Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

    Колеги това е предложението за правилник от тази част от комисията, която се събра да го обсъдим. Ако някой има предложения, сега е момента да ги направи за последно тук или на срещата другата седмица в БФАС, когато евентуално ще го одобрим, променим или отхвърлим. Който не е дал мнение по правилника няма моралното право след приемането му да го критикува.
    Прикачени файлове

  • #2
    До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

    Виждам един основен проблем. Проблема е че искате да е под егидата на БФАС. Как ще правите състезания по офф-роуд като автомобилите които се състезават в момента в България изобщо не покриват изискванията на БФАС и няма как да го покрият поради характера на състезанията. Разговаряно е с някой от състезаващите се в момента и те ясно изразяват желание състезанията да не са с БФАС. Вместо да гоните масовост и ниски такси за участие си правите състезания на затворено общество ........но това е обсъждано вече.
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

    Коментар


    • #3
      До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

      Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
      Виждам един основен проблем. Проблема е че искате да е под егидата на БФАС. Как ще правите състезания по офф-роуд като автомобилите които се състезават в момента в България изобщо не покриват изискванията на БФАС и няма как да го покрият поради характера на състезанията. Разговаряно е с някой от състезаващите се в момента и те ясно изразяват желание състезанията да не са с БФАС.
      Ми единствения, който има право да организира състезания с автомобили в България е БФАС. Всеки друг, който организира съзтезание, без одобрението на БФАС, търпи негативите от това.
      А за автомобилите в България си отговарят на изискванията към момента, които са малко по високи от съседните държави.

      Коментар


      • #4
        До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

        Първоначално публикуван от IvanMarinov Преглед на мнение
        Ми единствения, който има право да организира състезания с автомобили в България е БФАС. Всеки друг, който организира съзтезание, без одобрението на БФАС, търпи негативите от това.
        А за автомобилите в България си отговарят на изискванията към момента, които са малко по високи от съседните държави.
        Какъв е извода ,да се направи нова федерация. Но пък в началото на офф-роуд състезанията БФСА изобщо не пееше в хора и хората се забавляваха. Да ви питам защо изобщо му трябваше на някой да намесва тази организация (БФАС)
        Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
        Дий Снайдер

        Коментар


        • #5
          До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

          4.1. Състезател в едно състезание са клубовете
          ...
          8.3. На състезателите се разрешава свободно да поставят рекламни материали по автомобилите при условие, че:
          Както е написано, излиза, че клубовете могат да поставят рекламни материали по автомобилите. Случайно клубовете да поемат разходите по подготовка и участие на "водачите" в състезанията?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

            Ako има богат клуб защо не
            Кога и къде ще е точно срещата ?
            Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

            Коментар


            • #7
              До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Както е написано, излиза, че клубовете могат да поставят рекламни материали по автомобилите. Случайно клубовете да поемат разходите по подготовка и участие на "водачите" в състезанията?
              Според правилника на БФАС ;
              Организатора предоставя на всеки екипаж
              -две състезателни плаки
              -два състезателни номера
              без които автомобилите не се допускат до състезания

              Рекламата върху състезателните номера и плаките е задължителна и неможе да бъде отказана при каквито и да е обстоятелства (позиция А). Прилагат и схеми на местата запазени от организатора,а това са предната част на капака и предните врати на автомобила и задния капак.


              Чавдаре,това че някой си прави правилник който се съгласува с БФАС то поне им прочете техните правилници а не да си гледа собствения интерес. През 2001г. когато се организира първото състезание в Шумен разговарях с Петър Цикалов и Тодор Христов. Разговора се водеше относно правилниците.При въпроса ми към тях защо не се препише правилника на БФАС и ФИА защото според мен той е идеален за автомобилни състезания ,те ми дадоха да разбера че не е нужно да се ползва въпросния правилник защото сме нямали нищо общо с тях точно поради характера на състезанията. Имаше и други доводи от тяхна страна че това са частни мероприятия и т.н. Какво обаче виждаме няколко години по късно.......... . Едни ми обясняват че едно състезание да участват им излизало 3500лв. и за тоа се отказвали от участието при джиповете и за това продадоха автомобилите си и преминаха при ATV състезанията защото там целия сезон им излизал толкова пари. В същото време се правят на организатори и то точно под шапката на БФАС.
              Къде е истината незнам. Собствените интереси са ясни. Лошото е обаче че вдигнаха летвата много и този интересен спорт вече не е "частна сбирка" а "професионално".
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от banjo; 20-11-08, 07:09.
              Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
              Дий Снайдер

              Коментар


              • #8
                До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
                Какъв е извода ,да се направи нова федерация. Но пък в началото на офф-роуд състезанията БФСА изобщо не пееше в хора и хората се забавляваха. Да ви питам защо изобщо му трябваше на някой да намесва тази организация (БФАС)
                Радвам се, че темата е заинтригувала изтъкнат състезател като banjo
                Благо, искам да ти кажа, че БФАС излъчва Шампион на България от 2002 година насам ( мен поне ме наградиха там)
                Не се занимаваха с нас няколко години, защото бяхме неорганизирани, абсолютни аматьори, без интерес на медиите и обществото към нас, един организатор за целия Шампионат ( с малки изключения след 2003 до 2005 година ) и т.н.
                Но, основната причина да се предизвика "буря в чаша вода" е, че "Комисия Оффроуд" потърси помощ за оцеляването си и запазване на статуквото под крилото на БФАС през 2007
                Друга важна причина е развитието на самия спорт през 2007 и 2008 година, засиленото медийно отразяване, международните участия и влизането на по-големи спонсори в Шампионата и техни фирмени отбори-" Булмикс", "Балкан Стар", "Приста" и т.н.
                А идеята за Оффроуд федерация е доста стара, но явно на никой не му е интересна и не се случи
                Забелязвам, че се повтаря старата песен при изготвяне на Регламент или Правилник, състезателите и организаторите си траят, а после мънкат и "страдат" от "лошия" правилник и още "по-лошите началници"
                И моля те, направи нещо или дай някакъв принос за любимия ти спорт, за да имаш основание поне да пълниш постове наляво и надясно и да си "спец" по всичко на тема "Състезания" и "Правилници"

                П.П.

                Не видях, че едновременно са излезли постовете, но съм ти отговорил почти на всичко !
                И през 2001 година съм ти отговорил много правилно, точно така са стояли нещата тогава !!!
                Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 20-11-08, 07:39.

                Коментар


                • #9
                  До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                  Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
                  ...Едни ми обясняват че едно състезание да участват им излизало 3500лв. и за тоа се отказвали от участието при джиповете и за това продадоха автомобилите си и преминаха при ATV състезанията защото там целия сезон им излизал толкова пари. В същото време се правят на организатори и то точно под шапката на БФАС...
                  И като се замисля тези "едни" съм само аз от организаторите състезаващи се с АТV
                  Точно на теб не съм обяснявал, а и сметката ти е грешна...явно си имал впредвид 35 000 лева, защото само четириколката струва 25 000 лв., но това е без значение
                  Аз СЪМ организатор и не се "правя" на такъв
                  За разлика от теб имам над 30 участия в състезания с ДЖИПОВЕ, включително и в чужбина, за разлика от теб
                  ПРИСЪСТВАМ поне или помагам на почти всички организатори в Шампионата,
                  както и на международните състезания с българско участие ( което не е никак малък разход )
                  В заключение искам да ти кажа една умна приказка на мой старшина от казармата -
                  "Колкото по-малко приказваш (пишеш), толкова по-малко глупости ще кажеш (напишеш) "

                  П.П.
                  Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
                  ... Лошото е обаче че вдигнаха летвата много и този интересен спорт вече не е "частна сбирка" а "професионално".


                  Не виждам къде в лошото, че летвата е висока...
                  Всички за това се борят, а ти искаш да ни връщаш 7 години назад ли
                  "Частните сбирки" пак ги има и ще ги има ( "Лазарово", "Ботево", "Съкровищата на Явор" и т.н. ) така,
                  че има място за всички и можеш да участваш там, ако ти е "висока" другата летва...
                  Последно редактирано от ТОДОР ХРИСТОВ; 20-11-08, 08:26.

                  Коментар


                  • #10
                    До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                    Отново започва любимата на всички теми за правилници и състезание, за Босове и за БФАС и т.н.
                    Лично аз смятам, че вече не е интересно на никой. Забелязах, че тази година имаше състезания с по 9 ( девет ) участника е клас експерт. Това би трябвало да даде някакъв сигнал на огранизаторите. Срещу това седят доста масовите любителски състезания, макар и не толкова професионално организирани.
                    Според мен е време оффроуда в България да се раздели. На на много опитни профита и любители. На състезания под егидата на БФАС и организирани от професионалисти от една страна и частни такива. И тогава ще спрат тези заяждания и сръдни.
                    Защото освен интересите на големите спонсори и свързаните с тях организатори, има и желанието на много хора да покарат и да покажат какво могат.
                    Не отричам правото на всеки организатор как да си построи състезанието и да си покани каквито иска спонсори, но офроуда не е само това.
                    Това е мнението ми. То е на страничен зрител. Аз не съм бил никога състезател и съм в офроуда от скоро.
                    Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                    NULLA TENACI INVIA EST VIA

                    Коментар


                    • #11
                      До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                      Мен пък винаги ме е радвало това :

                      2. ДОПУСТИМИ АВТОМОБИЛИ
                      2.1. Допускат се автомобили, приети официално до датата на приключване на записванията, които имат постоянна регистрация (не е задължително българска) и имат валидна застраховка „Гражданска отговорност” или „Зелена карта”. Допълнителните доработки по автомобилите нямат ограничения. Забранява се в кабината на автомобила да се транспортират резервни туби с гориво. Забранява се инсталирането в автомобила на газови или метанови уредби. Товарът в автомобила трябва да бъде здраво закрепен и осигурен, за да не представлява опасност за пасажерите.

                      Коментар


                      • #12
                        До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                        Някои хора , така и не желаят да приемат , че трябва да има технически изисквания към автомобилите и в двата класа ! Че то освен по задължителната клетка и колани , по какво се различават те ? И моля , не говорете за различните трасета ...

                        Коментар


                        • #13
                          До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                          Първоначално публикуван от Pursie Преглед на мнение
                          Отново започва любимата на всички теми за правилници и състезание, за Босове и за БФАС и т.н.
                          Лично аз смятам, че вече не е интересно на никой.
                          Това, че сега се поставя на обсъждане правилник за провеждане на Национален шампионат по офроуд под егидата на БФАС през 2009 е добре. И темата би трябвало да е интересна за тези, които смятат по някакъв начин да вземат участие. В това отношение съм съгласен с Иван и Тодор, че сега е момента заинтересованите да вземат отношение.

                          Първоначално публикуван от Pursie Преглед на мнение
                          Според мен е време оффроуда в България да се раздели. На на много опитни профита и любители. На състезания под егидата на БФАС и организирани от професионалисти от една страна и частни такива. И тогава ще спрат тези заяждания и сръдни ...
                          Пърси, не знам как точно си го представяте да стане това разделяне на офроуда.
                          Той на практика си е разделен. От едната страна има шампионат под шапката на федерацията, в който участват доста ограничен брой екипажи и състезанията в който все повече придобиват характер на ралита, където камиони с лебедки и големи гуми все повече изглеждат не на място.
                          Въпросът е какво имаме от другата страна???
                          Хубаво си обърнал внимание на малкия брой машини в клас "Експерт", но защо не погледнеш положението и в "Адвенчър"? Та там имаше не едно състезание, където човек трябваше просто да финишира за да се окаже на стълбичката ...


                          По същество на темата:


                          1.1. Екипажите в състезанията се делят на два класа според своите умения: Т1 - Експерт и Т2 - Адвенчър. Разделянето на класове се заявява от състезателя с подаването на заявката за участие.

                          1.2. В клас Т1 – Експерт не се допускат водачи (пилот и навигатор) без валиден лиценз. В клас Т2 – Адвенчър се допускат пилоти и навигатори без лиценз, но те участват в класирането за самото състезание без да вземат точки за националния шампионат.
                          Винаги ми е бил странен начина на разделяне на състезателите по класове. В други страни разделянето се получава по естествен път, въз основа на техническите изисквания към автомобилите, които не позволяват наточени с по-солидни бюджети прототипи да се състезават с леко пипнати стандартни машини.
                          Не мисля, че тук това би било възможно, защото това вероятно би означавало участниците в най-високия клас да се броят на пръстите на едната ръка.

                          Но пък не ми се вижда логично да има възможност в рамките на един сезон един екипаж да участва и в двата класа. Това е все едно един футболен отбор да играе ту в "А", ту в "Б" група.
                          Не е ли по-добре разделението по класове да става еднократно, в началото на сезона?

                          Друг въпрос:
                          Проектът за правилник дава възможност в "Адвенчър" да участват екипажи, които не са лицензирани. Логично е сред тях да има и такива, които не членуват в клубове, лицензирани от БФАС.

                          Обаче по-горе в проектоправилника има текстове

                          1.1. Състезател в едно състезание са клубовете, получили лиценз от БФАС за съответната година (чл.32 на НКАС)
                          1.2. Водач е пилота и навигатора на състезателния автомобил с валидни лицензи издадени от БФАС или FIA (чл.33 на НКАС)
                          които оставят в пълна мъгла статута на хората, които са решили да се състезават в клас "Адвенчър" без да плащат на федерация или клуб.


                          И още едно питане към авторите на проекта:

                          В целия правилник видях само 1 текст, който загатва, че става въпрос за състезания по офроуд (задължението да се използва корозащитна лента). Няма обаче никакво урегулиране на типични за офроуда ситуации, които биха могли да възникнат при преодоляване на по-екстремни участъци от трасето.

                          Доколкото в изготвянето на проекта са взели участие хора с опит, ми се струва малко вероятно това да е случайно. Да разбираме ли, че с този правилник на практика се официализира превръщането на състезанията по офроуд в ралита?
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                            Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
                            Някои хора , така и не желаят да приемат , че трябва да има технически изисквания към автомобилите и в двата класа ! Че то освен по задължителната клетка и колани , по какво се различават те ? И моля , не говорете за различните трасета ...
                            И аз съм съгласен, че трябва да има технически изисквания. В тази връзка елате и предложете такива, може в адвенчъра да се ограничат част от доработките на автомобилите (по аналогия на клас Т2 по FIA).

                            Коментар


                            • #15
                              До: ПРЕДЛОЖЕНИЕ за Специален правилник по Офф-роуд

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              В целия правилник видях само 1 текст, който загатва, че става въпрос за състезания по офроуд (задължението да се използва корозащитна лента). Няма обаче никакво урегулиране на типични за офроуда ситуации, които биха могли да възникнат при преодоляване на по-екстремни участъци от трасето.

                              Доколкото в изготвянето на проекта са взели участие хора с опит, ми се струва малко вероятно това да е случайно. Да разбираме ли, че с този правилник на практика се официализира превръщането на състезанията по офроуд в ралита?
                              Не си прав уточнено е какво е излизане от трасето когато имаш ленти, имаш специален участък, и е дадено право на съдиите да налагат различни наказания според нарушението.
                              По този правилник можеш да направиш не само трофи, а и траял състезание, само правилно да си подготвиш програмата, трасето и ограничителните ленти.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X