Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    То има вариации според щама бактерии, но основните са (според каквото прочетох):
    - алкохол под 13%
    - pH между 3.2 и 3.5
    - ниски нива на сулфатите (под 8 мг/Л свободни, и под 30 мг/Л общо)
    - температура 18-22'С
    LR Disco II, Td5

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
      То има вариации според щама бактерии, но основните са (според каквото прочетох):
      - алкохол под 13%
      - pH между 3.2 и 3.5
      - ниски нива на сулфатите (под 8 мг/Л свободни, и под 30 мг/Л общо)
      - температура 18-22'С
      Е то щях да правя лаборатория, ама я заключиха темата. Може ли да се сбърка ако не уцеля горните, или просто няма да оцелеят бактериите? Т.е. може ли посявката да развали работата.
      По градовете има лаборатории, дето могат да мерят тия неща, ама нещо много разправия идва.

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Чак пък лаборатория.
        Ако ти се чете по темата, прегледай примерно:
        https://www.awri.com.au/wp-content/u...rmentation.pdf

        То виното след края на ферментацията проведена от дрождите си е около тези стойности, като параметри, но следното трябва да е достатъчно за преценка:
        - за алкохола - сметката се прави от началната захарност на ширата,
        - за пх-то - мисля, че дори и ефтините пх метри от по 20-на лева ще свършат работа
        - за SО2 - пак си знаеш с колко си сулфатирал в началото.
        - за температурата е ясно

        Сигурно доста опростявам нещата и предполагам, че може да се сбърка на много и различни места и по много и различни начини, ама то ако не се пробва, няма как да се разбере ...
        LR Disco II, Td5

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Във виното има 3 вида киселини -винена, ябълчено-млечнокисела и лимонена!
          Понеже винената киселина преобладава, а тя е кисела на вкус, придава на домашното вино типичния леко кисел вкус.За да се промени това, не може да се извади тя от състава на виното или замени с основа да речем, защото продукта вече няма да е вино!Може само част от нея да се преобразува в друга киселина, която е
          ябълчено-млечнокиселата.За това са и тези бактерии, та да я обработят и преобразуват в ябълчено-млечнокиселата, която няма толкова кисел вкус!
          Те т'ва е.

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Викам, дека не си прав. Те сега и пловдивските ВиХипихаджии ще го обяснАт. Винената киселина е виното, тя не трябва да се бара. По спомен, довечера ще го прочета, от ябълчената става млечна. Това е целта на тая ферментация.

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
              Викам, дека не си прав. Те сега и пловдивските ВиХипихаджии ще го обяснАт. Винената киселина е виното, тя не трябва да се бара. По спомен, довечера ще го прочета, от ябълчената става млечна. Това е целта на тая ферментация.
              Так точна - Ябълчена/по-кисела / в млечна/по-малко кисела/
              Винената пада със студ-тартаратите
              Ябълчено-млечнокисела има по форумите

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                Какви са тия условия, че съм на кантар да пробвам с тях. Пишете, че виното става по-малко кисело на вкус. Аз предпочитам да киселее минимално.
                Няколко дни чета в Нета за виното, и книга имам, и все повече се обърквам.
                E, не е никаква тайна. Радвам се все пак, че питаш, а не обясняваш (майтап, бе Уили)
                С тези бактерии се засяват предимно червени вина с много висока киселинност. Значи, тях ги има и, като диви и при добре проведена ферментация те си свършват добре работата, стига да им се даде нужното време-да речем 2 седмици след тихата. Относно засяването, който ги използва-да чета написаното на пакета, но като цяло трябва да е изпълнено: липса на кислород, температура над 16грС, %алк. под 15, РН-не помня точно, но да не е под това, след ферментация, т.е. 3,4 и да не е сулфитирано втори път за бистрене-нещо, като до 40 общ серен двуокоис. Всеки, който се интересува да прочете, където намери за добре. Аз лично за домашни цели не използвам. Тук е мястото да се добави, че при неизпълнени горните условия ЯМКФ може и е много вероятно да тръгне в неправилна посока.
                пп: Сега ми излезе. Jorko е дал идеята на цялата тази галимация. Процесът е труден за следене.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                  Радвам се все пак, че питаш, а не обясняваш (майтап, бе Уили)...
                  За пръв път правя вино, и е забавно, препоръчвам. Оня ден го грях с духалката, че нещо работниците замръзнаха и обявиха стачка за лоши условия на труд.
                  Тук е мястото да се добави, че при неизпълнени горните условия ЯМКФ може и е много вероятно да тръгне в неправилна посока.
                  Имай напредвид, че част от пишещите в тая тема си нямат хал хабер от нея, като мен например, и няма да е излишно да конкретизираш. Да знам какво рискувам.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    За пръв път правя вино, и е забавно, препоръчвам. Оня ден го грях с духалката, че нещо работниците замръзнаха и обявиха стачка за лоши условия на труд.
                    Имай напредвид, че част от пишещите в тая тема си нямат хал хабер от нея, като мен например, и няма да е излишно да конкретизираш.
                    Ясни въпроси-точни отговори.

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      Ясни въпроси-точни отговори.
                      ЯМКФ за сефте го чух тука у темата. Не възлагай особени очаквания към мен. Попитах какво лошо може да се случи ако ЯМКФ тръгне в неправилна посока, по твои думи.

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                        За пръв път правя вино, и е забавно,,.
                        Нали, ако ти се прикара самолет няма да ме питаш как става!?
                        Да, забавно е, но инфото е доста за да се изчерпа с няколко реда,...И не бих си го спестил, ама нека питащия първо да стъпи на някаква основа.
                        Поздрави и Наздраве!
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          Нали, ако ти се прикара самолет няма да ме питаш как става!?
                          Да, забавно е, но инфото е доста за да се изчерпа с няколко реда,...И не бих си го спестил, ама нека питащия първо да стъпи на някаква основа.
                          Поздрави и Наздраве!

                          Това да не е новата реколта?
                          Grand Cherokee WJ
                          Dodge Caliber
                          E 430 4-matic-T(S210)
                          GLK

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            За първа година бутилирам виното си в стъклени бутилки с коркови тапи.Някой с опит до колко могат да издържат?На етикета на тапите пише"Подходящи за съхраниение до 1 година", ама това го видях чак при доставката.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Зависи от тапите:
                              Еффффтините са като точици- смилат парченца от корк и и ги слепват с лепило под формата на тапа.
                              По скъпите - от двата края слагат диск с дебелина 2-3 мм - целта е виното да контактува с истински корк, а не със сместа от корк и лепило.
                              Тапите от цял корк са много в зависимост от порите - колкото по малко пори, толкова по скъпи.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Тапата не трябва да изсъхва, т. е. бутилката да е хоризонтална - при това положение не съм имал проблем с никой тип тапи.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X