Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хижите из страната

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хижите из страната

    Доста време се рових из форума и не открих,подобна тема,затова предложението ми е да посъберем малко материал за хижите и подстъпите към тях .Къде може да се ходи;кои са функциониращи; цени ;обслужване и други подобни.Знам че ще се намерят и критици,които ще кажат има сайтове на БТС в които има информация.Гледал съм доста снимки в сайтове и да ви кажа,май никъде няма реална снимка на хижа.Фотошопа прави чудеса и като се отиде на място е пълна трагедия.Не че ме бърка,но като се нагласиш за дадено нещо и след това като има разочарование нали знаете как е.Ако модераторите решат,че има подобна тема нека мойта да се изтрие.
    Дано предложението ми се вземе на сериозно,защото не всички имаме балкан в задният двор ,да излизаме и да ловим гората.Лично на мен най-близкото място за каране ми е на 80 километра.Не че нещо ами ми е много голям задния двор

  • #2
    До: Хижите из страната

    http://www.bulgarian-mountains.com/bg/Huts

    Ето един изчерпателен списък на хижите в Былгария.
    Има актуални телефони, снимки и коментари.
    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

    Коментар


    • #3
      До: Хижите из страната

      Да се включа първи, поради произхода на темата от дискусията на пътя за х. Дерменка. Та последната хижа, на която бях:

      Маршрутите:

      х. Иван Вазов се намира в прекрасна котловина, която на моменти лично на мен ми мяза на вечно зелена. Отстой от х. Рилски Езера на около 3 часа, ако ходиш бавно през лятото - за зимата не съм я пробвал. Ако идваш от Рилските езера можеш да минеш през разклона за Мальовица и Рилският манастир, а може и през пътеката, която качва Отовишки връх (поне на мен ми харесва повече). От Рилския манастир и от Мальовица прехода е около 8 часа през лятото като естествено, идвайки от Мальовица минаваш през билата и гледките са уникално живописни.

      Последният маршрут, които знам(по ирония на съдбата първият, през който минах едно време) е през хасфалтовият път, тръгващ от с. Пастра, минаващ през лудницата, ВЕЦ-а и стигаш до язовир Калин. Мисля, че е 17 км., но има изненада на ВЕЦ-а - бариера и то стабилна, през която ако искаш да минеш с кола не може без пропуск, а такъв не се издава. Причината е, че яз. Калин е най-високият на Балканите и снабдява мисля Дупница или Благоевград. Преди около 5г. го укрепваха. Като човек стигне до язовира и вижда хижата, но до нея има поне два и половина часа пеша, въпреки, че изглежда близо. Този маршрут съм го минавал по случайност, но ако имах възможност бих го направил отново. С МПС няма смисъл да се пробвате, защото барирата е както казах невъзможна.

      Хижата:

      Най-високо разпооложената хижа в България в непосредствена близост до вр. Калин. (всъщност малък и голям Калин).
      По хижата не е пипано много (освен дограмата). Преди три седмици ток имаше за няколко часа вечерта, защото е зависим от водата в близката река, която захранва нещо като генератор. Условията са хижарски в истинския смисъл на думата и не очаквайте лукс. Основния хижар е младок с брада и е пич, обиколил Индия. Другите бяха малко навъсени честно казано (освен една лелка от кухнята). Нощувката мисля е 12лв. независимо дали на нарове или легла като през лятото там се събират доста хора. Ако е по-топло и бунгалата са идеални за спане като не знам какви са цените там.

      Ако сте се насочили натам през есента или ранна пролет е добре да имате добра зимна екипировка. Снега в котловината го държи от ранна есен до късна пролет, предполагам, защото е котловина.
      Последно редактирано от Чичка; 19-09-08, 16:46. Причина: х. Иван Вазов
      Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

      Коментар


      • #4
        До: Хижите из страната

        Много добре написано,само че молбата ми ще е за напред ако е възможен и снимков материал.
        Все пак благодаря много добро начало за темата.
        Последно редактирано от Жоро Витлиемоф; 09-04-09, 08:43.

        Коментар


        • #5
          До: Хижите из страната

          Това е една хижа , която много ми харесва .Като си купя мотор бих отишал до там през планините.

          Намира се в м.Горна Курия. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 120 места. Повечето стаи са с мивки, а санитарните възли и бани са етажни. В района има 12 сезонни бунгала/48 места/, с външни санитарни възли. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, с централно отопление. Разполага с ресторант, туристическа кухня и столова. Пътят до хижата е асфалтиран, има паркинг.
          Към 19.08.2008г. цената на нощувките е съответно 15лв. на легло със санитарен възел и 10лв. без санитарен възел. Предлага се топла храна по всеко време. За пакет нощувки и храна цените се предоговарят допълнително.
          Съседни туристически обекти:
          - х.Ком/стара/ - 0.30ч.
          - вр.Ком/2016м./ - 2.30ч.
          - х.Петрохански проход - 3.00ч.
          - х.Петрохан - 3.30ч.
          Пътеките са маркирани.

          Ето и малко снимки:


          Силвестър Георгиев
          МК "Безделниците" Своге
          Suzuki DR250S

          Коментар


          • #6
            До: Хижите из страната

            Браво Витлиемов!Много полезна тема.
            ПП.Към модераторите:
            Мисля че и трябва кабърче.
            Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


            "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
            Джон Кенеди

            Коментар


            • #7
              До: Хижите из страната

              Хижа Вежен:Една от малкото до които може да се ходи с моторно превозно средство.Изходна точка село Рибарица (Тетевен).Пътят е полу асвалтов,имам предвид че навремето явно е бил изцяло асвалтов,но с течение на годините се е изронил.Посрещане по шестобалната система 4 от страна на хижаря и 2 от страна на хижарката.Доста хора се оплакваха от нея и затова отидох да проверя.Бяха прави.Кара те да се чувстваш виновен че си отишъл.
              Стаи : отценка 3 спал съм и на по лоши места.
              Тоалетна- на етажа обща с баня.
              брой места за спане:достатъчно да побере ученици от едно малко училище.
              Близки места за легално каране -Никакви.Разрешено е само до хижата,без да се напуска пътя.
              Заключение не си струва да се ходи за 18 километра полуасвалтово каране.





              Последно редактирано от Жоро Витлиемоф; 15-01-09, 09:20.

              Коментар


              • #8
                До: Хижите из страната

                Първоначално публикуван от vitliemof Преглед на мнение
                ....
                Заключение не си струва да се ходи за 18 километра полуасвалтово каране....
                .... е да ама надолу спускането е напълно безплатно и 100% екологично!! до асвалта в Рибарица може да се кара само по инерция....
                Все пак трябва да търсим положителните неща във все по-малко оставащите за легален достъп хижи!!!
                born to be wild
                Кольо Ковачев

                Коментар


                • #9
                  До: Хижите из страната

                  Първоначално публикуван от Navitaka74
                  Колега Витлиемофф, за други хижи можеш ли да ни напишиш лични впечатления.
                  P.S. Дали не преувеличи малко за х."Вежен".
                  Да беше дошъл първият път като се качихме с Вальо Кучето,пък тогава да казваш дали съм преувеличил или не.Мога да напиша лични впечатления и за други хижи и тепърва,ще събирам още материал,защото все още имам мотор.Ти ми кажи какви впечатлания,ще разкажеш или ще разчиташ на мойте преразкази.пък в крайна сметка да не си си продал мотораЩе издам една тайна:срамувам се от плевенската група.В нея членовете са или пишман рокери или алкохолици.Само Ренди е номер едно.
                  Navitak ти реши към кои спадаш

                  Коментар


                  • #10
                    До: Хижите из страната

                    Хижа Дерменка.
                    Перфектната хижа.Жалко че е забранено да се ходи с моторно превозно средство.Намира се на околу 10 км.западно от паметника на Беклемето (чорпогащника както го наричат местните.)Хижата е изцяло обновена има хотелска и туристическа част.Разликата е броя на легла в стаите.Механата на хижата предлага абсолютно всичко,така че може да се съкрати багажа в раницата.Страхотна панорамна гледка към връх Гердека и връх Амбарица(Васил Левски).
                    Една от хижите които си заслужава човек да посети поне веднъж в живота си било то и пеша.
                    И едно обръщение към Чинела:Ако още един път ми пипнеш снимките да ги уголемяваш шааааа...................... трябва да прибавям и мезе към бирата.Еми знам че ти е смърта да се правиш на хакер като цъкаш да се отварят,ама пробвах 100 пъти да ги пускам по друг начин и нещо не ми се получава.Съжалявам
                    Последно редактирано от Жоро Витлиемоф; 15-01-09, 09:20.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Хижите из страната

                      гоше аз за да не се повтарям само да дам препратка към темата а

                      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=25648
                      а как се стига мисля че в темата е достатъчно добре обяснено но не помня на коя страница
                      аз лично последно нощувах там на 8лв.
                      Да се откажеш е лесно,да успееш е трудно.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Хижите из страната

                        Забранява се играта на карти в спалните помещения.Не се разрешава пползуването на лични магнетофони и транзистори.По изключение в отделни случаи това може да става с предварително разрешение на управителя.
                        Продажбата и употребата на спиртни напитки в помещенията на хижите,домовете и спалните са абсолютно забранени.
                        Нарушителите могат да бъдат наказани и изгонени от домовете,хижите и да не бъдат допускани,освен ако времето не застрашава живота им.
                        Това гласят точка 36,37,38 от Правилника за вътрешния ред в хижи заслони и домове издаден 1972 г. Така е било преди,а ние сега се оплакваме,че ни забраняват да караме насам натам.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Хижите из страната

                          Абе никой ли не е ходил по хижи?Нямате ли снимки?То ако ще си пускам само аз мойте снимки по добре да си ги гледам в албума.От какво се претиснявате?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Хижите из страната

                            До онзи ден си мислех, че сме били много заблудени и сме правили снимки само на езерата, но се оказа, че имаме много хубави снимки от х. Иван Вазов (както и няколко размазани мое дело), та ще пусна тези дни като успея да ги дръпна от компа на фотографа, че той няма нет.
                            Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Хижите из страната

                              Първоначално публикуван от alterego Преглед на мнение
                              (както и няколко размазани мое дело), .
                              Е размазани.ЧЕ мойте да не са много хубави.Даже голяма част са снимани с GSM (това не са Gориво Sмазочни Mатериали а телефон)
                              Пускай

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X