Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Произход на националното знаме

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Произход на националното знаме

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    Да..
    естествено, баба Цвета е била разконспирирана бързо и лесно за творческата си дейност..
    .... но понеже в мен е останало едно чувство за гордост от прапрабаба ми, споделям това с вас....
    Браво на Баба ти !!!
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • #62
      До: Произход на националното знаме

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Райна ПопГеоргиева е била лична мома - на поп Георги щерката

      ...

      и съответно, наш Георги - прочее - Георги или Гаврил Груев Хлътев, (а не Бенковски - това е артистично-революционен псевдоним, или както се казва - не знам революционната терминология), та Хлътев си харесал попската щерка и решил да я приобщи в давранмата...

      ...

      Цвета Зографска, първа дружка на попската щерка, се захванала с байряка


      ...

      тази информация доскоро беше леснодостъпна за всеки любознателен , и се намираше изложена на няколко щанда в Панагюрския Музей...

      ...
      колко лесно се прави една елементарна манипулация....
      Много е любопитно това, което разказваш. Не бях срещал тази подробност, а щом я знаеш по линия на родовата памет, не бих и питал откъде е информацията.

      Освен това историята звучи съвсем земно и реалистично (напук на все още жилавото ангелско героизиране на онези събития, което не е в услуга нито на историята, нито на националната ни памет и гордост). И да, много вероятно е буйният - и вероятно суетен - Хлътев да е хлътнал по попската щерка. Но това е човешко, то не принизява този българин и мъж.

      ***

      Само че имам и известни несъгласия. Песента за Райна не е на Слави Трифонов, а си е народна песен. Създадена е, впрочем, по известен още на времето "образец" - разпит на пленен хайдутин. Такава е много старата песен за Балканджи Йово, а щом говорим за жена - такава и чудесната "Снощи йе Янка от Балкан слязла..."

      Та Слави просто пее тази песен (ни най-малко не съм му фен, но шапка му свалям за това, че даде нов живот на много от българските патриотични песни).

      ***

      Манипулация е това, което са направили в музея. И аз съм виждал "редактиран" музей и мисля, че това е отвратително.

      Но не съм съгласен, че самото запомняне на Райна като "ушила байряка" е манипулация, даже ако предположим, че Бенковски е натиснал в тази посока. (Не че не е възможно. Има много убедителна версия, че поп Кръстьо е набеден "предател", после се е вързал и Вазов, и знаем какво става... Ето това е манипулация и то чудовищна.)

      Разбира се, че крайният резултат е несправедлив спрямо Цвета Зографска и спрямо паметта й. Но смятам, че той не се дължи на умисъл. Просто в опиянението през април 1876 г. по-силно впечателние на всички е правило външното, ефектното. По-важно е да ушиеш знамето, по-зрелищно е да го носиш.

      Същото важи и за цялата подготовка на въстанието. Много малко знаем за онези, които са доставяли оръжие; Захарий Стоянов е увековечил в "Записките" само мошениците, пробутали негоден барут.

      (Добре, че поп Минчо Кънчев - доста по-рано - си е дал труда педантично да опише как се събира оръжие за бунт. Който не е обърнал внимание на тази част от "Видрица" - горещо му я препоръчвам, макар да е скучна. Човек по съвсем друг начин усеща мащабите на национално-освободителното ни движение, след като прочете този "регистър".)

      ***

      Може би руският консул е отървал момичетата. Но доколкото знам, за Райна пръв се е застъпил Макгахан - този болнав американски журналист, комуто България дължи не по-малко, отколкото на напетия Скобелев, или на който и да било руски генерал. Стефан Цанев нарича Макгахан "Освободител на България" - и съм 100% съгласен с него.

      Във всеки случай Райна - след като една седмица е звезда в Панагюрище и преди да стане звезда в песента - е минала през ада. Какви ли не изроди са се изреждали на "гяурската царица".

      О, далеч не е била единствената и далеч не само тя е намерила сили да се изправи от ада. Но говорим за нея - значи тя има семейство и преди да умре доста млада има и синове. Тук слагам един линк за нея, само за да видиш кои са синовете.

      Не ги е отгледала нито лична мома, нито повредена жертва на престъпления. Отгледала ги е силна българка, която обича народа си. Само това да е направила - много е направила.

      http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%...B8%D0%BD%D1%8F

      ***

      Във всяка семейна история, във всяка история на държава, в цялата световна история цари тотална каша между великото и дребнавото, кошмарното и смешното, проницателното и тъпото. Винаги е така, но слава Богу, не е особено трудно да се открие същественото (кой както го вижда, разбира се).

      Каквито и искрички да е имало в погледите на "личната попска щерка" и Бенковски, каквато и интрижка да се е заплела около свещеното по идея знаме на бунта, за мен Райна си остава една голяма българка - и се прекланям пред нея.

      Поклон! - и пред паметта на Цвета Зографска. Запомням това име и съжалявам, че не съм го знаел по-рано.

      Поздрави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #63
        До: Произход на националното знаме

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Много е любопитно това, което разказваш. Не бях срещал тази подробност, а щом я знаеш по линия на родовата памет, не бих и питал откъде е информацията.
        и дума да не става - не мога да имам напреки нещо срещу това ИМЕ в историята
        е, човещинка е да се загледа 0 ми той тогава е бил двайсетинагодишен - че то кръвта му е вряла на младежа, разбираемо е

        ***

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Само че имам и известни несъгласия. Песента за Райна не е на Слави Трифонов, а си е народна песен. Създадена е, впрочем, по известен още на времето "образец" - разпит на пленен хайдутин. Такава е много старата песен за Балканджи Йово, а щом говорим за жена - такава и чудесната "Снощи йе Янка от Балкан слязла..."
        Та Слави просто пее тази песен (ни най-малко не съм му фен, но шапка му свалям за това, че даде нов живот на много от българските патриотични песни).
        абе, трябва да се съглася - волю-неволю

        Слави е единствения от новогенерираните певци и певачки, който запя старите революционни песни, тия, с които навремето са запасвали оружие и са тръгвали срещу змията, да и трошат главата с крак..

        и понеже и на мене са ми ги пяли тези песни, като дете, вероятно не с някакъв подтекст, и като ги слушах, слушам, и ще ги ги слушам!!!!

        и ги пея ( аз може да не мога да пея, ама тия песни ми се пеят, мамка му!!!)

        и си уча децата да ги пеят тия песни
        и да развеят и те байряка, ако, или като му дойде времето

        или то е дошло вече?....

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Във всеки случай Райна - след като една седмица е звезда в Панагюрище и преди да стане звезда в песента - е минала през ада. Какви ли не изроди са се изреждали на "гяурската царица".
        доколкото е говорено у дома по този въпрос, не е имало такива неща....
        по някакъв начин в зандана са се ползвали с някакви приоритети - не е ясно защо и как на някой му е светела "червена лампичка" за да внимава в картината



        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Каквито и искрички да е имало в погледите на "личната попска щерка" и Бенковски, каквато и интрижка да се е заплела около свещеното по идея знаме на бунта, за мен Райна си остава една голяма българка - и се прекланям пред нея.
        ама това не е въпрос на коментар и мисля, че ако за това сме си говорили до сега, просто не сме се уточнили

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Поклон! - и пред паметта на Цвета Зографска. Запомням това име и съжалявам, че не съм го знаел по-рано.

        Поздрави!
        Благодаря ти - на тебе и на всички, на които тези факти са им направили впечатление....

        Тъй като "биенето на камбана" по въпроса е като биенето на вода в хаван, то се гордея, че излагането на тези факти тук ще е излагане на място, където са приети по съответния начин



        от многото снимки, които бяха дарени на музея, това е единствената, която беше в в музея преди две години..

        оказа се ,че нямам право да си снимам снимката, която моята баба - детенцето на снимката, е дарила....

        е снимах, я...

        Коментар


        • #64
          До: Произход на националното знаме

          В първо отделение 1942 година ни научиха на една песничка за знамето, която ще цитирам непълно:
          Бял - снежинки лекокрили, цвят зелени на тревата и червени - на зората...

          Разбира се, това е художествена измислица. А за произхода не знам.

          Освен нашия трикольор ми харесват другите бяло-зелено-червено на Италия и Унгария.

          А като комбинация от цветове - това на Германия и Белгия - Черно-червено-жълто - жива металургия. Също и румънското червено-жълто-синьо.

          Силно описателно е това на Украйна "жовто-блакитно" Синьо небе отгоре и жълто пшеничено поле долу.

          Не съм фен (най-меко казано) на държавния ни герб. Цялото Серенгети вътре. Подражателство и нищо нашенско! Република с монархическа символика. В даден момент в парламента, като се утвърждаваха знаме и герб е имало повече царисти, опарили се по-късно...

          Коментар


          • #65
            До: Произход на националното знаме

            А как ти се струва герба на Русия, че и химна й? И не само той.

            Нищо не е вечно. Монархиите и републиките също. Още повече, че не е доказано кое е по-по. Примери колкото щеш.

            Коментар


            • #66
              До: Произход на националното знаме

              Колеги,нали го обяснихме по-горе - никаква монархическа символика няма.Фигурите имат чисто хералдично значение,включително и короната.Друг въпрос е,че гербът е прекалено претрупан.За да има три лъва на един герб,те трябва да символизират нещо - примерно провинции,колонии,не зная точно.Но не се слагат за щяло-нещяло.А при нас - е така,лъвове да има.
              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
              имат право да гласуват на избори.

              Коментар


              • #67
                До: Произход на националното знаме

                съжалявам, че едва сеа се включвам в темата. Но сега я намерих. До този момент в този Форум си следях само - Национални състезания и шампионати.
                От темата научих много нови неща.
                Аз пък харесвам новия герб на България - и изобщо това ми усещане няма нищо общо с монархията и разни такива неща.
                Гербът ни е направен по всички правила на хералдиката и е красив.
                За мене короната е израз на държавата - независимо дали това е Република и Монархия.
                През 15-16 век лъвът е бил оцветен в червено и е бил поставн върху златен фон, и чак в началото на 18 век се сменят цветовете.
                За разлика от някои други гербове - които са си цели зоологически градини - в нашия герб имаме едно централно изображение на лъв в щита и два лъва щитоносци - по-добре отколкото диваци например или папагали.
                Това че фигурата на лъва е символична, а не на реално живеещи животни по нашите земи - спор няма. Лъвовете са много любими животни на древните народи и държави заедно с които древнитв траки, протобългари и др. са градили едно културно пространство. Логично е, че по това време блиските териториално и културно народи са имали обща семантика на символите.
                В герба на Ричард лъвското сърце имаше също много сини лъвове - май и те бяха 3.
                И тъй като едва ли са имали предвид да сложат в герба цял прайд то вероятно трябва да помислим за символиката на числото 3 - и ако трябва да сме по-точни изхождайки от герба 1+2
                Още едно нещо ми направи вчечатление докато четох темата. В хералдиката посоките се считат не от страната на гледащия а от позоцията на този който държи щита. Тоест нашата лява страна е хералдическа дясна.
                А и още нещо - за лъвовете. Аз сега ще дръпна в съвсем нова посока - според мен лъвовете са дошли при траките от Древен Египет.

                Коментар


                • #68
                  До: Произход на националното знаме

                  Първоначално публикуван от Зорница Богданова Преглед на мнение
                  Още едно нещо ми направи вчечатление докато четох темата. В хералдиката посоките се считат не от страната на гледащия а от позоцията на този който държи щита. Тоест нашата лява страна е хералдическа дясна.
                  .
                  Точно така е,Зорнице !Забравих го това.Благодаря.

                  Кажи как свързваш лъвовете на траките с Египет.
                  Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                  имат право да гласуват на избори.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Произход на националното знаме

                    Хм, преди десет години съм го споделил..
                    Как така си минаха тия години, как се забравят факти...

                    Това е изключително повдигане на темата, с идеята да не се забравя миналото!

                    Коментар


                    • #70
                      От: До: Произход на националното знаме

                      и си уча децата да ги пеят тия песни
                      и да развеят и те байряка, ако, или като му дойде времето

                      или то е дошло вече?....


                      Veni1
                      Времето си минава и още десет години ,ще минат дано 2028г. не се питаме дали е дошло времето.
                      Хубава тема да не забравяме миналото.
                      Мартин Димитров
                      УАЗ

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X