Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Различни видове кал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Различни видове кал

    Силно съм учуден от някои качества на почвата. Преди 20 дни на два пръста кал боксувам и не мога да мина, а оня ден на спасителната акция се изкатерих по кален баир с дълбоки коловози които пресичах неконтролируемо и със завързана Кия отзад. Как стана това за мен е напълно необяснимо. Тъкмо бях решил че тия гуми за нищо не стават и хоп изненада. Явно калта както и снегът са различни видове. А ако има примесени и листа край, минаване няма. До оня ден бях напълно сигурен че Голфа е значително по проходим на кал. Започнаха да ми минават мисли за унищожение на Дзвера поради негодност. За щастие това се оказа заблуда.
    Някой ако има интересни наблюдения може да сподели.
    http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

  • #2
    Разбира се , че калта /почвата/ е различна
    Но нека оставим геолозите да се изкажат по-компетентно по въпроса

    Коментар


    • #3
      Забравих да поясня че става въпрос за почва от един и същ район. Двете кално премеждия са на километър едно от друго.
      http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

      Коментар


      • #4
        всичко зависи колко е мокро, ако е валяло една седмица и почвата е подгизнала на 50 см надолу няма минаване, колкото са по - агресивни гумите толкова по - надълбоко се закопаваш. ако не е валяло скоро и е мокро на 10 см няма проблеми, хубавите гуми изкопават калта и захапват на твърдо.

        коловозите колкото и странно да звучи са хубаво нещо, защото обикновено са направени от тежка машина, която е копала докато стигне до твърдо, проблема е че понякога са твърде дълбоки и нормалните джипове овисват. има проблем ако коловоза е направен много отдавна и след това е валял дъжд, който е напълнил улейте с вода, която бавно е направила всичко надолу на каша, тогава е много страшно.

        има и други варианти за кал но те са по - рядко срещани
        drive alive

        Коментар


        • #5
          По мой наблюдения където почвата е песачлив има много як тракшън та дори и да е валяло цяла седмица. Където е глинеста става трагедия та дори и да е валяло няколко часа. Получава се един ужастно хлъзгав слой направо като лед. Коловозите са хибаво нещо и защото си седиш в тях и може да взимаш завойте по мързо, поне с мотора де

          Коментар


          • #6
            А сега, дойдохме ли си на думата на произовителите на BF GOODRICH MT
            Кой се беше изказал след незадоволителното представяне на дадените гуми в сравнение с елементарна Малатеста, че те били за друг вид кал
            Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

            Коментар


            • #7
              Онзи ден карак с левите гуми в коловоз дълбок около 50см дълъг 10м пълен с вода и тиня. Преодолях го със засилка но усетих че доста лесно преминах. На връщане реших да мина леко и пак нямаше никакъв проблем, все едно нямаше кал.
              http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

              Коментар


              • #8
                Коловози

                Това с различната кал винаги ме е учудвало. Преди да започна да излизам из гората си мислих : Какво .. кал като кал.
                Да ама не. . Например една е калта около Варна и съвсем друга около Габрово. И по различен начин се държат колите. Бях много учуден от калта над Габрово. Една такава рядка . Ако видите ( а който дойде на състезнието и ако завали ще види ) какви глинести блата стават около нас. Направо фабрика за тухли можете да направите.
                А по повод на коловозите пълни с вода питайте Ivanz и Dizanov как се пука гума от коловоз в който някой дървосекач е хвърлил клони за да мине камиона му. Влизаш в коловоза с 4 гуми и излизаш в най-добрия вариант с 3. А може и по-малко
                Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                NULLA TENACI INVIA EST VIA

                Коментар


                • #9
                  Вашата кал, Pursie, си е чиста проба глина - след онази разходка допуснах грешката да я оставя да засъхне по джипката и после два часа с водоструйката - боята, пада калта - не :x. Доколкото знам глинестите почви пропускат по малко влага и по-трудно омекват в дълбочина, в Добрич е чернозем и като се накисне добре омеква доста и на дълбоко - тогава по-широките гуми са за предпочитане. Тази зима лично го изпитах - с джипката минавах без проблем, а ГАЗ 53 самосвал, който иначе натоварен има добра проходимост за камоин с една двигателна ос, затъваше жестоко.

                  Коментар


                  • #10
                    Различни са и почвите и видовете глини различно е и тяхното поведение при омокряне. Небива да ви учудва че своиствата на грунда се променят в рамките на няколко десетки метра това зависи както от неговия тип и дебелина така и от подложката (основната скала) под него. Моито лично мнение е, че за 80% от нашата страна при стандартни валежи са по-подходящи тесните гуми разбира се с тях трябва да се внимава при преминаване на някоя "свежа" зелена полянка дето ако слезеш от джипа се оказва че си обул ниски ботуши. Скалата понякога е по-хлъзгава и от глината на всичкото отгоре мами повече. Предполагам че сте карали по ситно натрошени шисти те сухи лъжат повече отколкото мокри, а става и по-големи бели защото влизаш в подобни участъци по-смело с по висока скорост.

                    Коментар


                    • #11
                      Кал и камъни

                      Има едно такова място близо до местността на състезанието във Варна. Изглеждат едни хубави здрави бели скали. а като стъпиш с гумата се разтрошават в дълбочина и става луда пързалка.
                      С две думи никога не знаеш на какво стъпваш, дори и да си карал по този път няколко пъти. Пътя зависи от толкова много неща, че все път е различно.
                      Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                      NULLA TENACI INVIA EST VIA

                      Коментар


                      • #12
                        Ъхъ. Картите с данните за мостовете и грунтовете си остават секретни. Артилерийската привръзка я разсекретиха, това - не

                        Коментар


                        • #13
                          От калта която съм видял, най-кофти ми се стори една която имаше следните свойства:
                          - Не затъваш много и съвсем леко приплъзва в началото (докато имаш гума) - лепи се по гумите,твърда и тежка почва.Каквото се лепне няма падане и така докато не напълни всичко около гумата тогава почва и да излиза навън но не пада, гумите стават като валяци -волана отказва да се върти ( всичко около предните колелата е една голяма, тежка маса която не позволява да завиеш.Един ужас.((( Задните едвам се въртят под тежастта на залепилата им се кал по тях, па камо ли да те избутат (казвам задните защото бях с лека кола:-)
                          http://www.vbox7.com/play:8b439f3c
                          Та така - колесния трактор дето дйде да ме издърпа на двапъти спирахме да го чистим от полепнала кал - просто и той едвам смогваше - накрая закъса и шефа тракторист отиде за верижен:_)))А иначе мястото е с. Гурмазово близо до бившото ТКЗС - , а по късно разбрах, че особената кал била бившо дъно на микро язовир.

                          П.П.
                          На клипа гумите съм ги почистил от кал.Буцата дето се мярка до задната гума просто стоеше на джантата))
                          LR DISCOVERY I, 1989 / 2.5TDi

                          Коментар


                          • #14
                            В такава кал по мои наблюдения се оправят само относително мощни машини водачите на които не се стремят да се движат с минимум боксуване, а напротив стъпват здраво на газта и се движат непрекъснато със здраво боксуване. Не че и по тях не се лепи но центробежно се поизчистват гумите.
                            Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                            Коментар


                            • #15
                              quadra напълно си прав.
                              IvoVarbanov.bg

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X