Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

    Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
    ....
    Вече се замислям да си купувам направо непромокаеми чорапи и като има яко ходене в сняг или джапане из потоци ги турям тях. Там ефекта поне е гарантиран, а не като на масовите обувки там някакви измислени мембрани технологии и прочие дето не се знае как се държат в реални условия.
    Тииии зарежи. Тия мембрани и простотии си вършат работата перфектно. Hi-Tec....колко пък да са Хай?
    Какво се случва, когато обувката ти е подгизнала има вътре поне 50-100мл вода, а ти си с ХАЙ чорапи? Гъби ще растът, а на теб няма да ти вярва колко ще ти е неудобно, студено и отвратително.
    Сподели до колко пари мислиш, че можеш да отделиш за туристическа обувка и сподели за какви преходи ще я ползваш.

    Коментар


    • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

      Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
      Тииии зарежи. Тия мембрани и простотии си вършат работата перфектно. Hi-Tec....колко пък да са Хай?
      Какво се случва, когато обувката ти е подгизнала има вътре поне 50-100мл вода, а ти си с ХАЙ чорапи? Гъби ще растът, а на теб няма да ти вярва колко ще ти е неудобно, студено и отвратително.
      Сподели до колко пари мислиш, че можеш да отделиш за туристическа обувка и сподели за какви преходи ще я ползваш.
      Аз говоря за измислените мембрани на по-ниския ценови клас обувки. За Евент, Горетекс и Симпатекс то това е вече друга работа. Там нещата са по ясни.
      А хай чорапите нищо им няма като са ти подгизнали обувките и затова ще си купувам такива, те са малко като неопренови и са непромокаеми ама въобще, защото обикновено даже и най-добрата мембрана рано или късно почва да пуска, например след година две интензивно ползване.
      Пък за тези предишните пак бая пари бях дал към 250 кинта, а се оказаха боклук горе долу. Вярно супер удобни и лекички са (само 560 грама за обувка)ама здравината се оказа под въпрос.
      Даже не са носени из планините като цяло, а най много в гора и шубрака, единствено пролетта за 4 дни в Стара Планина и сега тия дни за около 6 дена и това е. За 3 години рядко съм ги ползвай я има 20-30 пъти.
      Та търся пак нещо в диапазона до към 300 кинта, ама ми се ще да е нещо по здраво и качествено поне да изкарат 4-5 години. Знам ще кажете че ако искам здравина обувката трябва да е тежка с дебела кожа, та затова търся нещо оптимално като тегло/здравина. Гледах върховите модели на повечето марки като Meindl, Scarpa и като цяло наистина ги правят от дебел нубук 2,8мм поне и това нещо няма късане ама една обувка достига към 800 грама. Другия проблем че в във Варна е пълна скръб откъм магазини за такава екипировка и оттам насетне остава варианта за онлайн покупка, но обувката си е обувка и е хубаво да се пробва като цяло преди да се купи. В най-лошия случай се набутвам с една обратна доставка на стоката до търговеца.

      Коментар


      • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

        Обуй си найлонови торбички на бос крак, напълни едни галоши с ледена вода, влез вътре и се разходи.
        По същия начин ще се чувстваш с чорапи от мембрана.
        Моите обувки с горетекс си бяха сравнително добре, докато не се напълниха отгоре и трябваше да ги нося мокри цял ден лятото. За да изсъхнат по-бързо, махнах чорапите. Сега не мога да ги отърва от миризмата на блато и спарват яко. Предполагам че и ще пускат.
        Мисля си за немски кубинки, отвън кожа, хастар кожа и някаква вата между тях.

        Коментар


        • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

          За туризъм ли говорим или за армейска издръжливост?

          Коментар


          • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

            Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
            ...Сега не мога да ги отърва от миризмата на блато и спарват яко...
            Напълни ги догоре с чиста вода и нека престоят така известо време. Чел съм, че по такъв начин се "промива" гортексовата мембрана.
            Only after the last tree has been cut down,
            Only after the last river has been poisoned,
            Only after the last fish has been caught,
            Only then will you find that money cannot be eaten.

            Коментар


            • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

              Това го правих вече няколко пъти, пробвах с вода, препарат за горетекс...
              След като изсъхнаха, ги грях с УВ лампата, да измрат микробите, замразявах ги във фризера...без особен успех. Миризмата намаля, но не изчезна.
              За мен тези обувки вече са минало, следя ибея да хвана някой търг.

              Коментар


              • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                Обуй си найлонови торбички на бос крак, напълни едни галоши с ледена вода, влез вътре и се разходи.
                По същия начин ще се чувстваш с чорапи от мембрана.
                Значи да разбирам че подобни чорапи с мембрана са зле като идея да се ползват?
                Еми явно и аз ще следя за някоя далавера от амазона или ибея за маркови обувки с читава мембрана в крайна сметка.

                Коментар


                • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                  Колега, бих искал да дам няколко съвсем практически насоки при избора на обувки за трекинк/хайкинг. Прекарвам доста време сред природата и катеря усилено през четирите сезона, така че имам малко наблюдения върху избора на обувки.

                  1. Избор на обувка от доказан източник, с доказани технологично поне 3-4 години мембрана и подметка. При промоции се гледа датата на производство, мембраната губи свойства при престой, независимо от експлоатацията.

                  2. Набук или лицева кожа-добрите лицеви кожи са обработени така, че напрактика не страдат механично от това, за което са предвидени. Набукът има предимства, когато се ползва за пролетно-летния сезон.

                  3. Поддръжка-независимо от марката и модела всяка обувка се вмирисва след време. Най-доброто в този случай е да се изпере по предписанията на производителя и след това да се обработи с 10 процентен разтвор на формалдехид. Това става така-нанася се слой с пуловеризатор отвътре на обувката и се завива в найлинов плик за 24 часа. Следва 24 проветрение на открито. Формалдехидът е токсичен и дразнещ, процедурата се извършва на открито. Две обработки годишно гарантират липсата на каквато и да е миризма. Преди очаквано намокряне се обработва с наноспрей, на който е упоменато че не уврежда мембраните. Ефектът му е за не повече от 12 часа.

                  4. Най-важното Когато обуеш обувката за първи път тя трябва да ти „залепне" на крака, без да усещаш дискомфорт и да се подвеждаш по съветите на продавачите че щяла да „улегне" и други от сорта. Ако не се чувстваш комфортно с нея от първа среща-не е твоята обувка. От тук и изводи за електронна търговия

                  Успех и дано съм бил полезен

                  Коментар


                  • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                    Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
                    Колега, бих искал да дам няколко съвсем практически насоки при избора на обувки за трекинк/хайкинг. Прекарвам доста време сред природата и катеря усилено през четирите сезона, така че имам малко наблюдения върху избора на обувки.

                    1. Избор на обувка от доказан източник, с доказани технологично поне 3-4 години мембрана и подметка. При промоции се гледа датата на производство, мембраната губи свойства при престой, независимо от експлоатацията.

                    2. Набук или лицева кожа-добрите лицеви кожи са обработени така, че напрактика не страдат механично от това, за което са предвидени. Набукът има предимства, когато се ползва за пролетно-летния сезон.

                    3. Поддръжка-независимо от марката и модела всяка обувка се вмирисва след време. Най-доброто в този случай е да се изпере по предписанията на производителя и след това да се обработи с 10 процентен разтвор на формалдехид. Това става така-нанася се слой с пуловеризатор отвътре на обувката и се завива в найлинов плик за 24 часа. Следва 24 проветрение на открито. Формалдехидът е токсичен и дразнещ, процедурата се извършва на открито. Две обработки годишно гарантират липсата на каквато и да е миризма. Преди очаквано намокряне се обработва с наноспрей, на който е упоменато че не уврежда мембраните. Ефектът му е за не повече от 12 часа.

                    4. Най-важното Когато обуеш обувката за първи път тя трябва да ти „залепне" на крака, без да усещаш дискомфорт и да се подвеждаш по съветите на продавачите че щяла да „улегне" и други от сорта. Ако не се чувстваш комфортно с нея от първа среща-не е твоята обувка. От тук и изводи за електронна търговия

                    Успех и дано съм бил полезен
                    Благодаря за насоките колега. Тези дни усилено гледам разни модели обувки и тем подобни. Оказва се че читавите са в диапазона до към 300 кинта като цяло. Обаче основния проблем във Варна че масово всичко е застояло и гледам например в едни магазини тука на Мерел например видях че се предлагат модели отпреди 2-3 години. Така че не знам дали има начин да се види например датата на производство. Въобще като цяло то излиза че само от стоенето вече мога да отпиша мембраната. Пък цените са заковани и няма намаление.
                    Другия вариант остава от Интернет магазин но няма как да се пробва пък например ми се ще да пробвам например повече от един модел. Във Варна е много тегаво с избора на туристическа екипировка като цяло поради липсата и. Видях че здравите обувки са и тежки доста достигат поне към 800 гр. Пък на мен ми се ще нещо по леко да ползвам около 600-650 гр. максимум.
                    В крайна сметка ще се спра май на нещо евтино и доказало се с времето. Май пак ще се набутам с Hi-tec обувки че нещо не ми се дават маса пари за нещо което е стояло бая време по витрините и в крайна сметка после да ме е яд че съм се набутал с толкова пари. Та май в крайна сметка се спрях на тези 2 модела евентуално:
                    http://www.amazon.co.uk/Hi-Tec-Altit...+Altitude+wide
                    http://www.amazon.co.uk/Hi-Tec-Altit...i-tec+altitude
                    То дефакто е почти един и същ модел като се вгледа човек като едните са от нубук а другите лицева кожа, освен това са и намалени а в БГ са към 170 кинта и мисля че го има само варианта от нубук. Относно комфорта сигурен съм че ще са, сегашните ми Hi tec са супер удобни спор няма, и на външен вид моите приличат на тези като модел. Пък и за тези от ревютата навсякъде ги хвалят че са удобни също като цяло.
                    Доста четох за двата типа и уж лицевата е по-здрава но на практика не знам дали е така. Сегашните ми обувки мисля че ползват лицева кожа и я яко съм ги надрал в камъните. Имам чувството че не е толкова здрава. Нубука е ясно е по дишащ но това означава и по не водоустойчив като цяло, пък импрегнирането му става по лесно в такъв случай.
                    Та от тези 2 модела гледам кое е по-здраво като цяло и ще издържи повече на камънак според вас? Така че ако може да ме насочите в избора ми ще съм ви благодарен кое да взема евентуално, като цяло търся по здравия вариант.
                    Обувките главно ще се ползват из гората по пътеки и извън тях евентуално но рядко, освен това нямам възможност често да ходя на висока планина, което най-много да е 2-3 пъти годишно като изключвам зимата. Така че основно ще се ползват пролет есен. Лятото единствено в планината евентуално.
                    Последно редактирано от icpart; 25-08-13, 22:55.

                    Коментар


                    • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                      Аз си купих на разпродажба от магазин-партньор на форума обувки Gelert на чудесна цена.
                      В по-високия клас - около 300 лв., може да се купи обувка Bastard, което определено си заслужава.
                      Но колегата по-горе е прав, че ако не се пробва, туристическата обувка може да направи големи бели.
                      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                      Коментар


                      • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                        Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                        Аз си купих на разпродажба от магазин-партньор на форума обувки Gelert на чудесна цена.
                        В по-високия клас - около 300 лв., може да се купи обувка Bastard, което определено си заслужава.
                        Но колегата по-горе е прав, че ако не се пробва, туристическата обувка може да направи големи бели.
                        Именно и на мен това ми е основния проблем че няма как да пробвам обувките. Освен че магазините за туристическа екипировка във Варна са кът то обикновено почти нищо няма в тях. Ако на сайтовете на магазините има доста модели да кажем обувки то в наличност я има 3-4 максимум и дотам което може даже да е много. Като гледам и тези скъпите обувки дето седят по рафтовете със сигурност ще са залежали с години по простата причина че се продават супер рядко.
                        Днес ще водя старите чипици на обущар да видим дали ще може да ги позакърпи и ако не стане работата по нататък ще го мъдря какво да правя. То май някой ден ще трябва да си организирам шопинг ден из София специално за екипировка.

                        Коментар


                        • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                          Колега, погледни в сайта на Оръжеен магазин Магнум. Аз от там си купих Hanwag. Отдавна исках такива а и ги купих с намаление.Поздрави
                          Land Rover Defender 110SW 300tdi

                          Коментар


                          • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                            За трите сезона ползвам предимно един чифт Magnum Elite Spider, схара, набук от около 3 години и не искат да се скъсат. Купих ги в Кабул поради тотално разпадане на щатните След обуването им направих 5-6 км. крос по камънака, краката ми останаха като на бебе след събуването... после поръчах два чифта за съпругата и един колега, от някакъв дискаунт в Щатите и обувките им паснаха идеално. Преди имаше от къде да се поръчат и в България, но май вече няма предлагане. Особеното на номерацията там е че за различните щати има разминаване с номерата и трябва хубаво да се проучи за конкретния модел и освен това имат 3 номерации за ширина на стъпалото..... Скоро пострадах от една поръчка на летни обувки на KEEN, които уж са с огромна репутация и това ми костваше доста пришки, докато улегнат добре. Ако обаче имаш път към София и не ти е спешно, има доста прилични разпродажби на добри модели и можеш да пробваш на место

                            Коментар


                            • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                              Да повдигна темата с молба за съвет обувка за прехода Ком0-Емине пролет лято есен. Много разнообразни терени от камънаци до асфалт. Може ли съвет от по опитните .

                              Коментар


                              • От: Туристически обувки - от лицева кожа или набук?

                                Със съвет не става - трябва да си ги мериш ти! Иначе брандове бол lasportiva, crispi, oт по-бюджетните scarpa са читави...
                                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X