Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Концепция за траялна машина.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Концепция за траялна машина.

    Гледайки кадрите от разходките на хардажиите се почуствах завладян. За съжаление моя Патрул е оборудван предимно за няколкодневни рибарски експедиции и теглене на каравана, и лодка. На такъв вид разходки не би се справил. А го направих с много любов, за тези цели е идеален и не ми се иска да го преработвам.
    В тази връзка все по често се замислям да си направя траялна машина. Изискванията са да може да се справя с препядствия от рода "Марканови дерета" Желателно е да се придвижва на самостоятелен ход до полетата на пълна изява. След подобен вид разходка да се завръща на ход и с най малко щети. Конфорта не е важен. По скоро трябва да е надежден и здрав автомобил. Обслужването, ремонта и подръжката трябва да са достъпни в гаражни условия и да не фалират бюджета на средностатистическия Български офроудажия. В тая връзка трябва да е масов автомобил. Също така ми се иска да крие повече мощност, неподозирана зад външния си вид.
    Според тези изисквания ми е ясно че готов такъв автомобил няма. Трябва просто да се направи. Аз виждам следните платформи от които може да се започне:
    1. Самурай
    2. УАЗ
    3.Тойота 70
    4. Патрул ГР
    Незнам как стои въпроса с цената на придобиване и подръжка на:
    1. Мерцедес Г
    2. Вранглер
    И два автомобила с независимо окачване:
    1. Витара
    2. Паджеро 2
    Ясно е че горе изброените автомобили имат и предимства и недостатъци. Затова дайте да видиме от коя платформа ще изходиме. Като конструкция как ще го преработиме. Като агрегати от къде, какво и как ще замениме.
    Най важен разбира се е бюджета. Да кажеме до 15000 лв., без труд.
    Възможно ли е според зададените изисквания и параметри да се справиме?

  • #2
    До: Концепция за траялна машина.

    Според мен Тойотата.
    Ще кажа защо.Доколкото съм чувал(нямам такава) може да си купиш за нея който си искаш чаркол.В същото време обаче дано не е на ресьори(не знам).От там насетне е лесно.
    УАЗ-не.Заради руските части (Стефан да не чете)
    Патрул - не.Пак заради частите.Нямат намиране да му се ненавиди и нисаните

    Коментар


    • #3
      До: Концепция за траялна машина.

      Болна тема...
      Колко пъти съм се замислял за подобно нещо, но все неми стига смелостта и най-вече финансите за момента, да го започна
      Иначе моята концепция е лесна. Въпреки, че от няколко години съм Вранглерджия, спомените от лекото и зверски проходимо Самурайче, от време на време изплуват в мен. Мисля си за един дълъг Самурай, с V8 от Гранд, барабар със скорости, раздатка и мостове. 4 линково окачване отзад, 5 линк отпред и койловери. Разбирасе трябва доста труд, но мисля че в гаражни условия за около година мога да се справя.
      А бюджета... Един ден седнах да смятам, кое от къде, за колко и т.н.
      Накрая имах доста дълъг лист, но не го довърших, реших че има много работи, за които не се сещам и всеки път като се замисля над проекта изникват нови и нови неща липсващи в листа.
      Та с две думи изводът ми е че цената на продукта можеш да я узнаеш само когато го "довършиш"

      Успех с начинанието. Ще стискам палци да успееш да построиш оптималната за теб екстремна машина.
      99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
      It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

      Коментар


      • #4
        До: Концепция за траялна машина.

        Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
        Според мен Тойотата.
        Ще кажа защо.Доколкото съм чувал(нямам такава) може да си купиш за нея който си искаш чаркол.В същото време обаче дано не е на ресьори(не знам).От там насетне е лесно.
        УАЗ-не.Заради руските части (Стефан да не чете)
        Патрул - не.Пак заради частите.Нямат намиране да му се ненавиди и нисаните
        Аз съм на малко по-различно мнение (мнение на не-специалист).
        Аз съм много за Тойотата. Маалко не й достига двигател (с 2.4 2LT), но карачите се справят и така. Има евтини 2.4i (22R/22R-E), който не е върха на сладоледа като двигател, но има база за развитие. И за ТЛК и за Нисан се намират части на добри цени.

        Не познавам Вранглера, Г-то, Витарата и Паджеро, и за това за мен, за тукашните условия и посочения бюджет аз бих направил едно от следните:

        Тойота, Уаз, Самурай (в тази поредност).
        Каквото и да говорим но с едни 15 хил.лв. можеш да подготвиш чудесна Уаз-ка. Тя пак ще бъде Уаз-ка след това, но това е друг въпрос.
        Също така не бих извадил и от сметката Y260. Имаш го вече, просто трябва да помислиш за окачване, олекотяване (по-скоро тръбна отколкото експедиционна броня отпред) и т.н. В последствие можеш да си направиш дълга база за риба, разходки, пътувания и експедиции.

        Като извадим Уаз-а и Самурая, които от посочените ще бъдат с най-евтина поддръжка според мен, освен Y260, можеш да помислиш и за бензинов Рейндж Ровър Класик - евтин за придобиване, евтини части, след рязане резултата може да е много приятен.

        Ще следя с интерес темата.

        Коментар


        • #5
          До: Концепция за траялна машина.

          Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
          ...
          В същото време обаче дано не е на ресьори(не знам)...
          Като база може да започнеме от тука.
          От една страна ново усилено ресьорно окачване с лифт е скъпо. От друга страна качването на ресьорите на мостовете е много добро бюджетно решение.
          Тунингованото пружинно окачване с лифт е на сравнително приемливи цени. За него също има бюджетен вариант.
          Коя база да се търси?

          Коментар


          • #6
            До: Концепция за траялна машина.

            Аз мога да споделя реален опит единственно и само то Сузуки Самурай,като база за нещо той е добър с достатъчно умения и инструменти а Андро ги има може д аправиш почти всичко по него,понася грешки ,малък и компактен,но както всяко нещо си има но.Доста мъничк за по едри хора,няма много полезен обем,слабо двигателче.Не мисля че ресорното окачване е чак проблем особенно за бюджетно решение ако Андро не е решил да става шампион в някои траял шампионат а само да се впуска в хард разходки няма да е проблем.Не на последно място за Самураи имам какви ли не глезотийки каквото си помисли човек.Въпрос на личен избор екаква кола искаш да стегнеш.
            ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
            тел.088четири 9едно9 4нула4
            -------------------------------------------------------

            Коментар


            • #7
              До: Концепция за траялна машина.

              Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
              ...
              Има евтини 2.4i (22R/22R-E), който не е върха на сладоледа като двигател, но има база за развитие...
              За това си мислех и аз. За съжаление не съм наясно в детаили. Но ти имаше такава. Би ли споделил какво точно представлява като база за развитие.

              Коментар


              • #8
                До: Концепция за траялна машина.

                Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                ... От друга страна качването на ресьорите на мостовете е много добро бюджетно решение...
                Зависи за какво. При руснаците е много популярно поради обективни причини, дълбока кал, блата. При нас не знам как ще стои въпроса със страничните наклони... Каквото и да избереш, окачването трябва да работи, което значи ново, независимо тунингово (лифт) или не. Ако тръгнеш на варианта да шпренговаш ресьори... Другото което аз си мисля е максимално да отнемеш килограми от високо горе. Някои коли с лифт стават високи, тесни и опасни.

                Затова предложих Уаз. Цената на нови листове (руски) + западни амортисьори е доста приемлива. Редукторни мостове се намират, а с един софт топ ще си доста добре и откъм килограми. Е, не става за бегачка, но нали говорим за друго. Така си мисля, карал съм, но не съм притежавал Уаз.

                Коментар


                • #9
                  До: Концепция за траялна машина.

                  Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                  Първоначално публикуван от Yaro
                  ... Има евтини 2.4i (22R/22R-E), който не е върха на сладоледа като двигател, но има база за развитие...
                  За това си мислех и аз. За съжаление не съм наясно в детаили. Но ти имаше такава. Би ли споделил какво точно представлява като база за развитие.
                  Ами колата има много плюсове. Концепцията на окачването при 70-тка с квадратния фар е по-добро (според мен). Мотора е лек и определено некапризен. Колата също е добре като килограми. При инжекционния вариант развърта по-горе. Макс rpm при карбуратора (22R) е на 2700-2800, при инжекцията (22R-E) на 3400.

                  Странно, но факт, ако веригата е стара, двигателя не върви.

                  Иначе за тунинг. Двигателя е доста популярен в Щатите. предимно на 4Runner и разни друго (7-ма серия там официално не е продавана май).

                  Има много китове, които увеличават мощност/въртящ момент на stage-ове. Една от най-известните е LC Engineering.

                  Например Stage 1. Има и следващи. При Stage 1 твърденията бяха, че мощността идва към 140к.с. (от 115 май стандартно). Имай предвид, че на тази кола не й трябва кой знае колко много. А иначе Stage 5 (мисля) на същата фирма достига 240 или 270к.с.

                  Bottomline:

                  22R/22R-E ще ти се стори много добре, ако преди това си карал 2LT. Но като се качиш на 1KZ/1KD, е един друг свят...

                  Коментар


                  • #10
                    До: Концепция за траялна машина.

                    Мисля си за хибрид между Самурай и УАЗ.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Концепция за траялна машина.

                      Да направя едно уточнение. Това, за което си говорим, или за което аз говоря дотук хайде не е точно траялна машина в пълния смисъл на думата. Но според бюджета най-вече, толкова...

                      Коментар


                      • #12
                        До: Концепция за траялна машина.

                        Газ 66 е платформа, идеална за целтта. Махаш кабина и каросерия, отгоре слагаш каквото имаш под ръка, последно видях една такава с купе от Плимут, и няма такъв терен, през който да не минеш. А пък ако има, той е за алпинисти...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Концепция за траялна машина.

                          Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                          ...

                          Има много китове, които увеличават мощност/въртящ момент на stage-ове. Една от най-известните е LC Engineering.

                          ...
                          Това че има такива китове е добър вариант.
                          В тази връзка знаете ли някой да е качвал друг по мощен мотор на 70ка с 2,4i мотор?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Концепция за траялна машина.

                            Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                            Аз виждам следните платформи от които може да се започне:
                            1. Самурай
                            2. УАЗ
                            3.Тойота 70
                            4. Патрул ГР
                            Незнам как стои въпроса с цената на придобиване и подръжка на:
                            1. Мерцедес Г
                            2. Вранглер
                            И два автомобила с независимо окачване:
                            1. Витара
                            2. Паджеро 2
                            ...
                            Много зависи колко траялна ще искаш да бъде машината. Ако е само за хард разходки, един добре стегнат GR може да е всичко, което ти трябва. Само дето трябва да си прежалил тенекиите ...

                            Патрул GR:
                            + здрав, щатен заден блокаж, много стабилен на странични наклони
                            - тежък, доста широк, дори късата база е доста дълга (да му мисли гредата на скоростната кутия! ), свесовете не са от най-добрите, в някои ситуации двигател 2.8 може да дойде слабичък.

                            Иначе, сериозен претендент е и Самураят

                            + евтин, ниско тегло, тесен (т.е. по-лесно маневрира в тесни места), намира се и щатен блокаж
                            - слаб двигател, тесен (по-неустойчив на странични наклони). В същност, именно тази марка ми обърка представите за място, на което може да се обърне джип ...

                            По принцип, като гледам снимки от траялни състезания в чужбина, виждам доста Сузуки-та (Самураи, Джимни, Витара), само че качени на мостове от Тойота (или нисански), вероятно с други двигатели и т.н., ама се опасявам, че подобна преработка ще излезе извън бюджета.

                            От Вранглер става супер траялна машина, НО си иска да се пипне сериозно и пак опираме до парите.
                            В стандартното си изпълнение масово срещаните у нас Вранглери ми се струват доста слабички. Но, ако си носиш торба карета и си добър в полевите ремонти - защо не ...

                            Тойота 70-ка също става.

                            Виж, УАЗ (да ме прощават колегите) не си го представям в ролята на траялна машина. За надеждността му да не говорим ...
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Концепция за траялна машина.

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Много зависи колко траялна ще искаш да бъде машината
                              ...
                              Значи представям си я така: Максимално олекотена, но трябва да има закрита кабина. Отзад може и да е само на шаси с някаква платформа. Защитна клетка. Орязани калници и прагове максимално и лифт колкото да побере 33" Отдолу обаче с много защита. Иска ми се и да е бегачка. Кой ли не иска. В тая връзка си мисля за нещо от 150 коня нагоре. Защо не и 200.
                              Много ли искам?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X