Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Режим за издаване на разрешително за КНО - мнения и коментари по текущото положение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Режим за издаване на разрешително за КНО - мнения и коментари по текущото положение

    Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
    Линкът не работи, но на него се виждаше, как някакъв пройдоха се нахвърля върху полицай с пълно снаряжение (пистолет, палка, белезници и какво ли още не по колана) и го млати яко, а полицаят само се пази и се опитва да се отскубне... жалка картинка...
    Ние тука седим и обсъждаме марки, модели, кой как го вади, колко "фърга"...
    Следващите ми мисли са породени от разговора в сряда с инструктора на едно стрелбище...
    Някой замислил ли се е, каква част от късото бойно оръжие се намира в ръцете на пенсионери от МВР и МО? Обиковено - Макаров (нищо против него, и аз съм с такъв)... Колко от тях ходят на стрелби? И колко от тях ги вземат за "охранители" заради личното им оръжие? Направо се плаша...
    А боеприпасите на пенсионерите? Повечето патрони са ми набори... Имам наблюдения и за полицията, за горските пък да не говорим...
    Основната маса "пищолджии" у нас гърмят предимно на Нова година, по сватби и по таваните... Не малко от тях не знаят как да си почистят оръжието, а ако все пак някой ги закара на стрелби, трябва да ходят с памперси... Основното място за съхранение на оръжието е в гардероба или под дюшека...
    Та, кое казвате по-добро за такива люде? Пистолет или револвер?
    Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

  • #2
    До: Револвер или пистолет?

    Е то уж би следвало при последващо подновяване на разрешителното да се вземат в предвид някои характеристики на индивида... Не знам в провинцията как е... но събирането на един комплект документи за подновяване на разрешително си е приключение... като време... а времето е пари

    Предполагам че за в бъдеще лека полека ще се вдигат таксите което автоматично ще "изкара от играта" много от хората за които за които иде реч...

    А повдигнатият въпрос е наистина важен... разбира се същото е и при карането на автомобил... с който понякога би могло да се причиняват повече щети отколкото с пистолет...

    И в двата случая ако зависеше от мен бих вкарал периодични тестове при не покриването на които да се вземат книжката/разрешителното...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Револвер или пистолет?

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      Е то уж би следвало при последващо подновяване на разрешителното да се вземат в предвид някои характеристики на индивида... Не знам в провинцията как е... но събирането на един комплект документи за подновяване на разрешително си е приключение... като време... а времето е пари

      Предполагам че за в бъдеще лека полека ще се вдигат таксите което автоматично ще "изкара от играта" много от хората за които за които иде реч...

      А повдигнатият въпрос е наистина важен... разбира се същото е и при карането на автомобил... с който понякога би могло да се причиняват повече щети отколкото с пистолет...

      И в двата случая ако зависеше от мен бих вкарал периодични тестове при не покриването на които да се вземат книжката/разрешителното...
      Баща ми е в София... и е 36-ти набор... Добре, че има кучета, да го пазят... Поне има каса и знае как ДА НЕ ГО ИЗПОЛЗВА....
      А иначе си много прав - особено след една определена възраст...
      Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

      Коментар


      • #4
        До: Револвер или пистолет?

        Напоследък тенденцията и една негласна заповед в средите на Косаджийте е да се отказват подновяването на разрешителните,на именно такива хора.След бурното раздаване на разрешителните за носене и съхранение на оръжие,дойде момента да се преосмислят нещата.

        Коментар


        • #5
          До: Револвер или пистолет?

          Аз пък съм категорично против да има каквото и да е разделение по възраст (стига човека да е пълнолетен) или финансово благосъстояние!
          Според действащите в момента закони, разрешително за съхранение и носене на оръжие се издава за охрана и самоохрана, но на живот а не на имущество! Т.е. огнестрелно оръжие може да се употреби законно само когато пряко и непосредствено е застрашен живот на човек! Е, при това положение, да не би живота на богатия да е по-ценен от живота на бедния, или пък да не би живота на младия да е по-ценен от живота на стария, та едните да имат някакво предимство при получаване на разрешително пред другите?
          В колко населени места в България има стрелбища където човек да може законно да се упражнява и тренира, и значи ли това че ако някъде няма стрелбище не бива да се издават разрешителни на хората от това населено място?! А колко от РПУ-тата имат служебни стрелбища та служителите им да имат възможност редовно да се упражняват? А охранителните фирми, а охранителите на банки по малките градове да не би да ходят всяка седмица или дори всеки месец до София или друг град където има стрелбища?
          Ако реално и педантично се спазва часта от закона разрешителни да се издават само на хора с доказана, реална необходимост, т.е. такива чиито живот реално е застрашен от нападение с огнестрелно оръжие, то разрешителни трябва да се издават само на някои спецзвена към МВР, на военните докато са на мисия в чужбина, и на мутренските босове дето им казват "добре облечени бизнесмени" поради безсилието (или нежеланието) да докажат че са обикновенни престъпници! Е има ли някой който би бил съгласен с такъв режим на издаване на разрешителни? Аз не бих бил съгласен!
          Мисля че пенсиониран военен или полицай, който 25 години е носил всеки ден оръжие без да причини инцидент, и който държи в къщи оръжието си като скъп спомен за прослужените години, е много по безопасен от надъхан от холивудските филми 20 годишен, който затъква в колана скъпото си желязо (или пластмаса) всеки път когато излиза да се разхожда с приятелката си в парка. Да не говориме пък за тия банкови охранители, дето след завършен няколко дневен курс, запасват пищова само докато са в банката, и при евентуално нападение (добре че няма такива често), или ще са първата жертва и "дарител" на оръжие за бандитите, или ако все пак успеят да реагират (почти невероятно) най-много да изпотрепят клиентите на банката вместо бандитите.
          Та най-просто казано оръжието е просто един инструмент! Човек и с обикновен чук ако не умее да борави, пак ще намери начин да се нарани или да нарани друг. Затова вместо да се набляга на забрани и ограничения, според мене е по-добре просто да се даде възможност на хората да се научат да боравят безопасно! Най-елементарното, което може да се направи, е стрелбище към всеки КОС и косаджията в ролята и на инструктор. Този който иска да си запази разрешителното за носене, да се задължи поне веднъж месечно да си запише час и да изпълни определени упражнения в стрелбището под надзора на косаджията и срещу заплащане на мунициите и определена минимална такса за ползване на стрелбището. А пенсионера, който иска да запази оръжието си само като спомен, да има само разрешително за съхранение и хванат ли го да изнася пищова от къщи, да си понесе законовите санкции. А тези дето са си сложили главата в торбата и за тях закона нищо не значи, така или иначе винаги са успявали да си намират "инструменти", даже и през татово време!

          П.п. Това не е точно по темата "Револвер или пистолет?", но е отговор на по-горните мнения коментиращи правото за притежание и носене на оръжие!
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #6
            До: Револвер или пистолет?

            Та най-просто казано оръжието е просто един инструмент! Човек и с обикновен чук ако не умее да борави, пак ще намери начин да се нарани или да нарани друг. Затова вместо да се набляга на забрани и ограничения, според мене е по-добре просто да се даде възможност на хората да се научат да боравят безопасно! Най-елементарното, което може да се направи, е стрелбище към всеки КОС и косаджията в ролята и на инструктор. Този който иска да си запази разрешителното за носене, да се задължи поне веднъж месечно да си запише час и да изпълни определени упражнения в стрелбището под надзора на косаджията и срещу заплащане на мунициите и определена минимална такса за ползване на стрелбището. А пенсионера, който иска да запази оръжието си само като спомен, да има само разрешително за съхранение и хванат ли го да изнася пищова от къщи, да си понесе законовите санкции. А тези дето са си сложили главата в торбата и за тях закона нищо не значи, така или иначе винаги са успявали да си намират "инструменти", даже и през татово време!
            Това е доста разумно и съвсем не противоречи на горните мнения... напротив тъкмо на място си е и е съвсем разумно...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              До: Режим за издаване на разрешително за КНО - мнения и коментари по текущото положен

              Ми да! А не да ми отчитат бюджетен излишък на МВР! Като не ни вдигат заплатите, поне за стрелбища да го дадат тоя излишък!
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #8
                До: Режим за издаване на разрешително за КНО - мнения и коментари по текущото положен

                Е, то ако се гледа с разум т.н. бюджетен излишък има много смислени начини да се оползотвори... но съм готов да се обзаложа че ще стане точно обратното... Но да не се отклоняваме от темата... Мисълта ми беше че носенето на КНО, управлението на автомобил и прочие дейности които представляват възможна обществена опасност би следвало да подлежат на регулярна атестация основана само и единствено на реалните възможности на конкретният човек... а не на това колко бумаги може да събере... т.е. дали има време да виси по опашки или не...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  До: Револвер или пистолет?

                  Оф-топик:

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov
                  Ми да! А не да ми отчитат бюджетен излишък на МВР! Като не ни вдигат заплатите, поне за стрелбища да го дадат тоя излишък!
                  Хм, аз не съм чул да сме имали "бюджетен излишък" в МВР. Доколкото си спомням, ръководството на министерството каза, че МС предвижда от т.нар. "бюджетен излишък" да отдели някаква сума за нуждите на МВР, която да се употреби за техническо оборудване - най-вече за автомобили (полицейски и противопожарни) и компютри (за дознателите /вече разследващи полицаи/, че някои от тях работят на машини отпреди 15 г. ). Стреблищата явно не са приоритет сега.

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov
                  ...
                  А колко от РПУ-тата имат служебни стрелбища та служителите им да имат възможност редовно да се упражняват?
                  Тук, за съжаление, не стои въпросът за стрелбищата. Такива има във всички Областни дирекции, а и в доста РПУ. Проблемът е, че за самите упражнения са необходими боеприпаси в големи количества, а в министерството не са предвидили такива суми за "изгърмяване". По тази причина, знаеш колко са на брой т.нар. "учебни стрелби".

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov
                  Най-елементарното, което може да се направи, е стрелбище към всеки КОС и косаджията в ролята и на инструктор. Този който иска да си запази разрешителното за носене, да се задължи поне веднъж месечно да си запише час и да изпълни определени упражнения в стрелбището под надзора на косаджията и срещу заплащане на мунициите и определена минимална такса за ползване на стрелбището.
                  Както се вижда от самото наименование "Контрол на общоопасните средства", основната задача е не обучението, а контрола. Такава е тенденцията почти във всички контролно-разрешителни режими - държавата само да контролира, а учебно-организационната дейност да се остави на частния сектор. При издавнето на свидетелства за управление на МПС отдавна е така - в КАТ останаха само административната услуга и контролът, а обучението стана частно. Друг е въпросът в нашите условия какво е качеството, но това няма да го коментирам. И по тази причина, е малко вероятно служителите в "КОС" да се превърнат в инструктори. Да не говорим, че служебните стрелбища се намират в обекти на МВР, където не е желателно да "се мотаят" граждани ежедневно. Не знам в страната как е, но в нашия град има частни стрелбища, в които има и боеприпаси и инструктори. Така че, който има желание - може да ги ползва.

                  Надявам се да не съм наспамил много темата.
                  proud founder of Anna Veith fan club Bulgaria
                  NISSAN Terrano II R20 2.7 TDi [A1 Rh+]
                  Заедно в борбата срещу злокачествените мозъчни тумори

                  Коментар


                  • #10
                    До: Револвер или пистолет?

                    Първоначално публикуван от nickbochev Преглед на мнение
                    Оф-топик:

                    .................................................................
                    Тук, за съжаление, не стои въпросът за стрелбищата. Такива има във всички Областни дирекции, а и в доста РПУ. Проблемът е, че за самите упражнения са необходими боеприпаси в големи количества, а в министерството не са предвидили такива суми за "изгърмяване". По тази причина, знаеш колко са на брой т.нар. "учебни стрелби".

                    ...................................................................

                    Не знам в страната как е, но в нашия град има частни стрелбища, в които има и боеприпаси и инструктори. Така че, който има желание - може да ги ползва.

                    Надявам се да не съм наспамил много темата.
                    Според мен си съвсем по темата...
                    Четох някъде наскоро едно интервю в което беше изкарана точна статистика.. не мога да го намеря... Върти ми се из главата една цифра от 70-80 000 бр. КНО...
                    Това, което изрових е, че към 31.12.2003г. по справка от парламента, разрешителни за оръжие са притежавали 246 963 лица/313 224 бр. огнестрелно оръжие (включително и ловно).
                    Доколкото само аз съм си купил три пушки след този период, не знам доколко са занижени данните на тази статистика....
                    "Близо 17 хил. души във Варненска област имат разрешително за притежаване на огнестрелно оръжие.
                    90% от тях са служители на охранителни фирми," - от тук: http://news.ibox.bg/news/id_1985348758

                    Аз съм за либералният режим при издаване на разрешителни за КНО.
                    Повечето "инциденти" и "нещастни случаи" стават със самоделно оръжие, газово, въздушно и т.н.т.
                    Самоубийствата с КНО за съжаление са приоритет на служители/бивши на МВР и МО.
                    Според мен, трябва да се въведе изискване за поне годишни стрелби. По този начин ще се реши и въпросът с остарелите боеприпаси и с надежността на оръжието.
                    Като има търсене, ще има и предлагане. Ще се построят и нови стрелбища. Не е нужно да вменяваме на държавата задължения за това.
                    Не знам, как стои въпросът с частните стрелбищата по страната, но в добруджанския район има две стрелбища - в Добрич, (едното - открито) които през повечто време не се използват...
                    Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Револвер или пистолет?

                      Първоначално публикуван от nickbochev Преглед на мнение
                      Хм, аз не съм чул да сме имали "бюджетен излишък" в МВР.
                      Аз пък чух веднъж, и доколкото чух отиде в българската федерация по мотоциклетизъм, което не бе съвсем най-лошия вариант!

                      Тук, за съжаление, не стои въпросът за стрелбищата. Такива има във всички Областни дирекции, а и в доста РПУ. Проблемът е, че за самите упражнения са необходими боеприпаси в големи количества, а в министерството не са предвидили такива суми за "изгърмяване". По тази причина, знаеш колко са на брой т.нар. "учебни стрелби".
                      При нас пък проблем с боеприпасите не е имало досега! Е, стрелбите са ни веднъж месечно, разбира се, но боеприпаси има за стрелбите дори за личните КНО 9х19 (който има такова)! А виж стрелбището ни е наследство от гранични войски - полянка! Да не говорим че аз лично бих предпочел да си плащам по десетина патрончета всяка седмица, отколкото да разчитам на отпуснатите 8 веднъж месечно! Сграден фонд има, оборудването не вярвам да е трудно и скъпо (освен ако не минава през куп роднински и приятелски фирми).

                      Както се вижда от самото наименование "Контрол на общоопасните средства", основната задача е не обучението, а контрола. Такава е тенденцията почти във всички контролно-разрешителни режими - държавата само да контролира, а учебно-организационната дейност да се остави на частния сектор.
                      А какво ще контролират косаджиите, ако няма в ръцете на гражданите обществено опасни средства? Само чифтетата на ловджиите, както беше през татово време. По-малко работа за същите пари, ако може - мечта! Ама не е моята мечта това сигурно защото не съм косаджия!
                      Знам че косаджиите са заринати от работа, ама тая работа в по-голямата си част е излишна според мене! Видях що бумащина беше и що щуротии моето разрешително докато се издаде. А всичко можеше да приключи с подписване на декларация че съм запознат със закона, правата и задълженията си като собственик на КНО и че ще ги спазвам! Медицинското и свидетелството за съдимост са си нужни.

                      При издавнето на свидетелства за управление на МПС отдавна е така - в КАТ останаха само административната услуга и контролът, а обучението стана частно. Друг е въпросът в нашите условия какво е качеството, но това няма да го коментирам.
                      И откакто стана така, не е проблем даже и за абсолютно неграмотен циганин да се "снабди" с шофьорска книжка, а произшествията по пътищата нарастнаха многократно и като брой и като "качество"! Аз разсъждавам простичко, но ефективно - ако искаш да контролираш една работа на 100%, свърши си я сам! Всичко е хубаво, когато е с мярка, капитализма включително! Скоро чух една приказка и я запомних, защото ми хареса: " Преди имахме държава, но нямахме пазарна икономика и частна собственост - лошо! Сега имаме пазарна икономика и частна собственост но нямаме държава - пак лошо!"
                      Е толкова ли сме кьопави това българите та не можем да направим, хем да имаме държава, хем пазарна икономика и частна собственност?! Даже и в Америка, доколкото знам, инструкторите по стрелкова подготовка, в повечето случаи са действащи полицаи!

                      И по тази причина, е малко вероятно служителите в "КОС" да се превърнат в инструктори. Да не говорим, че служебните стрелбища се намират в обекти на МВР, където не е желателно да "се мотаят" граждани ежедневно. Не знам в страната как е, но в нашия град има частни стрелбища, в които има и боеприпаси и инструктори. Така че, който има желание - може да ги ползва.
                      Знам че е малко вероятно, дори е абсолютно невероятно! Иначе идеята ми беше за малки населени места, където все пак има РПУ със служба КОС, но пък не е икономически оправдано за частник да строи и поддържа стрелбище. Нямам в предвид стрелбище където можеш да се "мотаеш" и да обсъждаш новите "играчки" на пазара на по кафе или бира с приятели. Имам в предвид достатъчно обезопасен коридор 25 метра, примерно, за който да може да си запишеш час предварително от 11:00 до 11:30 (пак примерно), под надзора на косаджията да постреляш със законно закупените си боеприпаси, след което моментално да получиш бележка за закупуване на нови боеприпаси (без молби, чакане и други тинтири минтири). Изобщо не желая да коментирам пък смислеността на процедурите и ограниченията за закупуване на муниции за КНО, защото никой не може да ме убеди че гърменето на воля по баирите с дълго нарезно е по-обществено безопасно от гърменето с КНО!
                      Стрелбищата в Плевен и София имам желание, ама нямам възможност да ги ползвам, защото са ми далеко! Та засега разчитам на служебните стрелби и с нетърпение чакам да отворят закритото стрелбище в Сандански, което се строи (ама и собственика му не може да каже това кога ще стане).
                      Не твърдя че моите идеи са най-добри, даже може и да са глупави! Обаче в една малка държава като Швейцария, държавата от години работи по въпроса за повишаване оръжейната култура на гражданите си и там инцидентите с оръжие са по-малко (въпреки че във всяка къща има), отколкото инцидентите във Великобритания, където е абсолютно забранено даже носенето на нокторезачка с ножче!
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #12
                        До: Режим за издаване на разрешително за КНО - мнения и коментари по текущото положен

                        Не знам текущото състояние на нещата, но по-миналата година ми искаха 4 или 5 документа - годност на оръжието, психо, свидетелство за съдимост, свидетелство от следствието и май още нещо? НАПЪЛНО достатъчно - както един колега каза това е инструмент зависи кой за какво и как го ползва. Преди години като инструктирах караулите си преди наряд, им кавах: Стреляйте!стреляйте!стреляйте! - искам ви живи! Престъпленията се извършват в голямата си част с незаконно оръжие ( не разглеждам битовите убийства, там и да няма пищов все нещо ще се намери ) И в Израел и в Швейцария запасняците държат оръжието си в къщи и нищо от това, ама там има и РАБОТЕЩА в интерес на хората и държавата съдебна система, не като тук да съдят дядо защитил имота си или полицай изпълнил служебните си задължения!
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #13
                          До: Револвер или пистолет?

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          И в двата случая ако зависеше от мен бих вкарал периодични тестове при не покриването на които да се вземат книжката/разрешителното...
                          И в двата случая това ще доведе до още повече корупция.
                          Режимът трябва да е либерален и да доведе до "най-добре се смее този, който стреля пръв".
                          Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                          Коментар


                          • #14
                            До: Револвер или пистолет?

                            Първоначално публикуван от GODzillata Преглед на мнение
                            И в двата случая това ще доведе до още повече корупция.
                            Режимът трябва да е либерален и да доведе до "най-добре се смее този, който стреля пръв".
                            Тогава ще заприлича ме на дивия запад.А и винаги има някой който е по-бърз от тебе

                            Коментар


                            • #15
                              До: Револвер или пистолет?

                              Първоначално публикуван от GODzillata Преглед на мнение
                              И в двата случая това ще доведе до още повече корупция.
                              Режимът трябва да е либерален и да доведе до "най-добре се смее този, който стреля пръв".
                              Да ама това го има само в старите уестърни (новите са малко по-реалистични)! Обикновенно първия изстрел никога не е последен, така че по-правилно е да се каже, че ще се смее тоя, който остане да стреля последен, ама едва ли ще му е до смях! А "режим" и "либерален" май са две взаимно изключващи се понятия.

                              Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                              Тогава ще заприлича ме на дивия запад.А и винаги има някой който е по-бърз от тебе
                              В такъв случай "дивия запад" ще си е някакъв побългарен "див запад", защото оня, истинския Див запад, изобщо не е бил толкова див, колкото го показват по старите уестърни! Истината е, че и тогава не са били чак толкова много ходещите постоянно с револвер на кръста, стрелците способни да уцелят с револвер с първия изстрел нещо по-дребно от купа сено, са ставали легендарни, а в повечето населени места преминаващите са били задължавани да оставят оръжието си на съхранение при шерифа докато дойде време да напуснат населеното място!
                              Изобщо, доста от легендите за американския Див запад, напоследък се разбиват на пух и прах от историци и археолози. Като например легендите за ген. Къстър и елитната 7-ма кавалерия, дето в крайна сметка се оказа че се е състояла от недохранени 18 годишни момчетии с гръбначни увреждания от дълги часове прекарани на седлото, въоръжени с еднозарядни морално остарели пушки, които под "вещото" ръководство на големия генерал са се натресли на многократно превъзхождащи ги по численост и въоръжени с многозарядни карабини, индиански отряди, събрали се за годишния лов на бизони. Та толкоз за "героя" Къстър и "героичното" му последно сражение! Сражение просто не е имало, било си е разстрел! Разстрел на самозабравили се хлапаци, свикнали да удържат победи над безпомощни жени, деца и старци до тогава!
                              "Do not correct a fool, for he will hate you;
                              Correct a wise man, for he will appreciate you."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X