Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Ще ми се да питам по–опитните картофари за калиевия хлорид, ако го разхвърля сега /на тук–там/ сняг и изора напролет преди сеитбата ще е избягал ли хлора?

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Не е сигурно, по вероятно е да се "отнесе" калия! Зависи от почвения тип, хумуса, влагата, наклона на терена и изложението,обработката и т.н. Ако няма друга алтернатива, т.е. ако торът вече е закупен, колкото по-рано го внесеш,толкова по-добре.Картофите са култура чувствителна на хлор, затова при него се предпочитат други съединения на калия, например калиев сулфат или модерните напоследък комбинирани торове,но това сигурно си го знаеш.Също така, не се препоръчва и за засолени почви.Ето малко инфо...
      Калиев хлорид





      Калиевият хлорид е най-разпространения калиев тор, съдържа 50-60% калий. Добива се чрез рафиниране на естествени калий, съдържащ соли и представлява 100 % естествен природен продукт , има слаба хигроскопичност и при съхраняване се уплътнява.
      Използването на калиев хлорид в по-големи дози при някой култури (картофи, цвекло,тютюн) може да влоши качеството на продукцията поради увеличаването на концентрацията на хлора. Внася се непосредствено преди дълбоката оран, за да се създадат условия за отстраняване на вредните хлорни аниони през зимата.
      Поддържа и повишава почвеното плодородие. Повишава съдържанието на глутен при пшеницата и на въглехидрати при пивоварния ечемик. Внася се с дълбоката лятно-есенна оран за пролетните култури и с предсеитбеното дисковане за есенно-зимните култури. Използването му е съществена предпоставка за получаване на високи добиви с добро качество в дългосрочен план.
      Последно редактирано от emil5koff; 30-12-12, 22:28.

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Аз,да се запиша,че

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от pokraina Преглед на мнение
          Ще ми се да питам по–опитните картофари за калиевия хлорид, ако го разхвърля сега /на тук–там/ сняг и изора напролет преди сеитбата ще е избягал ли хлора?
          Не се занасяй с глупости колега. Яра Мила комплекс прави добив и качество. Съвременното и модерната химия е бъдещето. Иначе ако не ти стигат паричките зарежи тия мъки.

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Така е за съжаление...Вложените повече средства дават по-голям добив.

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Колеги може ли да ми кажете какво семе да използвам на 870 метра над метра височина

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                какви са цените на торовете в момента 50кг

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Здравейте, колеги. Аз съм Данаил Красимиров, на 21г.. От известно време, се замислям дали да не засадя 2 дк. с картофи като за начало, а и да изкарам някой лев, тъй като може да се каже, че цял живот съм в земеделието. Всичко съм уредил - торове, място, пазар, обработка на полето, само остава да избера и семето, много ще съм благодарен да ме ориентирате кой сорт да избера, тъй като се намирам в северо-западна България (Плевенско), а тук почвата е различна, специално в моят край, почвата е доста "постна", в случай, че няма стимулиращи химикали.
                  Почвата на която ще засаждам, е леко пясъчна, корава (сбита), гледано е люцерна около 10 години на нея. Имам възможност за поливане, доста важна част в отглеждането на картофи.

                  Бях се насочил към прословутите холандски семена, но размислих и искам "българско" семе, тъй като съм впечатлен от Самоковският край, и резултатите които дават. Моля, за съвет кой сорт да избера, и дали ще е подходящ за почвата на която ще засаждам, също така и какво количество ще ми трябва, защото четох, че около 250-300кг/дк. се използва.
                  Пази душата си, не гумите!

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    В Самоков отдавна се отглеждат предимно холандски и други вносни семена. Български сортове се съхраняваха само в една опитна станция, дано още да ги подържат. Българските сортове бяха нископродуктивни и вносните ги изместиха.
                    Успех.

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                      В Самоков отдавна се отглеждат предимно холандски и други вносни семена. Български сортове се съхраняваха само в една опитна станция, дано още да ги подържат. Българските сортове бяха нископродуктивни и вносните ги изместиха.
                      Успех.
                      Точно така!

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от Di4kata Преглед на мнение
                        Здравейте, колеги. Аз съм Данаил Красимиров, на 21г.. От известно време, се замислям дали да не засадя 2 дк. с картофи като за начало, а и да изкарам някой лев, тъй като може да се каже, че цял живот съм в земеделието. Всичко съм уредил - торове, място, пазар, обработка на полето, само остава да избера и семето, много ще съм благодарен да ме ориентирате кой сорт да избера, тъй като се намирам в северо-западна България (Плевенско), а тук почвата е различна, специално в моят край, почвата е доста "постна", в случай, че няма стимулиращи химикали.
                        Почвата на която ще засаждам, е леко пясъчна, корава (сбита), гледано е люцерна около 10 години на нея. Имам възможност за поливане, доста важна част в отглеждането на картофи.

                        Бях се насочил към прословутите холандски семена, но размислих и искам "българско" семе, тъй като съм впечатлен от Самоковският край, и резултатите които дават. Моля, за съвет кой сорт да избера, и дали ще е подходящ за почвата на която ще засаждам, също така и какво количество ще ми трябва, защото четох, че около 250-300кг/дк. се използва.
                        Не знам какво имаш предвид под "българско семе". Коприщенското "текезе", навремето се водеше ПЖК - Племенно Животновъден Комплекс ще рече това. Освен изхвърлянията за племенно животновъдство, имаше претенции за сортова станция. Напрактика, дейността по сортовото култивиране се свеждаше до внос на Суперелит от Холандия, мултиплициране на количеството (и довеждане нивото до Елит) за един сезон и разпространяването на сорта (вече като клас А) по стопанствата из страната. В началото съчиняваха български имена на така получените "сортове" после вече се отказаха и от това и откровено си ги водеха именно като клас А на въпросните холандски сортове (тогава актуални бяха Санте; Бинте; Триумф и др. под. - сега нямам понятие).
                        Та изобщо не се занимавай с глупости, а-ми си купувай "от извора".
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Както съм написал колеги "българско", знаете какво имам впредвид. Ясно е, че няма БЪЛГАРСКО семе, а просто да ме ориентирате към някакъв сорт по използван в България, или семе, което вас ви е впечатлило и е дало добър резултат.
                          Пази душата си, не гумите!

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Всичко е много относително. Няма лоши сортове. Взимаш няколко ранни до средноранни сорта, садиш ги в твоята нива и сравняваш резултатите. Иначе кой каквото и да ти казва е вятър и мъгла. П.С. Сега е момента за купуване на вносни семена, а ако искаш размножени в БГ може и по-нататък.

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Да ви се похваля, вече купих картофите, не са лоши... фракция 3,5 - 4мм. На 50 ст./кг., вече са изчистени от старите клънки, сложени в касетки, намокрени, и завити стабилно за да изкарат новите клънки
                              Пази душата си, не гумите!

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Успех! Какъв сорт(ове) взе? Малко едра ми се вижда фракцията. Ще ти трябват 250кг/дка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X