Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да хвана рояк пчели?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как да хвана рояк пчели?

    Ако не е рояк нищо не можеш да хванеш.

    Коментар


    • #32
      От: Как да хвана рояк пчели?

      Хе-хе. Някой ми повдигнал темата, а бях забравил за нея.

      Само да кажа какво се случи. Дойде по-опитен пчелар. Облякохме се плътно, с ръкавици и була както си му е редът. Опушихме здраво в дупката. После разкъртихме кирпича наоколо. Вътре се отвори доста голяма дупка. Имаше седем пити пълни с мед. Една по една ги изрязахме, после ги привързахме с въженца в празни рамки. Питите бяха доста тежки (нали са пълни) и се деформираха, но нямаше друг начин. Затворихме ги в празния кошер и сложихме още празни пити. .

      От нас нямаше нито един ужилен. Този по-опитния пчелар каза, че били мно-о-ого кротки пчели. Имаше доста жертви - умрели пчели вътре в дупката. Майката така и не я видяхме, но не беше сред мъртвите.

      После кошерът потръгна. Сега е едно от най-силните пчелни семейства на баща ми. Ако намеря снимки, ще ги кача.

      Всъщност в заглавието съм допуснал грешка. Това не беше рояк, а самостоятелно пчелно семейство. Роякът са група от пчели, които са дезертирали от кошера, защото им е тясно или си нямат друга работа. Въртят се на куп под някое дърво и си търсят някой кирпичен дупар да се мушнат в него. Те вече се хващат с т.нар. "Тръвен" (плетен кошер). Но аз не разбирам

      Сагата може да има и втори епизод. Миналото лято купихме съседен двор. Сега пчелите ги преместихме в него. Така са по-далече от околните къщи. Та в този двор в единия кирпичен дувар отново има дупка с пчели. Не ни пречат, но може би ще ги извадим и тях.
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • #33
        От: Как да хвана рояк пчели?

        Намерих три снимки. Най-напред се виждаше само един процеп, в който влизат пчели. После като поразкъртихме:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040153.jpg
Прегледи:1
Размер:162.9 КБ
ID:5380928Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040156.jpg
Прегледи:1
Размер:155.0 КБ
ID:5380929Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040158.jpg
Прегледи:1
Размер:130.5 КБ
ID:5380927
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #34
          От: Как да хвана рояк пчели?

          Браво, за положения труд ! Дано години напред да ти е силен кошера !
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #35
            От: До: Как да хвана рояк пчели?

            Първоначално публикуван от venci890 Преглед на мнение
            Момчета до работата има много храсти и има много пчели ... Моля някой да каже как да ги хвана, и какво ми трябва за да ги хвана?
            Какво значи много пчели? Ако храстите са цъфнали и нектара е добър, нормално е да има много пчели. На паша. С тях нищо не можеш да правиш.
            Ако са на кълбо - това вече е рояк. И той може да се прибере. Стига да имаш къде.

            Коментар


            • #36
              От: Как да хвана рояк пчели?

              Има ли начин да си "повикам" от някъде рояк пчели, който сам да реши да се пренесе да живее у нас на терасата? Някакъв вариант на примамка и плетен кошер или сандъче за цветя обърнато наопаки или нещо друго намазано с нещо трето??
              Идеята ми е да сложа нещото на подходящо място (вие ще кажете какво би могло да се окаже подходящо място близо до нас. Живея в центъра на София в кв. Лозенец до южния парк) и ако/като се засели там някое "рояче", да го пренеса на покрива или на терасата и да ги оставя да си живечт по тяхному. Не искам да им взимам меда. Не и ако не е наложително пореди причина някаква. Мерак ми е да отиват сутрин да опрашват ясена и кестените наоколо и да ми бръмчат покрай ушите. Понякога, като ми нацъвтят на село дърветата, ако е възможно, да си ги взимам с мен за седмица и да посвършат и там някоя работа. Ако пък вземат че се получат нещата, току виж направя пчелин на покрива на блока ..
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #37
                От: Как да хвана рояк пчели?

                Съседите много ще ти се радват, ако успееш.
                За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                Коментар


                • #38
                  От: Как да хвана рояк пчели?

                  От малък си мечтая за такова нещо ама в града хайваните нямат какво да ядат. Или поне така говорят пчеларите. Ясенът не съм убеден че се опрашва от пчели.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как да хвана рояк пчели?

                    Ха, според много колеги софиянци, при вас има повече паша отколкото в полски район с монокултурно земеделие и съм склонен да го вярвам. А ако пчелите не се закачат прекомерно и само им се радваме, комшиите въобще няма да са недоволни, особено ако понякога ги почерпваме с някое прясно далаче. За агресията при пчелите виновен е човекът.
                    Юпи, има примамки за рояци - Пророй се казват. Аз не съм ползвал, но колегите по форумите са доволни общо взето. Ако имаш условия на терасата или на покрива спокойно може да си гледаш 1-2 тръвни, стига да успееш да ги заселиш. Това с разхождането до село не става, но и там може да сложиш 1-2. Отвреме навреме ще си изрязваш по някой далак с мед за тебе и за комшиите, хаха, другото за тях. Правят си и рояци, ма да са живи и здрави. Много подходяща е и т.нар. "японска тръвна". За мен това е съвършена система за производство на мед и восък за собствени нужди. Пчелата щастлива, инвентарът е елементарен и квалификация кой знае каква не се изисква. В тубето е пълно с клипове, ако искаш изгледай някои примерно на mituro. Има го и как си прави сандъчетата, тариката, па ний тука ковем рамки и телове опъваме...

                    https://www.youtube.com/watch?v=QP4Z8x25Iz0

                    А да, пчелите се привличат и от аромата на прополисова тинктура и маточина...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Как да хвана рояк пчели?

                      Маточина мисля че се ползва, натрива се с листата входа на кошера и се надяваш да се подмамят.
                      подаръци за мъже от FACOM
                      промоция на читави инструменти

                      и на хоби такива

                      тел. О879 Ч8Ч 2З5

                      Коментар


                      • #41
                        От: Как да хвана рояк пчели?

                        А и да сме по темата все пак, вижте го тоя хайдутин как ги прибира от стената:

                        https://www.youtube.com/watch?v=N4wX4dWd-pc

                        Аз обаче бих си сложил булото и дългото ръкавче

                        Коментар


                        • #42
                          От: Как да хвана рояк пчели?

                          И понеже стана въпрос - обикновеният ясен (Fraxinus Excelsior) категорично не се опрашва от пчели.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как да хвана рояк пчели?

                            Ясен е прав. Не се опрашва.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как да хвана рояк пчели?

                              Е, значи ясенът пред терасата ми не е обикновен или пък пчелите го обикалят и събират нещо от него, без да го опрашват.
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как да хвана рояк пчели?

                                Вижте какъв български проект има точно по вашия въпрос. https://www.youtube.com/watch?v=8dbPO85Qt-E Вече мисля че кошерите са в продажба, а и да не са, не трудни за направа. Работи се с кенийски кошер. Иначе в София в някои отношения пчелите ще се чувстват по-добре, тъй като няма да има пестициди с които да ги тровя... е сега и пашата ще е малко, но колкото за тях си ще събират със сигурност, даже и ще остава по някое друго кило.
                                Кольо Динев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X