Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Искам България чиста

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Искам България чиста

    Здравейте!

    Пускам тази тема след известни колебания. Да не би да се изцепвам неподготвен... Да не би да се изхвърлям по нощите... Но в края на краищата това е просто една тема - и даже няма да създаде работа на модераторите. Ако не става, ще почине, лека й пръст.

    Късно е, но ме разсъниха изчисленията как да си докарам почивните дни и личните истории, така че да съм по-пълноценен в съботно-неделното (четвърто поред) чистене на язовир "Въча". Безобразно замърсен, а се канят така да замажат историята, че да продължат да го замърсяват... И пловдивчани да си мият зъбите с вода от него.

    ***

    Днес пламна един трансформатор в "Кремиковци" с 50 тона не-знам-какво масло. Това е в софийския въздух. Вчера не-знам-каква отрова нахлу в димитровградския въздух. Да се връщаме ли към предишни дни в съдбата на въздуха, водите, почвата, поляните на България...

    ***

    Преди няколко дни изтровиха с нещо стотици пъстърви в река Широколъшка. В Родопите, помислете за това - в Родопите!

    ***

    Колеги, организирали и/или участвали в семинара "Тъжа", съобщиха онзи ден, че предстои чистене на връх Ботев.

    ***

    В надпреварата за "расотки" на две или четири колела, или пеш, а също и в чудесните фоторазкази за тях все по-често виждаме мотива "как е замърсено", "как е занемарено", "колко боклук"...

    Нормално. Огромната част от нас познават и обичат изумително красивата българска природа. И я обичат не думи, а на дело. Много енергия и упоритост, и душа бяха вложени от наши колеги за изложбата "Красотата на България". Много енергия и упоритост, и душа бяха вложени в проблема "язовир Въча".

    ***

    Във форума чистотата на нашата природа отдавна вече е закон. На старозагорския "Сузуки"-събор през април няколко думи за инструктаж каза Любашки. И не пропусна думи в смисъл "След нас е чисто". И всички го чуха внимателно, но и за никого това не беше ново. И беше спазено.

    ***

    Наближава Първият национален оф-роуд събор. Подготвен с много усилия, които вече гарантират успеха му. Ще бъде купон, ще има запознанства и разговори, ще пием и пеем, ще покажат събитието по телевизията.

    Обаче, доколкото следя подготовката му, единственото което му липсва е послание.

    Осмелявам се да предложа такова. Нищо, че от форума съм заразен отскоро. В природата съм влюбен от много отдавна.

    ***

    Мисля си, че "посланието" би се вместило комфортно в три думи:

    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

    или

    ИСКАМ ЧИСТА БЪЛГАРИЯ!

    ***

    Може би в думи, значки, флагчета, шапки, лепенки, банери, а най-вече в практиката ни това послание би свършило някаква работа за нас, за децата ни и за техните деца.

    Иначе все някой някога ще извика това "Искам!". Защо не ние и сега, ние, които сме близо 25 000 "регистрирани" и 7 000 "активни". Ако броим и близките, които ни се чудят на акъла, но ни симпатизират - над 100 000 души, които знаят за какво става дума.

    Защо да не ПОИСКАМЕ чиста България? Имаме и силата, имаме и кой да ни чуе.

    ***

    Нямам предвид никакъв политически подтекст. Достатъчно стар съм, за да не храня никакви илюзии относно човешката и властническата природа. Но искам България чиста в най-буквалния смисъл - за себе си, за децата си и за внуците си.

    И както си падам по ризи с много джобове, още утре бих тръгнал с тениска с този надпис.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

    Подкрепям с две ръце!
    Много ми харесва идеята!
    Браво!
    ИСКАМ такава тениска за събора!
    А и за след него!
    На всяка расотка можем да ходим с такива!
    И две флагчета за джипа!
    И стикери, разбира се!
    LZ1GYY
    0898 436 956

    Коментар


    • #3
      До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

      От време на време тук се появява гениална идея... Е тази на уважаваният ни колега е точно такава... Хубаво ще е на събора да обмислим добре начините и методите по които ще се работи и да отпочнем нещо дългосрочно под мотото от по-горе... отговорники и главен координатор авторът разбира се... Поздравления...!
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

        Страхотна идея!
        Браво, Ники!

        Подкрепям безусловно!
        Призивът към чистота може да се развие в много насоки.

        Коментар


        • #5
          До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

          Здравейте!

          Благодаря за добрите отзиви и оценки. Те обаче в някакъв смисъл ме вкараха "в небрано лозе" . Работата е, че ако идеята се приема, не бих искал да си седя и да гледам какво ще стане от "висотата" на това, че съм предложил три думи. Искам нещо да направя. Само че не знам какво да направя , особено в оставащото малко време до събора в Белоградчик.

          Най-лесното, за което се сетих, са стикерите. Мисля, че ще намеря възможност да поема плащането (дори предплащането) на изработването на 150-200 стикера, които да се раздадат безплатно на желаещите колеги - участници в събора.

          ***

          Кой знае, може би след такива стикери и след някоя друга дума от микрофоните и покрай музиката, един призив за Чиста България по-лесно ще си намери пътя и към други "носители" - шапки, фланелки и т.н. Разбира се, ако повече хора го приемат.

          ***

          Това със стикерите обаче няма да стане без помощта на колегите, които са професионалисти в тази област - сещам се за Hilllti и Stuntman Mike. Та бих ги помолил за съдействие, което нищо няма да им струва освен малко "креативност" (мразя чуждиците, н в случая думата идва на място). Представям си ги с размер 15х4 или 12х3 сантиметра, но пък може би грешно си ги представям.

          ***

          По оформлението не съм специалист, но предполагам, че са достатъчни три елемента: емблемата на форума; трибагреник; думите "Искам България чиста!" (повече ми допада този от двата варианта, които бях споменал).

          ***

          Разбира се, не настоявам за нищо. Просто ако нещо ще се прави, бих искал да направя част от нещото. А ако подскажете нещо друго реалистично, също ще се мъча да се включа в действието.


          Поздрави!
          Последно редактирано от дядо Ники; 29-08-08, 18:18. Причина: Бях забравил това за размера на стикерите.
          Искам България чиста!

          Коментар


          • #6
            До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

            Твърдо подкрепям и с удоволствие ще помогна. Имам разни идеи, ще ги обсъдим на Събора.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #7
              До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

              Идеята е чудесна,от доста време се каня да напиша нещо подобно но като гледам нашите политици със какво пренебрежение отминават проблемите които са глобални за нашата природа.Исичането на горите,застрояването на нашите залени балкани яд ме е,че се пускат страхотни разкази със снимки за величието на нашата природа,а за нейното унищожаване няма нито една.Ние сме хората които можем да направим нещо,поздравявам колегата Spas55.
              OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

              Коментар


              • #8
                До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                Първоначално публикуван от MARINHAKER Преглед на мнение
                Идеята е чудесна,от доста време се каня да напиша нещо подобно но като гледам нашите политици със какво пренебрежение отминават проблемите които са глобални за нашата природа.Исичането на горите,застрояването на нашите залени балкани яд ме е,че се пускат страхотни разкази със снимки за величието на нашата природа,а за нейното унищожаване няма нито една.Ние сме хората които можем да направим нещо,поздравявам колегата Spas55.
                Майнта им на политиците. Пък и това е едно от малкото неща, за които не можем да им припишем по-голямата част от вината. Да, не се справят добре със задълженията си по почистването, но то и без това е по-скоро губеща кауза. Проблем в случая са хората, които правят боклуците и ги зарязват на неподходящи места. И усилията трябва да са насочени към тях. Каквато е и идеята в случая.
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                  Чудесна идея. Може ли някой да направи и пусне тоя стикер във форума. Ще си го разпечатам и залепя на всичките коли.
                  А сега другото. Другото е че чистотата зависи от всички нас, Българите. Тези боклуци на язовира и на всякъде не са от марсианците, а точно от Българи. Единия комшия си хвърля боклука през терасата. И какво, нищо. Няма институция която да го глоби или нещо такова. И да го пребиеш той си е такъв, няма да се промени. А какъв е начина да променим съзнанието на Българина. Мисля си за вариант маса хора да поискаме от държавата да ни е чиста страната, и понеже държавата ни е задължена като данъкоплатци и има инструментите да накара инакопазещите чистотата, да я пазят.

                  Коментар


                  • #10
                    До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                    Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                    Единия комшия си хвърля боклука през терасата. И какво, нищо. Няма институция която да го глоби или нещо такова. И да го пребиеш той си е такъв, няма да се промени.
                    Механизми и сега си има. Трябва само желание. Например според закона за етажната собственост, ако съберете подписи от над 50% от апартаментите в сградата, че ви пречи извършвайки нарушение -изхвърля си боклуците през прозореца, можете да го принудите да се изсели от нея Нещо което със сигурност ще го накара да се замисли.

                    Иначе държавата обикаляща и пишеща актове, може би ще помогне леко за чистотата по по-населените места, но където рядко се мярка полицай, може да има дори обратен ефект, правенето на пук е доста характерна честа при хора с определен интелект... По принцип такава борба си е леко обречена. Културата никакви санкции не могат да я компенсират.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                      Идеята е брилянтна!

                      По-добро мото на Събора ни не може да има!

                      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                      Нека го повтаряме, да го поемем като песен, после ще има и стикери, и фланелки, и чистене...

                      Може ли да помоля автора на идеята, да кординира изработването на графичен дизайн, а пък всеки може да си го отпечата когато и както може. След това ще се изработи професионално и т.н.

                      Може също преди концерта вечерта Спас55 да каже няколко думи за идеята, за да знаят всички какво ще правим до следващия събор
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • #12
                        До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                        Идеята е супер. Днес си поръчвам фланелки за събора, и ще добавя надписа към дизайна им.

                        Добре ще е да се измислят стикери за кола. За отзад. Или за който-където иска. Може и под формата на сенници с логото на форума, българското знаме и надписа. Веднага бих си лепнал по един на предното и задното стъкло, хем и освен всичко друго, и някаква работа ще вършат, докато са там - като сенници.

                        Поздравления на колегата за брилянтната идея!

                        Това е нещо пряко свързано с хобитата на повечето от нас, и е изключително на място точно ние да призоваваме и напомняме за пазенето на чисота и съхраняването на природата ни изобщо.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                          Поръчах си 2 тениски от www.teniski.be с прикаченото лого и надпис.
                          Прикачени файлове
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                            Браво Ники. И аз напълно подкрепям идеята ти.
                            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА
                            MITSUBISHI SHOGUN 3.5 V6 AUTO
                            0896736775 Любо

                            Коментар


                            • #15
                              До: А ако ПОИСКАМЕ чиста България?

                              найстина идеята е прекрасна!
                              Подкрепям напълно!
                              Който мисли за последствията, не може да бъде храбър!
                              Nissan Terano 2 2.7TDI 2001г. Дълга база

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X