Страница 9 от 11 ПървиПърви ... 5 6 7 8 9 10 11 ПоследенПоследен
Резултати 161 до 180 от 209

Тема: За стоп ефекта на патроните

Публикации
    7,947
    Точки (при гласуване)
    18

По подразбиране От: За стоп ефекта на патроните

Цитат Мнение на slaf4u Преглед на публикациите
    Не си мисли, че тежкия и бавен дупчи по-малко... Прегледай тестовете с балистичен гел в тубата.
    Всъщност това за дупченето го добавих само за да подчертая същността, да стане ясно какво имам в предвид. Няма да мерим с микромер я.
    Човек като не знае къде отива всеки път е лесен.

Място
    Шумен
    Публикации
    1,081
    Точки (при гласуване)
    17

Вече презареждането е масова и достъпна практика, така че не виждам проблем човек да си направи боеприпас какъвто му е на сърце. На моето ЧЗ примерно смятам, че най му лягат 145 грейновите куршуми и тъй като не ходя по състезания, за да се притеснявам за power фактора, мога да си позволя и по-малко барутец да си слагам ;-)
    Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

Място
    Разград
    Публикации
    1,091
    Блог Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    13

Ще използваш лично снарядени боеприпаси за самоотбрана???
    "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

Място
    Шумен
    Публикации
    1,081
    Точки (при гласуване)
    17

Не виждам какъв е проблема? Не съм чувал за законна самоотбрана да са искали касови бележки... Хахаха

Публикации
    7,947
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на paunoff Преглед на публикациите
    Не съм чувал за законна самоотбрана да са искали касови бележки..
    Не думай, че може да се инициира поправка.

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    6

Не че се четкам, но наблюденията на хирурзите върху пораженията, съчетано с правилния доклад за ситуацията, при което е получено може би дават най-точна картина на този процес. Последните ми наблюдения от 9х19, свързани с този боеприпас на снимката показват че дори периферни поражения имат незабавен спиращ ефект. Дължи се на пълното отдаване на енергията, обикновено дъното остава някъде по централната ос, отдавайки енергията за разбиване на фрагментите. Те пък от своя страна при средностатистически 80 кг. мъж се разпределят в конус, насочен с дъното напред и дълбочина около 35-40 см. и диаметър пак около толкова. Това дава широка зона на отдаване на енергия в точката на съприкосновение, като парализира мускулната дейност в участъка, като след това бързо се развива масивно вътрешно кървене от разкъсване на магистрални съдове от фрагментите. При опитите с балистичен гел, които са доволно достъпни в Ютуб, основният проектил изминава по-голямо разстояние от вторичните проектили, в живият човек не е така, все пак има дрехи, кожа, кости. Гелът без скелет и външна обвивка, която е лесно да се моделира е модел на медуза, не на човек. Описаният конус на разпръскване в дълбочина гарантира засягане на голяма артерия дори при периферно попадение. Наблюденията ми за съжаление са от реални жертви на криминално насилие, същетани с оперативна находка. За зоната на разпръскване съдя по данните от скенера, които добре показват мястото на фрагментите. Интраоперативно няма смисъл и време да се търсят и обикновено остават. Всъщност до сега няма оцелял пациент. Като обобщение, въпросния проектил има добър спиращ ефект, съвместим е с най-разпространения калибър в Европа и НАТО, води до големи медицински разходи и в същото време е летален. Бандитите се изучиха по-бързо от силите за сигурност, както обикновено.
    Прикачени картинки Прикачени картинки  
    Последно редактиран от gkesov ; 05-02-19 в 11:04

Място
    Самоков
    Публикации
    3,382
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    19

Като го чета това почвам да си мисля че на година има по 10жертви от 9х19

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    6

То не е ясно колко изобщо има, всяка институция си пази тази информация за себе си, колко я използва е друг въпрос. Само споделям впечатления от пет мои случая с този боеприпас за две години, сравнен с други проектили и калибри. От хирургична гледна точка си е кошмар. Колкото до това от къде са жертвите... и аз ще замълча.

Място
    Разград
    Публикации
    1,091
    Блог Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    13

В България с показаните по-горе боеприпаси си изгорял много преди употребата им (при най-банална проверка примерно). Иначе и аз искам hollow-point, ама не може...
    "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

Място
    Самоков
    Публикации
    3,382
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    19

То няма и откъде да ги закупиш.

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    6

За съжаление няма и не са са разрешени за редовно регистрирани притежатели, няма и да бъдат. Приведох примера само като илюстрация как понякога калибърът има по-малко значение от проектила.

Място
    Разград
    Публикации
    1,091
    Блог Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на paunoff Преглед на публикациите
    Не виждам какъв е проблема?
    Проблемът е, че използването на собственоръчно заредени боеприпаси ти докарва директно обвинение в умисъл... И приключваш с чл. 12 от НК.

Място
    София
    Публикации
    3,686
    Точки (при гласуване)
    17

Цитат Мнение на Павлин Андреев Преглед на публикациите
    Проблемът е, че използването на собственоръчно заредени боеприпаси ти докарва директно обвинение в умисъл... И приключваш с чл. 12 от НК.
    Каква е логитата?!? Подготвил съм се прекомерно за отблъскване на нападение срещу мен и/или близките ми?!? Трябва да дам шанс на потенциалният ми убиец...?!?

п.п. не те апострофирам, защото не съм запознат в детайли с тази материя, но просто се чудя каква е логиката на законо-творците/тълкувателите...
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

Публикации
    7,947
    Точки (при гласуване)
    18

Той ти казва как стои въпроса съгласно закона, логиката каква е и къде е има смисъл да се търси, ако възнамеряваш да инициираш законодателна инициатива свързана с поправка в закона.

Място
    Разград
    Публикации
    1,091
    Блог Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на bushiDO Преглед на публикациите
    Каква е логитата?!? Подготвил съм се прекомерно за отблъскване на нападение срещу мен и/или близките ми?!?
    Няма логика. Но с релоудите е така и в щатското законодателство, а те са на светлинни години от нас в областта на употребата на КНО от граждани.

В действащия в България закон има доста противоречия - примерно липсата на дефиниция за "експандиращ боеприпас" и "повишен смъртоносен ефект". Хем, трябва да употребяваш КНО за самозащита, хем "де юре" ти се разрешава само употребата на военен тип боеприпаси (да, FMJ проектилите са тип одобрен от конвенцията от 1899 г.)
    Проблемът е, че високоскоростните "леки" боеприпаси се фрагментират попадайки в целта - примерно 115 грейновите събличат ризницата. Има и 100 грейнови Селиъри, които са още по-проблемни. Иначе за стрелба са чудесни - малък откат, бързо действие на автоматиката на пистолета. 147 грейновите имат по-тежък откат, самото презареждане на оръжието се усеща като по-плавно. Проектилите не се деформират и проникват по-добре ако целта е облечена в дебело яке и плътни дрехи под него (типична зимна картинка). Ако пък са и от типа пресечен конус (FMJ-TC) са доста добро решение за ежедневно носене.

Затова ми беше любопитно дали някой е ползвал 158-грейновите. Де факто те имат теглото на .357 Magnum, без обаче неговите недостатъци (бидейки той револверен калибър).

NIKSD е офлайн
    Николай Александров
    Старши участник | ОС || +ПЛ |
    Място
    San Diego, California
    Публикации
    4,830
    Точки (при гласуване)
    28

Какво било за релоудърите и щатското законодателство? Няма никакъв проблем със собствено пълнени патрони с кухи върхове във всякакви количества. Да не съм пропуснал нещо?
    "Докато има търпимост към всичко извън правилата, нещата ще са така."- Джамбазов
    Приста-НЕ! Виж тази тема-
    https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=138197

Място
    Разград
    Публикации
    1,091
    Блог Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на NIKSD Преглед на публикациите
    Какво било за релоудърите и щатското законодателство? Няма никакъв проблем със собствено пълнени патрони с кухи върхове във всякакви количества. Да не съм пропуснал нещо?
    Нищо не си пропуснал. Няма проблеми да си релоудваш и да стреляш с такива колкото си искаш.
    Но на стрелбище или в гората (backup gun при лов на едър дивеч). За самозащита не се препоръчват, тъй като през 80-те (след влизането на разрешението за носене във вида, в който е сега в повечето щати) е имало няколко съдебни процеса, при който от адвокатите на обвинението е пледирано, че бидейки патроните собственоръчно снарядени, употребилият ги, е искал да причини смърт умишлено, а не като последващ резултат от самозащита.
    И понеже правото там при вас е прецедентно се е наложила тази хипотеза.

В България, съдиите гледат с лошо око на носещите оръжие цивилни. Понеже се движа в тези среди съм чувал невероятни съждения по темата - видиш ли, понеже патроните са релоудвани, това означавало, че този който ги използва стреля много, което означавало, че бил добър и трениран стрелец, което автоматично означавало, че няма как да е действал в условията на уплаха (тук пада ал. 3 на чл. 12).
    Освен това релоудвани боеприпаси, означавало "по-смъртоносни" (каквото и да значи това), т.е. използвайки ги причиняваш вреди извън рамките на необходимите предели (тук пада и ал. 1 на чл. 12).

И понеже съдиите не са компетентни в тази материя се налага да разчиташ на мнението на "експерти" и тогава си ... мамата.
    Щото някой по филмите е чувал за балистична експертиза, пък при релоудвани патрони не можело да се постигне правилно вземане на образци за сравнителен анализ.

Абсолютна лудница. Чакам да видя какво ще бъде прието с новия ЗИД на ЗОБВВПИ (в момента е на второ четене в Народното събрание), макар че, както е написал един колега в друг форум:

От МВР отхвърлиха мотивираното предложение за създаване на изрична легална дефиниция за ,,боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и наряди с такова действие". В момента, а и в бъдеще, качествената характеристика ,,експанзивно действие" ще бъде въпрос на тълкуване и фактическо установяване с експертиза (специални знания) в хода на наказателно или административнонаказателно производство.

Публикации
    2,543
    Точки (при гласуване)
    13

От тая гледна точка се чудя защо до ден днешен на българския пазар няма стоп патрони. Не само няма, ми до колкото си спомням май са и забранени. Т.е. искаш да си вземеш "по-хуманни" патрони, а не може...
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

Място
    София
    Публикации
    3,686
    Точки (при гласуване)
    17

Цитат Мнение на Самодържец Преглед на публикациите
    Той ти казва как стои въпроса съгласно закона, логиката каква е и къде е има смисъл да се търси, ако възнамеряваш да инициираш законодателна инициатива свързана с поправка в закона.
    В цитирания член намирам това "Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
    (3) (Изм. - ДВ, бр. 28/82 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение." . Не виждам да се конкретизира за релоудване и тип боприпаси. Законодателна промяна не се наемам да инициирам, защото, както казах, не се чуствам достатъчно компетентен, а и мисля, че сегашният закон в тази му част изглежда ОК.

п.п. сега видях последното мнение на Павлин Андреев - явно проблема не е взакона, а втълкуването и прилагането му, както обикновено!
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

Място
    Шумен
    Публикации
    1,081
    Точки (при гласуване)
    17

Сега ако някой ми обясни как ще различи фабричен от презареден боеприпас, еле пък вече употребен ще го черпя едно уиски. ;-)

Страница 9 от 11 ПървиПърви ... 5 6 7 8 9 10 11 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Лакирайте си патроните!
    От Volk във форум Боеприпаси
    Отговори: 40
    Последно мнение: 10-05-09, 09:14
  2. Купувам стоп за ТТР 600
    От 100U във форум Архив
    Отговори: 2
    Последно мнение: 18-08-08, 11:22
  3. Стоп за Терано 1
    От mimo1 във форум Архив