Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

    Здравейте колеги. Имам следното залитване:
    Как се залепва (запоява или заваря - не знам как точно се казва) твърдосплавна пластина (видия) към по мек метал - примерно както ножовете за струг.

    Благодаря ви предварително.

  • #2
    До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

    На стругарските ножове не е ли с месинг? (може много да ми се смеете )
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

      Абе на мен ми изглежда като месинг ама не знам какво е точно. Аз си мислих за сребърен припой но не знам дали ще се получи.

      Коментар


      • #4
        До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

        Имаше някаква система. Боракс се ползваше, и се палеше. И някакви стружки се добавяха. Това за домашни условия, де. Идеята е че от високата температура на горене на боракса, метала се стопява, и споява другото.

        Ама съм забравил точната технология.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

          Запоява се със сребърен припой. Пропан - бутан и кислород. Боракса е флюса.

          Коментар


          • #6
            До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
            Запоява се със сребърен припой.
            Той на цвят като месинга ли е Защото на видийте е нещо като месиг.А припоя е нещо между Сребро и Кадмий или Сребро и Калай(поне до колкото си спомням)
            Където Бирата, Там и Аз...

            Коментар


            • #7
              До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

              Да разбира се. Особено като го счупиш, на скола.
              То само изглежда като месинга, несериозно Иначе е много твърдо нещо, по-твърдо от Ст 45, от която е тялото на инструмента, и по-меко от волфрама на пластината. Преходен слой. Хем крепи, хем пази от вибрациите и ударите. Но физиката на процеса е строго запояване, не заваряване.

              Коментар


              • #8
                До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                Да разбира се. Особено като го счупиш, на скола.
                То само изглежда като месинга, несериозно Иначе е много твърдо нещо, по-твърдо от Ст 45, от която е тялото на инструмента, и по-меко от волфрама на пластината. Преходен слой. Хем крепи, хем пази от вибрациите и ударите. Но физиката на процеса е строго запояване, не заваряване.
                Абе знам че оксижените ни ги лепеха със сребърен припой,но след като си ги взимахме си мислех че нещо ни баламосват.Защото има жилтеникъв цвят(като на месинга).
                А видията от какви е направена (нали видия означава "като диамант"или нещо подобно.Поне така съм чувал)И тя ли е от волфрам?Извинявай за глупавия въпрос,но ти си по достоверен от Укипедията,та затова те питам .
                Където Бирата, Там и Аз...

                Коментар


                • #9
                  До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                  ))Кажи на келнерката какво искаш
                  Нищо не значи. Не знам от къде е тръгнала търговската марка. Всички такива неща са сплави от волфрамов карбид и кобалт. Предполагам че всеки производител ги прави както успее, мизерни разлики в замърсяванията минават или за легирания, или за усъвършенствания. Малко по-меко е от диаманта, но е много по-яко, поне ударно. Дявол го знае какво е всъщност, ако вземеш да копаеш е по-разбираемо като композит, отколкото като сплав. Сигурно поредното озъбване на квантовия свят, който не познаваме, но понякога успяваме да използваме. Като лазерите и закаляването на металите. И това чудо в тоя кюп. Нанотехнологии, един вид

                  Коментар


                  • #10
                    До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Запоява се със сребърен припой. Пропан - бутан и кислород. Боракса е флюса.
                    Защо със сребърен ?Месингов си е припоя.За такъв го продават в магазина на "Пиротска" до пазара "Димитър Петков" във вид на пръчки с различна дебелина.Така е и описан в "Сварка,резка и пайка металов " от...забравих името на руснака.(имам го учебника,но трябва да ровя)Там е даден и химичният състав на припоя.(по-точно припоите).По спомени,това е месинг,но с по-различен състав от обикновения,в смисъл намален е цинкът за сметка на легиращи елементи.Затова с лентичка от месингов лист не се получава добър резултат - става накрая,ама ври и пращи.Със сребърен също става (търговско име "Силфос") и е здраво,няма спор.Флюсът е боракс или паста на борна основа(скъпия вариант).И с ацетилен се пои по-добре и по-бързо.
                    На старите "Жигули" калниците са прикачени към купето с по една капка месингов припой.Който е сякъл такъв калник,знае че тая капка се сече по-трудна от желязото,в смисъл че е много жилава.
                    Стара технология,ама е добра.
                    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                    имат право да гласуват на избори.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                      Видия (като диамант - абревиатура от немски Wie Diamant) се получава при спичане при висока температура и налягане на волфрамов карбид с кобалт. Знам маркировката на руските видии. Например една от най-разпространените ВК3 съдържа 97% волфрамов карбид и 3% кобалт. Т.е. цифрата след буквите ВК означава процента на кобалта.
                      Твърдостта на видията е далеч от тази на диаманта но е все пак около 90 HRC.
                      При силно нагряване губи част от твърдостта си.

                      Запоявал съм големи количества "зъби" на сондажни корони. В пробит отвор поставям "зъба", нагрявам с оксижен, посипвам боракс и с "електрод" - месингова пръчица споявам.

                      А процесът си е запояване. Защото свързваме, спояваме, два различни метала. При заваряването - два еднакви.

                      От подобен сорт е Стелитът. Сплав на никелова или кобалтава основа. Наплавя се на машинни детайли и инструменти за повишаване на износоустойчивостта.
                      Последно редактирано от Симеон; 30-10-08, 06:07.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                        Widia е и името на една от световноизвестните фирми за производство на твърди сплави.

                        Малко инфо за твърдите сплави и праховата металургия.

                        Твърдите сплави са композиция от няколко компонента. При тях са съчетани голямата твърдост и износоустойчивост на трудно топими съединения (най-често карбиди на волфрама, титана, молибдена, ванадия, тантала, ниобия и др.) с пластичността на връзката (кобалт, никел, желязо).

                        Развитието на праховата металургия е тясно свързано с производството на твърдите сплави. Режещите инструменти от волфрамов карбид и свързващо вещество от кобалт (кермети) са едни от първите праховометалургични изделия. Материалите за тези режещи инструменти получиха названието металокерамични твърди сплави, поради това, че съдържат няколко компонента и имат много голяма твърдост. Понастоящем освен металокерамични твърди сплави се произвеждат и минералокерамични твърди сплави, които не съдържат свързващ метал, и лети твърди сплави (релит, стелит, сормайт и др.). Летите твърди сплави не се произвеждат по методите на праховата металургия.

                        Минералокерамични твърди сплави има и в някои от зъбните протези, но това не означава, че трябва да струговате със зъбите

                        Свойствата на праховометалургичните твърди сплави зависят от:

                        - количеството на твърдите труднотопими карбиди и свойствата им;
                        - количеството на меките, свързващи метали и свойствата им;
                        - характера на взаимодействието между карбидите и свързващите метали;
                        - големина на зърната на компонентите и с труктурата им и др.

                        Свойствата на твърдите сплави зависят от химичния състав и количеството на уякчаващите фази. Твърдостта им се увеличава при увеличаване на количеството на карбидите, а пластичността и якостта на огъване нарастват с увеличаване на количеството на меката основа. Механичните свойства зависят не само от химичния състав, но и от структурата. При един и същи химичен сьстав, колкото по-фини са карбидните частици, толкова по-големи са твърдостта и износоустойчивостта. Якостта на огъване на волфрамовите твърди сплави нараства до съдържание на 28% кобалт, а при волфрамово-титановите твърди сплави твърдостта на сплавта е най-голяма при 22-24% кобалт.

                        Основната част от произвежданите твърди сплави се използват за изработването на режещи инструменти, които при голямата скорост на рязане значително се нагряват. Налага се да се отчита зависимостта между твърдостта на материала и температурата.

                        Волфрамо-кобалтовите твърди сплави се използват при машинно обработване на метали, които образуват крехка прекъсната стружка. Използуването им за обработване на метали, които дават непрекъсната стружка, е невъзможно поради склонността на резеца да се заварява с обработвания метал. За такива случаи се препоръчва резците да се изработват от волфрамо-титанови твърди сплави. При високи температури частиците на титановия карбид се покриват с тънък окисен слой, което прави невъзможно заваряването на резеца със стружката. Добавянето на танталов карбид към твърдата сплав води до повишаване на износоустойчивостта и корозионната устойчивост. Тантало-титано-кобалтови твърди сплави се използват главно при грубо рязане на стоманени заготовки и при рязане на заваръчни шевове, където не може да се работи с други твърди сплави.

                        Класификация и маркировка на твърдите сплави

                        Твърдите сплави могат да се класифицират по различни признаци. В зависимост от начина на производството те биват метало- и минералокерамични и лети твърди сплави. За практиката е от особено значение класификацията на твърдите сплави да се осъществява в зависимост от тяхното предназначение. Въз основа на този белег те се класифицират на:

                        1. Инструментални твърди сплави. Използват се за изработване на твърдосплавни пластинки, свредла, фрези и др. Те се
                        класифицират допълнително на твърди сплави за износоустойчиви инструменти, твърди сплави за рудодобивни
                        инструменти и др.
                        2. Конструкционни твърди сплави. Използват се за изработване на износоустойчиви детайли и механизми, които работят при
                        условия на триене и големи натоварвания.
                        3. Твърди сплави за високотемпературната техника. Използват се за изработване на изделия, които работят при висока
                        температура, при големи натоварвания и под въздействието на окислители - лопатки на газови турбини, самолетни
                        детайли и други.

                        Маркирането на конструкционните материали представлява съкратен начин на записване на важни за тях технически данни. Използват се утвърдени от стандартите буквени и цифрови означения. Маркирането създава удобства при оформяне на технологичната документация, при проектиране на детайли и изделия и др. Възприето е твърдите сплави да се маркират по данни за химичния им състав. При маркирането на многокарбидните твърди сплави е възприето чрез цифровото означение да се изразява сумарното количество на карбидите. Например, в сплавта Т7К12 количеството на титановия карбид е 7%, количеството на кобалта е 12%, а това на волфрамовия карбид - 81%.

                        В България действат международно приети означения Р, М и К. Материалите Р се използват за рязане на метали, които дават непрекъсната стружка, М - за рязане на всички материали, К - за рязане на крехки материали. Числото след буквата е номер, увеличаването му отговаря на повишаване на якостта на сплавта. Сплав Р10 отговаря на Т15К6, М30 - на ВК8.

                        В таблицата са изнесени данни за приложението на някои марки твърди сплави, което мисля ще е полезно за ползвателите.


                        .

                        Коментар


                        • #13
                          До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                          опреснителната лекция е чудесна - поздравления

                          за припоя беше думата

                          имам спомен, че това се правеше с бронзов припой, ама дали беше бронзов или месингов...
                          ха-де - отдавна беше.
                          но не беше сребърен, със сигурност

                          Коментар


                          • #14
                            До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                            Благодаря ви на всички за помоща. Днес направих опит със сребърен припой и се получи и то не зле. Но в процеса на работа ще се разбере. Както виждам не само на мен ми е интересна темата.


                            ПП. А да знаете от къде мога да си закупя "видия"?

                            Коментар


                            • #15
                              До: Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?

                              Варна
                              ул.Дрин 1
                              Хиляди видове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X