Обява

Свий
Няма добавени обяви.

История на Българското автомобилостроене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: История на Българското автомобилостроене

    По въпроса толкоз. А за любителите на съвсем екзотични български автомобили - ако някой от вас има на тавана стари броеве на списание Паралели (между 1980та и 1985та някъде) - може да намери една кратка статия с две размазани снимки - "БА - Българският Автомобил". Беше за един господин от София, кв. Княжево, който си беше направил сам автомобил. Дизайнът за времето си беше космически, беше на около 70% Шевролет Камаро от 70те години. За времето си изглеждаше страхотно. Човекът го беше сглобил от всякакви чарколяци - май беше тенекеджия. Седеше дълго време паркирана в една от уличките до площад Насред Село (ако това му е официалното име). Беше я кръстил БА на първите букви на имената на децата си.
    Говорим за ранните 80 години, насред соца, как го беше регистрирал това нещо не знам

    За това ли става въпрос.http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=34168
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #17
      До: История на Българското автомобилостроене

      Не, не е за това. "София"-та и другите коли на същия конструктор започнаха да се правят след това, и все пак имаше някакъв зачатък на серийно производство. Това за което говоря си беше абсолютна самоделка, но правена с невероятен мерак. Аз съм я гледал по улиците някъде около 1980та, значи трябва да се гледа в Паралели някъде да речем от 1979та до примерно 1985та. Не знам, може и да греша с годините. Върти ми се че беше на предпоследна страница но знам ли.

      Проблемът е че и да го има в търсачките, няма как да излезе. "Ба" е доста къса дума за търсене. Не е като да я беше нарекъл "Попокатепетл"

      Говорим за кола която приличаше на щатски понтиак от 70те години. Примерно нещо подобно на ето това:




      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #18
        До: История на Българското автомобилостроене

        Мда, май е дело пак на Велизар Андреев, защото синът му се казва Божидар и вероятно "Б" идва точно оттам А буквата "А" да не би да е от "Ани"? През 2002-ра бях посетил Божидар у тях и с него имаше едно момиче с това име, но не зная, дали това беше сестра му или приятелката му.
        Между другото, направи ми впечатление, че Божидар влизаше спокойно в една София, макар да беше с ръст на баскетболист, а колата съвсем не беше висока.
        Формотворец на коли

        Коментар


        • #19
          До: История на Българското автомобилостроене

          По една случайност по времето когато беше направена първата София се оказах ученик в Механото. Велизар търсеше млади ентусиасти за създаване на кръжок по автомоделизъм. Е, май е излишно да споменавам, че се записах веднага, без да задавам много, много въпроси. Изобщо не знаех за какво става дума, ама се набутах с всичката сила която имах у шамарите.
          Почнахме с направата на някаква рамка от квадратни и правоъгълни профили - много мерене, много флекс тайп, много електрожен. След това той донесе един диференциал от Жигула или Лада, предни носачи и разни други непонятни за мен железа. Появи се и двигател - ЖигуЛадов, скорости някакви и се наметкахме с всички сили да сглабяме, кога разбиращи какво правим, кога - не. Заварихме по колата разни лимирини, наслагахме кит и с много чегъртане по него докарахме форми, които ни се струваха направо нереални. След това отляхме калъпи от смола, а в последствие от тях извадихме и крайния продукт. След няколко месеца труд наслагахме панелите на рамката. Направо невиждана красота! Страхотно чувство е да направиш от нищо - нещо! Велизар каза че ще прави специална поръчка за челното стъкло, защото нямало готово което да може да стане.
          За съжаление точно по това време нещо бях решил, че ученето не ми е приоритет и оценките ми бяха тръгнали надолу, като графика на спестяванията на населението в момента. Та се наложи да пренасоча усилията си от правене на коли, към учене на уроци, за да не оставаме на поправителни изпити. В последствие проекта по изработката на този първи атомобил София се премести в "Техникума по финна механика и оптика", както се наричаше тогава, който се намира срещу къщата на Велизар.
          След време виждах Велизар с една бяла Волга Газ 24 кабрио. Каза, че я бил сглобил от две таксита. Едното ударено от пред, а другото от зад. Беше много готин и добър човек, с много идеи. Жалко че не доживя тези времена. Щеше да има какво да ни покаже!

          Коментар


          • #20
            До: История на Българското автомобилостроене

            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            Авторът не се е скъсал да пише, а е правил див копи/пейст от http://www.carhistorybg.com

            Успоредно съм виждал същите статии в множество поредни броеве май беше на Авто Билд. Кой от кого - не знам.

            Със сигурност би ми било интересно да науча повече за историята на мотоциклетите Балкан например. Май в Ловеч имаше някакъв музей.
            Eто, колега, тук може да научиш нещо интересно
            http://social-motors.forumotion.com/forum-f5/

            Коментар


            • #21
              До: История на Българското автомобилостроене

              Аз съм бил в Ловечкия музей.Намира се в завода има 6 от легендите на Българския мотопром 3 от които бяха прототипи.Имаше 4 автомобила - прототипа Балкан два Москвича и един Фиат.Естествено имаше и разни други работи, но за тях ще ви разкажа ако ви интересува.

              Коментар


              • #22
                До: История на Българското автомобилостроене

                "виж сега новобранец" как ви са тия работи?

                Разбира се че ни интересува, ако има снимки и тях давай. очаквам с интерес

                "старото куче"
                -------Honda CR-V 128к.с.--------
                "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

                Коментар


                • #23
                  До: История на Българското автомобилостроене

                  Ето снимки от музея от тази година . http://moskvich408.snimka.bg/automob...-lovech.412574

                  Коментар


                  • #24
                    До: История на Българското автомобилостроене

                    Напълни ми се сърцето , Благодаря !

                    Коментар


                    • #25
                      До: История на Българското автомобилостроене

                      не мога да не споделя едно удоволствие
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #26
                        До: История на Българското автомобилостроене

                        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                        не мога да не споделя едно удоволствие
                        Прекрасен автомобил.Направо съм си горд, че се е сглобявал и в България.Любима машина .

                        Коментар


                        • #27
                          До: История на Българското автомобилостроене

                          през 1969-71 година в Пловдив беше препълнено с такива - е, не чак толкова лъскави, ама с надписи- тестов автомобил..
                          докато баща ми ми обясни какво значи това, аз, диването в първи клас , си мислех - ей, баси, какъв пич трябва да си, за да ти дадат едно такова чудо да го караш...

                          и тогава бях висок до тавана на Алпина
                          сега ми е до колената..

                          ама и сега е толкова недосегаем, пущината...

                          не помня каква цена му искаха на това, дето е на снимките, ма граничеше с дълга на Голямата община, ако се не лъжа..

                          ама, ако не е в тоя живот, в следващия - ще карам Алпин!!!!

                          Коментар


                          • #28
                            До: История на Българското автомобилостроене

                            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                            през 1969-71 година в Пловдив беше препълнено с такива - е, не чак толкова лъскави, ама с надписи- тестов автомобил..
                            докато баща ми ми обясни какво значи това, аз, диването в първи клас , си мислех - ей, баси, какъв пич трябва да си, за да ти дадат едно такова чудо да го караш...

                            и тогава бях висок до тавана на Алпина
                            сега ми е до колената..

                            ама и сега е толкова недосегаем, пущината...

                            не помня каква цена му искаха на това, дето е на снимките, ма граничеше с дълга на Голямата община, ако се не лъжа..

                            ама, ако не е в тоя живот, в следващия - ще карам Алпин!!!!
                            Искрено ти го пожелавам .Всъщност като се замисля не съм търсил дали се правят кит кари "Алпин", Рено 8 се намира, така че може и да излезне нещо .

                            Коментар


                            • #29
                              До: История на Българското автомобилостроене

                              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                              не мога да не споделя едно удоволствие
                              Вени последната снимка е култова...така се пази сянка на фар!
                              LZ5DG....0888985906
                              Американски форум: питаш нещо и ти отговарят.Руски форум: питаш нещо и теб те питат.Български форум: питаш нещо и ти обясняват колко си тъп
                              Не всичко, което има две бузи е лице!

                              Коментар


                              • #30
                                До: История на Българското автомобилостроене

                                Скоро пак ще има проба за Българско автомобилостроене в лице на Гриша Ганчев-„Литекс моторс".
                                Цитат:
                                Очаква се производството на първата серия автомобили SUV с името Hover да започне в края на 2010 г., а броят на работните места да достигне близо 3000 души.
                                news.bg
                                Дано имаме успехи в това начинание.
                                [SIGPIC][/SIGPIC]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X