Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

    Винаги съм се питал колко всъщност е реалният срок за съхранение на един боеприпас, от какво зависи. Съвременните патрони могат да ли да издържат толкова колкото тези за Манлихера... Съвременните барути държат ли колкото старите и въобще как стоят нещата с мунициите и тяхната дълговечност...?
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

    Сега гледам една кутийка 9х19, никъде не пише "Годно до...". Все пак си мисля че трябва да се съхраняват на сухо място, за да се предпазят от постъпване на влага в барута и окиси по метала. Нека специалистите да кажат. А може да си направя опит, да сложа няколко в шише с вода и след една година да ги гръмна.

    Коментар


    • #3
      До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

      Е точно това е, за разлика от всичко друго патроните не се обозначават със срок на годност... което е повече от странно... Ако ли пък са вечни то едва ли ще се намери производител който да не го напише...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

        Моя старшина във армията ползваше най-старите първо. Само дето най-старите бяха на по 8-10 години... не съм видял проблеми, но той си беше фанатик на тема съхранение. Всички складове бяха като аптеки - проветрени и чисти. Иначе беше пълно говедо, но за работата си беше педант. Всички съндъци бяха заметнати с одеала и редовно проверявани за проблеми. За съжеление си ги проверяваше сам и за това не знам, какви видими проблеми е търсил, но съм го виждал да преглежда цял съндък кутика по кутиика.

        Коментар


        • #5
          До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

          С годините барутите се разлагат. Новите - по-бързо. Правят го нарочно.
          Не съм чувал за такова безобразие във военните патрони. За тях изобщо са забранени за стрелба новите партиди.

          Коментар


          • #6
            До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
            С годините барутите се разлагат. Новите - по-бързо. Правят го нарочно.
            Не съм чувал за такова безобразие във военните патрони. За тях изобщо са забранени за стрелба новите партиди.
            Е като свършат старите, (все някой ден ще стане) с какво ще стрелят?

            Коментар


            • #7
              До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

              Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
              Е като свършат старите, (все някой ден ще стане) с какво ще стрелят?
              Ами те до тогава новите ще остареят и ще стрелят с тях ...
              Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
              LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
              Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

              Коментар


              • #8
                До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                Признавам, че не знаех за проблема с барутите... поне не знаех, че наистина стои на дневен ред - мислех, че при правилно съхранение трябват поне 20-25 години за да стане негоден един патрон...

                Между другото - в казрмата бях 99/00... патроните бяха от 89-90-та - поне това пишеше на кутиите...

                Коментар


                • #9
                  До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                  Миналата година на моя кръсник дядо му(бивш ловец) му подари неговия Бюхаг 54 год. и с него 3 кутии СОКОЛ (9 и 11 номер - картонените гилзи) 83 ГОДИНА - така пишеше на опаковката! Та...любопитството ни беше голямо и патроните бяха изтреляни по панички от които НЕ гръмнаха само 5-6! Бяха съхранявани в обикновен шкаф от библиотека!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                    При по старите барути забавянето на горенето е с забавител на целулозна основа което прави барутите силно хигроскопични при нарушена херметизация (кернировка) на патрона в него прониква влага при което се получават окиси от групата на пирокселините и заряда произволно се самусилва или самонамалява което е доста опасно. При новите поколения барути се използват друг тип химически забавители и при проникване на влага барута се разлага и става негоден.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                      Преди десетина години получих от мой познат, отказващ се от лова и не ходил на такъв сигурно от преди още 20-30 години патрони - около 100 - 150 ловни. Всички бяха вносни, купувани 50-те години. Имаше няколко кутии бренекета Rottweil, които изглеждаха като току що купени от магазина. Всички патрони изгърмяхме с колегите, като гоначи - нямаше нито един отказ. Не зная колко са били качествени изтрелите, но поне на слух, всички си гърмяха нормално.
                      sigpic

                      Коментар


                      • #12
                        До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                        Патроните които стрелям с ТТ-то са произведени 54 година,досега никакъв проблем,нито една засечка.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                          На тъмно, на сухо, и най-главното - без бързи или многократни промени на температурата.
                          Гаранционните срокове в херметични опаковки са примерно от 5 до 20 години. Назначават се от производителя за всяка марка барут.
                          Никой не може да каже нищо, ако не знае какъв именно е барута. Главната засада са дребните фракции. Някаква информация може да се измъкне само ако на опаковките има стандарти. Или от всяка партида да се разглобяват процент случайни патрони и да се изследват. За дълговременно съхранение аз не бих разчитал на друго, освен на старо военно производство по стандартите на ВД.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                            96-98 година си гърмяхме с патрони 76-78 година
                            проблеми никакви
                            говорим за патрони за калашник
                            всъшност като се замисля за цялата служба видях 3 засечки
                            а ние стреляхме всеки ден и по много
                            от партида 20 000 патрона предвидена за унищожаване от нашият взвод
                            нито един не засече
                            патроните бяха дадени за изстрелване поради изтичане на срока им на годност каквото и да означава това
                            1 седмица само чистене на автомати и лентоване и стрелби
                            бяха ни се изпобелили пръстите
                            BMW X6

                            Коментар


                            • #15
                              До: Патрони и съхранение, как, колко време и къде?

                              Стрелял съм със стари патрони калибър 7.65 и имах доста сериозен проблем.Единият патрон не гръмна а само изсъска.Куршумът остана по средата на цевта, а гилзата не можа да се изхвърли.Затворът остана в някакво междинно положение.Не знам как бяха съхранявани патроните и на колко години бяха, но после ползвах месингов шомпол и чук за да изкарам куршума.
                              Тогава пистолетът не беше мой(въпреки че беше ценен), но оттогава предпочитам да хвърля старите патрони отколкото да ги използвам.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X