Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

    Имам намерение да си купувам истински туристически обувки и след като ще дам 300, та и повече лева искам да попитам дали може някой да препоръча от личен опит какви туристически обувки е по-добре да избере човек - от лицева кожа или набук и защо? Става въпрос най-вече за т.нар. обувки за trekking или backpacking. Благодаря предварително.
    Only after the last tree has been cut down,
    Only after the last river has been poisoned,
    Only after the last fish has been caught,
    Only then will you find that money cannot be eaten.

  • #2
    До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

    Лицевата кожа се надира по най-горния слой от камъните и по тази причина предпочитам да не са с лицева кожа, а освен това там където се сгъва кожата се получават видими линии - "бръчки", "сгъвки", както искаш ги наречи. В крайна сметка, като тръгнеш през росата кожата без значение дали е лицева, набук или велур се намокря много бързо и доколко ще са ти сухи краката зависи от мембраната, а не от това каква е кожата. По-късно - мисля, че велур или набук ще изсъхне по-бързо от лицевата кожа.
    Преди да изобретят мембраните са се предпоччитали обуските от лицева кожа именно поради наличието на собствена "мембрана" на лицевата кожа - порите. Сега мембраните са отвътре на кожата и мисля, че няма смисъл от лицева кожа. Все пак зависи и от личното възприятие за естетика.
    "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

    Коментар


    • #3
      До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

      И аз съм за набук. По същите причини.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #4
        До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

        Набука не се ли накисва с вода и после държи студено . Добре импрегнираната лицева кожа , ако има гумен борд е добро решение хем краката сухи хем може да риташ камъни .
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • #5
          До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

          Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
          Лицевата кожа се надира по най-горния слой от камъните и по тази причина предпочитам да не са с лицева кожа, а освен това там където се сгъва кожата се получават видими линии - "бръчки", "сгъвки", както искаш ги наречи. В крайна сметка, като тръгнеш през росата кожата без значение дали е лицева, набук или велур се намокря много бързо и доколко ще са ти сухи краката зависи от мембраната, а не от това каква е кожата. По-късно - мисля, че велур или набук ще изсъхне по-бързо от лицевата кожа.
          Преди да изобретят мембраните са се предпоччитали обуските от лицева кожа именно поради наличието на собствена "мембрана" на лицевата кожа - порите. Сега мембраните са отвътре на кожата и мисля, че няма смисъл от лицева кожа. Все пак зависи и от личното възприятие за естетика.
          Благодаря за препоръката. Тя напълно съвпада с моите размисили, ама пустата естетика ме накара да пусна темата. За сега набука е набрал достатъчна преднина така, че сигурно обувките които ще избера ще бъдат от такава материя.
          Искам да поговорим и за производителите. Спрял съм се на LOWA и по-точно на два модела - LOWA Ranger GTX и LOWA Tibet GTX. Съобразно моите нужди избора ми клони повече към първия модел. Пак малко съм повлиян от естетиката така, че приемам всякакви препоръки.
          ето сайта на LOWA, където могат да се разгледат различните модели... http://www.lowa.de/
          Only after the last tree has been cut down,
          Only after the last river has been poisoned,
          Only after the last fish has been caught,
          Only then will you find that money cannot be eaten.

          Коментар


          • #6
            До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
            Набука не се ли накисва с вода и после държи студено . Добре импрегнираната лицева кожа , ако има гумен борд е добро решение хем краката сухи хем може да риташ камъни .
            Ако набука се импрегнира /както би трябвало да се прави и с лицевата кожа/ с подходящ препарат мисля, че няма да има накисване с вода или поне за определено време...
            Only after the last tree has been cut down,
            Only after the last river has been poisoned,
            Only after the last fish has been caught,
            Only then will you find that money cannot be eaten.

            Коментар


            • #7
              До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

              Koлеги,нубука също е лицева кожа,след обработката на така нареченана сурова кожа първото,което се получава е нубука.Ако по лицето на материала има някакви видими или други дефекти се изгражда "лице",тоест се полага друг материал/операцията се нарича "апретура"/.Това вие наричате "лицева кожа".Кожите се делят на лицеви и хастарни.При необходимата дебелина на лицевия материал той се "цепи" и така се получава велура и фодрата,която се използва само за хастар на обувките.От велура и нубука се правят обувки,като велура е по "слаб" материал,а нубука е перфектен,изцяло оцветен и доста по скъп.Иначе за направата на "трекинг"обувки се използват все повече синтетични материали,които са и доста здрави,например така наречената "курдура".Важното за тях е да са с трислойна структура на ходилото/мога и подробно да ви го обясня/и наличието на добра мембрана/goretex е само търговска марка/.Ако имате други въпроси мога и по подробно да обясня,а марката "Asolo"предлага доста добър избор.Надявам се да съм бил полезен.

              Коментар


              • #8
                До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                Първоначално публикуван от jashi1 Преглед на мнение
                ...Важното за тях е да са с трислойна структура на ходилото/мога и подробно да ви го обясня/....Ако имате други въпроси мога и по подробно да обясня...
                ОК за пояснението. Давй нататък... Всичко свързано с избора на туристически трекинг обувки да кажем, ще ми бъде от полза...
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • #9
                  До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                  ОК,колега продължавам....Как да купуваме?Покупката трябва да се предхожда от няколко въпроса.За какво ще ни служат обувките?За ходе не в планински,равнинен или снежен терен?В горещ и влажен или студен климатичен пояс?С тежка раница или не?Отговорите определят първите и най-важни критерии за избора(и в извесна степен го усложняват,но това е положението).Ако знаем,че ще ходим по каменисти терени(например сипеи и неподържани каменисти пътеки),трябва да търсим обувки,чиято горна част е устойчива на механични повреди.Следователно най-добрата материя е кевлар или естествена кожаот типа Full-Grain.А ако търсим водоустойчивост,ни трябват модели с най-малко шевове и мембрана(горетекс,симпатекс или друга).Ако ни е нужно добро проветряване,най-добре ще са моделите с мембрана,но с горна част от кордура или друга синтетична материя.Водоустойчивостта може да се увеличи чрез различни силиконови или еластомерни импрегнатори.За мен най- подходящи са минералните мазила на Nikwax.Тяхната молекулярна структура не само пази от вода,но позволява запазване дишашащта способност и еластичността на обработените повърхности,като е устойчива на измиване.При обработка на кожени обувки трябва да се отчете възможноста от потъмняване.Много важен е изборът на подходящ номер,неприятно е даването на много пари за нещо,което след това стяга и убива.Най-важният принцип е купуването на обувки с по- голям номер от тези,които идеално ни пасват.Първо,при слизане от планината стъпалото се измества напред и при прекалено малка обувка пръстите опират в бомбето.Второ,стъпалото няма постоянни размери в различните фази на прехода,рано сутрин е по-малко,отколкото следобед.Същото се отнася и за отпочиналото с измореното.Трето,стъпалото е много сложен механизъм,в който амортизатори са четири кости-две напречни и две надлъжни.За да работят нормално им трябва място.При добре подбрани обувки след обуването и връзването пръстите не трябва да опират върховете им.Самото мерене трябва да става с дебели чорапи.За разлика от пръстите,които трябва да се радват на свобода,петата следва да е неподвижна.Жените,поради някои особености на дамското стъпало,трябва да търсят версия"Ledy",kakвато добрите фирми имат за моделите си....Надявам се да ви е интересно и полезноСледва продължение...най-добрите ходила за трек-обувките.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                    Първоначално публикуван от jashi1 Преглед на мнение
                    ОК,колега продължавам....Как да купуваме?Покупката трябва да се предхожда от няколко въпроса.За какво ще ни служат обувките?За ходе не в планински,равнинен или снежен терен?В горещ и влажен или студен климатичен пояс?С тежка раница или не?Отговорите определят първите и най-важни критерии за избора(и в извесна степен го усложняват,но това е положението).Ако знаем,че ще ходим по каменисти терени(например сипеи и неподържани каменисти пътеки),трябва да търсим обувки,чиято горна част е устойчива на механични повреди...
                    Егати... от прочетеното разбирам, че като излезна от къщи трябва директно да се кача на камион с обувки. Това на шега.
                    Значи като казвам туристически обувки разбирам такива за ходене по горите. Там може да има и планински и равнинен и снежен терен. Може да е влажно и студено, а и топло независимо какъв е сезона. Също така по планините сипеи и каменисти терени дал Бог... Разбира се по-високо в планината е едно в ниското - друго. За това съм се насочил към трекинг обувките, които ми се струват малко по-универсални отколкото т.нар. backpacking. Като казвам това визирам двата модела на LOWA на които съм се спрял...
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                      Искам да съм ти максимално полезен при избора,затова ти давам насоки.Както един джип не може да бъде подготвен за всички видове терени,така и няма универсалната обувка.Потърси си някой от моделите на фирма"Scarpa",те предлагат огромно разнообразие,но много доброто си има и цена.Успех с избора.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                        аз ти препоръчвам следнитве обувки:

                        http://stenata.com/?itemID=202&group...=&search_word=

                        http://stenata.com/?itemID=1733&grou...=&search_word=

                        недостатъците на кожата са че мн. бързо се пречупва и създава предпоставки за препускане .... друг недостатък е че бързо се драска ... дори гамашите я съсипват...какво остана за камъни и тръни....другият типаж не че нямат недостатъци но мисля че са по несъществени... мое мнение е да не взимаш кожени....помисли и за по леки зимни обувки също ще ти свършат работа ( обувки за еднодневни зимни преходи и бързи траверси ) ....имам в предвид следното :

                        http://stenata.com/?itemID=205&group...=&search_word=

                        Коментар


                        • #13
                          До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                          Аз много добре съм обяснил плюсовете и минусите на различните видове материали,прочети подробно отговорите ми на въпросите,за да разбереш,че не си прав,прегледах представянето на магазин"Стената",много добре познавам продуктите,а тяхното представяне в сайта им е доста непрофесиално.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                            Импрегнацията зависи от импрегнирането. След като ги купиш и поносиш, особено в росата, заводската импрегнация пада. Имаш максимум 6 месеца и после трябва да се третират пак и пак и пак. Има си импрегниращи препарати за различните покрития, както и описание как се нанасят описано етикета на флакона. Импрегнирането и грижите за чистотата на обувките е от голямо значение. Важно е да се почистват от кал и прочее след походи. Мембраните не са дълговечни, гледай да не купиш застоял с 1 или повече години модел. На 5-тата година ще тече най-вероятно! Опасност за мембраната представляват осилите, които я дупчат безвъзвратно, освен че боцкат крачето.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                              Импрегнацията зависи от импрегнирането. След като ги купиш и поносиш, особено в росата, заводската импрегнация пада. Имаш максимум 6 месеца и после трябва да се третират пак и пак и пак. Има си импрегниращи препарати за различните покрития, както и описание как се нанасят описано етикета на флакона. Импрегнирането и грижите за чистотата на обувките е от голямо значение. Важно е да се почистват от кал и прочее след походи. Мембраните не са дълговечни, гледай да не купиш застоял с 1 или повече години модел. На 5-тата година ще тече най-вероятно! Опасност за мембраната представляват осилите, които я дупчат безвъзвратно, освен че боцкат крачето.
                              Колега Насов,няма заводски обработена и импрегнирана обувка,която да е излязла от фабриката така,всичко е въпрос на мембрана,никога не се полага допълнителна фиксация на материалите,това в производствения процес е забранено. Мембраната,ако не се използва е неразрушима,няма опасност от стареене,а обувка на пет години....си е тотална щета,никой световен производител не дава такава гаранция.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X