коментар


                            • #15
                              До: налягане в гумите при каране на лед

                              Забранени са в България .
                              AUDI A6 2.8 V6 Quattro

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X