Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да хвана рояк пчели?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Как да хвана рояк пчели?

    И останалите кошери отворих и прегледах. Нямат маточници, ще следя обстойно какво се случва. Надявам се всичко да е наред. Не гледам пчелите за печалбарство, а просто за развлечение, но времето започна да не ми стига.

    Коментар


    • #77
      От: Как да хвана рояк пчели?

      Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
      ... Не гледам пчелите за печалбарство, а просто за развлечение, но времето започна да не ми стига.
      Абсолютно същото се отнася и за мен, затова съм и толкова обстоятелствен тука.

      Коментар


      • #78
        От: Как да хвана рояк пчели?

        В събота при прегледа единият ми кошер имаше над 20 маточника, зарадвах се ,че ще мога да ги пренеса на желани от мен кошери, но във вторник ги бяха прегризали отстрани. Явно са си харесали вече новоизлюпена майка и останалите са им били непотребни...
        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
        Ford Fiesta 1.4 Tdci

        Коментар


        • #79
          От: Как да хвана рояк пчели?

          А със старата какво се случи?

          Коментар


          • #80
            От: Как да хвана рояк пчели?

            Със старата докато не настъпи зрялост на новата майка нищо не се случва, но цикъла на развитие до степен фертилност е 4 седмици. Така ,че може да се каже , че дните и са преброени. Надявам се да е заложила много пило, та да е готово за слънчогледа семейството.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • #81
              От: Как да хвана рояк пчели?

              Искаш да кажеш, че старата е още вътре? Ако е така е добре. Тая година доста колеги били виждали по 15-20 маточника за самосмяна. Други разказват за роячета по 1-2 шепи с неоплодена майка. Или оплодена. При тебе може пък да се случи друг вариант - две работещи майки на едно място.

              Коментар


              • #82
                От: Как да хвана рояк пчели?

                Майката докато не стане достатъчно развита новата ,старата присъства още. После и спретват бърз импийчмънт и я убиват. Иначе става търтовка, щото те могат в един момент и новата да не харесат(не че и това не се е случвало де).
                Имаме един такъв с 1-2 шепи и неоплодена майка дето ходи вътре като хамава, а там има малко старо пило и никакво търтеево. Взех една рамка от друг кошер с малко старо пило и възможно най-много търтеево и я добавих. След седмица като отида ще видя дали е оплодена майката защото пилото беше на път да се излюпи . Ако се посъвземе семейството и госпожата почне да снася малко преди да цъфне слънчогледа съм и намислил да и клъцна и двете крила та да заложи маточници. Аз потривах доволно ръце като видях многото маточници , щото щеше да ми се реши проблема с 2-3 дърти майки дето искам да ги сменя преди основната паша.
                Имам семейство ,което намаля на половина - залагам го на рапица напръскана с кофти пестициди.
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • #83
                  От: Как да хвана рояк пчели?

                  Хм, колега, ще извиняваш, че влизаме в диалогов режим, ама що пък не. Викаш, сигурен си, старата присъства, докато одобрят новата до... фертилност някаква? А при роенето знаеш ли, че могат да излязат на момента в който захранят достатъчно маточници за да продължат старото семейство? И ако са решили това семейство после може да пуска рояче след рояче с нови майчици. Всъщност точно това се е случило на този ти кошер с "хамавата" майка. Сложил си й търтеево пило, ама пак не разбрах нещо. Да не искаш да кажеш, че като се налюпят многото юнаци и ще възбудят момата? Може и така, знам ли. Ще разказваш после. Никога обаче недей да оставяш дъщери от майки, които не са си показали напълно качествата, т.е. не са работили под твое наблюдение поне една година, още по-добре две години. Така с годините ще подобряваш не само генофонда при теб, но и на района като цялост. Казваш и за проблем с "дърти" майки. Не знам колко са ти дърти, но щом пчелите ги държат може би има защо, гледай им показателите. Някои майки дават най-добри резултати през третата си година, но това е друга тема.
                  За семейството намаляло наполовина заради рапица - напълно е възможно това да е точно така. Обаче, само то от всичките ти семейства ли е имало пчели които са я посещавали? Възможно е разбира се, това семейство да е с намален имунитет по някаква причина /храна, студ, акар, нозема и 1000 неща още/ и пестицидът да го е довършил. А имало ли е наоколо жита, например, които тая година също бяха пръскани жестоко? Или пък китна овощна градина или пък отделни овошки, пръскани яко с Нуреле, да речем...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Как да хвана рояк пчели?

                    Майката старата съм сигурен ,че е там щото ми е белязана и я видях. А новата няма как да се докаже докато не влезе във фертилност. До тук нямам изроени на този етап, при нас се роят когато не им осигурим място за работа, защото пашата е доста обилна когато цъфне рапицата ,акацията, магарешкия бодил ,гледича, кориандъра и слънчогледа(изброявам ги в хорнологичен ред).
                    Семейството намаляващо на половина имаше висока смъртност, акар няма защото съм ги третирал с вароджет-а с Varochet forte . Освен това за мое спокойствие ги третирах 3 пъти с Hive Cleean Bee Vital и до сега не съм видял никъде акар. За пшеницата , е кофти когато пръскат против гъгрица ,но арендаторите покрай нас са наши хора и са разбрани - пръскат в 4-5 сутринта и то не с нуреле.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #85
                      От: Как да хвана рояк пчели?

                      сега прегледах роячето и старото семейство. На роячето на на следващия ден извадих 2 много калпави рамки и сложих 2 основи. Изградили са и от двете основи доста добре, няма прогризано. Притеснява ме че няма още пило. Старото семейство също няма открито пило, най вероятно мовата майка не е оплодена още. При излизане на роячето, като гледах старото семейство имаше една рамка с открито пило. Сега е запечатано, няма заложени нови маточници, но по другите рамки има започнати маточни чашки, което много ме притеснява, че пак може да тръгне да се рои. Всеки момент очаквам да цъфне липата, макар че не съм извадил още акацията. На роячето няма от къде да придам малко пило за да проверя как е положението, но ми се струва че щом градят, значи има майка.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Как да хвана рояк пчели?

                        Такаа. Ако и на двете места няма яйца, старата майка може да е навсякъде, но не и у вас. Ти си хванал втория рой, излязъл с неоплодена майка. Щом градят, засега при тях всичко е ОК, дано и с майката всичко е наред, до една седмица ще си проличи. Сиропец нали им подаваш? Стария кошер мисля ти казах - вече е свършил сезона за него. Махнал си му маточниците, няма младо пило или яйца че да си заложи маточник, нали знаеш какво следва? Аз бих го разформировал одма, особено щом идва паша. По-нататък ще направиш отводки колко ти трябват.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Как да хвана рояк пчели?

                          Като махах маточниците имаше открито пило, но на него не са заложили маточници, а са го запечатали. Което ме навежда на мисълта че има майка, но и тя не е оплодена. Ще изчакам още малко и ще видя. За това че са свършили сезона е ясно. Въпроса е да го запазя и да не намалявам бройката.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Как да хвана рояк пчели?

                            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                            Сиропец нали им подаваш?
                            Здравейте,какъв трябва да е,купен или захар и вода и в какво съотношение?

                            Коментар


                            • #89
                              От: Как да хвана рояк пчели?

                              Росене, ако въпросът е към мен - купешки сироп и храна досега не съм ползвал, така че само за сиропа отговарям. Сега е от 1/1 до 1/2, захар/вода. На отводките задължително, лошо че с това време на много места и семействата ще трябва да се хранят, особено силните.

                              Димич, възможно е и да е останала някоя млада майка при него, ама какви са тия маточни чашки дето викаш че са ги почнали? И той ще си покаже до няколко дена. Нямаш ли от някоя стара пита или СР да му резнеш едно парченце /колкото локум/ с яйца да го пробваш?

                              Коментар


                              • #90
                                От: Как да хвана рояк пчели?

                                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                                Росене, ако въпросът е към мен
                                Да,благодаря,но забравих да попитам какво количество сироп и през какво време?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X