Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всичко, което не трябва да се прави в брода

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

    Предполагам, че и при джиповете е възможно прилагането на осигуряването с въже. Тъй като нямам готови снимки или схеми ще направя такива на ръка и ще се опитам да ги обясня накратко.
    Нужно е въже с дължина не помалко от 3-пъти ширината на препядствието (река, сипей, лавинен улей).завързват се двата края на въжето.
    Схема 1. Първи преминава най-добре подготвения и най-здрав физически участник, като се връзва за въжето (2). Двама осигуряващи държат двата оставащи края. Първия осигуряващ (1) застава над евентуалната линия на преминаващия,а втория (3) под нея. В случай на неуспешен опит за преминаване на участника, осигуряващите го изтеглят на брега.
    Схема 2. След преминаването на (2) на другия бряг застава на нивото на първия осигуряващ (1). След преминаването на (3), могат да минат други участници освен тримата изброени до сега.
    Схема 3. Последен минава (1), като се осигурява от (2) и (3)
    Досега горното не съм го прилагал при преминаване на водно препятствие с джип, но не е лошо да се знае всепак
    Прикачени файлове
    [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

    Коментар


    • #32
      До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

      само че тая схема не можеш да я приложиш в една "линия". 100 % ще има изтичане на обекта, защото течението ще го повлече.. Ако си на брега, в момента в който го натисне водата ще опънете въжето, съответно то ще заробти като махало и ще го върне на брега от който е тръгнал. Пробвано е, вярвай ми.
      Подхванах темата именно защото "шамарите" с бързата река са голями. Единственото минаване е, някой да скочи да и преплува след като е избрал подходящия старт и финал. някой трябва да го пази надолу по течението, ако стане фал случайно...
      след това трябва да се върне нагоре по коритото и да хвъли въже, за да заработи същия принцип на махалото.
      Няма толкова здрав физически човек, който да издържи натиска на водата ако го е заляла над колената. За това и идеята на работа с Бързите води е да намериш начин да намалиш съпротивлението

      Коментар


      • #33
        До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

        Съгласен съм с теб, че при бърза и дълбока вода е желателно да не се правят опити за преминаването и.
        Въпроса е, когато това е наложително, какви мерки могат да се вземат с цел избягване на случката с руснаците. Разбирасе всичко което ще кажа е по-скоро теоретично и би трябвало да се ипълнява с алписко въже, а не с тези от лебетките. При условие, че единия джип вече е минал, можеше да действа като осигуряващ на останалите. Както се видя на клипчето предницата се завъртя и след това се обърна. Вероятно, ако имаше въже което да задържи предницата му, по принципа на махалото автомобила щеше да се доближи до брега сам и в последствие изтеглен без проблеми.
        Лично аз предпочитам в реките да влизам с каяк, макар там също да има обръщания и потапяния, няма да ги коментирам защото те не са по темата
        [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

        Коментар


        • #34
          До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

          в кои реки влизаш с каяк ?
          Много субективно е връзването в реката, всичко е според случая. Но е желателно да се избягва.
          Можеш да използваш отсрещния за опора. Но двете точки трябва да са на 45 градуса спрямо течението. За да ме разбереш. Намери някой поток и си направи ексеримент с фиксирано въже на двата бряга На 90 и на 45 градуса. Резултата ще го видиш веднага

          Коментар


          • #35
            До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

            Обикновенно реките са Янтра, Дунав и Русенски лом, но Ходим и по други реки, даже и до морето
            Що се отнася до осигуряването, въжетата се фиксират (връзват) само за осигурявания. Тези които осигуряват трябва да държат въжетата охлабени без да пречат на нормалния ход на осигурявания. Тяхната намеса (фиксиране на въжетата или издъпване) става само в случаите на невъзможност осигурявания да продължи сам (умора, паника, подхлъзвания и др. екстреми ситуации).
            При преминаване на автомобили през река, могат да се ползват за упора при осигуряването, както други автомобили така и подходящи дървета, а въжетата да са прекарани през халки, или карабинери с подходящ самозатягащ възел за осигуряване http://www.bfka.org/articles/docs/vyzli.doc
            Що се отнася до експеримента при първа възможност ще го тренираме с подходящи снимки и видео
            [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

            Коментар


            • #36
              До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

              Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
              ...Разбирасе всичко което ще кажа е по-скоро теоретично и би трябвало да се ипълнява с алписко въже, а не с тези от лебетките. ...
              Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
              ... Тези които осигуряват трябва да държат въжетата охлабени без да пречат на нормалния ход на осигурявания. ...
              Извинявай, ама как се задържат/изтеглят на ръка 2 тона, понесени от водата?!?
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #37
                До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Извинявай, ама как се задържат/изтеглят на ръка 2 тона, понесени от водата?!?
                Чавдаре, обърка се малко темата. Става на въпрос за хора в случая, не за коли. Подхванах да пиша защото експериментите в тая носока ще са много скъпи ако се провеждат с коли. Но понякога се налага някой да занесе въжето отсреща. Понеже има много слаба култура относно бързите води, се почувствах длъжен да предам малко от "жалкият" си опит в тях. Човек веднъж придобил елементарни познания, съчетани с малко практика, може да си спести доста болежки при пресичането на някоя река независимо дали е с МПС или с каквото и да е. И понеже тая сфера е пълна със субективизъм и изисква взимането на решения "на място", исках да провокирам хората да си поиграят малко с Водата. Която винаги е проблем

                Коментар


                • #38
                  До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                  Първоначално публикуван от bliss-stick Преглед на мнение
                  Чавдаре, обърка се малко темата. Става на въпрос за хора в случая, не за коли. Подхванах да пиша защото експериментите в тая носока ще са много скъпи ако се провеждат с коли. Но понякога се налага някой да занесе въжето отсреща. Понеже има много слаба култура относно бързите води, се почувствах длъжен да предам малко от "жалкият" си опит в тях. Човек веднъж придобил елементарни познания, съчетани с малко практика, може да си спести доста болежки при пресичането на някоя река независимо дали е с МПС или с каквото и да е. И понеже тая сфера е пълна със субективизъм и изисква взимането на решения "на място", исках да провокирам хората да си поиграят малко с Водата. Която винаги е проблем
                  Доколкото разбрах, колегата говори за прилагане на споменатите техники и за коли.

                  А иначе ти хубаво си подхванал да пишеш, защото преодоляването на бързи води не е майтап, особено, когато човек е и на непознат терен.


                  Ето как сме процедирали в една подобна ситуация (но все пак водата не беше толкова буйна). По-долу в същата тема има и линкове към видеоклипчета .
                  Дали е било правилно или не, и какво би станало, ако водата беше по-силна за да повлече яко Витарата - не знам.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #39
                    До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Извинявай, ама как се задържат/изтеглят на ръка 2 тона, понесени от водата?!?
                    Не се задържат и теглят на ръка, а както съм написал
                    (При преминаване на автомобили през река, могат да се ползват за упора при осигуряването, както други автомобили така и подходящи дървета, а въжетата да са прекарани през халки, или карабинери с подходящ самозатягащ възел за осигуряване http://www.bfka.org/articles/docs/vyzli.doc)
                    Това незначи да си подпреш само крак или коляно там, а да се използват неподвижни стабилни предмети, за които да се закачи по подходящ начин въжето т.е. чрез примерно "
                    Протриващ възел(полустреме)
                    " от страница 7 на връзката по горе. Това което трябва да се направи в случая от осигуряващия е, ако автомобила в реката започне да се завърта да дръпне леко свободния край на въжето и то да се блокира само с което да се предотврати обръщането.
                    Осигуряването е като застраховката. Правиш я и се надяваш да не се наложи да опираш до нея.
                    [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                    Коментар


                    • #40
                      До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                      Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                      ... Това което трябва да се направи в случая от осигуряващия е, ако автомобила в реката започне да се завърта да дръпне леко свободния край на въжето и то да се блокира само с което да се предотврати обръщането ...
                      Може и да греша, но ми се струва, че подобно осигуряване ще е от малко полза за автомобил. В случая от руския клип голяма част от проблема дойде от това, че удавиха двигателя на джипа и той остана насред реката.

                      Когато това се случи, с алпинистки осигуровки няма как да го извадиш на брега достатъчно бързо. Лебедка му е майката ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                        Лично аз не бих подценявал какъвто и да е било начин за осигуряване.
                        Именно по тази причина си носим въжета и карабинери не само в колите, а даже в лодките и дори в раниците при преходи пеш в Балкана. В повечето случаи са излишни, но се е случвало да спасяват и нечий живот.
                        Що се отнася до лебедките, няма нищо лошо да ги има, но когато са строили пирамидите и др. многотонни съоръжения тях не ги е имало, а само въжета, животинска и човешка сила.
                        Чудно ми е дали има и други който да носят и алпийско обурудване в колата си
                        [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                        Коментар


                        • #42
                          До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                          Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                          Лично аз не бих подценявал какъвто и да е било начин за осигуряване ...
                          Нищо не подценявам. Особено след като видях как колега с помощта на колан през 2 дървета спусна джип по едно гадно стръмно баирче ...

                          Просто се опитвам да си изясня нещата. И за момента ми е трудно да си представя своевременното вадене на джип, закъсал в река, само с човешка сила. Не говорим за това да го подсигурим в смисъл, да го задържим на едно място, за да не го отнесе водата. А да го извадим на брега, по възможност преди да го е обърнала водата.
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #43
                            До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                            Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                            Чудно ми е дали има и други който да носят и алпийско обурудване в колата си
                            азззззз 50 метра статик, 4-5 карабинера, самохват и осмица. Започнах навремето с Пещерно дело и от там ми остана навик и до кенефа с въже в ръка да ходя
                            На мен също ми е трудно да си нарисувам как бих си извадил джипа от реката без помоща на друг, но с приятелчетата все мислим някви полиспасти и тн. Възможно е според мен, но тогава ще се изисква наличието на гореспоменатата екипировка. За съжаление мога да давам коментари само при наличието на човек в реката, понеже с джипа бягам като "дявол от тамян" от вода по дълбока от главините.

                            nola, ти да не си от някое от Русенските водни туристически дружества, та далдисваш по водоемите. Що не си направим напролет на Струма (че е най-лесно) едно събиране на тема "безопастност и техники в реките" . Имам нужната екипировка за 10-на души, както и едно мазе с каяци. Пък в крайна сметка ще привлечем и хора като Чавдар. Мисля че ще се получи добре.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                              Първоначално публикуван от bliss-stick Преглед на мнение
                              азззззз 50 метра статик, 4-5 карабинера, самохват и осмица. Започнах навремето с Пещерно дело и от там ми остана навик и до кенефа с въже в ръка да ходя .
                              Е аз до тоалетната ходя с топче тоалетна хартия, ама щом казваш може и с такива принадлежности
                              nola, ти да не си от някое от Русенските водни туристически дружества, та далдисваш по водоемите. Що не си направим напролет на Струма (че е най-лесно) едно събиране на тема "безопастност и техники в реките" . Имам нужната екипировка за 10-на души, както и едно мазе с каяци. Пък в крайна сметка ще привлечем и хора като Чавдар. Мисля че ще се получи добре.
                              позна за дружеството, а що се отнася до събиране може и при нас. Ние реки имаме много. Ако трябва една бракувана кола можем да я пехвърлим от един бряг на друг. Щом е за идеята.
                              Трябва да предупредим обаче евентуалните участници, че след обучението могат да се появят болки в черния дроб и прекомерно издуване на корема
                              На долните снимки можете да видите как се представяме ние на ежегодното спускане по Янтра и Дунав през месец Април. Рзбира се най-голямата шатра е наша, както и половината палатки и лодки на поляната. На останалите снимки сме в нормално състояние т.е. ядене и пиене по цял ден, а греблата ги ползваме за дъски за рязане на тънки мезета и подноси за дистанционно раздаване на храни и напитки
                              Прикачени файлове
                              [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                              Коментар


                              • #45
                                До: Всичко, което не трябва да се прави в брода

                                ееееееее ма вие сте си класика водни туристи Мезенце, биричка и лодките една до друга, да се получи по голяма софра и да няма изолирани.
                                Аз за "бързи води" ти говоря. Хваща ме щръклицата в такива спокойни, нема ли камъняци и падове, изпадам в депресия .

                                И като каза че си от Русе. Я кажи чия беше тая русенска вектра с вързан червен Прион Бохер (май) на тавана, която пет дена засичахме в едно село в Словения лятото и така и не разбрахме кой е. Все си беше паркирана пред кръчмата и все празна Ние се изподавихме като кучета там, а тая лодка не слезе от багажника ....
                                ей ти и малко снимки от трасето
                                http://www.whitewater-bg.org/index.p...egory&catid=18

                                и ако ти каже че и той е карал там, да знаеш че лъже .....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X