Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Раницата-без нея не можем!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Раницата-без нея не можем!

    -съжалявам но не ми излизат картинките.

    Мнението ми е на базата на няколко пътешествия на крак, пресичащи Испания известни като "Пътят на Свети Якоб" или "El Camino de Santiago". Не че съм оставал далеч от цивилилизацията, но като си по цял ден с един товар на гърба, си даваш сметка кое ти е екзистенциално.
    За самата раница.
    1. Да е подходяща за целта, туристическа


    не алпинистка :




    ( максимално скъпи,максимално леки и подвижни, ограничен общ и страничен обем),
    не пътническа(Самсонаит са за летището и за Екскурзия)


    , или за за висок товар(тежи празна, излишно голяма)


    2. Читав производител - касае се за баланс между удобство, тегло, качество/надеждност. Понеже не игрят красотата и модата, цената се определя от съответни технология за распределение на товара, леките,здрави и хидрофобни материали.
    Моите дълбоки уважения към раниците "Тошев", велосипедите "Балкан" и индийските и китайски автомобили. Без тях истинските ще са много по скъпи.
    В Европа са най-силни са Deuter, в Америка Ospray, Gregory. Има и много други Millet, Saleva, Ferrino, Моята е Deuter Act Lite 1,8 кг, 40+10L(променящ обем), не бих я сменил, чувствам я като ръкавица, но като гледам контура на Ospray ми се струват още по-добри.
    Една читава раница 35- 50 литра е 110-150€. Купува се веднъж. По- големите са доста по -тежки. По-малките вече са daypack.
    4.Да е по мярка за да исползва биомеханиката в твоя полза.


    Според дължината на гърба- има размери S,M,L...a при повечето Deuter можеш да промениш височината на захващане на презрамките.


    И други фирми го имат също.
    Важно как лягат презрамките, без да се търкат и също коланът, който носи основната тежест.
    Има и дамски модели които са специално адаптирани за биометрията на жената. Ако такъв модел си купи мъж, е вероятно да му се окаже неудобен.
    Има и юнушески модели също.
    РАНИЦА СЕ ПРОБВА САМО ПЪЛНА! Празните все са удобни. Ако сте в специализиран магазин, имат за целта два пакета по 3кг за проба, ако нямат, тогава натъпчете няколко чифта панински обувки, къмпинг спален чувал или каквото ви падне .
    5. Конструкция -Съвременните раници имат вътрешен самар -относително твърди плоскости на гърба за да предаде основната тежест на пояса, чрез колана и да облекчат значително раменете. Опорите на гърба също са с профил осигуряващ улеснено охлаждане и вентилация


    -тъканнта от която е съшита трябва да е лека здрава непромукаема с DRW поритие. То кара капките да се търкалят, без да попиват.
    Cordura e много здрав устойчив на абразии материал, повече се ползва от алпинистите.
    Ловните раници са тихи при движение(не шумолят), и незабележими цветове за разлика от ярките планинарски.
    -обичайното затваряне е отгоре като кесия, но има и с вертикален цип, (за по-лесно тъсрсене) имат го по-маките и алпинистките.
    -Има много задължителни ремъци за настройки на колана, презрамките и предно-задно сплескване на непълна раница. Всеки съвременен модел ги има и трябва детаилно да си изясните как се ползват.
    -Удачно е общото отделение да е разделено хоризонтално с преграда.


    -Плътно до гърба трябва да има джоб за воден резервоар.


    Хидратационната система е опционална, но е най-рационалния начин за пренасяне и пиене на вода. Клатещата се закачена манерка, дестабилизира походката. - Многото еластични джобове са полезни за често ползвани леки дреболии (дезинфектант за ръце, слънцезащита, карта,) От гляма полза е голям еластичен джоб или еластично въже на гърба на раницата( обичайно се ползва за каска, аз държа там дреха която често се налага да обличам и махам)


    Еластични въжета за прикепяне на тежки или обемни неща(щеки, пикел,лопата спален чувал, постелка за изолация)








    -Някои раници имат възможност да им се увеличава обема. В моделите ги описват като 50+10L. Нормалното е основният чувал да се затвори на нивото на кесийната връзката. Тук имаш едно удължение, надстройка, за 10 литра, което можеш да разгънеш и пълниш.


    -Калъф за дъжд. Водонепропускливите материи също попиват. Въпрос на време и сила на дъжда.


    Първо се напояват порести материи на гърба и презрамките. (Тези на долната снимка). Калъфът помага доста.




    Някой от малките раници го имат, но при повечето се продава отделно като аксесоар. В заключение - най-не се мокри от дъжд раницата ако носиш пончо, покриващо теб и раницата.


    Мен лично ме изпотява толкова, че предпочитам с по-тежка раница но не подгизнал отвътре.


    *Разпределение на тежестта в раницата: което тежи - близо до гърба и до центъра на тежестта на тялото.


    Оптималното общо тегло на раницата е 1кг товар на 10кг живо тегло. т.е за 90кг индивид с до 9 кг ще ходи оптимално бързо. По-голямо тегло ще го плащаш със със скорост или умора или травма на натоварените стави и сухожилия. След 24ч се появяват болките в мускулите а след 48ч мехурите по краката. Това са сладки мъки, защото са почти неизбежни, намаляват при предварителна потготовка и рядко имат последствия.
    Изобщо ако задника и краката не са сухи, топли, чисти, няма да стигнете далеч(хе-хе). Не случайно в римските легиони на десет човека е имало една гъба за ...да.
    *Отделна техника е как се качва и наглася на гърба. Особено ако е тежка.
    http://youtu.be/WFAouIqexIM
    *Организирането на вещите вътре в раницата става много по-лесно акоса в отделни калъфи-за бельо, за мокрите, за мръсните, за топлите за обувките и тнт. Лесно се търси и подрежда. Има такива компресиращи се, непромукаеми


    и обикновеннии които са много удобни и при всякакво пътуване.


    Не са скъпи и помагат много.




    Със здраве.

    Коментар


    • #47
      От: Раницата-без нея не можем!

      Колеги, моля споделете мнение за тази раница
      https://www.google.bg/search?q=tasma...w=594&bih=279#

      Tasmanian tiger 2in 1.

      Много исках да си купя Camelbak BFM, но я няма в България.
      Интер3сен ми е този Двоен. Модулен Тасманиан тайгър
      https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

      Коментар


      • #48
        От: Раницата-без нея не можем!

        За марката мога да кажа само хубави неща, от доста време имам техен модел, но друг. Качеството на изработка е отлично. За Кемълбак можеш да попиташ във ВИП-а на Г.М. Димитров в София, те са им вносител и моя Кемълбек е оттам. Тасманийския тигър можеш да го тестваш на живо в Камуфлаж-а. Там ще ти разрешат да го натъпчеш с нещо и да го поносиш из магазина, да видиш как ще го усетиш
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • #49
          От: Раницата-без нея не можем!

          Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
          Дядо Коледа ме зарадва с големи тактически необходимости за оцеляване в страшната гора!

          [ATTACH=CONFIG]844374[/ATTACH]
          Тези ленти и закопчалки не пречат ли в гората?
          Сигурен съм, че само за един лов ще се изпокъсат в гъсталаците, ще закачат навсякъде.
          Имам ловна на над 30 години и още се ползва а колко е пренесла само тя си знае.
          Тия модерните немога да ги разбера, мода някаква нищо, че не е практично , пречи и е неудобно.
          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

          Коментар


          • #50
            От: Раницата-без нея не можем!

            Благодаря Златев! Да разбирам, че ми препоръчваш тасманийския тигър, така ли?
            https://www.youtube.com/watch?v=f4KS0m24Lts

            Коментар


            • #51
              От: Раницата-без нея не можем!

              Първоначално публикуван от andreiS40 Преглед на мнение
              Колеги, моля споделете мнение за тази раница
              https://www.google.bg/search?q=tasma...w=594&bih=279#

              Tasmanian tiger 2in 1.

              Много исках да си купя Camelbak BFM, но я няма в България.
              Интер3сен ми е този Двоен. Модулен Тасманиан тайгър
              Tasmanian tiger 2in 1.Раницата не е въобще лоша (имам няколко на въпросната фирма).Единствено какво не ми хареса в нея конструкцията на презрамките е такава че при врата двете са близко една до друга и (поне при мен )се триеха във врата.Накрая се спрях на obserwer на същата марка.

              Коментар


              • #52
                От: Раницата-без нея не можем!

                Първоначално публикуван от andreiS40 Преглед на мнение
                Благодаря Златев! Да разбирам, че ми препоръчваш тасманийския тигър, така ли?
                Силно препоръчвам, но първо мери в магазина. На мен модела Рейнджър( вече не го предлагат за съжаление) ми пасва идеално, но все пак е хубаво първо да се тества
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X