Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли нужда от набор за оцеляване?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Има ли нужда от набор за оцеляване?

    Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
    Като гледам Pocket Survival Kit-a от този линк, се сетих, че преди време сам си направих подобен на него, и го нося постоянно със себе си.
    Ето как изглежда и какво включва:
    http://xns.blogsite.org/glog/appendix/app2.php
    Само не разбирам за какво може да ти служат приспособленията за изготвяне на капани и лов на риба.
    Ако бедстваш в България едва ли има място , което да е на повече от 12 часа път от най-близкото населено място.Та и на 1 денонощие да си, едва ли ще си губиш времето в изготвяне на капани вместо в ходене.
    Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

  • #2
    До: Re: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

    Първоначално публикуван от Keltis Преглед на мнение
    Само не разбирам за какво може да ти служат приспособленията за изготвяне на капани и лов на риба.
    Ако бедстваш в България едва ли има място , което да е на повече от 12 часа път от най-близкото населено място.Та и на 1 денонощие да си, едва ли ще си губиш времето в изготвяне на капани вместо в ходене.
    Мда... прав си. Всичко опира до ходене. Ако може да ходиш и ако знаеш накъде ходиш... И ако няма някой с тебе, който трябва да носиш.
    Знаеш ли че при едни условия 25 км се взимат за 5 часа, а при други за седмица?
    Както и да е. Няма да изпадам в подробности. Явно не съм от хората на които 3 кукички, 15 метра корда и малко тел за примки са страшен товар, който къса джобовете на марковото ми яке.
    [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
    ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

    Коментар


    • #3
      До: Re: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

      Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
      Мда... прав си. Всичко опира до ходене. Ако може да ходиш и ако знаеш накъде ходиш... И ако няма някой с тебе, който трябва да носиш.
      Знаеш ли че при едни условия 25 км се взимат за 5 часа, а при други за седмица?
      Както и да е. Няма да изпадам в подробности. Явно не съм от хората на които 3 кукички, 15 метра корда и малко тел за примки са страшен товар, който къса джобовете на марковото ми яке.
      1.Ако можеш да ходиш......- то ако не можеш да ходиш е интересно как ще устройваш капани или ще ловиш риба?
      2.Ако не знаеш на къде ходиш имаш много по-важен проблем за решаване от ловуването.А ако не можеш да се ориентираш (изключая случая - седмица гъста мъгла,липса на компас и ГПС) проблема е мноооого голям.Липсва ти едно от най-важните умения за оцеляване.
      3.25 километра за 1 седмица е несериозно.Дори и да имаш човек с травма, който се нуждае от носене е по-добре да му устроиш що-годе добър и много добре маркиран лагер.След което да да потърсиш място с покритие на ГСМ мрежата и да поискаш помощ.Вместо уреди за риболов(които не тежат много) според мен е по-добре да имаш комуникационно средство(ГСМ) с резервна батерия.Разбира се можиш да си носиш и средства за риболов и лов, но за мен те са излишни при бедстване на сушата в България.Ако тригна на разходка с лодка в морето , тогава бих си ги взел.....за всеки случай.
      А при полет със самолет (полет на авиокомпания) ми е интересно как ще качиш на борда кутията за оцеляване .Може би ще успееш, но без нож,остриета за скалпел,жичен трион .
      Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

      Коментар


      • #4
        До: Re: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

        Първоначално публикуван от Keltis Преглед на мнение
        1.Ако можеш да ходиш......- то ако не можеш да ходиш е интересно как ще устройваш капани или ще ловиш риба?
        2.Ако не знаеш на къде ходиш имаш много по-важен проблем за решаване от ловуването.А ако не можеш да се ориентираш (изключая случая - седмица гъста мъгла,липса на компас и ГПС) проблема е мноооого голям.Липсва ти едно от най-важните умения за оцеляване.
        3.25 километра за 1 седмица е несериозно.Дори и да имаш човек с травма, който се нуждае от носене е по-добре да му устроиш що-годе добър и много добре маркиран лагер.След което да да потърсиш място с покритие на ГСМ мрежата и да поискаш помощ.Вместо уреди за риболов(които не тежат много) според мен е по-добре да имаш комуникационно средство(ГСМ) с резервна батерия.Разбира се можиш да си носиш и средства за риболов и лов, но за мен те са излишни при бедстване на сушата в България.Ако тригна на разходка с лодка в морето , тогава бих си ги взел.....за всеки случай.
        А при полет със самолет (полет на авиокомпания) ми е интересно как ще качиш на борда кутията за оцеляване .Може би ще успееш, но без нож,остриета за скалпел,жичен трион .
        Така... Благодаря за съветите, но...
        Няма да задълбавам отново в примери и т.н, защото виждам, че си решил да блеснеш с мисъл и няма да ти дам това удоволствие да погъделичкаш самочувствието си.
        На мен лично да ми се дават съвети е леееко безпредметно. Не съм във форума за да получавам съвети. Ако са ми нужни - търся ги от хора като Джон Уайзман, Питър Дарман и др. (говорят ли ти нещо?).

        По точките по-горе: Аз лично нямам никакъв голям проблем и не ми липсват основни умения за оцеляване. На много хора в България обаче явно са липсвали, за да ги свалят в чували от планините. И познай - почти винаги в джобовете им има едно такова комуникационно устройство ГСМ. Защото то реално не ти помага, а оставя живота ти в ръцете на другите, които ще дойдат да те спасяват (ако успееш да им обясниш правилно къде си).

        В тази връзка ще кажа, че и в България оцеляване съществува и в този форум има поне един човек, на който му се е случвало или познава някой, на когото му се е случило. Омръзна ми от тоя израз "Бе къде ще оцеляваш в България. То на 5 или 10 км има селище".

        Друг е въпроса, че България не е Светът. Много българи в момента живеят извън България и всекидневно много тръгват на екскурзии или експедиции в слабонаселени места.
        Блогът ми се чете редовно от хора в Канада, САЩ, Русия, Австралия и т.н. Кажи ми че там няма условия за оцеляване.
        И те като мен и други хора в този и други форуми се интересуват от оцеляване. И те търсят информация. Каква работа щеше да им свърши матерал, който е написан само за България? "Вземете си един ГСМ и една батерия и тръгвайте по баирите, щото в България това ви е достатъчно" и юруш в Скалистите планини, Сиера Невада или някъде другаде. Ха познай колко дебели щяха да са ръководствата за оцеляване, които са издадени на български, ако в тях пишеше само подходящото за условията в България!
        Аз пиша за нещата така, както трябва да бъдат направени. Така, както казват експертите, че трябва да бъде направено. Дали нещо върши работа точно за тебе и точно в твоя случай - това си е твое решение. Никого не задължавам.

        Да ти кажа честно, предпочитам 100 като тебе да ми кажат, че написаното е глупаво, но на един единствен дори то да свърши работа.
        Да не говорим, че само ограничено въображение вижда в риболовните принадлежности САМО риболовни принадлежности.

        Кутийката за оцеляване мога да я взема в самолета. Просто ще извадя острието от скалпел и после ще си го купя пак от първата аптека.
        Ако недай си боже самолета се разбие, мисля че не това дали кутийката е смен е истинският късмет, а това дали ще оцелея въобще. Ако все пак оцелееш след самолетна катастрофа, самолетните останки ти дават повече от необходимото за да оцелееш. Да не говорим, че в повечето случай спасителните екипи идват веднага.

        А сега за манталитета на модераторите на този форум и утвърдените участници (виждам, че си такъв).
        Каква е тая политика, да се заяждате с качествените си посетители. Един друг модератор от този форум си позволи да посети блога ми и да ме нарече недорасъл, пубертет и без уважение към "аудиторията на оффроуда". И то за нещо, което въобще не е свързано със съвети и беше публикувано само за забавление в категорията "Смешно".
        Ако искате да задържите във форума си само групичка по-слабо интелигентни хора, пред които да развивате теориите си и да давате "ценни съвети", само кажете...

        Приятен ден!
        Последно редактирано от xns; 08-12-08, 08:00.
        [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
        ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

        Коментар


        • #5
          До: Re: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

          Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
          ...А сега за манталитета на модераторите на този форум и утвърдените участници (виждам, че си такъв).
          Каква е тая политика, да се заяждате с качествените си посетители...
          Уважаеми господине, Вие сам се определята като качествен посетител, в качеството си на системен админ, или... Имате претенции, да сте специалист по оцеляване. Бихте ли споделили с нас, къде и как сте се изградили като такъв?
          Манталитетът (какво ли точно означава тази дума, аз лично незнам), но вероятно той (манталитетът) ни прави такива... да нямаме вяра на материали, създадени на принципа копи-пейст...
          Моля, не приемайте поста ми като заяждане с Вас, а като покана, да разкажете малко повече за опита си, в областа на оцеляването!
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

            За качествени посетители смятам тези, които дават примери и съвети, които са практични и общоприети. Не тези, които разводняват темата и само показват "колко много разбират". Щом само аз тук се смятам за такъв, добре... Няма да се повтори...

            Никъде не пиша, че съм специалист по оцеляване. Вие къде го видяхте?
            Натрупаният ми солиден теоретичен и в известна степен практически опит (който се стремя да става все повече и повече), ми дава самочувствието на човек, който е достатъчно запознат, та да дава съвети. Да разказвам за себе си няма нужда. Въпроса беше за правотата и полезността на това, което пиша.

            Всичко в живота ни е копи-пейст. Вие собственно на кое нещо сте откривател? Въпроса не е дали цитираш, а кого цитираш. Смятам, че хората от които взимам пример, и които цитирам са достатъчно авторитетни и опитни.

            Ако имам нещо, което да разказвам (а то ще има), ще го разкажа във блога си, а не тук. Не обичам да правя съдържание за друг.

            И като цяло - чудя се въобще защо водя този спор. Да се оправя всеки както може и както иска....
            Това беше от мен.
            [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
            ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

            Коментар


            • #7
              До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

              Като леко отклонение от дискутираният въпрос само ще добавя че ако някой се съмнява дали тук има хора които знаят що е това оцеляване ще му препоръчам да се поразрови из форумите да попрочете за десетки може би стотици акции някои от които доста драматични... Мога да му покажа дори и писма от различни институции до нашият форум със съответните благодарности включително и от ПСС... Та толкова за това дали и какви хора има тук... А колкото до наборите за оцеляване то темата е много дълга и само мога да ви кажа че липсата на екипировка и принадлежности а най-вече на знания е коствала много човешки животи... особено на самонадеяните... Моят набор за оцеляване е ~25кг. и винаги когато съм извън София е с мен... Доста полезен ми е, на моменти е бил неоценим... особено за трети лица...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

                Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
                За качествени посетители смятам тези, които дават примери и съвети, които са практични и общоприети. Не тези, които разводняват темата и само показват "колко много разбират". Щом само аз тук се смятам за такъв, добре... Няма да се повтори...
                Вероятно тези мои думи са провокирали реакцията на администратора Венцислав Петров да напише своето мнение.

                Искам да обясня, че не изказвам съмнение към присъствието във форума на хора, които са достатъчно запознати и вещи по темата за Оцеляването. Неправилен синтаксис, заради бързото писане. Не исках да кажа, че само аз съм знаещият тук, а че имам чувстото, че само аз се мисля за качествен посетител.
                Правилният израз трябваше да бъде: "Щом само аз се определям като качествен посетител и никой друг не го смята..."

                Със останалата част на меннието му съм абсолютно съгласен.
                [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
                ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

                Коментар


                • #9
                  До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                  Уважаеми, xns, тук никой не дели хората, особено новоприсъединилите се, на качествени и некачествени!
                  С времето, те сами си изграждат авторитет, било с постовете си, или с постъпките си...
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                    Уважаеми колега xns, тъй като подемате темата за оцеляване, споделяте с НАС свой виждания и цитирате разни уважавани и общопризнати експерти, имайте търпението да изслушвате и другите участници.Ако смятате всеки път да излагате доводите си по този начин, то тогава, смятам, че ще бъдете скучен и ненужен гост в този форум.И най-полезната информация търпи дискусия и коментар, никой не е съваршен и абсолютно прав!
                    Приятен ден!
                    Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                      O.K.

                      Така или иначе всяка страна смятам че каза каквото имаше да казва, предлагам да приемем спора за приключен. Да не издребняваме повече и да не циклим над безполезни неща.

                      Много сте прави, че времето ще покаже кое е стойностното и кое е плявата. Затова - нека поизчакаме и да го оставим да реши.

                      Започването на този спор (подобен на който не водя за пръв път) беше глупава постъпка от моя страна и сега съжалявам, защото по принцип не съм конфликтен човек.

                      Приятен ден на всички!
                      [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
                      ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

                      Коментар


                      • #12
                        До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                        С интерес прочетох блога Ви и с интерес ще чета и за напред.
                        Дано не се стига до искри при нови спорове, за да бъде интересно и полезно за всички!
                        Приятен ден!
                        Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Re: Помощни средства,оборудване и аксесоари за оцеляване

                          Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
                          Така... Благодаря за съветите, но...
                          Няма да задълбавам отново в примери и т.н, защото виждам, че си решил да блеснеш с мисъл и няма да ти дам това удоволствие да погъделичкаш самочувствието си.
                          На мен лично да ми се дават съвети е леееко безпредметно. Не съм във форума за да получавам съвети. Ако са ми нужни - търся ги от хора като Джон Уайзман, Питър Дарман и др. (говорят ли ти нещо?).

                          По точките по-горе: Аз лично нямам никакъв голям проблем и не ми липсват основни умения за оцеляване. На много хора в България обаче явно са липсвали, за да ги свалят в чували от планините. И познай - почти винаги в джобовете им има едно такова комуникационно устройство ГСМ. Защото то реално не ти помага, а оставя живота ти в ръцете на другите, които ще дойдат да те спасяват (ако успееш да им обясниш правилно къде си).

                          В тази връзка ще кажа, че и в България оцеляване съществува и в този форум има поне един човек, на който му се е случвало или познава някой, на когото му се е случило. Омръзна ми от тоя израз "Бе къде ще оцеляваш в България. То на 5 или 10 км има селище".

                          Друг е въпроса, че България не е Светът. Много българи в момента живеят извън България и всекидневно много тръгват на екскурзии или експедиции в слабонаселени места.
                          Блогът ми се чете редовно от хора в Канада, САЩ, Русия, Австралия и т.н. Кажи ми че там няма условия за оцеляване.
                          И те като мен и други хора в този и други форуми се интересуват от оцеляване. И те търсят информация. Каква работа щеше да им свърши матерал, който е написан само за България? "Вземете си един ГСМ и една батерия и тръгвайте по баирите, щото в България това ви е достатъчно" и юруш в Скалистите планини, Сиера Невада или някъде другаде. Ха познай колко дебели щяха да са ръководствата за оцеляване, които са издадени на български, ако в тях пишеше само подходящото за условията в България!
                          Аз пиша за нещата така, както трябва да бъдат направени. Така, както казват експертите, че трябва да бъде направено. Дали нещо върши работа точно за тебе и точно в твоя случай - това си е твое решение. Никого не задължавам.

                          Да ти кажа честно, предпочитам 100 като тебе да ми кажат, че написаното е глупаво, но на един единствен дори то да свърши работа.
                          Да не говорим, че само ограничено въображение вижда в риболовните принадлежности САМО риболовни принадлежности.

                          Кутийката за оцеляване мога да я взема в самолета. Просто ще извадя острието от скалпел и после ще си го купя пак от първата аптека.
                          Ако недай си боже самолета се разбие, мисля че не това дали кутийката е смен е истинският късмет, а това дали ще оцелея въобще. Ако все пак оцелееш след самолетна катастрофа, самолетните останки ти дават повече от необходимото за да оцелееш. Да не говорим, че в повечето случай спасителните екипи идват веднага.

                          А сега за манталитета на модераторите на този форум и утвърдените участници (виждам, че си такъв).
                          Каква е тая политика, да се заяждате с качествените си посетители. Един друг модератор от този форум си позволи да посети блога ми и да ме нарече недорасъл, пубертет и без уважение към "аудиторията на оффроуда". И то за нещо, което въобще не е свързано със съвети и беше публикувано само за забавление в категорията "Смешно".
                          Ако искате да задържите във форума си само групичка по-слабо интелигентни хора, пред които да развивате теориите си и да давате "ценни съвети", само кажете...

                          Приятен ден!
                          1.Ако виждаш, че искам да блесна с мисъл явно виждаш неща дето и аз самия не виждам за себе си, но най-верочтно поради причина, че съм приключил с литературния анализ преди много години
                          2.Че не искам да блесна с умения по оцеляване това е ясно защото нямам блог посещаван от много хора....даже и от чужбина.
                          3.Че не знам кой е Джон Уайзмън и Питър Дармът е факт.Да подмятат се един двутомник на Уайзмън и една книга на Дармът из къщи.Но аз нямам честа да ги познавам лично.Когато ми се наложи да карам подготовка по оцеляване имах за учители действащи военни и то не тук в България.
                          4.Ако наистина някой прочете съветите за оцеляване в България и се втурне оборудван според тях в Скалистите то на такъв глупак никакви съвети не са му необходими.На такъв му трябва само късмет.
                          Със същия успех ще му послужат съветите за оцеляване в тропиците , в Аляска.
                          5.Такова мнение ли имаш за хората, които четат блога ти?Че са наивници на които всичко трябва да се обяснява до най-малката подробност.
                          6.Кутийката универсална ли е?Става ли за тропиците, за арктика,за.......Скалистите планини
                          Сега малко да сменим темата......понеже ти си започнал отговора си с нападки към мен аз ще завърша моя с два лични въпроса.
                          1.Като човек развиващ уменията си да оцелява( трупаш информация, подобряваш оборудването си, спиш на Дивдядово в екстремални метеорологични условия) би трябвало да си с по-устойчива психика.Укрепнала в борбата с трудностите.А ти при първия коментар започваш да се държиш като ощипана госпожица.Надявам се че към науката на оцеляването те води не компенсаторното поведение вследствие на вродено малодушие.
                          2.Кое те кара да си мислиш , че си качествен посетител на форума?Защо сам си даде тази оценка?Не беше ли редно другите да ти я дадат, като награда за споделениет знания с останалите.
                          От скромните ми наблюдения тук във форума - качественните участници се отсяват по това, че много рядко (да не казвам никога) изтъкват себе си.
                          Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                            Да бяхте се поспрели вече, а? Все пак форумът не е място за изясняване на лични отношения. Ако имате да казвате нещо по темата - кажете го , но ако ще продължавате с подмятанията един срещу друг, то по-добре е тогава тя да се заключи.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Има ли нужда от набор за оцеляване?

                              Оттук насетне всеки коментар не свързан с темата ще бъде изтриван като спам с всички последствия от това...

                              За който не си спомня заглавието на темата е:
                              Има ли нужда от набор за оцеляване?
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X