Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да хвана рояк пчели?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как да хвана рояк пчели?

    Само мед е най-доброто за тях. Тези смеси са питки, които по принцип са храна характерна за зимният период.
    Аз да се оплача - кошера ,който беше със затихващи функции и нифелна майка си замина, бях му добавил рамка с пило(смесено) но явно е било късно.
    В събота дори вадих мед, и само 2 кошера ме изненадаха неприятно(сравнено с другите ) и бяха почнали едва преди ден да събират мед. Други бяха запечатали 8 от 10 рамки(10 рамков даданблат) и така, на някои добавихме втори магазин.
    Интересно нещо,което ми направи впечатление 4-5 кошера имаха пило в магазините, доста и то. Миналата година беше по същият начин. Подозирам че Майка ми ги прехранва и докато мен ме няма там гледа да ги угои. Решила е ,че всичките 100 кила захар в мазата са за хранене на пчелите а не за ракията ми есента
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • На терасата пак си имам гостенчета.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20210609_194633.jpg
Прегледи:517
Размер:657.6 КБ
ID:6747298
      5 ЛР и 1 ДБ, Пророй с фитилче.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20210609_194346.jpg
Прегледи:495
Размер:310.5 КБ
ID:6747299

      Сложих им хранилка, да се чувстват като у дома си.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20210609_194546.jpg
Прегледи:507
Размер:423.1 КБ
ID:6747300

      Утре ако не си дигнат багажа, ще си ходим на село. Макар че, сериозно го мисля - да ставам градски пчелар...
      Сложил съм още две капанчета на интересни места, май-май утре ше има нещо на едното...

      Коментар


      • Аз вече не слагам капани на село, миналата година постоянно освежавах примамката но само заблудени скаути от моите минаваха. То така или иначе там други освен моите няма.
        Иначе твоя улов не изглежда много голям, но за слънчогледа може и да стане.
        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
        Ford Fiesta 1.4 Tdci

        Коментар


        • jordanov sv
          jordanov sv коментира
          Редактиране на коментар
          Не е голям, таман такъв ми трябва. Слънчото ще е за развитие, после вече другото.

        • Juiced
          Juiced коментира
          Редактиране на коментар
          То след слънчогледа каквото си оберат си е за зимните им запаси, като цяло е най-качествениет мед последният. Няма култури ,които се третират по това време и нектара е чист.

        • jordanov sv
          jordanov sv коментира
          Редактиране на коментар
          Пашата зависи от района, флоропокритието и агрометеоусловията, както и от други работи. При нас, навремето като почнах и сега от 4-5 години като спряха рапицата - слънчото е първа главна паша и после ако има дъждове има още една хубава паша и вече след това достатъчно добре се запасяват зимно. Действително последният мед е превъзходен.
          Вторият капан и той беше пълен. Бях го качил в кабината на един изоставен козлови кран, нощес ги смъкнах и тая сутрин ги позиционирах.

      • Както е тръгнало скоро градските пчели ще се окажат по-жизнени от селските. Тука в града цели групи инсектициди са напълно непознати.

        И като нищо няма да дочакам стайния кошер на Филипс ами ще си го направя.

        Коментар


        • gabocvet
          gabocvet коментира
          Редактиране на коментар
          Как мислиш дали ти върши работа? https://www.youtube.com/watch?v=sBKOWGuyT_0 https://www.youtube.com/watch?v=KFxKS6-1PPs

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          За такива работи си мисля.

          Бедата е само че нямам никакъв опит в нормалното пчеларство.

          Ноооо както каза един роднина по тоя повод - добре че пчелите си знаят какво да правят.

        • gabocvet
          gabocvet коментира
          Редактиране на коментар
          Не знам на кого се приписва лафът: Титаник е бил построен от специалисти, а ноевият ковчег не!

      • Симпатични гости ми дойдоха и на мен миналия уикенд...
        Сутринта беше хладно и докато се натуткам, времето се позатопли, утихна и роякът хвана пътя.

        Сандъчето е специално правено за рояци и го разнасях из баирите 1-2 години.


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:789.jpg
Прегледи:401
Размер:99.7 КБ
ID:6747851

        Коментар


        • jordanov sv
          jordanov sv коментира
          Редактиране на коментар
          Бате М., нали знаеш - Бог дал, Бог взел! Да сме живи и здрави!

      • Хаха!
        Така е!
        Докато умните се наумуват, лудите се налудуват
        Чаках да се позатопли малко онази сутрин, да извадя рамка с отворено пило, за да прибера пчелите, те пък хванаха гората. Знам ли, може и да съм ги смутил, понеже ходихме да ги гледаме няколко пъти с щерката.
        Предполагам от предния ден са на съндъчето съдейки по восъчни отлагания по него...

        Живи и здрави да сме, пчелите ще ги намножим.

        Коментар


        • Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение
          Хаха!
          Така е!
          Докато умните се наумуват, лудите се налудуват
          Пък един апапин от село, дето много ги разбира тия работи, скромно допълва - А лудите не спят!

          И на мен така са ми бягали, нищо необичайно. Възможно е М да се е загубила, ако не е била оплодена, възможно е мястото да не са харесали и какво ли не. Добавянето на открито пило - да, почти винаги е сигурна гаранция, ама каквото такова.
          Тука на работа едно момче-мераклия днеска ми разправя - закачил преди време баща му на дървото едно сандъче ама да тури 3 магазинни рамки вътре и ги гледа че от една седмица фърчат. Вчера, хубаво времето, нашият се качва на 4 - 5 метра да ги види и оппа- вътре гмеж и пилото подкарали. Айде организация, търси сандък, търси помощник /аз съм на село/, взели че ги свалили на земята и докато се чудят що другите се лепят на дървото - праас, почна проливния дъжд Баш аджамии му се вика на това, ама нейсе.
          Март месец бях командировка по Пловдив, единя ден вятър и излязох малко да се разтъпча из квартала и както си пресичам улицата нещо погледнах нагоре. Точно над главата ми, на една липа, на 8-10 метра ги видях на клона - хубави далаци по 2-3 педи сигур средните, ама силен вятър и не се виждаха пчели вътре. Това на150-200 метра от Панаира.

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            От "Поп Манол" наляво по "Брезовска" има едни магазинчета за ВиК и ел, там се заглеждах и ги видях отгоре. Насреща е някакво пазарче. Ако е останало и се вижда нещо щракни някоя снимка. Иначе и аз снимах, но не са станали добри снимки и не се вижда.

          • m_markovski
            m_markovski коментира
            Редактиране на коментар
            Йорданов, бива ли такова нещо? Ще изкараш пловдивските пчелари да обикалят покрай панаира с вирнати глави

          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Що бе, Бате М., нека раздвижим малко форума, хаха. А па пловдивските колеги са окумуш народ, няма грешка при тях. Това ако ми беше някъде подръка да съм намерил одма вишка... Макар че - такъв вятър беше тогава - ако имаше нещо оцеляло че и да направи пролетно развитие, просто невероятно...

        • Колегии, спешно ми трябва пчела майка! Днес отваряхме двата ми кошера и единия за съжалени се оказа без майка.
          Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

          Коментар


          • Е, тя една майка сега се равнява на едно семейство след два месеца, долу-горе. Върви да се молиш на някой познат с много кошери, евентуално.
            Ако не намериш - или ги събирай двата, или ако имат много пчела слагай на осиротелия пита с прясно пило.
            Сигурно ли е че нямат майка?

            Коментар


            • zmiata29
              zmiata29 коментира
              Редактиране на коментар
              Няма я, кошера е неспокоен и всички са с вирнати дупета, а няма и снесени яйца. Пчелите в тоя кошер са малко и май отивам на събиране на двата, а Май ще търся семейства или ако е роева година като миналата, ще чакам на гюме.

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Охоо, събирай ги веднага. Ако имаш изградени пити виж си вземи някоя отводка ако имате там някой добър производител. До края на годината /ако е нормална/ ще се изплати. Рояците са несигурна работа но и там може да дебнеш.

          • СЪбери ги и Май месец ще си направиш отводка от него.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • Juiced
              Juiced коментира
              Редактиране на коментар
              Според мен с вестника е много по-малка разправията.

            • zmiata29
              zmiata29 коментира
              Редактиране на коментар
              Трябваше да слагам рамките в два магазина, плодника е неразглобяем от дъното.

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Айде тогава да е на хаирлия!
              Няма още измислени напълно универсални сандъци затова към всеки конкретен случай има и конкретен подход. Няма универсални рецепти в пчеларството, слава богу.

          • Първоначално публикуван от zmiata29 Преглед на мнение
            Колегии, ....
            Как е пчелата?
            набодохте ли магазините?

            Коментар


            • Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
              На терасата пак си имам гостенчета.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20210609_194633.jpg
Прегледи:517
Размер:657.6 КБ
ID:6747298
              5 ЛР и 1 ДБ, Пророй с фитилче.
              Това рояче и другото дето го извадих от крана ги бях сложил в два ЛР корпуса един над друг и по някое време миналата година лятото ги събрах. Ся ще ги чакам да станат медовик

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220515_164536.jpg
Прегледи:118
Размер:1.43 МБ
ID:6858729

              От днес сме вече на два магазина че първи са го понапълнили па акацията ще влиза в сила...

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X