Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За стоп ефекта на патроните

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: За стоп ефекта на патроните

    Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
    ...
    Ще трябва явно да си търся истински стоп патрони за работата 9х19 (откъде, не ми е ясно засега), пък докато намеря ще карам със змийските (да не мрънкат началниците)!

    Истинските стоп патрони в 9Х18 представляват съчми обвити в торбичка, която след изстрел се разтваря.

    Идеята е да се получи голяма ударна площ, но малко (или никакво) проникване.

    За съжаление, на къси дистанции - 5-7 метра въпросният стоп-патрон е много ефективен убиец.

    Енергията на проектилите е достатъчна, за да проникнат в тялото и да нанесат сериозни поражения.

    Реално ефективен несмъртоносен боеприпас е например 12 калибър патрон за гладкоцевна пушка с гумен куршум(и).
    Но пък самоотбраната с ловно оръжие не е разрешена.

    От друга страна, в българското законодателство (Закон за контрол на взривните вещества, огнестрелните оръжие и боеприпасите - ЗКВВООБ) и Правилника за прилагането му не се прави разлика между боен патрони и стоп патрон.

    Т.е. при една реална ситуация на самоотбрана не е сигурно, че употребата на стоп-патрон от страна на жертвата ще е смекчаващо вината обстоятелство в съда (ако изобщо се стигне до търсене на вина).

    В разните държавни ведомства си има вътрешни разпоредби и там употребата на стоп-патрони е регламентирана, но такива служители би трябвало да получават мунициите си служебно.

    Употребата на стоп-патрони също доста често пречи на нормалната работа на пистолета - не може да презареди.

    Истински стоп-патрони в 9Х19 не съм виждал за продажба никъде, но пък и не съм търсил активно.


    И понеже се засегна темата за бронежилетките - нито една бронежилетка без допълнителна армирана пластина в джоба не може да издържи попадение от стрела на лък или арбалет.

    Стандартните кевларени жилетки не предпазват от хладни оръжия.
    Последно редактирано от Vimpel; 25-08-08, 10:33.

    Коментар


    • #32
      До: За стоп ефекта на патроните

      Някой да се не обиди, ама са ме учили че с х** и пистолет не се парадира и не се заплашва - извадиш ли го трябва да го ползваш иначе ставаш за смях Има и една теория на З.Фройд за обратната пропорционалност между размера на пистолета и мъжкия "пищов" ама тук бистрим "стоп" ефекта
      Веднъж "спрях" един хапещ агресивен боксер директо с куршум (6,35) в главата. Хапането спря веднага, побягна, умря след 50 метра и то не веднага (още смятам че този ден бях настроен по-екстремистки и не му дадох повече шанс). При разходки на открито "стоп" ефект на цяла глутница оказва един изстрел косо надолу в страни от което и да е куче(не обичам напразно пролята кръв, както и свободно летящи по парабола куршуми)след първият изстрел те веднага се сещат че "имат работа другаде".
      Това не е в сила за вече нападнали и хапещи (адренализирани) животни както и бясни такива.Тогава трябва спокойна и точна стрелба в главата и може да отиде и цял пълнител без значение от калибъра
      Не обичам лова, но там "стоп" ефекта се появява чак над жаравата Защо да стопирам? Защо късо нарезно ??
      При "стопиране" на хора. Армейски кадър съм, още повече възпитан при социализма където "човек звучеше гордо"...до време, после верния "калашник" стопираше на 400м. нечии мисли че нещата са различни "няма ги хората, няма ги проблемите"...прескачам този вид "стоп"
      Лично аз израза "стопирам" срешнах за първи път след 10 ноември и то в полицейската литература на Новия ни Голям Брат. Тях ги учат на стрелба с пистолет 3м,5м и 10м (или 2,5 и 8 взех да забравям) с едничката цел да вкарат закононарушителя жив в съда където да го осъдят "демократично" и да го пекнат на стола или в газовата Ако закононарушителя не е много съгласен и се дърпа, редовия полицай го оставя на мира (тоест на частите от рода SWAT) които въздават мир на праха му чрез изстрел целящ малкия мозък ( частта от главата зад носната кухина, между ушите, наречена още "тил") това "стопира" доказано от много опити, НЯМА "петте секунди на мъртвеца" за които колегата по-горе говори.
      В битово отношение лютивия спрей в очите "стопира" също светкавично и ефикасно, но ако се стигне до стрелба срещу "100 килограмовият" от предните постове, наркоман в абстинентна криза или яко нашмъркан, пиян, с психически отклонения и т.н. стрелбата в коляното (ако има дистанция) "стопира" веднага, иначе през устата или под чалюста косо нагоре или зад ухото, но към малкия мозък!!! Предвид съдебната ни система после може и да те изкарат негър, а сестра ти с леко поведение (без да имаш сестра) но по добре жив в затвора отколкото некролог
      Принципно темата е интересна, само трябва да уточним кой, какво, как и защо иска да спира.
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • #33
        До: За стоп ефекта на патроните

        Има стоппатрони 9х19.Преди години си бях купи чешки, май на "Салиер и Белот" ама нищо не ми е останало.Бяха с кафява пластмасова капачка отпред, но не знам какво имаше вътре.Заради по слабият заряд понякога създаваха проблеми при презареждане.Лично аз не харесвам стоппатроните, защото са неточни и не е много ясно на какво разстояние действат като бойни.
        Доколкото знам забраниха продажбата им преди време.

        Коментар


        • #34
          До: За стоп ефекта на патроните

          Колеги,мисълта ми беше ,за големия рекламен трик наречен стоп ефект на различните видове патрони.Може да не съм прочел многото теория по въпроса но непрекъснато експериментирам с различните видове стрелба и когато имам възможност с различни калибри.Според мен стоп ефекта на патроните се използва като златна мина за търговията с нови патрони и оръжия.На теория разликата в стоп ефекта на патрони да рече ме 9х19,9х18,40-смит и уест или 10 ауто,е огромна.Говоря само за патрони FMJ .От лични проби,/като не казвам че стрелям по хора/съм се убедил че разликите са съвсем по-малки.Както каза колегата по-горе,това понятие стоп ефект се появи след 10-ноември,и мисля че е една от поредните американски,търговски гяволий.Не отричам че различните патрони имат различен стоп ефект,но просто разликите при масовите калибри за КНО не са така фрапиращи.

          Коментар


          • #35
            До: За стоп ефекта на патроните

            Ето снимки на някои проби: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05451.JPG
Прегледи:1
Размер:375.5 КБ
ID:5066014 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05452.JPG
Прегледи:1
Размер:384.7 КБ
ID:5066015. От ляво е куршум от Макаров от зелените, а от дясно са PPU 9х19 8g. [124gr.] FMJ от ЧЗ 85 Б. Изстреляни от 25м. в една и съща тухлена стена с дебела варова мазилка. Проникване еднакво дълбоко - около 1см. в мазилката. Разликата във външния вид на куршумите очевидно е фрапираща! Мисля че и разликата в нанесените поражения, ако вместо в стена, бяха попаднали в дебела и яка кост в нечие тяло, също щеше да е фрапираща!
            Пък ако взема да слушам Фройд и неговите поклонници, трябва да си купя нещо с размерите на Деринджър кал. 4,5мм. !
            "Do not correct a fool, for he will hate you;
            Correct a wise man, for he will appreciate you."

            Коментар


            • #36
              До: За стоп ефекта на патроните

              Куршумите на Макаровия,дори и от зелените,който нямат стоманен сърдечник,са с такава дебела ризница че почти не се деформират.Ако изстреляш и един патрон от 10ауто или 40S иU ще видиш че разликата не е голяма.Аз съм поклонник на големите калибри и смятам че оптималния е 9-10 мм.Колега,изстреляй и един 9х19 на Арсенал и ще видиш много по-малка деформация./мазилката е била много здрава щото обикновенно не се разплескват толкова.Куршума на Макаровия се разплесква също така когато стреляш в бетон ,иначе получава само,леко странично сплескване по върха./

              Коментар


              • #37
                До: За стоп ефекта на патроните

                Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                Куршума на Макаровия се разплесква също така когато стреляш в бетон ,иначе получава само,леко странично сплескване по върха./
                Утре ще покажа снимка на един интересен (с история) , че на лампа не стават снимките!
                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                Коментар


                • #38
                  До: За стоп ефекта на патроните

                  Ето го въпросния куршум от Макаров (от червените, със стоманен сърдечник): Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05454.jpg
Прегледи:1
Размер:56.2 КБ
ID:5066069
                  Беше изстрелян от около 50см. между очите на прасе (около 160кг. питомно), премина през черепа, като излезе през гръкляна (точно там където иначе се забива ножа при нормално клане), рикошира от циментовия под на кочината, втори рикошет от ламаринения покрив и се завъртя като пумпал върху главата на стрелеца, без да му нанесе други поражения освен леко зачервяване на кожата! Отдавна беше, ама аз такива спомени си ги пазя ! Има и следи от клещи, защото незнайно как в джоба ми, куршума успя да се пъхне в гилзата и то така че едва го извадих. Много палав куршум !
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • #39
                    До: За стоп ефекта на патроните

                    Луд късмет,е извадил този приятел.На мен ми се е случвало няколко пъти да излиза малко по-нагоре от предните крака на прасето.Най-интересното е че и 9х19 не се разплескват толкова както ги бяхте снимали вчера,когато стреляш в челото на прасето,макар че не са толкова палави като този на Макаровия.

                    Коментар


                    • #40
                      До: За стоп ефекта на патроните

                      Не съм пробвал ,но предполагам че няма как да се разплескат толкова. Все пак 1,5 - 2мм. кост не може да се сравнява с външна мазилка на сграда! Между другото ми направи впечатление при тия разплесканите, че медната риза се е разпукала по следите от нарезите, а те са по-дълбоки от на Макаровия (следите), та може да има значение и пистолета, не само мунициите!

                      П.П. Грешката на стрелеца беше че стреля прав, отгоре надолу, под ъгъл. Ако беше клекнали стрелял хоризонтално, куршума щеше да отиде в тялото. А при такъв, хоризонтален изстрел с ТТ куршума излиза през някой от задните бутове!
                      Последно редактирано от sl.daskalov; 26-08-08, 20:02.
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #41
                        До: За стоп ефекта на патроните

                        Абсолютно си прав,дълбочината на нарезите играят роля в разкъсването на ризницата.От особено значение е марката на патрона.Българските 9х19 са с толкова твърди патрони,че при изпробването на един ново закупен Смит и Уест който мисля че е някакво американско копие на Валтер п-99,рикушираха като тези на Макаровия.И един пример за значението на дължината на цевта на пистолета.При изпробването на същия Смит и Уест имаше един приятел с ЧЗ-75,на което цевта е по-дълга с около 1см, от на Смита.Та въпросното ЧЗ пръскаше едни угнеопорни плочи а Смита само ги напукваше без да ги чупи.Говори ме за едни и същи патрони на двата пистолета.

                        Коментар


                        • #42
                          До: За стоп ефекта на патроните

                          Ето един пример за значението на стопиращия ефект. В случая престъпника е прострелян с един куршум, но запазва боеспособността си: http://www.youtube.com/watch?v=TbyFn...eature=related
                          Да не говорим, че пистолета на ченгето засича
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • #43
                            До: За стоп ефекта на патроните

                            Достатъчно е да си спомним ония гадни кадри с чеченците дето заклаха онова войниче (то едно ли беше...) - преди да го заколят го стреляха на майтап с пистолет по крайниците, и си спомням че гледаше учудено и въобще не реагираше.

                            Предполагам е бил в шок разбира се, но и крайниците му не е като да се вееха в четирите посоки като на филмите.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #44
                              До: За стоп ефекта на патроните

                              Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                              Ето един пример за значението на стопиращия ефект. В случая престъпника е прострелян с един куршум, но запазва боеспособността си: http://www.youtube.com/watch?v=TbyFn...eature=related
                              Да не говорим, че пистолета на ченгето засича
                              Колега в случея става въпрос за професионален боксьор - бокса е много, много контактен спорт, където се приучаваш да търпиш болка! По-лошо е от това да се биеш с каратист или друг подобен боец, защото там имат повече начин да блокират или избегнат удар... Спомням си как един от боксьорите избряваше нараняванията си - след изкуственото око спрях да слушам!

                              Коментар


                              • #45
                                До: За стоп ефекта на патроните

                                Пробвах змийските! Презарежда си много хубаво ЧЗ-та. Хубав, плътен звук, почти няма откат. И от 10 и от 6м. съчмите дупчат списание около 5-6мм. дебело, което според мене означава че ще се справят и с дънки или друг обикновен панталон. С дебело, зимно яке няма да се справят! Обаче разпръскването е твърде голямо - от 10м. в целта 220х300мм. попаднаха едва 10-ина съчми и не всички пробиха напълно, а от 6м. беше по-добре - около 50 попадения и всички пробиха! В заключение мога да кажа че ако някой бъде гръмнат с такъв патрон, това ще му докара изключително силен сърбеж, а в последствие докато доктора чопли с пинсета и лупа, нищо чудно и стрелеца да го засърби задника!
                                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X