Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изработка на приклад

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изработка на приклад

    Здравейте!
    След като прочетох темата за "Тоз 8М" и по специално мненията на DAVC за изработката на приклади от шперплат и ламинат се разрових в нета и се оказа, че тези материали много често се използват вместо традиционното масивно дърво.




    Ето и някой моменти от изработката на такъв приклад(снимките най-долу)
    http://www.blueline-studios.com/kuen.../workshop.html

    Според мен предимствата на шперплата са, че е по-евтин и се намира по лесно от качествен вид дърво с подходяща форма.Предполагам, че прикладът направен от шперплат е по-здрав, а и оцветен подходящо става много красив.
    Въпросите ми са за последователността при изработката.Единият вариант е да се слепят листовете шперплат и след това да се изреже прикладът и да се обработи.Другият начин е предварително да се изрежат листовете в желаната форма като някои от вътрешните парчета да бъдат то две части и така след лепенето да се получи леглото на цевната кутия и отворът за спусковия механизъм и за гнездото на пълнителя.Ама това включва много мерене и рязане, което си е доста работа освен останалата по приклада.Ако се използва първият метод обработката на слепения шперплат не е ли по-трудна от тази на дървото и може ли да се използва длето?Защото гореспоменатото легло на цевната кутия ми се вижда най-сложната за направа част от приклада, а нямам подходящ електрически инструмент.
    П.С.
    Естествено може да обсъдим и други материали и идеи.
    Поздрави

  • #2
    До: Изработка на приклад

    Здравей!
    Направил съм няколко приклада от шперплат. Някои от тях са от едно парче дебел, в този случай предимството на такъв материал, е че могат да се оформят всякакви елементи - шийки, ребра, дупки /с произволен диаметър/, пистолетни дръжки и пр. без да се съобразява със текстурата и спецификите на естествената дървесина. Това, със "многолистното тесто" пък позволява много фантазия във оцветяването.
    Методът, описан като втори от теб не съм го прилагал никога - вярно ми се струва, е голяма играчка, направо "чупоглавтическа".
    Обработката на шперплат, не е много различна като технология от тази на масивна дървесина. Ако те притеснява положението, че посоката на жилите се сменя във пластовете на 90 градуса - няма особен проблем. Със качествени и поддържани инструменти, това не е фактор, още повече, че и дървесината може да е доста "вита".
    Понеже споменаваш, че нямаш електрически инструменти - най-хубавата българска оберфреза, със комплект ножове /фрезички/, е в порядъка на 400-500лв, а един прободен трион /"зеге"/, също български и от добро ниво, е около 250лв.
    Профилирането, около цевта и цевната кутия е най-голямата технологична сложност /не като проектиране и мерки, а именно като технология/, затова, лично аз съм достигнал до отливките от смола, които се оказа, че имат дори и "купешко" име. За какво става въпрос: Леглата на елементите със паралелепипедни и кубични форми, се изработват точно по размер, защото това не е особено сложно, но където имаме цилиндри, конуси и пр, правя груб отвор, със проста форма, след това, съответната кухина се пълни със смола, а за поансон служи самият елемент /надлежно обработен против "замонолитване"/.
    Като говориш за други материали и идеи - ползвал съм алуминиеви отливки, текстолитови плочи, месинг, неръждаема стомана, кожа, рог - и какво ли не.
    Поздрави!
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Изработка на приклад

      Пробах ръчно обработване на ламинат за приклади. Няма такъв ЗОР и едва ли бих повторил. Втората идея на колегата не е за пренебергване. Опита ми в авиомоделизма показва, че така изготвени конструкции са доста по здрави от монолитни заготовки. Ще тествам и след месеци вероятно ще пиша.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X