Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с XR400R - подробен репортаж

Свий
Темата е затворена.
X
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Проблем с XR400R

    Гледам моторетката ти е много запазена и готина.Като установиш причината след разглобяването да кажеш кво е станало,че лично мен ме интересува, чисто технически много ми е любопитно.

    Коментар


    • #17
      До: Проблем с XR400R

      Скоро при нас имаше такъв случай с едно сузуки, няма палене.
      Сегментите му бяха залепнали за буталото и нямаше никаква компресия, опитва се да запали но само припуквания и гърмежи.
      Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

      Коментар


      • #18
        До: Проблем с XR400R

        Ще ви държа в течение, ще се постарая да публикувам и снимков материал.
        Per aspera ad astra.

        Коментар


        • #19
          До: Проблем с XR400R

          Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение
          опитва се да запали но само припуквания и гърмежи.
          Мхм така прави и моя седе 1 месец докато му намеря електроника (преди това си работеше) и след това сложих електрониката и неще да запали само както ти си казал изреди 2-3 оборота и гасне
          Сега ще тарся майстор нещо да го отварям да го видим,че и без това пушеше яко да му снемя и гумичките
          Току виж Кваси сигорно ще се окаже прав

          Коментар


          • #20
            До: Проблем с XR400R

            Колеги, поради задълбочаващата се световна финансово-икономическа криза ремонта на любимият ми XR се отлага за неопределено време.
            Като го закарам на ремонт, ще пусна снимки и обяснение на проблема...
            Per aspera ad astra.

            Коментар


            • #21
              До: Проблем с XR400R

              Първоначално публикуван от Tanuco Преглед на мнение
              Колеги, поради задълбочаващата се световна финансово-икономическа криза ремонта на любимият ми XR се отлага за неопределено време.
              Като го закарам на ремонт, ще пусна снимки и обяснение на проблема...
              Аз да запитам нещо. Проблема може да е много по-елементарен от колкото си мислим. Казах МОЖЕ. По оисанието това е станало за първи път. Провери първо да нямаш пропуск на въздук след карбуратора - навсякъде. Това може да бъде една от причините да палиш на смукач и когато се събере много тунджа която не се е запалила да се запали и естествено и многото пушилък. Другото нещо което бих искал да те питам. Когато казваш, че си бил обгърнат от пушек, помниш ли миризмата на пушека? Пушек на изгорял бензин, пушек на изгарящо масло или пушек на изпаряващ се антифриз? Може да имаш и смесване на антифриз и гориво (най-простото - гарнитура). Провери си нивото също. Ако антифриза е в маслото ще си го видял, нали казваш че си проверявал нивото на масло.

              Коментар


              • #22
                До: Проблем с XR400R

                колега хр е ваздушно охлаждане няма как антифриз да влиза!!!
                Опел Корса В 1,4 82 коня
                Пасат 1,9 ТДИ 90-ка
                Ямаха ХТ 600Е
                Симсон SR 49 1959 г. :D

                0898234666:D

                Коментар


                • #23
                  До: Проблем с XR400R

                  Първоначално публикуван от ivan_pk Преглед на мнение
                  колега хр е ваздушно охлаждане няма как антифриз да влиза!!!
                  Съжалявам, аз не гледам много моделите, отговарям по принцип за всички. Малко преди да ти пиша се рових из тема за WR400, тъй че въобще и не съм се съобразил че е XR400. E, с това се отговори 1/4 на въпроса ми.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Проблем с XR400R

                    и от мен един съвет като си направиш мотора неслагай масло 20W50 независимо че е пълна синтетика особенно зимата
                    Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                    Коментар


                    • #25
                      До: Проблем с XR400R

                      Първоначално публикуван от bastuna Преглед на мнение
                      и от мен един съвет като си направиш мотора неслагай масло 20W50 независимо че е пълна синтетика особенно зимата
                      Колегата принципно е прав.
                      20цата е за температури от 0 градуса нагоре.
                      Конкретно за случая с Тануцо проблема не е от вискозитета на маслото, гаранция!
                      Освен това ако не карате мотора на минусови температури, не пречи и през зимата да си го държите с 20тица масло

                      Коментар


                      • #26
                        До: Проблем с XR400R

                        Така...както писах и в други теми, започнах да разглобявам мотора. Ще се опитам да разкажа операцията по разглобяването, ако може да е полезна и на други колеги.
                        Необходими инструменти:
                        -Хубав комплект с тресчотка...т.нар. Gedore: камъни от 8 до 19(най-често използвани са от 8 до 12).
                        - Лула 14 и 8.
                        - Чук.
                        -Ос, може и дебела и дълга отвертка.
                        -Клещи - нормални, най-добре е и такива за скоби.
                        -Съд за събиране на маслото.
                        -Парцали.
                        -Комплект шестограни, до 10мм.


                        Като цяло свалянето на двигателя не е особено трудна техническа операция, но тъй като всички болтове са алуминиеви е добре да сте по-внимателни. Най-добре е преди развиването да се чукне болта с чук, за да се развие по-лесно. От съществено значение е инструментите да са качествени, за да не се замаже някой болт, както стана при мен с карбуратора.



                        Ето го и мотора, сваля се първо седалката(оградено със синьо), държи се на 2 болта от двете страни и на една планка на резервоара. След като се свали седалката, се развиват болтовете на резервоара, които са отстрани на рамата на мотора.



                        Ред е на маслото, добре е да покриете предната гума с парцал, защото е възможно да се опръска, при отваряне на пробката, развивате ги, защото са две, една от страната на стъпенката, другата е под рамата, срещу предната гума.


                        Маслото се източва и продължаваме нататък...

                        Сваля се планката, която държи двигателя към горната част на рамата, оградена с червено. Тук е добре да развиете и болтовете, които държат прехода от двигателя към карбуратора. Трябва да сте особено внимателни с болта, който е отдолу на т.нар. триъгълник - там има шанс да се замаже и е добре да се ползва тънкостенна лула, защото дори и малко гедоре не влиза. Разкачете и маркучите в горната част на главата.

                        Планката е свалена, както са махнати и повечето маркучи. Тук не се вижда, да съм махнал частта към карбуратора, защото замазах болта и остана за накрая тази операция. Ред е на главата на клапаните - сваля се лесно, развиват се всички болтове около главата, всичките 8мм. Тук е момента да се свалят и изпускателните колектори, става изключително лесно. Държат се на по два болта.


                        Ето го и капака на клапаните. За да демонтирате двигателя е добре да извършите тази операция, но може да оставите капака отгоре, за да не се цапат клапаните, но ще е необходимо да махнете капака, за да може да свалите мотора от рамката.

                        Клапани и ангренажна верига
                        Свалят се степенките и манивелата, за да може да се изкара двигателя.


                        Сваляме тавата под двигателя, държи се на три болта отпред на рамката и един отдолу, отбелязан със стрелкичка.


                        Разкачваме маслопроводите, 8мм камък.




                        Развиваме и останалите маслопроводи, слагаме съда за маслото.


                        Сваляме планката, която държи двигателя, откъм предната страна на рамката. Междувременно е добре да се разкачат всички тръбички, жила и маркучи, около мотора -вкл. жилото на декомпресора, жилото на съединителя и т.н. За маркучите е добре да имате и клещи за скоби, но става и с нормални.



                        Сваля се предпазителя на малкия венец, развиват се болтовете и се сваля самия преден венец.


                        От другата страна на малкия венец има един болт, който държи оста на окачването, развива се, след което с друга ос с чук се избива, да да може да падне мотора - Важно е да придържате двигателя с лост отдолу, за да не пропадне. Тук е добре да имате помощник. В случая това бях аз и помагах на майстора ми за колите.


                        Моторът вече е свален и капака на клапаните е поставен отново.



                        Двигателят се опакова


                        Натоварен



                        Моторът вече има вид на колело за спускане




                        Довечера или утре сутрин ще разглобим двигателя, за да установя проблема.

                        Надявам се мнението да е било полезно.
                        Искам да благодаря на ЖороXR600, за полезните съвети, които са включени в описанието на ремонтната дейност.


                        P.S. Не претендирам за точна изчерпателност и последователност на разглобяването. Със сигурност последователността може и да е друга, но така или иначе се стига до крайния ефект
                        Ако някой модератор сметне отговора за полезен и за други, може да я обособи в отделна тема, където ще добавя и снимките от разглобяването на двигателя.
                        Последно редактирано от Тануцо; 26-12-08, 15:15.
                        Per aspera ad astra.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Проблем с XR400R

                          Ее браво бе. Много полезно и добре оформено мнение. Точно като в мануал
                          Дано да не е сериозен проблема.
                          KAWASAKI Let the good times roll

                          Коментар


                          • #28
                            До: Проблем с XR400R

                            Колега, съжалявам ,но току що сядам на компа.! Иначе щях да ти спестя разглобяването (според мен )
                            Един съвет към теб и всички които имат проблем по мотор !!!
                            1. Никога не се започва отстраняване на проблем от най- сложния ремонт !!! По метода на изключването се започва следното :
                            а/ проверява се наличието на ток (искра ) на свеща
                            б/ проверява се цялоста на кабела бобина-свещ
                            в/ проверява се наличие на гориво
                            г/ сменя се свеща със чиста и здрава
                            д/ слагат се в цилиндъра няколко капки 5-6 чист бензин преди завиването на свеща
                            е/ проверява се да не е запушен ауспуха
                            Следва пробно палене !!!Ако работи - добре , ако не работи се продължава: До тук е загубено време - 20 - 30 минути !
                            - като се свалят колекторните тръби се вижда буталото - дали е
                            задрало , дали е сухо или мазно
                            - пак от там се виждат сегментите (дали са запекли )
                            Чак на този етап решавате дали да се отваря двигателя или не ???
                            За съжаление , по твоите обяснения разбирам, че си нямал метален шум в двигателя (признак за задиране) .Двигателя си е работил " нормално" въпреки многото пушек и гасненето. Така ,че според мен НЯМА да имаш проблеми по буталото .Според мен е можело да минеш без отваряне , но може пък да греша !!! Ще чакам да пишеш резултата !!! Успех !!!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Проблем с XR400R

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              Колега, съжалявам ,но току що сядам на компа.! Иначе щях да ти спестя разглобяването (според мен )
                              Един съвет към теб и всички които имат проблем по мотор !!!
                              1. Никога не се започва отстраняване на проблем от най- сложния ремонт !!! По метода на изключването се започва следното :
                              а/ проверява се наличието на ток (искра ) на свеща
                              б/ проверява се цялоста на кабела бобина-свещ
                              в/ проверява се наличие на гориво
                              г/ сменя се свеща със чиста и здрава
                              д/ слагат се в цилиндъра няколко капки 5-6 чист бензин преди завиването на свеща
                              е/ проверява се да не е запушен ауспуха
                              Следва пробно палене !!!Ако работи - добре , ако не работи се продължава: До тук е загубено време - 20 - 30 минути !
                              - като се свалят колекторните тръби се вижда буталото - дали е
                              задрало , дали е сухо или мазно
                              - пак от там се виждат сегментите (дали са запекли )
                              Чак на този етап решавате дали да се отваря двигателя или не ???
                              За съжаление , по твоите обяснения разбирам, че си нямал метален шум в двигателя (признак за задиране) .Двигателя си е работил " нормално" въпреки многото пушек и гасненето. Така ,че според мен НЯМА да имаш проблеми по буталото .Според мен е можело да минеш без отваряне , но може пък да греша !!! Ще чакам да пишеш резултата !!! Успех !!!
                              Мдаа, ще види буталото и сегментите през отворите за колекторните тръби на ХР400, ама кога пръдне квачка! Или пък ако е специалист по гледане през крив макарон!

                              Модераторите!!! А трийте де!!! Толкова се е старал Тануко, не оставяйте да му оплескват нещата!
                              "Do not correct a fool, for he will hate you;
                              Correct a wise man, for he will appreciate you."

                              Коментар


                              • #30
                                До: Проблем с XR400R

                                Имах подобен проблем на др600...буталните пръстени бяха блокирали...разглобих раздвижих и тн...оправи се...

                                Поздрави,
                                MG RACING

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X