Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гори парк Рила!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Гори парк Рила!

    Отворих тема тук !

    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...115#post463115
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #17
      До: Пожарът в парк Рила !

      Ник Някъде четох че пожара гори в клека (Ярдъча както го наричат някой) и заплашва да навлезе в торфа.От снимките които си показал не се вижда достатъчно но като си бил там има ли нещо такова или не.Според мен тръгне ли в торфа спасението е само молитва за дъжд.Няма гасене.Същото го каза и инженера който води беседата на Тъжа.Гасили са 2 месеца докато не е завалял дъжда.Имаш ли информация какво е полужението в момента.
      Поздрави на всички колеги участвали в гасенето.Чест ви прави .
      П.П. Ник ще си позволя и малко спам дано не се обидиш, но хора незапознати с нещата ще си помислят ,че неможеш да броиш:Тръгнали сте ти и Жоро (тримата) ми вие сте само двама .На Тъжа се разминахме нещо но ще се радвам да се видим на почистването на Ботев.
      До скоро 13.09.08.
      Последно редактирано от Жоро Витлиемоф; 07-09-08, 16:56.

      Коментар


      • #18
        До: Пожарът в парк Рила !

        Първоначално публикуван от vitliemof Преглед на мнение
        Ник Някъде четох че пожара гори в клека (Ярдъча както го наричат някой) и заплашва да навлезе в торфа.От снимките които си показал не се вижда достатъчно но като си бил там има ли нещо такова или не.....
        Да точно в това е проблема, пожарът е навлезнал в торфа.
        Пожарникарят на снимката, казва се Юлиан Петров, настояваше за колкото се може повече хора, да се явим в Събота, но нямаше никакъв начин да се организираме от Събора.
        Може би утре да отида пак до там да видя, какво е положението и ако преценим да поемаме, който може за бедствието.
        Във всеки случай, в Петък около 18 часа положението изглеждаше овладяно. Уви , нещата са се развили другояче.

        Ние можем да помогнем, като се качим с джиповете на билото и от там да гасим с " Тупалки " това са гумени стелки за автомобил, заковани за дръжка от лопата с помоща на две летвички. Качването на хора на билото и вода е определен проблем, защото денивелацията на пожара беше около 800 метра в Петък около 18 часа.

        Ако огнената маса се обърне внезапно, можем да евакуираме хората от горе с джиповете, което за пешеходците е опасно. Това е и нашето уникално място.
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 07-09-08, 17:34.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #19
          До: Пожарът в парк Рила !

          Лошото е че в торфа се получава подземен пожар така да се каже който няма гасене.Ще следя темата и ако се наложи далеко не далеко ще тръгвам.Не че ще спася полужението но една тупалка повече няма да е излишна.

          Коментар


          • #20
            До: Гори парк Рила!

            http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1231025

            Коментар


            • #21
              До: Гори парк Рила!

              За съжаление Директора на парк Рила ми се обад в петък следобяд, когато всички вече бяхме на Събора. Това е единствената причина да не се включим масово. Утре влизат в действие френски противопожарни самолети и дано го изгасят бързо. Ако не стане, вече имаме готовност за сериозни действия.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #22
                До: Гори парк Рила!

                Моля, продължете дискусията в тази тема Пожарът в парк Рила !
                Темата остава отключена, защото събитията не са приключили, но тук пишем само по спешност.
                LZ1PER

                Коментар


                • #23
                  До: Пожарът в парк Рила !

                  за утре има ли нужда и организира ли се ходене натам?

                  Коментар


                  • #24
                    До: Пожарът в парк Рила !

                    Колеги оставете нещата така както са.От събота МВР е взело командването и в момента всичко зависи от тях.Прокрадват се мнения,че колкото повече дни е бедствие толкова повече средства се изписват тоест пари се изразходват.Мисля,че има истина в това не може от 3-4 дни да има проблем и да се мотат така сякаш ливадата на село гори,а в същото време хеликоптери и самолети да чакат,така или иначе пак до тях се опира.
                    ПАВКО
                    0888802068

                    Коментар


                    • #25
                      До: Пожарът в парк Рила !

                      Първоначално публикуван от vitliemof Преглед на мнение
                      Лошото е че в торфа се получава подземен пожар така да се каже който няма гасене.Ще следя темата и ако се наложи далеко не далеко ще тръгвам.Не че ще спася полужението но една тупалка повече няма да е излишна.
                      Ако тръгваш от Плевен свирни да дойда с теб колега! Нямам джип, но мога да бия с тупалката. 0888791160
                      Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Пожарът в парк Рила !

                        Първоначално публикуван от the_trident Преглед на мнение
                        .............Прокрадват се мнения,че колкото повече дни е бедствие толкова повече средства се изписват тоест пари се изразходват.Мисля,че има истина в това не може от 3-4 дни да има проблем и да се мотат така сякаш ливадата на село гори,а в същото време хеликоптери и самолети да чакат,така или иначе пак до тях се опира.
                        Запалил се е приземният слой, и горенето се извършва без повърхностен пламък. Просто трябва много вода на голяма височина да се излее, което е проблем. Миналата година в Централен Балкан , казаха че над 20 дни са гасили, подобен пожар.
                        Аз се доверявам на хората, които се грижат за планините - напълно.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #27
                          До: Пожарът в парк Рила !

                          Вчера звънях на телефоните на г-н Христов, които са пуснати като обява, но бяха изключени.
                          Нямам джип, но имам желание да се включа в гасенето, ако има нужда. Ако някой от София тръгва и има желание за компания нека ме информира.
                          Per aspera ad astra.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Пожарът в парк Рила !

                            Пожарът отдавна не е на билото, където е ардъчът.
                            Всъщност, хората от парк "Рила" се явяват доброволци, защото от петък организацията по гасенето е поета от МВР, /което е съвсем нормално, предвид че "пожарната е служба на МВР/. Там има хора от почти всички служби на това министерство: пожарна, полиция, жандармерия, а в събота се говореше, че ще бъдат закарани хора от гранична полиция. Там има и хора от ведомството на Емел Етем, най-интересното е, че Ровър-ът, който беше на място е оборудван за водноспасителни операции /може би поради това, че има апаратура за обдишване/, а в екипа имаше водолази!
                            Има и военни.
                            Особена нужда от високопроходими автомобили няма, въпроса е, че до огнищата може да се стигне само пеш, а до "базата" стига път "като слънце". Техника има достатъчно, дори един чисто нов пожарен автомобил Рено-Керакс.
                            Проблема е, че всичките тези хора са там "доброволно-принудително" и не се чувстват особено ангажирани. Може би, защото сме "аджамии", но като че ли, ние с the trident май търчахме най-много /поне измежду хората, с които се виждахме/.
                            Най-големият проблем /според мен и без да претендирам да съм специалист/, е факта, че тези хора стриктно си спазват работното време и към шест-седем часа си тръгват, а на място не остават дежурни дори от лесничейството. Получава се така, че през деня пожарът се удържа и ограничава сравнително успешно, но през нощта се разраства и на следващия ден всичко започва на нова сметка и в новите граници.

                            П. П. Ще си позволя да изкажа лично мнение, по отношение присъствието на доброволци от нашия форум:
                            Според впечатлението ми, за управата на парк "Рила" е въпрос на чест и актив да се отчете, че въпреки отнетата им инициатива, са успели да ангажират и организират сериозно присъствие на доброволци по свои собствени канали и със собствени средства и усилия.
                            С две думи накратко, ако смятаме някакви отношения с тях за перспективни и съществени не е зле наистина да им "дадем едно рамо"...
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Пожарът в парк Рила !

                              Здравейте,
                              Бях 2 дена гасих пожара с другите служби като доброволец. Общо взето, и без да са били там, гледам сте наясно със ситуацията. Трудното в гората е, че е мн наклонена и горящите дънери и парчета клони се търкалят надолу и разпалват по-голяма площ. Още - също си гори подпочвеният слой, който е като прахан и торф и без да се забележи отгоре, се разпространява и изниква на неочаквани места. Също, като се ходи по него уж угаснал, от разтриването с обувката понякога се пали. Предупреждавах околните за това, но и на мен ми се случи няколко пъти. Органичацията е голяма, т.е. я няма- там са събрани мн различни служби и непрекъснато ни преразпределят, защото огънят избива на различни места и няма достатъчно хора да покрият периметъра. Вечер оставят няколко поста за наблюдение от по 2-ма души, но само да пазят техниката и да гледат за голямо разрастване. Ако ходите си носете лопата или кирка/мотика, по възможност леко криво и голяма- да става за захлупване на огъня, аз си играх с тупалка, но поради множеството клони е неефективна, а крайната ивица трябва да се изгребе и зарие с пръст, за да се спре разпространението. Мисля си, ако мате пръскачка за вода си носете, не пръскайте в огъня, а като го изгасите, да го фиксирате, че всеки повей на вятъра го разпалва пак. Припикаването помагаше, но в жегата, нещо трудно, въпреки голямото количество изпита вода. Носете си здрава раничка за багажа- много вода поне 3л, по баира няма, храна- на доброволците не осигуряват. Водоноската, дето я показахте на снимката беше спукана, и като се наклони изтече, но до хижата има хубава вода за наливане да се пие. Още- ръкавици, дълги здрави проветриви дрехи, ако можете лекарства- лейкопласт за рани/пришки. След малко ще пусна снимки, че имах проблеми с пикасата.
                              Благодаря за вниманието.
                              За връзки, ако не отговарям тук:
                              bobihot@mail.bg

                              Коментар


                              • #30
                                До: Пожарът в парк Рила !

                                Колеги по това което чувам от новините пожарът е почти овладян.Утре се включва и вторият самолет и май ще свирим отбой.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X